All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Perşembe, 13 Ağustos 2015 12:23

Kürt sorunu ve doğu isyanları -1-

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Konuk yazar köşemizde, özellikle Osmanlı'nın son dönemleri ve Cumhuriyetimizin ilk yılları üzerine araştırma ve çalışmaları olan Konya TEMAD Üyesi E. Hv. Fz. Asb. Kd. Bçvş. Mustafa Kemal Azılıoğlu'nun "Kürt sorunu ve doğu isyanları " konulu çalışmasını 10 bölüm halinde yayınlayacağız. Böyle ciddi bir konuda bizlerle birikimini ve çalışmalarını paylaşan değerli meslektaşımızı kısaca tanıttıktan sonra çalışmasının ilk bölümünü aşağıda sunuyoruz. 

mk azilioglu 13Mustafa Kemal AZILIOĞLU Kimdir?

1959 yılında Konya’nın Karapınar İlçesi’nde doğdu. İlk ve orta tahsilini Karapınar’da yaptıktan sonra, 1977 yılında Hv.Tek.Ok.K.lığı Astsubay Okuluna girdi 1978 yılında Hv.Fz.Asubay Olarak mezun oldu. 20 yıl Hv. K.K.lığında görev yapıp emekliye ayrıldı.

Emekli olduktan basın yayın sektöründe uzun yıllar yayıncılık ve program sunuculuğu yaptı. Kanal7, KonTV gibi ulusal kanallarda, Ülkemizin önemli siyaset adamlarıyla röportajlar, programlar yaptı.

Konya’da faaliyette bulunan; Türkiye Yazarlar Birliği, Aydınlar Ocağı ve Türk Ocağı gibi kuruluşlarda konferanslar ve sunumlar yapmaktadır.

Özellikle Osmanlı son dönemleri ve Cumhuriyetin Kuruluş yıllarına rast gelen olaylara özel bir ilgi duyan Mustafa Kemal AZILIOĞLU, bu konulardaki faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ayrıca bir siyasi partide Başkan Danışmanlığı yapmıştır.

Fotoğraf ve resim sanatına ilgi duymakta olup on binden fazla özgün, kendi çekmiş olduğu insan ve doğa resim koleksiyonu bulunmaktadır.

 

Evli; Ümit, Kürşat Betül ve Merve'nin babası, Batuhan'ın dedesi olan Mustafa Kemal AZILIOĞLU, halen Konya'da ikamet etmektedir.

Kürt sorunu ve doğu isyanları -1-

Günümüzde toplum ve devlet yapımızı derinden etkileyen bir mesele üzerinde bazı özgün düşünceler, hükümler ışığında sonuç ve tespitler ortaya koyacağız.

Öncelikle ifade etmemiz gereken husus, ele aldığımız konunun, konjenital yani doğuştan bir sorun olmayıp; suni yani sonradan ve dış kaynaklı bir sorun olmasıdır. Ülkeyi destabilize etmeye matuf çok menşeili, uluslararası terörist bir hareketin devlet ve halkla cebelleşmesi olgusu gerçeğidir.

Irk ve milliyetler meselesinde kanaatimizi baştan ifade etmemiz gerekirse, insanlık âlemi; ta başından beri “Hz Âdem’in Çocukları” olgusudur. Sarı,Beyaz ve Siyah ırkın atası Adem’dir. Hepimiz sonuçta Adem’in çocuklarıyız.

Peki hal böyle olunca, nedir bu savaşlar, kavgalar, milletler arası ihtilaflar?

İnsanlar arası çıkar çatışmaları gibi milletlerarası çatışmalarda aynı kaynaktan neşet etmektedir. Enerji, doğal gaz, petrol ulaşım serbestisi ve üstün olma hiyerarşisi dünyayı sahiplenme, yönetme algısı günümüzün başlıca çatışma alanlarını oluşturmaktadır.

Hal böyle olunca; bırakınız akrabalık bağlarını, kardeşlik esasları dahi ters yüz edilebilmekte, “çıkar için her yol mübah” anlayışı ile "güçlü olanın zayıfı alt etme içgüdüsüyle" coğrafyalar üzerinde oyunlar oynanmaktadır.

Bu oyunların içinde; aşiretçilik, kavmiyetçilik, milliyetçilik değerleri kullanılmakta, bir başka açıdan, tröst bağlamında; ticari, sınai, siyasi kavgalarda uluslararası ilişkiler bağlamında malzeme olarak değerlendirilmektedir.

Tarihsel arka plana baktığımızda, ilk isyan- ilk kıyam, ilk başkaldırı hep devletin en zayıf anlarında vukua gelmiş, güçlü, kudretli zamanlarında sabun köpüğü gibi başlaması ve bitişi çok çabuk olmuştur. Konu ile alakalı Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devlet ricali ve akil kişilerce tezkire ve raporlar hazırlanmıştır.

Başlıcalarını saymak icap ederse, şunları zikredebiliriz.

Abdülhalık Renda Raporu, Cemil Uybad Raporu, Dersim Raporları, Ali Cemal Raporu, Hamdi Bey Raporu, İ.Tali Öngören Raporu, Fevzi Çakmak Raporu, Ömer Halis Bıyıktay Raporu, Şükrü Kaya Raporu, Hüseyin Abdullah Alpdogan Raporu, İsmet İnönü Raporu...

Bunların yanı sıra planlardan da söz etmek mümkündür.

Şark Islahat Planı, ve Umumi Müfettişlik Uygulamalar’ını saymak mümkündür. Devamında ortaya konulanlar netice itibariyle aşiretten topluma, toplumdan mini devletçiklere giden bir sürecin temel yollarına dönük raporlar olmuştur. Bu bağlamda da şu tezleri sayabiliriz.

“Kürtçe televizyon ve radyo yayını yapılmasının önündeki yasaklar kaldırılmalıdır. Anadil yasağı kaldırılmalı, Kürtler kendilerini hayatın her alanında özgürce ifade edebilmelidir” (SHP Raporu, 1990), “Kürt sorunu etnik duyarlılıklara karşı demokratik yaklaşımla çözülür” (CHP Raporu, 1999), “Kürtlerin kendilerini ifade edebilecekleri düzenlemelere gidilmeli” (ANAP Raporu, 1993), “Demokrasi Türkün de, Kürdün de hakkıdır” (ANAP Raporu, 1993), “Kürt realitesi, Kürt kimliği ve dili kabul edilerek Kürtlerin siyasal hakları verilmelidir.” (Adnan Kahveci Raporu, 1992).”

Biz bu yazı dizisinde tamamıyla özgün, konunun başlangıcından günümüze kadar tüm yönleri ile sebep sonuç bağlamında aktör oyun kurucu ve prodüktör olarak rol alanları ele alıp, aktör ve piyonların hangi saiklerle bu dizide rol aldıklarını gözden geçirip bir sonuca varmak için gayret edeceğiz.

Genel Kanaatimizce, devlet ne zaman kendisine biçilen rol, model ve konumun dışına çıkmaya çaba göstermiş ise, bu zikredilen sorunlarla başı ağrıtılmaya çalışılmıştır.

Devlet nihai bağlamda organik, siyasi, canlı bir mekanizmadır. Elbette kendini koruma bağlamında tedbirler alacaktır. Güvenlik, iskan, asimilasyon-entegrasyon siyaseti, silahlı kıyama karşı yapılabilecek en doğal siyasi uygulamalardır. Asimilasyon deyimini entegrasyon olarak almak bence daha doğru olacaktır.

Anlaşılması gereken ilk olgu, hareketin konjenital olmadığı olgusudur. Başlangıcından beri elde edilmek istenen, güçlü, dirayetli TC veya Osmanlı devleti arzu edilmemiş, zayıf diktelere açık, buyurgan değil söz dinleyen, itaatkar bir devlet istenmiştir. Her ne kadar demokratik açılım vs ortaya konsa dahi bu “Earth QUESTİON” Batının zekerinde, doğunun maderinde doğurtulmuş yapay bir mesele olarak kuruluş amacına varılmadan sonuçlanmayacaktır.

Cumhuriyet döneminde, Osmanlı devlet yapısından Cumhuriyete geçiş çok sancılı olmuştur. Hilafet saltanat yanlısı Türk-Kürt kıyamları sonucunda, insan kayıplarının, günümüzde hala kan davası olarak görülmesi, işin bitirilmediğini göstermektedir. Cumhuriyet dönemi Türk-Kürt isyanları, sosyolojik siyasi tahlillerden geçirilmeye muhtaç konulardır.

Samimi kanaatimiz odur ki; istenilmeyen olay ve olgular bir yapının yıkılması yeni bir yapının yapılması bağlamında olan olgular olarak görüle gelmiştir.

Tarihi yeniden kurgulamak mümkün değildir. Anlatmak istediğimiz devlet organizması bizim namusumuzdur. En baştakilerin siyasi meşrepleri, düşünceleri her ne olursa olsun, neticede devleti temsil etmektedirler.

Olaylarda yanlışlar olmuştur. Yanlış ve doğrular olacaktır, lakin bunun uzun sürmemesi esastır...

DEVAM EDECEK >>>

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 5242 defa

You have no rights to post comments