All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 23 Kasım 2015 21:31

Asubay hak mücadelesi ve miras kavgası!

Öğeyi Oyla
(11 oy)

1983-1990 yılları arasında TCG Kılıçalipaşa Muhribinde görev yaptım. Defalarca tatbikatlara katıldığımız bu gemide birçok anımız oldu. Sizlere bir anımdan söz edeceğim. 

kilicalipasa2Gemide Ana Batarya silahı olarak 51 Top ve 52 Top şeklinde adlandırılan  iki adet top mevcuttu. Yine bir tatbikatta uçaksavar atışları icra edilecekti bu maksatla savaş yerlerine geçtik, atışlar başladı. Kısa bir süre sonra atışlar kesildi ve devreden "manş (uçağın çektiği hedef) düşürülmüştür" anonsu ile manşı denizde bulup gemiye alarak direğe çekmek üzere faaliyet başladı. Geminin başüstünde toplu halde bulunduğumuz sırada 51 Topun kaptanı olan Asubay ağabeyimiz "51 top düşürdü" şeklinde bir söz edince orada bulunan bir muzip arkadaşımız hemen söze girdi "hayır şef, 51 topun sağ namlusu düşürdü" diyerek hepimizi güldüren ders dolu bir tespitte bulundu. Her iki top aynı anda atış yaparken hangisinin attığı merminin isabet ettiğini tespit etme iddiasında bulunmak gerçekten komikti. Aklı başında herkesin kolaylıkla anlayabileceği gibi "başarı varsa bu tüm personeli ile O Geminin başarısı idi".

Bu anıyı iş olsun diye anlatmadım tabi ki. 

Uzun zamandır TEMAD çatısı altında yürütülen bir mücadele var. Bu mücadelenin çok ses getiren zamanları olduğu gibi görüşmeler, medyanın etkin kullanımı, şubeler üzerinden yürütülen çabalar boyutu gibi bir çok aşaması oldu. Bir önceki Genelkurmay Başkanı "ben sizin haklarınızı verecektim ama şu Ahmet KESER yok mu, çok kalbimi kırdı. O TEMAD'ın başındayken hak mak yok, küstüm ben size" mealinde söylem ve uygulamalarla karşılık verdi yaşananlara. Bu arada da özellikle Genelkurmay İkinci Başkanı aracılığı ile de mevcut cayli toplantiTEMAD Genel Merkez Yönetimini devre dışı bırakmaya, olası asubay sorunlarının çözümünde TEMAD'ın hiç bir rolü olmadığı algısını yaratmaya dönük çabalar da hiç hız kesmedi.

Kerameti kendinden menkul kişilerden, TEMAD'a alternatif iletişim kanalları yaratmaktan tutun da Genelkurmay Asubayı ve Deniz Kuvvetleri Asubayını tarihte ilk kez bir televizyon kanalına çıkararak haklarımızın gaspı konusunda kendilerinin ne kadar masum olduğunu, bizimle aynı statüdeki insanlara anlattırmaya kadar varan yöntemlerin ardı arkası kesilmedi.

Siz de çok acele ediyorsunuz canım. Hem kabak bile 4 ayda yetişiyordu, öyle ha deyince hak mı alınır diye de çok derin analizler dinledik Genelkurmay Asubayımızdan.

kabak

2014 TEMAD Olağan Genel Kurulu Arefesinde Genel Başkan Adayı olan iki kişinin eski bir TEMAD Yöneticisi olan Sn. Kenan Saka'nın ofisinde el sıkıştıkları ve protokol imzaladıkları haberi sosyal medyaya düştü. Bu birlikteliğin gerekçesi ise taraflardan birine Genelkurmay "Ahmet Keser'i devirin, sorunlarınızı hemen çözelim" sözü verdi şeklinde formüle edilmişti. Taraflarda buna inanmıştı. Bu güçbirliğinin birde yazılı protokolü yayınlanmıştı genel kuruldan bir gün önce.

