All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Salı, 25 Ağustos 2015 11:30

Yarbay TSK’dan atılacak mı?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yarbay TSK’dan atılıyor mu? Garabet Disiplin Kanunu ne diyor?
 
TSK, Yarbay Mehmet Alkan için disiplin soruşturması başlattı. Peki TSK içinde adeta personel kıyımına neden olan, asubaylar tarafından büyük tepki gösterilmesine, iptali için kampanyalar yürütülmesine rağmen yürürlüğe sokulan TSK Disiplin Kanunu ve Yönetmeliği ne diyor?
 
Garabet disiplin kanununun son kurbanlarından biri IŞİD tarafından kaçırılan Asubay Özgür Örs olmuştu. Hatırlanacağı üzere Kilis’te ocak ayında IŞİD tarafından kaçırılan ve 4 gün sonra serbest bırakılan Astsubay Özgür Örs, “IŞİD’e mukavemet göstermediği, bu olayın basında yer almasıyla örgüt propagandasına malzeme olduğu ve TSK’nın itibarını zedelediği” gerekçesiyle hakkında açılan disiplin soruşturması kapsamında ordudan atılmıştı. Üstelik teskere belgesinde statüsü “Er” e düşürülerek!
 
Asubayın Avukatı Mehmet Erkan Akkuş, “Yaşanan bu olay, esaretin dışarıda değil, içeride yaşandığını düşündürüyor” demişti. Kaçırılmasından sonra devreye giren MİT, Asubay Örs’ü kaçırılışının 4’üncü gününde IŞİD’in elinden kurtarmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Astsubay Örs’ün Türkiye’ye getirildiği müjdesini Twitter hesabından vermişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Asubay Örs’ün eşini telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmişti.
 
Teröristlerce şehit edilen yüzbaşı kardeşinin cenaze töreninde verdiği tepkiyle Türkiye’nin gündemine oturan Yarbay Mehmet Alkan hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri disiplin soruşturması başlattı. Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e konuşan Yarbay Mehmet Ali Alkan, soruşturma için “Hepsini Allah’a havale ediyorum. Başka ne diyeyim? Neye karar verirler bilemiyorum” dedi.
 
Bakalım garabet disiplin kanunu bir kıyım daha yapacak ve şehit kardeşinin cenazesinde acısını, tepkisini “insanca” haykıran Yarbay Mehmet’i de harcayacak mı?
 
MEVZUAT NE DİYOR? YARBAY MEHMET ALKAN ORDUDAN ATILIR MI?
 
Bir soruşturma açılması durumunda “TSK ile ilişiğin kesilmesi” yani “ordudan atma”ya varacak cezanın kriterleriyse 12 Nisan 2014 tarihli 28970 sayılı Resmi gazetede yayınlanan, “Türk  Silahlı Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulları Yönetmeliği”nde açıklanmış durumda. İşte o yönetmelikte yer alan cezalar;
 
MADDE 9 – (1) Silahlı Kuvvetlerden ayırma cezasını gerektiren disiplinsizlikler şunlardır:

 

a) Aşırı borçlanma ve borçlarını ödeyememek: Nafaka, trafik kazası, doğal afet, personelin öngöremeyeceği şekilde ülke genelinde yaşanan olağanüstü ekonomik dalgalanmalar, ani devalüasyonlar, sağlık ve tedavi giderleri ile kefillik ve benzeri zorunluluk halleri hariç olmak üzere, aşırı derecede borçlanmaya düşkün olmak ve bu borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getirmektir.
 
b) Ahlaki zayıflık: Görevine, sosyal ve aile yaşantısına zarar verecek derecede menfaatine, içkiye, kumara düşkün olmak veya Türk Silâhlı Kuvvetlerinin itibarını sarsacak şekilde yüz kızartıcı, utanç verici veya toplumun genel ahlak yapısına aykırı fiillerde bulunmaktır.
 
c) Hizmete engel davranışlarda bulunmak: Devletin ve Türk Silahlı kuvvetlerinin itibarına zarar verecek nitelikte tutum ve davranışlarda veya ağır suç veya disiplinsizlik teşkil eden fiillerde bulunmaktır.
 
ç) Gizli bilgileri açıklamak: Yetkisi olmadığı halde, devletin güvenliği ile iç ve dış siyasi yararlarına ilişkin elde ettiği gizli bilgileri yetkisiz kişi ve kuruluşlara vermek, ulaştırmak veya açıklamaktır.
 
d) İdeolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak: Siyasi partilere girmek, ideolojik veya siyasi faaliyetlere karışmak, ideolojik veya siyasi amaçlarla disiplini bozucu tavır ve davranışlarda bulunmaktır.
 
e) Uzun süreli firar etmek: Geçerli bir mazereti olmaksızın kesintisiz olarak bir yıldan fazla süre ile izin süresini geçirmek veya firar halinde bulunmaktır.
 
f) Disiplinsizliği alışkanlık haline getirmek: Disiplini bozucu tavır ve davranışlarda bulunmayı alışkanlık haline getirmek veya aldığı disiplin cezalarına rağmen ıslah olmamaktır.
 
g) İffetsiz bir kimse ile evlenmek veya böyle bir kimse ile yaşamak: İffetsizliği anlaşılmış olan bir kimse ile bilerek evlenen veya evlilik bağını devam ettirmekte veya böyle bir kimseyi yanında bulundurmakta veya karı koca gibi herhangi bir kimse ile nikahsız olarak devamlı surette yaşamakta ısrar etmektir.
 
ğ) Gayri tabii mukarenette bulunmak: Bir kimseyle gayri tabii mukarenette bulunmak yahut bu fiili kendisine rızasıyla yaptırmaktır.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 7797 defa

Yorumlar   

0 #1 Taner Haydar KOÇAK 25-08-2015 13:04
Öncelikle Yarbayın acısını içine gömüp ağzından çıkan kelimeleri söylememesi gerekirdi gibi bir saçmalığı kesinlikle söylemiyorum. Biz zamanında bırakın şehidi, Şırnakta görev sonrası yatağında ölü(en ufak darp,cebir,zehir,intihar vb durum yok) bulunan askerimizin ailesine haberi verip cenazeyi karşılama ve defin hazırlığı için çalışmalarımıza başladıktan sonra cenazenin defnedileceği gün merhumun babasına ''başınız sağolsun,sabır diliyorum''' dediğimde bana dediği alaycı bir şekilde '' sağolun,çok yardımcı oldunuz'' şeklinde ve devam eden suçlayan sözleri karşısında yakınları engel olmaya çalışırken, kendisine''' Acınız büyük,şuan bana ister hakaret edin,ister vurun elimi kaldırır,yanıt verirsem şerefsizim.Biz sizin yavrunuzun,kardeşimizin defninin en iyi şekilde olması için görevimizi yapıyoruz,yapacağız,askerlerimle(imam asker bile dahil),kazma kürek alarak mezarlığa geldik,bu anlamda her sözünüz emirdir.Tekrar sabır diliyorum ''' demiştim.(Defin törenini de nerdeyse şehit töreni değerinde yaptık. O insan daha sonra sadece beni bildi ve bana değer verdi. Burda da siyasi yanlışı kabul eden yok ama sonucu ile resmen dağda değil şehir içinde bile pusuya düşen eli kolu bağlı asker-polis durumu karşısındaki basiretsizliğin asker tarafından sineye çekilmesi isteniyor sanırım. O kadarki hem bu yanlışlardan asker olarak mağdur ol,kardeşin,canın,ciğerin şehit olsun hemde sineye çek,kader deyip, otur densin.Yahu canı gitmiş bir insan o.Ne derse desin sineye çekilmelidir. Siz bir sözü bile sineye çekmeyin,hassa olun,haklı olun ama o acılı insanlara kardeşinin katlini sineye çek deyin.Ayıptır derler adama. Bu sözlerin 100 katını vatandaş bile derken bir şey yok.Söyleyen üniformalı olunca hopppp. İyide üzerinde üniforması olanın sinirleri alınmış,duygusuz,mankurt olduğunumu sanıyorsunuz. Oda insan oda.Bebek katili denene Sayın densin,düşünce özgürlüğü olsun,acıyla söylenenler suç olsun. Bu olay bir acının sponten olarak sözle dışa vurumudur.Tahkikat demek ceza garantisi değildir. Hoş kişiye göre de değişen sonuçlarda doğurur.Ama konuya böyle bakmak lazım. Burda azıcık vicdan olan yetkililerce sonuç, atılma olmamalıdır. Ayrıca Asb.atıldı,Yarbayda atılsın gibi kinci ve rövanş havalı bir düşüncede olan varsa ayıptır. Özgür kardeşime yansıtılmayan vicdan kırıntısından bakalım buraya yansıtılan olabilecek mi?Özgür ÖRS kardeşimizin durumu çok farklı.Ancak sonucu çok acı.Bu kadar saçma sapan bir ayırma sebebi olamaz. Onunda hakkını almada yargıda devam eden süreci izleyerek takip ederek gereken desteğide vermek boynumuzun borcu.Unutturmak mı,asla.

You have no rights to post comments