< < TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…
All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 12 Temmuz 2021 14:57

TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

Öğeyi Oyla
(5 oy)

Dün bir Youtube videosu bağlantısı ulaştı. 32 Dakikalık video Çankaya TEMAD 4. Olağan Genel Kurulunda kaydedilmiş ve “TEMAD Genel Başkanı Sn: Hamza DÜRGEN in konuşmaları” başlığını taşıyordu. İzleyip izlememek konusunda kararsız kaldım. Gönderen kadim dostumu aradım. Gerçekten yarım saatimizi ayırıp izlemeye değecek bir konu olup olmadığını sordum. İzleyip değerlendirmemin iyi olacağını söyleyince izledim. Gördüklerim duyduklarım gerçekten ilginçti. Bİr değerlendirme yazısını hak ediyordu. Videonun tamamını izleyip zamanımı heba etmek istemiyorum diyenler için kısa videolar hazırladık. Resimlerin üzerine tıklayarak izleyebilirsiniz.

Ana başlıkları ile;

marmaris

-Zonguldak’ta cami açılışına gidip Cumhurbaşkanı ile görüşmek için nasıl çaba harcadıklarını. 

-Özlük haklarımızla ilgili not ulaştırmak için bariyerleri bir saatlik mücadele ile nasıl aştıklarını,

-Caminin içinde 3 saat vaaz dinlediğini, dizlerinin nasıl tutulduğunu,

-Cami çıkışında caminin üç ayrı noktasını tutup notu ulaştırmak için makam arabasının önüne kendilerini atmak üzere yaptıkları müthiş planı,

-Haklarımızı alma konusunda önlerindeki en büyük engelin “Sosyal medyada yapılan paylaşımlar” olduğunu, anlatıyordu uzun uzun.

-Marmaris TEMAD Genel Kurulunu anlattığı bölümler dikkat çekiciydi.

izin Bir de “Asb.lar eşlerinden izin almadan kapıdan dışarı çıkamaz” şeklindeki müthiş tespit  üzerine, başta kendi eşleri olmak üzere gülüşmeler tarihimize not olarak düşmüş oldu. Ayrıca bu tespiti yaparken "Kadınlardan" bir kaç kez "bayanlar" şeklinde söz etmesini de not edelim...

Zonguldak maceraları ile ilgili detayları videodan izleyebilirsiniz. Ancak bir iki söz etmeden geçemeyeceğim. Atılan köprüleri kurmak için yönetime gelen, derneğin nasıl büyük bir STK olduğunu defalarca tekrarlayan bir Genel Başkanın haklarımızla ilgili not ulaştırmak amacıyla makamlara ulaşmak için cami açılışlarında “bariyer aşma çabası”, “makam arabasının önüne kendilerini atma planı” gibi itiraflarıyla ve bunu kahramanlık gibi anlatması ile TEMAD’ı getirdikleri durum ortadadır.

Sosyal Medya konusundaki serzenişlerine etme bulma dünyası deyip kısacık değineyim.

2017 Genel Kurulu öncesi Hamza Dürgen’in en büyük destekçileri bugün birçoğu sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle şikâyet ettiği kişilerdi. TEMAD’ın o zamanki Genel Başkanına ve Kurumsal Kimliğe olmadık hakaretler eden, iftira atanlarla kol kola olduğu o günlerde biz kendisini uyardık ama derdimizi anlatamadık. Yetmezmiş gibi seçildikten sonra ilk icraatı bu şahısları Ankara Demonti Otelde ağırlamak oldu.

Gelelim Marmaris TEMAD Konusuna. Ama önce geçmişe gidelim...

2019 Yılında Muğla’da yapılan bilgilendirme toplantısında Marmaris TEMAD Başkanı, Genel Başkana 5 soru sorar. Sorular şöyle;

1. Sayın Genel Başkanım, üye olmayan emekli meslektaşlarımızı derneğe davet etmemize rağmen bir türlü üye yapamıyoruz. TEMAD’I emekli asb. lar için çekim merkezi yapacak bir çalışmanız var mı? Biz şubelere ne önerirsiniz?

2. TEMAD Dergisi içerik olarak çok zayıf, aile fotoğraf albümünden farksız. Güncele dair akademik-bilimsel makaleler neden yer almıyor? Ayrıca sizin göreve geldiğiniz tarihten sonra dergi kapağını incelediğimizde; Yıl-1 Sayı-1 diyor. Peki daha önceki yıllarda yayınlanan TEMAD dergilerini yok mu sayacağız?

3. Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesinden TEMAD’ın da arasında bulunduğu askeri derneklere her yıl düzenli hibe yardım (fatura karşılığı) yapılmaktadır. Bu ödeneği nasıl değerlendiriyorsunuz? Bizi bilgilendirin lütfen.