Geçtiğimiz Ağustos'ta TSK Üst kademesinde değişiklikler oldu. Bu değişikliklerden sonra Genel Merkez Düzeyinde örneklerini görmesek te TEMAD'a ve Asubay sorunlarına yaklaşım konusunda bir yumuşama ve diyalog arayışını hep birlikte gördük ve duyduk.

Nihayet geçtiğimiz 1 Kasım seçimleri öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu miting meydanlarında öncelikli sorunlarımızın çözümü sözünü verdi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın 29 Ekimde Etiler Orduevinde Muvazzaf Asubaylar ile bir araya gelerek sorunlarınızı biliyorum, çözeceğiz açıklamasında bulunduğu haberi de gündeme düştü. Düştü düşmesine de daha ortada hiç bir somut adım yokken bir kavgadır başladı. 

TEMAD'ın gelinen süreçte hiç etkisi katkısı yok,

Zaten Ahmet KESER köprüleri attı haddini aşan açıklamalar yaptı, bu gelişmelerin TEMAD'la ilgisi yok,

Hem yeni komuta kademesi TEMAD'ın bunca yanlışına rağmen iyi niyetli davrandı,

Ben şunla görüştüm bu sayede oldu,kimse benden bahsetmiyor!

Ben şuna dosya verdim bu sayede bu açıklamalar oldu,

Hayır hayır ben BİMER'e bir sürü dilekçe göndermiştim ondan oldu vs...

Tıpkı yukarıdaki anımızda anlattığımız, hedefi hangi topun düşürdüğü safsatası gibi binlerce iddia ortaya atabilirsiniz. Ancak şu gerçekleri hiç bir zaman değiştiremezsiniz. Gelinen noktayı kısaca değerlendirmek gerekirse: 

1. TEMAD özellikle 2011 yönetim değişiminden sonra ciddi bir güç olarak ortaya çıkmış, haklarımızı talep etmiştir, 

2. Geliştirilen eylem ve söylem TSK içinde ciddi yankı bulmuş, TSK Üst kademesi TEMAD'ın çıkışları ile oluşan kamuoyu desteği ve TSK içinde muvazzaflar nezdinde bulduğu karşılık nedeniyle paniklemiş. Süreci yönetememiştir. 4 Mayıs 2012'de resmi web sitesinden TEMAD'a muhtıra vererek de tarihe bir STK'ya muhtıra veren TSK olarak geçmiştir. 

3. TSK Üst yönetimi oluşan bu atmosferde, ayan beyan ortada olan adaletsizlikler giderildiği takdirde TEMAD'ın rol çalacağı, ve otoritesinin zaafa uğrayacağı kaygısı ile küsmeyi ve çözüm yönünde irade göstermemeyi hatta engel olmayı yöntem olarak belirlemiştir.

4. Asubay toplumu içinde durumu doğru analiz edemeyen birçok kişi Genelkurmay'ın sorunların çözümü konusunda gösterdiği dirençten TEMAD'ı sorumlu tutmuş, bunu yaparken aslında, Genelkurmay gibi bölgenin en büyük ordusuna kumanda eden bir yapının personel politikalarını bir STK Liderinin sözlerine göre dizayn ederek "personelini mağdur ettiği" iddiasında bulunmuş olduklarının farkına bile varamamışlardır.

5. 2014 TEMAD Genel Kurulunda TEMAD Genel Başkanının sarfettiği "Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği bir icra makamı değil temsil makamıdır. Ben sizden TEMSİL için yetki aldım" sözünü çarpıtarak, bir müddet sonra kendileri de yeniden düzenledikleri şekle inanmaya başlamışlardır. Linkteki ses kaydını dinleyerek bu sözün aslına ulaşabilirsiniz. "Ben sizden sorun çözmek için değil temsil için yetki aldım" şeklinde bir söylem yoktur. Bence de TEMAD Asubay hakları hususunda bir icra makamı değildir. Hatta Genelkurmay Başkanlığı bile bu hususta nihai icra makamı değildir.  Nihayet Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler Balçiçek İlter'le gerçekleştirdiği söyleşide Astsubayların taleplerinde haklı olduğu tek konu tazminatlardır ancak bunun muhatabı da biz değiliz diyerek siyaset kurumunu işaret etmiştir. https://www.youtube.com/watch?v=7dlo27UYYSc

6. Bugün TSK üst kademesinde TSK içindeki adaletsizliklerinin giderilmesi ve Asubayların sorunlarının çözümü için çaba gösterme yönünde samimi bir irade ortaya çıkmışsa geçmişten bugüne gösterilen her türlü çabanın bunda ciddi katkısı vardır.

7. Bugüne kadar görev yapmış eski yeni tüm TEMAD Yöneticilerinin bu süreçte emeği vardır ayrımsız teşekkürü hakediyorlar.

8. Bireysel olarak ve çeşitli gruplarla her türlü ortamda HAK mücadelesi için emek veren tüm meslektaşlarımızın gelinen süreçte emeği vardır ayrımsız teşekkürü hakediyorlar.

9. TSK üst kademesi başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere göreve geldiği kısa sürede sorunların doğru analiz edilerek çözülmesi yönünde gösterdiği çaba ve irade nedeniyle teşekkürü hakediyorlar.

10. Ahmet Keser TEMAD'ın başından gitmediği müddetçe hak, mak alınmaz düşüncesinin iflas ettiğini, adaletsizliklerin giderilmesinin böyle anti-demokratik bir şarta bağlanmasının sürdürülebilir bir politika olmadığını hep birlikte gördük, görmeye devam edeceğiz.

11. Geldiğimiz noktada, TSK üst kademesinin bu süreçte etkisi olmadığını iddia etmek, tüm gelişmeleri siyaset kurumuna mal etmek gerçekçi değildir. Özellikle TEMAD'ın çeşitli kademelerinde yönetici konumunda olanlar bu tür tehlikeli söylemlerden uzak durmalıdır. Asubayların kıblesini Genelkurmaydan siyasi iktidara çevirecek bu tür çabaların varacağı nokta bugün kimin iktidarda olduğundan bağımsız olarak ve neye yol açacağı doğru değerlendirilmelidir. Bu hususta Değerli kardeşim Dr. Mustafa C. Sadakoğlu'nun Askerin Kıblesi Değişmeden başlıklı makalesi bu tehlikenin detaylarını anlatan önemli bir başvuru kaynağıdır.

TEMAD'a inanmış ve TEMAD Kurumsal kimliği içinde mücadeleye devam eden bizler, Kurumsal kimliği kişilerle özdeşleştirerek değerlendirme yapma lüksüne sahip değiliz. Eğer bir kazanım olmuşsa ve olacaksa bunda en önemli etkenin TEMAD kurumsal kimliği içinde emek verdiğimiz mücadelemiz olduğunu bilmek durumundayız. Aksi kendimizi inkar olur.

Kısacası ortada verilen sözlerden başka bir şey yokken, adeta ölen babalarının cenazesi kalkmadan miras kavgasına tutuşan evlatları gibi bir görüntü vermek biz Asubaylara yakışmıyor. Bu gereksiz kavgalar yerine verilen sözlerin yerine getirilmesi için tek yumruk olarak mücadeleye devam etmek en doğru yöntemdir bence.

Kalın Sağlıcakla...

Halil ERGENLİ

E. Dz. Asb. Kd. Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 8671 defa

Yorumlar   

0 #1 Semih ÜNLÜKUTLU 25-11-2015 11:30
Çok güzel anlatılmış ve her kelimesine katıldığım bir yazı. Emeğinize sağlık. teşekkür ederim. Bizi bize anlattığınız için

You have no rights to post comments