All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cumartesi, 20 Haziran 2020 19:32

TEMAD’da Cadı Avı Devam Ediyor

Öğeyi Oyla
(9 oy)

Cadı Avı tabirini duymayanınız yoktur. Eski tarihlerde Avrupa’da cadılıkla suçlanan ve cadı olduğuna inanılan kişilerin yakalanarak yargılanması ya da yargılanmadan cezalandırılması olayı için kullanılan kavram, günümüze kadar gelmiş ve bugün de “Fikir ve eylemleri ile güç sahipleri ve toplum için tehdit olarak görülen kişilere karşı düzenlenen kampanya veya tasfiye süreçler”ini tanımlamak için kullanılmaktadır. 

Kaynaklara göre, Batıda cadı avı kavramı “Kitabı Mukaddes'in Mısır'dan Çıkış 22. bölüm 18. Ayetteki "Bir cadının yaşamasına müsamaha göstermeyeceksin." Şeklindeki ifadeye dayandırılıyordu.

Gelelim TEMAD’daki cadı avı meselesine. Kasım 2017’de yapılan Genel Kurulda TEMAD Yönetimine gelen Hamza DÜRGEN ve ekibi yönetime gelir gelmez sürdürecekleri cadı avı politikasının ilk adımı olarak bir önceki yönetim ve onlara destek verenlerle kavgalı ve birçoğu dernekten ihraç edilmiş olan sosyal medyanın klavye kahramanlarını Ankara’da topladı. Toplantıya katılanların içindeki, niyetinden ve gerçekten mücadele adamı kişiliğinden kesinlikle şüphe duymadığım birkaç kişiyi tenzih ederim. 

Toplantıda o günün Yüksek Disiplin Kurulu üyesi ve Narlıdere Şube Başkanı Necdet AKYÜZ de bir konuşma yaptı. Konuşmasında geçmişte yazdığımız yazılar ve bu yazılara yapılan yorumlar nedeniyle Bayraklı Şube Başkanı Haluk TIRAVOĞLU’nu ve Muğla Şube Başkanı olan ben Halil ERGENLİ'yi, ismimizi söylemeden yazı ve yorumlarımızdan bahsedip hedef gösterdi. Böylece Cadı Avının ilk kurbanı olacaklarla ilgili işaret fişeğini yakmış oldu.

Geçmişte cadı avına Kitabı Mukaddes’teki bir ayet dayanak gösteriliyordu bugün TEMAD’daki cadı avına da TEMAD Tüzüğünün ihraçlarla ilgili maddeleri zorlama gerekçe ve yorumlarla, eğilip bükülerek dayanak yapılıyor.

Peki TEMAD’daki cadı avında hedef alınanların ihracındaki gerçek gerekçeler neler?

1. 2017 Genel Kurulunda Hamza DÜRGEN ve ekibini desteklemeyen Şube Başkanı veya delege olmanız ilk gerekçe.

2. 2017 Seçimlerinden sonra Hamza DÜRGEN ve ekibinin vizyonsuzluğunu ve özlük hakları mücadelesinde direnerek değil dilenerek sonuca ulaşabileceğine inandıklarını ve TEMAD’ı gündem belirleyen değil gündemi belirlenen, edilgen bir STK’ya dönüştürdüklerini görerek verdiği desteği çekmek ve muhalefet etmeye başlamış olmak ikinci gerekçe,

3. En önemli gerekçe ise geçmişte, hak mücadelesi yaparken ve TSK’da Astsubaylara yönelik ayrımcı uygulamalar ile ilgili eylem ve söylemleri ile muhataplarımızı rahatsız edenlerden olmak. Bu isimlerin tasfiye edilmesinin özlük haklarımızın verilmesi için ön koşul olarak TEMAD Yöneticilerinin kulağına fısıldandığı yönünde yaygın bir inanış hakim. Ne de olsa geçmişte bu kişilerin yıktığı iddia edilen köprüleri yeniden kurduklarını iddia etmekteydiler. İşte bu yüzden sosyal medyadaki son ihraç ile ilgili paylaşımımda Hamza DÜRGEN için "MSB'nin Kılıcı" tanımlamasını kullandım.

TEMAD Kadıköy Yönetim Kurulu Üyesi ve Delegesi Dr. Mustafa C. SADAKOĞLU ilk ihraç edilenlerdendi. Sitemizde yazdığı yazılarla TSK üst kademesini ve Milli Savunma Bakanlığını çok rahatsız etmişti. 24 Haziran 2018 Seçimleri sürecinde Hamza Dürgen’in TEMAD adına bir siyasi parti ve cumhurbaşkanı adayına destek sözü vermesine haklı olarak tepki göstermesi de tuz biber olmuştu.

İletişim Doktorası sahibi ve bu alanda özel bir üniversitede Doktor Öğretim Görevlisi olan Sadakoğlu’na Hamza DÜRGEN tarafından, ekibine girmesi için defalarca bizzat teklif götürüldüğü ve aracılar sokularak ikna edilmeye çalışıldığını da not düşelim.

İhraçlar devam etti. İhraçlara tepki gösterenler de arada cadı avının kurbanı oluyordu.

TEMAD Bayraklı Başkanı Haluk TIRAVOĞLU, TEMAD Muğla Başkanı Halil ERGENLİ, TEMAD Elâzığ Başkanı Hıdır SADAY ve Çankaya önceki başkanı Muhterem TAŞKALE ile Cadı avı devam etti. 

Ayhan BAYIRLI ve Sabahattin ÜNAL delege kontenjanından cadı avının hedefi oldu.

Kadıköy Şube Başkanı Hayati ERGÜRBÜZ, Üsküdar Şube Başkanı Cihat SÜMER, Kartal Şube Başkanı Semih ÜNLÜKUTLU, Kadıköy Delegesi Selçuk İÇER ile devam eden cadı avı Geçmişte cadı avı sürecinin ilk kurbanları olan bizleri hedef gösteren Narlıdere TEMAD Başkanı Necdet AKYÜZ ile devam etti.

Sonrasında da önceki Genel Başkan Ahmet KESER başta olmak üzere aynı zamanda TEMAD Vakfı Mütevelli heyetinde yer alan, Adnan AYVACI, Bekir KARAKUŞ, M. Sıracettin ELDEM, Cemil KESER, Mehmet YAĞCI, Halil İbrahim DUMAN, Osman AKINCI ve Cihangir DUMAN’ı da ihraç ederek cadı avını sürdürdü.

Başlarda usulden de olsa disiplin süreci işletilirken son ihraçlarda kişilerin kendisini savunmasına bile fırsat verilmeden Yönetim Kurulu kararları ile kıyım devam etti.

Nitekim 18.06.2020 Tarihli ve 16 Numaralı Yönetim Kurulu kararı ile Antalya TEMAD Başkanı Mustafa Değirmenci de ihraç edildi. Antalya TEMAD yıllardır faaliyetleri ve TEMAD tarihinde bir ilk olan TEMAD EVİ ile gıpta ile bakılan bir şube. Şube Başkanı sosyal medyada rutin duyurular dışında hiçbir paylaşım yapmaz. Hamza Dürgen yönetimi ile sıcak ilişkileri olmadığı da herkesçe bilinir. 

Geçmişte Antalya TEMAD Yönetimine çeşitli operasyonlar çeken Hamza DÜRGEN’in “medya danışmanı” Antalya’da yaşamaktadır. Bir önceki Yönetim tarafından ihraçlı olanların ihraçları kaldırılırken Hamza Bey ve ekibi Şube Başkanlarını arar. İzmir Şube Başkanı Hüseyin AKBAŞ ile sorunlu olan Atilla ABAYLI ve Balıkesir Eski Başkanı Zafer ÇİMEN’in üyelikleri şube başkanları onay vermediği için kabul edilmez ama ne hikmetse Dede Lakaplı, TAS-SEN Madalyalı, Özlük Hakları mücadelesi ile alınan intibakların mimarı olarak eski general PARTİGÖÇ’ü parlatan yazılarla TEMAD’a operasyon çeken Medya Danışmanı Antalya Başkanına sorulmadan üye yapılır. 

mustafa degirmenci

Bugüne kadar yapılan hukuksuz ihraçlar gerekçeleri ve yöntemleri nedeniyle elbette vicdanlarda karşılık bulmamaktadır. Ancak Mustafa DEĞİRMENCİ’nin ihracı  gerçekleşme biçimi ve gerekçesi nedeniyle TEMAD Tarihine kocaman bir kara leke olarak geçecektir.

Yaptığım araştırmalardan ve Sn. DEĞİRMENCİ ile yaptığım görüşmelerden elde ettiğim bilgilerle önümüze çıkan tablo şu; 

-Antalya Şube Başkanı, 16 Haziran 2020 tarihinde Genel Başkanı Covid19 tedbirleri nedeniyle ertelenen şube genel kurul tarihleri ile ilgili görüşmek için arıyor, 

-Görüşmede Genel Başkanın tarih konusunda dayattığı bazı yanlış uygulamalarla ilgili tartışma yaşanıyor.

-18 Haziran günü iki kişi arasındaki telefon görüşmesi, Yönetim Kurulunun gündemine getirilerek görüşmenin tarafı olan Şube Başkanı dinlenmeden 3 Yıl süre ile dernekten uzaklaştırılmasına karar veriliyor.

-Yönetim Kurulunun kimlik ve kişilik sahibi “kurşun askerleri” de bu kararı kabul ediyor.

-Üstüne üstlük bir gün sonra iki kişi arasındaki bu telefon görüşmesi HUKUKÇU! Olduğu iddia edilen biri tarafından karşı tarafın rızası alınmadan Genel Başkanın tüm dedikleri doğru kabul edilerek ve cımbızlanarak TEMAD Kurumsal sitesinden yayınlanarak İFŞA ediliyor. Yani ŞUÇ işleniyor.

temad duyuru

Neresinden baksanız tutarsız, akıl ve mantık kurgusu içinde açıklanamayacak bir süreç. Akıl, mantık ve hukuk kavramlarını bir kenara koyduktan sonra yapılanların izah edilebilir bir boyutu kalmıyor. Böyle bir kararın altına imza atan yönetim kurulu üyeleri kişiliklerini ve vicdanlarını kiraya vermiş olmalılar ki şahidi olmadıkları bir konuşmayı doğru kabul edip hüküm kurulmasına onay veriyorlar. Tabi Hamza Bey konuşmayı kaydedip dinletmediyse. Eğer böyle bir şey varsa da karşısındakinin iznini almadan bunu yapmasının suç olduğunu herhalde HUKUKÇULARI! hatırlatmıştır.

TEMAD’ı ve Astsubay Toplumunu 2011’den itibaren kazandığı ivmeden uzaklaştıran, İhraçlardan başka hiçbir icraatı olmayan, koltuklarını korumak için kendisini desteklemeyeceğini düşündüğü Şube Başkanları ve Delegeleri birer birer cadı avına kurban eden basiretsiz yöneticileri TEMAD’ın başına getirenler de tüm bunlar olurken yaratılan korku iklimi nedeniyle susanlar da bu vebale ortaktır. Yazımı bilindik bir sloganla bitireyim belki işe yarar.

SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK.

Bir sonraki yazımda Şube Genel Kurulları ile ilgili müdahale çabaları ve Genel Kurul tarihleri ile ilgili verilen hukuksuz talimatları yazacağım. 

Kalın Sağlıcakla.

Halil ERGENLİ

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 2725 defa

You have no rights to post comments