4. TEMAD Şube başkanlarının ihraç edildiğini görüyoruz. (O tarihte beş şube başkanı ihraç edilmişti. O tarihten bugüne bizim de dahil olduğumuz bir o kadar daha ihraç işlemi vardır) İhraç işlemleri üyeler arasında büyük tepki toplamaktadır. En azından benim şubemde ihraçlar infial yaratmıştır. Bu konuyu bize açıklar mısınız? 

5. Göreve geldiğinizden bugüne, son bir buçuk yılda Genel Merkez Yönetimi’nde; Yönetim-Denetim ve diğer organlarda büyük değişiklikler görüyoruz. Bu kadar sürede bu kadar sirkülasyon sağlıklı bir durum mudur? 

Sorular üzerine, Ajandasına notlar alan Genel Başkan Hamza DÜRGEN beşinci sorudan sonra; elindeki defter ve kalemi sehpaya çarparak yerinden fırlar ve kürsüye kadar gelerek; Şube Başkanına “Sana ne? Sana mı soracağız? Sen kendini ne sanıyorsun?’’ şeklinde çıkışır.

Bu arada Milas ve Muğla TEMAD Başkanları Genel Başkanın yanında tavır alarak yukarıdaki sorulardan duydukları rahatsızlıkları hem o toplantıda hem de sonraki konuşmalarında sık sık dile getirirler.

Marmaris TEMAD Başkanının üzeri çizilmiştir. İhraç etmek için fırsat kollamaya başlarlar.

Nitekim beklenen fırsat Şubat 2021 başlarında yakalanır ve vakit geçirmeden Marmaris TEMAD Başkanı ve Yönetimi görevden alınır, ardından da Başkan ve Başkan Yardımcısı ihraç edilir.

Görevden alma ve ihraca konu olan olay ile ilgili Marmaris TEMAD Başkanı Cengiz KURUL’un paylaşımından öğrendiğimize göre süreç şöyle gelişir.

KAMUOYUNA ZORUNLU BİLGİLENDİRME

Çeşitli sosyal medya platformları ve siteler ile TEMAD Genel Merkez WEB Sitesinde,

TEMAD Marmaris Şubesi Yönetim Kurulu’nun 08 Şubat 2021 Günü Çeşitli Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Partiler ile birlikte basın açıklaması yaptığına dair bilgiler paylaşılmaktadır.

1. TEMAD Marmaris Şube Başkanı olarak 04 Şubat 2021 tarihinden bu yana özel işlerim nedeniyle İzmir’de bulunmaktayım.

2. “Basın bildirisi” şeklinde lanse edilerek fotoğrafı paylaşılan belge 08.02.2021 tarihinde yapılması planlanan basın açıklaması için mülki amirliğe sunulan izin dilekçesidir.

3. Bahse konu belgede imzası bulunan Cemalettin ALACA Şube Başkan Yardımcısıdır. Şube Başkanı olarak benim ve diğer Yönetim Kurulu üyelerinin bu faaliyetten ve atılan imzadan haberimiz yoktur.

Şube Başkanı olarak; 09 Şubat 2021 Tarihinde TEMAD Genel Başkanı Hamza DÜRGEN’in telefonla araması ile konudan haberdar oldum.

4. Bahse konu belgede adı ve imzası bulunan Başkan Yardımcısı Cemalettin ALACA’yı telefonla arayarak konuyu sorduğumda cevaben;

“05 Şubat 2021 günü Dernek Büromuzun da bulunduğu binada faaliyet gösteren STK Yöneticileri bana gelerek bir basın açıklaması yapmak istediklerini ve izin almak için Kaymakamlığa dilekçe vereceklerini benim de dilekçeye imza atmamı istediklerini söylediler. Ben de komşu dernek yöneticilerinin heyecanına kapılarak bireysel olarak katılırım düşüncesi ile imza attım. Bana söylediklerinde katılımcı olarak sadece STK’lar vardı. Herhangi bir siyasi partinin katılacağına dair bilgilendirilmedim.

Ancak ertesi günü dilekçeye siyasi partilerin de eklendiğini ve basın açıklamasına katılacaklarını duydum ve bireysel olarak da katılmaktan vaz geçtim. 08 Şubat 2021 tarihinde yapılan basın açıklamasına katılmadım.” Şeklinde bilgi aldım.

5. Böyle bir faaliyet ile ilgili belgeye izin başvurusu amaçlı dahi olsa Başkan Yardımcısı tarafından imza atılması hatadır. Şahsım ve diğer Yönetim Kurulu üyelerimizce tasvip edilmemektedir. Bu konuda Yönetim Kurulunca alınmış herhangi bir karar yoktur. Yapılan işlem Tüm Yönetim Kurulunu değil yetkisiz olarak böyle bir belgeye imza atan İmza sahibini bağlar.

TEMAD Marmaris Şubesi Yönetim Kurulundan veya üyelerinden bu basın açıklamasına katılan “imza sahibi dahil” hiç kimse yoktur.

