All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Salı, 28 Temmuz 2015 13:22

Siz yoktunuz ve biz eksiktik

Öğeyi Oyla
(6 oy)
cenazeTayyareci Vecihi Hürkuş’u ölümünün 46’ıncı yılında kabri başında saygıyla andık. Türk havacılığında çığır açan Hürkuş’un kabrinin başında sadece 12 kişi vardı…

Siz yoktunuz ve biz eksiktik

16 Temmuz 2015 tarihinde Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneğinin düzenlediği törende kalbimiz biraz buruktu. Vefatında onu havacıların kalbine uğurlayan 12 kişi vardı. Anma töreninde ise 11 kişi…

Aradan geçen 46 koca yıla rağmen anlaşılamadı ya da bizim kuşak ona sahip çıkamadık, anlatamadık. Rakamlara bakarak ironik olarak bir kişi eksiktik diyebiliriz. Kimdir eksik olan bir kişi?

Eksik olan sizdiniz. Siz yoktunuz ve biz eksiktik. Hadi gelin eksik olan o kocaman bir kişi içindekilere şöyle bir göz atalım.

HAVA KUVVETLERİ VE VECİHİ HÜRKUŞ:

hurkus41912 yılında Balkan Harbine katıldı. İstanbul Beykoz’da esir kampı komutanlığı yaptı. Çok sevdiği askeri pilotluğa yaşı yetmeyince Tayyare Makinist Mektebine girdi ve Küçük Zabit (Astsubay) olarak mezun oldu. 1.Dünya Savaşında Bağdat Cephesinde makinist olarak göreve başladı.

2 Şubat 1916’da geçirdiği tayyare kazası sonrasında İstanbul’a döndü. İyileştiğinde yaşı tutuyordu, hemen Yeşilköy Tayyare Mektebine girdi. 15 Kasım 1916’da Küçük Zabit Pilot olarak mezun oldu.

Kafkas Cephesinde 7. Tayyare Bölüğünde göreve başladı. Kafkas Cephesinde uçak düşüren ilk pilot oldu. 8 Ekim 1917’de Ruslara esir düştü. Nargin adasındaki esaretten kaçıp yaya olarak İran üzerinden yurda döndü.

İstanbul Hava Müdafaa Bölüğüne tayin oldu. Kurtuluş Savaşı başlayınca Mustafa Kemal’in ordusuna katıldı. Kurtuluş Savaşında sivil pilot olarak görev yaptı. 15 Ağustos 1920’de Alaşehir’de ilk hava zaferini kazandı. Kurtuluş Savaşının ilk ve son uçuşunu da o yaptı. Son uçuşta İzmir / Seydiköy (Gaziemir) meydanını tek başına işgal eden pilot oldu. TBMM’den 3 defa takdirname alarak, kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi oldu.

Savaş sonrası Seydiköy’de Tayyare Okulunda öğretmenlik yapmıştır. Aynı yerde askeri vesayet altında ilk Türk uçağını yaptı. Vecihi K-6.

Şimdi soruyorum, neredesiniz Türk Hava Kuvvetleri? Siz yoktunuz ve biz eksiktik!

hurkus 6TÜRK TAYYARE CEMİYETİ (THK) VE VECİHİ HÜRKUŞ:

Türkiye’deki ilk sivil havacılık organizasyonu olan Türk Tayyare Cemiyeti’nin  (T.Ta.C) kurucuları arasında yer aldı. Cemiyetin Fen Şubesinin başındaydı. Cemiyetin logosunu tasarladı ve madalya nizamnamesini tek başına oluşturdu. T.Ta.C. Başkanı tarafından 17 Haziran 1925’te “Türkiye’nin Baş Tayyarecisi” ilan edildi.

Türkiye’de yapılan ilk paraşüt atlayışında uçağın pilotluğunu yaptı. T.Ta.C.’nin Avrupa gezisine katıldı.Yurtdışında çeşitli uçuşlar yaptı. Cemiyet adına havadan 4 kez yurt gezisine çıktı, onlarca uçak alınacak maddi yardımı topladı. Türkkuşu ve İnönü Eğitim Merkezlerinin yer seçimlerini yaptı. T.Ta.C. pilotu olarak ilk Türkiye planör rekorunu kırdı. THK adına planör yapımlarını başlattı. Sabiha Gökçenin ve diğer Türkkuşu talebelerinin öğretmenliğini yaptı.

Şimdi soruyorum, neredesiniz Türk Hava Kurumu / Türkkuşu Genel Müdürlüğü /İnönü Havacılık Merkezi Başkanlığı / THK Vakfı / THK Üniversitesi / Gökçen Havacılık? Siz yoktunuz ve biz eksiktik.

vecihiice2SİVİL HAVACILIK VE VECİHİ HÜRKUŞ:

Sivil uçak makinisti, tarihe ışık tutacak havacılık anılarını yazan ilk pilot. İlk sivil uçak tasarımcısı, yapımcısı ve test pilotu. İlk sivil havacılık okulunu açan, yöneten ve ders veren kişi. Yurt dışında uçak mühendisliği okuyan ilk pilot. Türkiye’nin deniz uçağını ve su kızağını yapan havacı.

İlk Türk sivil havayolu olan Hürkuş Havayolları’nın kurucusu ve yöneticisi. Havadan kargo taşımacılığını ve reklam işlerini başlatan kişi. Kanatlılar Birliğinin kurucu başkanı ve aynı adlı dergiyi çıkartan yayıncı. Maden Teknik Arama (MTA) ile potasyum, uranyum ve fosfor madenlerinin havadan tespit edilmesi ve Türkiye Maden Haritalarının çıkartılması uçuşlarını yapan pilot. Yaşamı boyunca 102 ayrı model uçak kullanan ve 30.000 saatini havada geçiren ilk Türk pilot.

Şimdi soruyorum, neredesiniz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk Hava Yolları (THY/DHY), Makine Mühendisleri Odası (MMO), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)? Siz yoktunuz ve biz eksiktik.

YOKLUKLARINI HİSSETMEDİKLERİMİZ:

Yok olan başkaları da vardı ama onlar olmasa da eksikliklerini hiç hissetmedik. Onların da kulaklarını çınlatmak isterim. Kimdir onlar. Havada sahte izler bırakanlar. Yeni sıfatlar üretip sahte kariyer arayanlar. Üç kitabı önlerine açıp yeni havacılık kitapları üretmeye çalışanlar. Sahte ödüllü yazarlar. Ay’a ay bastıranlar, Vecihi Hocayı mücitkar yapanlar.   

KATILANLARA TEŞEKKÜR EDERİM:

hurkus 2Yazımın başında törene katılan 11 kişi demiştim. Yürekleri sevgi, saygı ve minnet dolu binlerce kişiyi temsilen oradaydık. Ben eminim ki birçok havacı orada olmayı çok isterdi. Bu töreni her yıl olduğu gibi bu yıl da organize eden ve gerçekleştiren Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneğine (TVHMD) ve onun Kurucu Başkanı Sayın Av. Bahadır GÜRER’e özel teşekkür etmemiz gerekiyor.

Sayın Bahadır Gürer’in sosyal medyadan paylaştığı, anma yazısından bir bölümü buraya aktarmak istiyorum. Zira onun kaleminden katılanlara edilen teşekkürün daha anlamlı olacağını biliyorum.

