All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cumartesi, 25 Temmuz 2020 15:28

OYAK, TEMAD, TESUD Görüşmeleri üzerine bir görüş

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Son zamanlarda özellikle sosyal medya platformlarında OYAK ve icraatları konusunda bitmek bilmeyen tartışmalar ve eleştirilere şahit oluyorduk. Son olarak 2019 yılı nema oranının beklentilerin altında açıklanması bu tartışmaları daha da alevlendirdi.  Bu duruma  TEMAD ve TESUD kayıtsız kalmadı ve kurumsal ziyaretlerde bulunarak OYAK yönetimi ile görüşmeler gerçekleştirdiler ve bu faaliyetlerini web sitelerinden duyurdular.

Ancak görüyoruz ki, her iki derneğin yöneticilerinin bu ziyaretlerinde ve sonuçlarının üyeleriyle paylaşmalarında çok ciddi farklar var.

Nasıl mı?

TEMAD web sitesinden yapılan paylaşımlara baktığımızda;

7 Temmuz 2020 tarihinde OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taş’a, ardından 9 Temmuz 2020 tarihinde ise OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’e birer ziyaret gerçekleştiriliyor, görüşmelerde 2019 nema oranları ve içeriğinin yazılmasına gerek görmedikleri “diğer konular” konuşuluyor.

Sonuç mu?

TEMAD’ın her iki ziyaretine ilişkin duyurusunda OYAK’a ilettikleri soruların cevaplarının kendilerine “yazılı” olarak iletileceği ve bu bilgiler alınınca kamuoyu ile paylaşılacağı belirtiliyor.

Okumak isteyenler için ilgili linkleri ve açıklamaları yazının sonuna ekledik.

Öte yandan TESUD web sitesine baktığımızda ise;

20 Temmuz 2020 tarihli bir duyuru yayınlayarak, sosyal medyadaki olumsuz yorumlar ve eylemlere değiniliyor, bu konularda OYAK’ın en yetkili makamları ile sürekli olarak görüştükleri, o hafta içinde de yine en yetkili organlarla kapsamlı bir toplantı daha yapacakları, sonucunun kısa zaman içerisinde tüm üyelerine ve geniş kapsamda meslektaşlarına ayrıntılarıyla paylaşacakları belirtiliyor.

Ardından ve çok geçmeden, 24 Temmuz 2020 Cuma günü (yani dün) sayfalar dolusu bir duyuru yayınlıyor. Duyuruda, sosyal medyada tartışmalara ve eleştirilere konu olan;

·         Nemanın bu yıl üye beklentilerinin altında gerçekleşmesi, 

·        
TOTAL/ M oil’ın alımı

·        
Arsa alımları ve konut projeleri

·        
Genel Kurulca önceki yıllarda Yönetim Kuruluna verilen alım yetkisi

·        
Renault – Mais faaliyetleri

·        
EMS sistemindeki üyelerin Temsilciler kurulunda temsil edilebilmesi

·        
Nema dağıtımında Bankaların promosyon vermeleri

gibi bir çok konuda OYAK Yönetimine iletilen sorular ve aldıkları cevaplar detaylarıyla yer alıyor.

İlgili duyuruyu ve linkini okumak isteyenler için sayfanın sonuna ekliyoruz.

Neticede, TEMAD web sayfasında OYAK ziyaretleri boy boy fotoğraflarla sayfada yer alırken görüşme içeriğine ve sonuca ilişkin hiçbir bilgi bulamıyoruz. Tıpkı diğer tüm ziyaretlerinde olduğu gibi. TESUD web sayfasında ise buraya eklemek için bir fotoğraf aradığımızda ne yazık ki onca açıklama, bilgilendirme ve detay içerisine bir tane dahi görüşme fotosu koymadıklarını görüyoruz.

Geçtiğimiz aylarda Hamza Dürgen’in kıyım listesindeki isimlerden,  TEMAD Kadıköy Şube Başkanı iken ihraç edilen K.Hayati Ergürbüz’ün Facebook sayfasında bu sabah paylaştığı harika tespit. Üzülerek buraya ekliyoruz.

hayati

K Hayati Ergürbüz :

22 Temmuz tarihinde OYAK ile görüşen TESUD görüşme sonuçlarını dün üyeleriyle paylaştı, 09 Temmuzda görüşen TEMAD ise hala mektup bekliyor herhalde..

 

Başka yoruma gerek var mı?

- Mustafa Aytar –

OYAK YNT. KRL. BŞK. SN. MEHMET TAŞ İLE GÖRÜŞÜLDÜ (07 Temmuz 2020)

temad1

 

 

 

OYAK GENEL MÜDÜRÜ SN. SÜLEYMAN SAVAŞ ERDEM İLE GÖRÜŞÜLDÜ (09 Temmuz 2020)

temad2

 

 

TESUD'UN KAMUOYU DUYURUSU (ORDU YARDIMLAŞMA KURUMU HK.)

tesudduyuru1

20 Temmuz 2020 , Pazartesi

OYAK uzun yıllardır  Türkiye’nin gündeminde zaman zaman önemli yer işgal etmiş; mesleki dayanışma fonu ve tamamlayıcı sosyal güvenlik kurumudur.

Ülkemizde olduğu gibi, uluslararası alanda  da saygın bir ekonomik güçtür.

Son zamanlarda özellikle sanal medyada OYAK konusunda bilgisi olan ve/veya olmayan birçok kişi, kurum veya medya unsurlarının içerisinde olduğu bir tartışma süregelmektedir.

OYAK üyelerine son 10 yıldan fazla süredir önemli oranlarda nema dağıtarak ek bir gelir sağlamıştır. Ulaştığı ekonomik güç sayesinde de Türkiye’nin ve dünyanın önemli bir ekonomik aktörü konumundadır. Bu özelliği itibarı ile de gerek Türkiye içimden gerekse Türkiye dışından bir çok kişi, kurum ve uluslararası düzenin rakibi ve hedefi konumundadır.

OYAK’ın son yıllarda ki hamleleri, yatırımları ve ticari adımları sanal ve özgün medyada oldukça fazla tartışma yaratmıştır. Ana hedeflerinden birisi OYAK üyelerinin menfaatlerini gözetmek olan OYAK’ın önemli ticari faaliyetlerini TESUD olarak bizde yakından takip ediyoruz. Bu konuda OYAK’ın en yetkili makamları ile sürekli olarak görüşüyor ve bilgi alışverişinde bulunuyoruz.Bu hafta içinde de yine en yetkili organlarla kapsamlı bir toplantı daha yapacağız. Ancak sosyal medyada büyük bir kısmı iyi niyetli olduğuna inandığımız fakat azınlıkta da olsa bir kısmı ise tamamen provakatif amaçlı, hatta OYAK’ı hedef seçen kişi ve grupların manipülasyonu ile başlatılan ve onların amaçlarına hizmet edecek olan tartışmaları, faaliyetleri hatta eylemler planlamak isteyenler olduğu görülmektedir.

Bizler TESUD olarak ve hatta geniş anlamda emekli subaylar olarak birinci ağızdan OYAK ile görüşüyor ve bütün OYAK üyelerinin menfaatlerini korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

OYAK ile yapmakta olduğumuz görüşmelerimiz  sonlandıktan  sonra, kısa zaman içerisinde tüm üyelerimize ve geniş kapsamda emekli subaylarımıza daha ayrıntılı bilgilendirmeleri gerek e-posta yoluyla gerekse toplantı düzenlemek suretiyle yapacağız.

Üyelerimizin ve diğer emekli subayların OYAK üyelerine ve OYAK’a zarar verebilecek hiç bir tartışmaya, faaliyete veya eyleme katılmamasını ve bizim yapacağımız açıklamaları beklemelerini arzu ediyoruz.

Bilgilerinize sunarız.

TESUD YÖNETİM KURULU

 

------------------


TESUD'UN KAMUOYU DUYURUSU (OYAK)

tesudduyuru2

 

24 Temmuz 2020 , Cuma

20 Temmuz, pazartesi günü OYAK’la ilgili olarak sizlere kısa bir bilgilendirme yapmış ve OYAK’la görüşmelerimizin devam ettiğini, bu görüşmeler tamamlandığında sizlere daha ayrıntılı bilgiler vereceğimizi belirtmiştik.

TESUD olarak OYAK’tan güncel konuları görüşmek üzere yapmış olduğumuz görüşme talebi, 22 Temmuz, çarşamba günü gerçekleştirilmiştir.

Bu toplantıya TESUD Genel Merkez Yönetim Kurulundan bir heyet ile Devre Başkanlıklarını temsil eden bir heyet ve Hukuk Müşavirimizin içinde bulunduğu yedi kişilik bir heyet katılmıştır.

Toplantıda OYAK tarafı ise en üst seviyede temsil edilmiştir.

Toplantıda üyelerimizin ve hatta Emekli Maaş Sisteminde olan tüm emekli subayların merak ettiği konuların tamamı üzerinde OYAK yetkililerine her türlü soru çok net olarak sorulmuştur.

Bunlardan örneğin;

Nemanın bu yıl üye beklentilerinin altında gerçekleşme nedenleri konusundaki soruya ilişkin olarak;

Öncelikle bir önceki OYAK Genel Kurulu’nda nema oranının bu yıl için % 20 olarak öngörülmüş olduğu, nemanın ekonomik konjonktür ile yakından ilgili olduğu, bugün banka faizlerinin % 9 civarında olduğu bir dönemde % 20,5 nemanın aslında ülke ekonomisi koşulları dikkate alındığında önemli bir rakam olduğu, nemanın her yıl artması gerekir gibi bir algı olamayacağı, bunun sabit bir emekli maaşı gibi algılanamayacağı, bunun bir kar payı dağıtımı olduğu, geçmişte de ekonomik koşulların olumsuzlaştığı dönemlerde % 50 ler civarı nemadan % 10 lara düşüldüğü. Nemada son dört yıl ortalamasının % 26.6 olduğunu, Bu sene dünya çapında yaşanan pandemi dolayısıyla tüm ülkelerin ekonomilerindeki küçülme ve karlarda meydana gelen düşüşler nedeniyle bu yıl OYAK Genel Kurulunda yapılan sunumda 2020 yılı için dağıtılacak nemaya ilişkin projeksiyonlarda % 9,5 olarak öngörüldüğü bildirilmiş ise de bu miktarın geçmiş öngörülerde de olduğu gibi gelişen ve değişen ekonomik duruma göre değişebileceği,

 

Basında ve üyelerimiz arasında çok fazla tartışma konusu olan TOTAL/ M oil’ın alımı konusundaki soruya ilişkin olarak;

Artan üye rezervine paralel kar getirisinin artırılmasını sağlayacak sektör araştırmalarına paralel olarak akaryakıt sektörünün bir fırsat olarak değerlendirildiği, sektörün ilk beşte yer alan firmalarının yabancı ortaklı firmalar olarak faaliyetlerine büyüyerek devam edeceği değerlendirmesinin yapıldığı, bu konuda gerekli tüm araştırma ve incelemelerin ayrıntılı olarak yapılmasını müteakip karar verildiği, bu süreç içerisinde bağımsız uluslararası uzman birçok kuruma hedef şirketin incelettirilip değerlemesinin yapıldığı, 900’den fazla istasyon ile gerek üyeler gerekse tüm tüketiciler ile doğrudan temas sağlanıp kaliteli hizmet verilebileceği, OYAK kuruluşlarının ürettiği çeşitli ürünlerin de buralardan tüketiciler ile buluşturulabileceği, OYAK kuruluşlarının (Otomotiv, demir/çelik, çimento, lojistik, kimya, tarım v.s.)  akaryakıt ihtiyaçlarının aracısız sağlanabileceği, yaygın ulaşım ağı ile farklı fırsatlar oluşturulabileceği, yeni bir sinerji ve vizyon kazandırılarak OYAK güvencesi ile önemli bir pazar kazanılabileceği.

Ayrıca fosil yakıtların yerine araçlarda elektriğin kullanılmasının önümüzdeki dönemlerde yaygınlaşabileceği de düşünülerek araç pilleri şarj üniteleri gibi konularda yurt dışına heyetler gönderilerek araştırmalar yapıldığı değişen ekonomik ve teknolojik koşullara uyum sağlayabilecek, karları olumlu yönde etkileyebilecek projelerin hazırlandığı hususları belirtilmiş ve tatmin edici bilgiler verilmiştir.

Arsa alımları ve konut projeleri konusundaki soruya ilişkin olarak;

OYAK varlıkları içerisinde önemli bir payı olan gayrimenkul yönetiminin, dijital takip sistemleri kurularak, merkezden mevzuata uygun vizyoner bakış açısıyla yönetilmeye başlandığı, arsa rezervlerinin geleceğe dönük önemli bir yatırım olduğu, bu yatırımların geçmişte de olduğu gibi sadece bugüne yönelik olmayıp orta uzun vadede kuruma önemli bir gelir kaynağı olduğu, bugün itibari ile bile bu arsaların üzerinde yapılan çalışmalar çerçevesinde önemli bir değer kazandığı, bu arsalardan bazıları üzerinde proje geliştirme çalışmalarının devam ettiği,

Dragos Konutları hakkındaki soruya ilişkin olarak;

Dragos konutlarının yüzde doksan beşine yakınının OYAK üyeleri tarafından satın alındığı kısa sürede satılmasının da OYAK’a duyulan güvenden kaynaklandığı, Başakşehir İkitelli gibi projelerin henüz tamamlanmadığını, bazı arsalardan ise arsa karşılığı gelir paylaşımı modeli ile bunlardan önemli gelir elde etmeyi düşündükleri,

 

Genel Kurulca önceki yıllarda Yönetim Kuruluna verilen alım yetkisi konusundaki soruya ilişkin olarak;

Aslında OYAK kanunundan kaynaklandığı şekli ile ve OYAK’ın yetkili icra organının Yönetim Kurulu olmasından dolayı önceki Yönetim Kurullarına verilen ve bu kurullar tarafından kullanılmış olan yetkinin sınırsız ve süresiz olduğu, bu durumun 2016 tarihinde yapılan genel kurulda sınırlandırıldığı daha sonraki yıllarda da bu sınırlama oranında değişiklik yapıldığı dolayısıyla verilen yetkinin esasen sınırlayıcı bir yetki olduğu ifade edilmiştir.

Renault – Mais faaliyetleri konusundaki soruya ilişkin olarak;

OYAK’ın ortağı olduğu Fransız Renault ile önemli görüşmeler yapılarak son 4 yılda OYAK lehine birçok kazanımlar elde edildiğini, Üyelere yapılan satışların salgın hastalık nedeniyle MAİS bayilerinde kalabalığı engellemek maksadıyla OYAK platform üzerinden ön başvuru alınmak suretiyle yapıldığı bu uygulamada önemli bir sorunla karşılaşılmadığı sadece bazı gecikmelerin olduğu,

OYAK Kanununda belirtildiği şekilde EMS sistemindeki üyelerin Temsilciler kurulunda temsil edilebilmesi hususu ise;

Bu konunun hukuk müşavirleri düzeyinde çalışma yapılıp durumun değerlendirileceği, ancak bu konuda MSB’nin yetkili olduğu bizim tarafımızdan iletilmiş ve konu üzerinde çalışılması hususunda mutabık kalınmıştır.

Nema dağıtımında Bankaların promosyon vermeleri konusundaki soruya ilişkin olarak;

Bu konuda bankalar ile yaklaşık 1 senedir görüşmelerin yapıldığı pandemi vb nedenlerin araya girmesi ile sürece ilişkin henüz olumlu bir sonuç alınamadığı, ancak görüşmelere devam edilip gerekirse alternatif banka arayışlarına girişilebileceği, sonucun bildirileceği,

Bu ana başlıkların dışında da birçok soru sorulmuş, Toplantı 6 saat sürmüş ve bu süre içerisinde OYAK yönetimi sormuş olduğumuz tüm sorulara tamamen şeffaf ve içtenlikle son derece ayrıntılı cevaplar vermiştir.

Bu nedenle OYAK yönetiminin bu toplantıda göstermiş olduğu şeffaflık, içtenlik ve verdiği ayrıntılı bilgiler nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz.

OYAK’a yapılan eleştirilerin ne kadar sert olursa olsun yapıcı olduğu sürece yararlı sonuçları olabileceğini düşünüyoruz. Ancak bilgi sahibi olmayan ve OYAK’la hiçbir ilgisi olmayan kişi ve grupların bilmeden, öğrenmeden yapmış olduğu yıkıcı eleştiriler ile bir kısım kişi ve grupların maksatlı olarak saldırgan bir üslupla yaptığı haksız eleştiriler ve hatta hakarete varan söylemler OYAK’ta canla başla ve özveriyle çalışan seçkin yönetim kadrosunun ve özellikle de üye hizmetleri ve çağrı merkezindeki gençlerin de motivasyonunu bozmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

Sanal medya ve sosyal ağlar üzerinden maksadını aşan ve Kurum’a zarar verici söylemler yerine OYAK’a açıkça müracaat eden tüm üyelerimizin sorularına cevap verilmekte olduğunu da görmekten ayrıca mutlu olduk. Tüm üyelerimizin de izlemesi gereken yöntemin bu olduğu düşünüyoruz

Değerli silah arkadaşlarımız,

Bizler TESUD olarak, Tüzüğümüzden kaynaklanan görevimiz olan OYAK üyesi silah arkadaşlarımızın üye hak ve menfaatlerinin en üst düzeyde olması için şeffaflık ve hesap verilebilirlik ortamında bundan sonra da OYAK nezdinde girişimlerde bulunmaya, OYAK’tan üyelerimizi ilgilendiren konularda bilgi istemeye ve sorular sormaya devam edeceğiz. Ancak, OYAK’ı yıkıcı şekilde eleştirenlerin, sanal medyada kurumu haksız yere yerden yere vurmaya çalışanların, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarını sananların yaptıkları saldırgan faaliyetlerin OYAK’a zarar vermekten başka bir şeye yaramayacağına inanıyoruz.

OYAK’la gerek iletişim ve tanıtım sorumluları düzeyinde gerekse en üst düzeyde görüşmelere devam ederek ve sizleri yazılı olarak ve/veya toplantılar düzenleyerek yüz yüze de bilgilendirmeyi planlıyoruz.

Bu kapsamda OYAK’ın daha da büyümesi, şirket karlarının artması ve sürdürülebilir nema artışlarını sağlamak için var güçleriyle çalıştıklarına inandığımız ve bunu yakından görme fırsatı bulduğumuz Yönetim kademesinin tüm mensuplarına başarılar diliyoruz.

Saygılarımızla.

 

TESUD GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 4261 defa
Bu kategoriden diğerleri: « AH ŞU DEVRİMLER

You have no rights to post comments