6. Aldığım bilgileri TEMAD Genel Başkanı ile de paylaşmış olmama rağmen anlaşılmaz bir şekilde tüm Yönetim Kurulumuzun görevden alındığı yönünde şifahen bilgilendirildim. Yargısız infaz niteliğindeki bu konu ile ilgili açıklamamı resmi evrak tebliğ edildiğinde yapacağım.

Hal böyle iken şahsımı ve yönetim kurulu üyelerimizi “hiçbir zaman hiçbir ortamda bir arada olmayacağımız” belgede adı geçen siyasi partilerle ilişkilendirmeye yönelik karalama faaliyetlerini üzülerek takip etmekteyim. 

Kamuoyuna önemle duyurulur.

marmaris Hal böyle iken TEMAD Genel Başkanı, Çankaya TEMAD Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada hala olayı çarpıtarak Marmaris TEMAD Başkanının ve Yönetiminin HDP ile birlikte basın açıklaması yaptığı şeklinde çarpıtma ve algı operasyonuna devam ediyor. Bununla da yetinmeyip “Bizim dernekten uzaklaştırdığımız kişi şube genel kuruluna katılarak kürsüden konuşma yapıyor, şeklinde” hukuk dışı bir beyanatta bulunuyor. 

Değerli dostlar; TEMAD Genel Merkez Yönetimi ve hukukçuları ne yazık ki ihraçlar konusunda hukuk tanımazlıklarını uzun zamandır devam ettiriyor.

İhraç ettikleri Şube Başkanları ve yöneticilerini “İhraç kararı kesinleşmiş” gibi görevden uzaklaştırıyor. Buna karşı açılan davalarda ise Mahkemeye sunulan cevap dilekçesinde hukukçu! Genel başkan yardımcısı şöyle diyor;

SONUÇ VE İSTEM; Yukarıda Kısaca arz edilmeye çalışılan ve re’sen dikkate alacağınız hususlar ışığında;

1. Davacı Hakkındaki disiplin sürecinin henüz kesinleşmemiş olması

2. Üyelikten çıkarma hallerinin tüzüğümüzde düzenlenmiş olması

3. Davacı hakkında Yüksek Disiplin Kurulunun soruşturma yürüterek, sözlü ve yazılı savunmalar alınmış olması ve vicdani kanaate ulaşmış olması

4.     Açılan davanın haksız ve hukuksal dayanaktan yoksun olması nedenleriyle davanın reddine...

sonuc istem

Şimdi soralım; 

Disiplin süreci henüz kesinleşmemişse “ihraç yaptırımı kesinleşmiş” gibi davranarak üyelikleri niçin pasife aldırıyorsunuz?

Üyelikleri "niçin pasife aldırdığınız" mahkemede sorulduğunda neden “bundan haberiniz olmadığını” söyleyerek üyelikleri aktife aldırıyorsunuz?

Marmaris TEMAD Eski Başkanı Cengiz Kurul’un üyeliği hala aktif iken ve aidat borcu olmadığından Genel Kurula katılma hakkı var iken hangi hukuksal gerekçeyle Şubeye baskı yaparak Hazirun Listesine adının yazılmasını engelliyor ve Üyelikten doğan haklarını kullanmasının hukuksuz olduğunu iddia ediyorsunuz? İşte Cengiz Kurul'un Genel Kurul tarihinde üyelik durumununun "AKTİF" olduğunu gösterir E-Devlet belgesi;

cengiz kurul

Bu durumu dilekçe ile divana ileten ve Genel Kurula katılan Cengiz Kurul’un Genel Kurula katılamayacağını hangi hukuki gerekçeye dayandırıyorsunuz?

Şube Genel kuruluna gözlemci olarak gönderdiğiniz İL BAŞKANI! hangi sıfat ve yetki ile genel kurulun icra ediliş şekline müdahale etmeye çalışıyor? 

Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 08.05.2002 Tarih ve 2002/385 sayılı kararından haberiniz yok mu?

Öyleyse özetini şuraya bırakayım okuyun. Genel Kurul Kararı olmadan kararlar kesinleşmeden yaptırımın icrası mümkün müymüş bakın bakalım.

yargitay

TEMAD’ın içine düşürüldüğü acziyet, hukuk tanımazlık yanında hak mücadelesinin cami avlularında not vermek için verilen çabaya indirgenmesi endişe vericidir.

Şubeler genel kurullarında bu gidişe dur diyebilecek dirayetli yönetim ve delegeler seçmedikçe, büyük genel kurul öncesi Genel Başkan adayları ortak noktada buluşup yumruğunu tek noktaya vurmadıkça TEMAD bir üç yıl daha yukarıdaki videolarda izlediğiniz şahsa mahkum olmaya devam edecektir.

Herkes geç olmadan şapkasını önüne koyup durum değerlendirmesi yapmak zorundadır.

Kalın sağlıcakla…

Halil ERGENLİ

 

Hamza DÜRGEN'in konuşmasının tamamını izlemek için resmin üzerine TIKLAYINIZ

durgen konusma

 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 2545 defa

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar