All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Perşembe, 27 Ağustos 2015 20:16

“Vah vah! Vah vah!”

Öğeyi Oyla
(5 oy)
Rahmetli Sakıp Sabancı geldi aklıma: “Vah vah! Vah vah!”
 
Ben şu anda bütün melekelerimi kaybettim. Yarın inşallah “bulan varsa geri teslim etsin!” başlıklı bir ilan vereceğim gazetelere.
 
“Neredesin ey melekem!
 
Ne olursun geri dön! Bir daha seni hiç üzmeyeceğime söz veriyorum.  Zorlamayacağım seni.. Sıkıştırmayacağım köşeye... “Selli müsellim” olmaya karar verdim artık. Eğer ilanımı görürsen ne olur dön geri. Ben sensiz ne yaparım?”
 
Bombalar yeniden patlamaya başlayalı çok zaman oldu... Parça parça, lime lime oldu insanlar. Sonra uykuda enselerinden şehit edildi genç fidanlar...
 
Durmadı, devam etti öldürmeler... Subayı, Assubayı, Uzmanı, Eri, Polisi herkesi katletmeye devam ettiler.  Kimi karısının yanında, her türlü savaş ahlakından azade kurşunlandı kahpece... Kimi babasıyla hasret giderirken arkasından kurşunlandı... Kimi kapısının önüne çıkar çıkmaz pusuda yakalandı ölüme... Kiminin, tezkeresini alıp bir kaç saat sonra sevdikleriyle buluşmak üzereyken alındı canı...
 
Kiminin yavuklusu yol gözlerken, kiminin anası mis gibi kömbe yollamaya hazırlanırken verdi canlarını
 
Kimi, üç kız kardeşin tek erkek kardeşi, kimi dokuz çocuğun en küçüğü, kimi Türk, kimi Kürt acımasızca katledildi, katledilmeye devam ediliyor.
 
Kimi, can havliyle sarılıyor tabuta... “Kardeşim, kardeşim!” nidalarıyla inletiyor her yeri. Kimi “vatan sağ olsun!” derken, kimi devletin bu konuda uyguladığı politikalara buluyor kabahati.
 
Kimi, devletin kurumlarına salvolar atarken, kimi de “devlet kutsallığı”ndan dem vuruyor.
 
“TESUD kınadı sen neredesin ey TEMAD?” sorgulaması içinde kimimiz. Kimimiz, acaba “lanetlesek de mi kurtarsak, lanetlemeden mi kurtarsak vaziyeti?” diye kendi durumlarını kurtarma derdine düşmüşler.
 
Örs Assubayın, mealen; “ İŞİD’in eline esir düşeceğine ölseydin! TSK’nın şanını, şerefini, terör örgütü vasıtasıyla ayaklar altına almaktan, örgüt üyelerine direnmemekten, terör örgütüne propaganda malzemesi olmaktan” suçlu bulunarak TSK’dan atılmasına TESUD’un tepki vermemiş olmasın rağmen, TEMAD’ın,  Yarbay Alkan’nın kardeşinin tabutu başında acılarını dışa vurarak, devlet erkini suçlayıcı sözlerinden dolayı TSK Disiplin Kanunu gereğince, ordudan ilişiğinin kesilmesi ihtimalini göz önünde bulundurarak, "Yarbayın yanında" yer almasını ağır sözlerle eleştiren assubay ve emekli assubaylar bulunmakta...
 
Hasılı kimimiz olayları “subay-assubay” ilişkileri bakımından ele alırken, kimimiz de daha global bir perspektifle, “devlet-millet” sevgisi üzerinden değerlenmekteyiz.
 
“Devlet-millet” ikilemi üzerinden değerlendirme yapanlarımız  bir kesimi; “vatana millete ihanet etmekle, küçük düşünmekle” itham ederken, diğer kesim de “subay-“assubay” ikilemi üzerinden değerlendirmeler yaparak, diğer kesimi “satılmışlıkla, mesleğe ihanet etmekle” suçlayabilmekteyiz.
 
“Başkan, boş ver başkalarının konulara yaklaşımını sen nasıl yaklaşıyorsun, onu söyle?” diyenleri de duyar gibiyim.
 
Söyleyeyim o zaman...
 
Bir yarbayın, kardeş acısıyla sarf ettiği cümlelerin, demek ki TEMAD’ın sessizliğini bile sese dönüşmesini sağlayabildiğini, demek ki bu ülkede çok bağıranların seslerini daha fazla duyurabildiklerini, bunun daha etkili bir yöntem olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. TSK Disiplin Kanununun, assubaylar üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi durduğunu, bu garabet kanunu, özellikle PES Hareketi zamanında  Sağır Sultanlara bile duyurmaya çalışan bizlerin sesini duymayan, kanun yapıcıları ve kanun uygulayıcıları, kanunun yavaş yavaş kendi canlarını acıtmaya başlamasıyla birlikte nasıl da “ciyak ciyak” bağırmaya başladıklarını, ulusal basına nasıl da röportajlar vermeye hücum ettiklerini görmemiz açısından faydalı bir olaydır.
 
