< < "TSK’nın “ ÖTEKİ”leri, ASTSUBAY’lar…"(12)
All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 19 Ekim 2015 23:39

"TSK’nın “ ÖTEKİ”leri, ASTSUBAY’lar…"(12)

Öğeyi Oyla
(5 oy)

 E. Dz. Asb. Mustafa Kalabalık'ın hazırlayarak 2013 Yılı Mayıs Ayında yayınlamış  olduğu 14 Bölümlük "TSK’nın “ ÖTEKİ”leri, ASTSUBAY’lar…" Başlıklı Dizi-Yazımızın 12'inci  bölümünde “Ayrımcılık, TSK’nın bütünlüğüne zarar vermez mi?" başlıklı yazının ikinci bölümünü sunacağız.

Bugün, Türkiye’nin Güçlü Ordu’suna katkılar sağlayacağına inandığımız konunun devamını, yine sizlere TEMAD Muğla İl Başkanı Sayın Halil Ergenli’nin kaleminden aktarmaya çalışacağım.

Dünya As(t)subaylar Günü

17-20 EKİM 2012 tarihleri arasında TEMAD tarafından ilk kez düzenlenen Dünya As(t)subaylar Günü etkinliklerine ve özellikle Ankara Hilton’da icra edilen kokteyle birçok yabancı Askeri Misyon Temsilcisi katılırken, TSK’nin adına gün düzenlenen As(t)subaylar dahil olmak üzere resmen hiçbir temsilci göndermemesi de AYRIMCI uygulamalara önemli bir örnek teşkil etmektedir. 

Bu husus TEMAD’ı dikkatle izleyen Emekli ve Muvazzaf As(t)subayların gözünden kaçmamış ÖTEKİLEŞTİRME anlayışının bir ürünü olarak tarihe geçmiştir.

Ayrımcılık uygulamaları bazen SEMBOLLER üzerinden gerçekleştirilmektedir. 

Geçmişte büyük rahatsızlık yaratan astsubay şapka sakındıraklarının siyah renkli olması, pantolon zıhlarındaki subaylarda kırmızı, as(t)subaylarda siyah renk uygulaması önemsiz gibi görünse de sembolik anlamda ayrımcılığın göstergesi idi. Bu yanlıştan geçtiğimiz yıllarda dönülmüştür.

Semboller konusunda devam eden günümüz ayrımcı uygulamalarını örneklemek gerekirse; uçucu personelin subaylarda çift kanat, as(t)subaylarda tek kanatlı bröve uygulaması, komutanı as(t)subay olan askeri gemilerde komutanlık makamının sembolü olan flandra’nın kullandırılmaması gösterilebilir. 

Flandraların ebatları gemilerin tonajlarına göre belirlenir, gemi komutanı olan as(t)subaylar da bu görevi ifa ettikleri için flandra sembollü şerit rozet takarlar. Ancak aynı tonajdaki iki gemiden, komutanı subay olan geminin direğine flandra çekilmesine rağmen, komutanı as(t)subay olan gemiye bu flandra çektirilmez.  Bu ayrımcı uygulamanın gerekçesini de kimse bilmez.

Bir diğer konu ise Askeri Gemilerin isimlerinde kullanılan Türkiye Cumhuriyeti Gemisi anlamına gelen TCG kısaltmasıdır. 

2006 yılından bu yana yeni hizmete giren gemilerin komutanı As(t)subay olacaksa, bu gemiler deniz aracı statüsünde değerlendirilmekte, aynı özelliklere sahip iki gemiden komutanı subay olanı Gemi olarak değerlendirilmekte Bölük eşidi kabul edilerek Komutanlık tazminatı verilmektedir. 

Komutanı As(t)subay olanı ise deniz aracı olarak değerlendirilmekte ve Gemi komutanı olan As(t)subaylar Komutanlık tazminatı alamamaktadır.

TSK içindeki ayrımcı uygulamaları Kuvvetler bazında birçok örnekle çoğaltmak mümkündür. İnternet ortamında www.emekliassubaylar.org sitesinde ve facebook üzerinde aktif olan Bu Kadarına da Pes Diyen As(t)subaylar (https://www.facebook.com/groups/astsb.lar/) grubunda birçok paylaşımda bunları görebilmek mümkündür. 