“Anma törenine sağlık engeli nedeniyle katılamayan kızı Sayın Gönül Hürkuş Şarman ve Sevim Hürkuş Maxson’un mazeretleri iletildi. Anma töreninde, torunu Sayın Tül Sayım ve katılımcılar duygu ve düşüncelerini paylaştılar: Vecihi Hürkuş’un Amerika’da yaşayan torunu (Sayın Gönül Hürkuş Şarman’ın kızı Sayın Tül Sayım ve eşi Sayın Fikret Sayım, TEMAD Gn.Bşk. Yrd. Sami Başkaya ve TEMAD Gen. Sek. Fikret Parlak, TVHMD için Vecihi Hürkuş beratı hazırlayan hattat Sayın Hüseyin Avni Töre (Eskişehir’den), Sayın Astsubay Cengiz Berk, Anma törenlerimizin, bizi yalnız bırakmayan Okay ailesi; Sayın Berat Bayındır Okay, Muhteşem ikizler geleceğimizin teminatlarından Sayın İlkin Ege Okay ve Sayın Arda Efe Okay’a teşekkür ve minnetimizi, mazeretleri nedeniyle aramızda bulunamayan Vecihi Hürkuş Dostlarına; onların yanımızda olduklarını bildiğimizi. Katılmalarını hâla umduğumuz kamu ve sivil toplum temsilcilerini, mensuplarını ve üyelerini gelecek yıllardaki anma toplantılarına beklediğimizi saygıyla arz ederiz.

Bahadır Gürer

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı” 

hurkus 1MEZARA ÖDENEN BORÇ

Bu yıl Vecihi Hocamız’ın kabri başında konuşma yapmak onuru bana verildi. Hazırlık yapmama rağmen duygularımın esiri olarak doğaçlama sürdürdüm konuşmamı. Konuşmamın sonunda boğazım düğümlendi, gözlerim yaşlandı. Mezara öden borç ile ilgili yaşadığım olayı tam olarak vurgulayamadan bitirdim konuşmamı. Bu yüzden daha önce paylaştığım bu anıyı burada da yazmak istedim.

2007 yılının Mayıs ayında Vecihi Hoca’mın mezarını temizlemek için gittiğimde; mezarın etrafında iki mezar temizleyici çocuk bir şeyleri çekiştiriyorlardı. Yaklaşıp ne yapıyorsunuz burada? dediğimde hemen bana açıklama yapma gereği duydular. Şu giden adam pilot amcanın mezarına para bıraktı dediler ve parayı bana uzattılar. Atatürk’ün at üzerinde şahlanmış şekilde heykelinin olduğu, eski tarihli 5 (beş) lira. Elimde para, uzaklaşmakta olan adama doğru koşmaya başladım.

Yanına vardığımda 70-75 yaşlarında kafasında takke, yüzünde beyaz sakallar ama mavi gözlerinin içinde yaşlar olan sevimli bir ihtiyarla yüz yüzeydim. Beni hiç yadırgamadı, ilk soruyu sormuştum bile: "Niçin Vecihi Hocanın mezarına para bıraktınız?"

Cevabı;  “Evlat bana iş verdi, aş verdi, bir gün sıkıştım para verdi. Ama bir türlü geri ödeyemedim. Duydum ki GATA'da hastaymış, gittim askerler içeri sokmadılar. Öldüğünü yeni öğrendim, aradım sordum, mezarını bile yeni buldum. Bugün borcumu mezarına ödedim.’’

Ben de çok duygulanmıştım. Siz de mi havacıydınız dediğimde; gözlerinden yaşlar akıyordu. Birlikte ağlayarak yürümeye başladık. Evlat fazla karıştırma dedi ve uzaklaşmaya başladı. Arkasından gittiğimde bana dur işareti yaparak şöyle dedi;

“O cennette de uçan ilk pilottur”  

O yaşlı amca Vecihi Hocaya olan borcunu ödemişti. Evet, bence ödemişti bundan eminim. Ancak bizler ona olan borcumuzu ödeyebilecek miyiz acaba?

Mustafa KILIÇ

Havacılık Tarihi Araştırmacısı-Yazar

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

mustafa kilic1

 

 

 

 

 

Kaynak : http://kokpit.aero/siz-yoktunuz-biz-eksiktik

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 7906 defa

Yorumlar   

0 #1 Ahmet T 28-12-2017 10:16
Hüzünlü bir hikaye. Duygusuz kalmak mümkün değil. Vaktinde daha fazla destek olunsa, Boeing veya Airbus ayarında şirketler kuracak öncülerden. Fakat bir şekilde sindirmişler, unutturmuşlar. Siyasi ve askeri güçler; özgür akılı, mantığı ve bilimi yok etmiş.

You have no rights to post comments