Ancak, TEMAD’ın uzun zamandır süren sessizliğinin, bir subayın feryatları nedeniyle bozulmuş olması ve o subaya sahip çıkıldığının deklare edilmesi sanırım assubay toplumunda abesle karşılanan bir olaydır.
 
“Keşke, İŞİD’in eline esir düştükten bir kaç gün sonra serbes bırakılan Özgür ÖRS Assubayın, devlet ricali tarafından ailesi aranarak, “göz aydınlığı” dilenmesine rağmen aynı Disiplin Kanunu hükümleri gerekçe gösterilerek, TSK’dan ilişiğinin kesilmiş olması olayından sonra da benzer bir sahiplenme bildirisi yayınlansaydı” talepleri de haklı taleplerdir...
 
Şimdi, Yarbayın kardeş tabutu başında, yürek acısıyla sarf ettiği sözlerin, TSK Disiplin Kanunu karşısında hangi anlama geldiği ile Assubay Özgür Örs’ün görevini ifa eder iken İŞİD’in eline esir düştükten sonra serbest kalmasının ardından, aynı Disiplin Kanunu hükümlerine göre ordudan atılmayı gerektiren bir fiil olması ve gereğinin yapılmış olması arasındaki farkın biz assubay toplumuna güzelce izah edilip bu infialin ortadan kaldırılması, çifte standarda yol açacak bir uygulamanın bizler içinde de umutsuzluğa, karamsarlığa, adaletin eşit dağıtılmadığı duygusuna yol açacağı kesin bir gerçektir.
 
Bizler, TBMM’nin ilk yapacağı uygulamanın, mevcut TSK Disiplin Kanununun çağın gereklerine uygun olarak, yenden ele alınarak düzenlenmesini ve hiç bir kimsenin “eften püften” meseleler yüzünden alın terlerinin yok sayılmamasını, vatan ve millet severliklerinin sorgulanmamasını tekraren talep ediyoruz.
 
Hiç kimse çağ dışı kanunlarla assubayların ya da diğer bütün unsurların vatanseverliklerinin sınırını çizip sorgulama yapamaz, yapmamalıdır.
 
Bir de şu çok önemli hususu göz ardı etmemek lazımdır.
 
Her olaydan ideolojik çıkarımlar elde etmeye, birilerinin kafasına balyoz indirme fırsatı olarak görmeye çabalıyoruz.
 
Her olayın içinden “bak gördün mü, ben demiştim” böbürlenmeleri yapmaya, kendimizin yeteneklerini(!) öne çıkarmaya çalışıyoruz. Milleti kutuplara ayırmaya sebep olacak ifadelerden kaçınmamız gerekiyor.
 
Siyasi mülahazalarımızı mı yoksa mesleki sorunlarımızı ve herkese yapılan ya da yapılması muhtemel adaletsizlikleri mi konuşacağız, öncelikle buna karar vermeliyiz.
 
Bakıyoruz, mesleki konularda can ciğer kuzu sarması olup birlikte hareket edenlerimiz, siyasi renkli bir olayda bir anda bin parça oluveriyoruz.
 
Kendi toplumuz içinde bile her olayı “vatanseverlik”, “ihanet”, “düşmanlık” v.b. ithamlarla bir birimize karşı kullanıyor olmamızı, Rahmetli Sakıb Sabancı’nın sözlerini hatırlatarak reddediyorum.
 
“Vah, vah...! Vah, vah...!

 

Tayyar Yıldırım

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 5196 defa

Yorumlar   

0 #3 Taner Haydar KOÇAK 30-08-2015 23:31
Üzgünüm,ne yazıkki hala TEMAD var.Olmaya da devam edecek. Sende utanmadan çamur atmaya devam edeceksin.Yahu TEMAD olmasa kime iftira atacaktın birde onu düşün ve kıymetini bil.;)
0 #2 ATİLLA 30-08-2015 15:14
HALA TEMAD DİYORLAR YA
HAYRET ÖYLE BİR KURUM VARMI
İŞ GÜÇ GEZİ
İŞ GÜÇ SİYASETE ADAM YOLLAMA...!
0 #1 Nedim ÖZKAŞ 28-08-2015 14:22
Güzel yazmışsın tayyar genelde yazılarını beğenmeme rağmen bazı frekanslarda uyum sağlayamadığımızdan uzun zamandır görüşmüyorduk tabi ki tercih meselesi bilinen doğru olduğunu bildiğim her konuda gerçeğe dayalı olarak mücadelemi devam ederim kaçmam silmem yok etmem haklı olduğum konuda doğruluğa saygı duyarım

You have no rights to post comments