EMEKLİ ASSUBAYLAR Sitesinde yayında olan “Biz Kimiz Ne İstiyoruz” (3) başlıklı metinde dile getirilen gerçekler, “TSK’nin ÖTEKİLERİ” başlığıyla bu yazı dizisine konu olan As(t)subayları daha iyi tanımak ve haklı taleplerini öğrenmek isteyenler için önemli bir kaynaktır.

Birçok kaynakta, Atatürk İlkelerinden Halkçılık ilkesi şu şekilde tanımlanmaktadır; Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkede, siyasal açıdan kalkınmada, yönetimde, ulus ve devlet imkânlarının kullanılmasında halk yararının gözetilmesi demektir. Halkçılık ilkesi, Türk toplumunda birey, aile, zümre ve sınıf egemenliğinin olamayacağı, bütün millet bireylerinin yasa önünde eşitliği esasına dayanır. 

Atatürkçü Düşünce Sistemine bağlılığını her fırsatta ifade eden bir kurumun kendi içinde statüye dayalı ayrımcı uygulamalarla bu önemli ilkeye ters düşmesi kabul edilemez bir durumdur.

TSK içinde rütbeleri taşıyanların yanında, rütbe ve hiyerarşi ile ilgisi olmayan eş ve çocuklar da ayrımcı uygulamalardan sosyal tesislerde, lojmanlarda, kamplarda, askeri servislerde ve hatta bazı yerlerde birlik içinde yer alan Milli Eğitime bağlı okullarda bile nasibini almaktadır.

TSK, bilimin ışığında, insanların kendini gerçekleştirme isteklerine ket vurmadan, gruplaşmayı önlemenin, kurum personelini kaynaştırıcı, gelir adaletini sağlayıcı, mesai dışında mesaideymiş gibi davranışların beklenmemesinin yolunu biran evvel aramalı ve birleştirici kültürü öğretmeye başlamalıdır. 

Aksi durumda, mevcut ayrımcılıklardan kaynaklı gruplaşmalar derinleşerek sürebilir ki bu durum silahlı kuvvetlerimizin yanı sıra devletimize de zarar verici durumları meydana getirebilir.

Ayrımcı uygulamaların etkilerini görebilmek ve önlem alabilmek için TSK içinde hiyerarşik yapıdan bağımsız olayları bilimsel olarak sosyolojik ve psikolojik yönden inceleyerek çözüm önerilerinde bulunacak birimlerin gerekliliği gözden kaçırılmamalıdır.

2011 Ekim ayında TEMAD Genel Merkez Yönetiminin değişmesinin ardından, TSK içindeki ayrımcı uygulamalar ve çözüm önerileri, çözüme katkı sunabilmek amacıyla, askeri ve siyasi muhataplara birçok kez anlatılmış, çözüm yönünde irade gösterilmediği görüldüğünde de, medyada bu durum kamuoyu ile paylaşılmıştır. 

Bu nedenle TEMAD Genel Başkanı hakkında hukuki süreç başlatılmış ancak kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmiştir. TSK’yı yönetenler ayrımcılığa uğrayan ve bunu dile getirenlerin değil, ayrımcılığı yapanların kuruma en büyük zararı verdiği gerçeğini görmelidir.

Türkiye Cumhuriyetini ve TSK’yı yönetenler, TSK’da ayrımcı uygulamalarla As(t)subay toplumunun aidiyet duygusunu yitirdiğini, bunun, TSK’nın savaşma kabiliyetini olumsuz etkilediğini görüyor ve hala bu konuda tedbir geliştirmeyerek oyalanıyorsa, bu durum telafisi mümkün olmayan, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Son günlerde devam etmekte olan TSK Personel Kanunu çalışmalarında, birçok ayrımcı uygulamanın ortadan kaldırılmasına yönelik bir taslak hazırlandığı yönündeki açık kaynaklardaki paylaşımlar, muvazzaf ve emekli as(t)subaylar tarafından dikkatle izlenmektedir. (2015 Yılı itibarı ile bu çalışmaların rafa kaldırıldığı bilinmektedir H.E.)

Göreve başlangıç dereceleri, tazminatlar ve rütbe bekleme süreleri ile ilgili hususlarda, aksak ve eksik yönleri bulunmasına rağmen bunların giderilmesi halinde TSK’nın ötekileştirilen personelinin muvazzafı ve emeklisi ile yeniden kazanılması ile ortaya çıkacak olumlu etkilerini dost düşman herkes görecektir.

kalabalik1

Mustafa KALABALIK

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otekisiyaset.com

www.mustafakalabalik.com

 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 6397 defa

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar