< < Göreve Başlangıç Derecesi ve İntibak Bilmecesi
All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 25 Mart 2019 12:03

Göreve Başlangıç Derecesi ve İntibak Bilmecesi

Öğeyi Oyla
(13 oy)

Geçtiğimiz perşembe akşamı katılımcısı olduğum koro ile Fethiye Huzurevinde bir konser verdik. Konserin ardından yemek yerken bir meslektaşımız aradı. "Abi sizden 17 Dakika 51 saniyemi geri istiyorum" dedi. Önce ne demek istediğini anlayamadım. Nasıl yani dedim. Anlattı. Geçen hafta Bandırma Manşet gazetesinde yayınlanan bir videoyu paylaşmıştım. 17 Dakika 51 saniye imiş. Videoda TEMAD Genel Başkanı Erdek Şubesinde konuşma yapıyordu. Konuşmanın bir bölümünde de kurumsallaşma yolunda önemli bir adım olarak dernek rozetinin standart hale getirileceğini anlatıyordu. Ben de bu önemli! adımdan meslektaşlarımız haberdar olsun diye şöyle bir not ekleyip paylaşmıştım.

“Ne mutlu ki bizlere TEMAD Genel Başkanı, rozetleri standart hale getirerek kurumsallaşma yolundaki çok önemli bir adımın müjdesini verdi.

Şimdiye kadar bu önemli adımı atmayarak TEMAD'ın kurumsallaşmasını geciktirenleri kınıyorum!”

Arayan kardeşimiz videonun tamamını izlemiş ve boşa geçen zamanını geri istiyordu. Borcumuz olsun.

Bu hafta yazımı biraz geciktirdim. TEMAD’ın Antalya toplantısında yaşanacakları görüp bu konuda yazmayı planladım. Sosyal medyaya düşen videoyu Sn. Ayhan Bayırlı’nın paylaşımından izledim. Şimdi ben de Ayhan Bey’den 36 Dakika 9 saniyemi geri istesem yeridir demekten kendimi alamadım. Şaka bir yana Sn. Ahmet KILIÇKAN’a ve Sn. Ayhan BAYIRLI’ya paylaşımları için teşekkür ederim. Bol kahkahalı içerik olarak bomboş bir konuşma yapmış Genel Başkan. İşin hikâye kısmını bir yana bırakırsak göreve başlangıç dereceleri ile ilgili yaptığı açıklamayı hayretle dinledim. (Videonun tamamını izlemek için TIKLAYINIZ)

Bir katılımcı yapılacak olan göreve başlangıç derecesi düzenlemesinden herkes yararlanacak mı?
şeklinde bir soru soruyor.
Genel Başkan da cevaben; Başlangıç derecesi şu an geçmiş yıllarda intibak yapıldığı için bu da derneğimiz sayesinde o intibak yapıldı bunu da söyleyeyim şu an meslektaşlarımız Meslek Yüksek Okulu seviyesinde ve önümüzdeki Dokuzun birinden dokuzun ikisine tekrar intibak düzenlemesinde herkes 1 kademe alacak. Yani herkes faydalanacak onu demek istiyorum. diyor. (İlgili konuşmayı dinlemek için aşağıdaki resmin üzerine TIKLAYINIZ)

antalya durgenBu konuyu daha önce ortalıkta dolaşan taslak üzerinden değerlendirmiş ve bu taslağa göre LİSE ve DENGİ OKUL Mezunu muvazzaf ve emekli astsubayların bu düzenlemeden yararlanamayacağını “Göreve Başlangıç Derecesi mi Dediniz” başlıklı yazımda anlatmıştım. O yazımda bu taslak dışında Lise Mezunlarının da yararlanacağı şekilde bir taslak var ise açıklanması gerektiğini de ayrıca belirtmiştim.

Antalya konuşmasında görüyoruz ki Genel Başkan ne yazık ki bu gerçeği gözlerden kaçırıyor. Hazırlanan taslağın içeriğinin nasıl olduğunu söylemeden 2016 yılında 6656 sayılı yasa ile yapılan intibak düzenlemesi ile herkesin Meslek Yüksek Okulu seviyesine getirildiğini iddia ediyor. 

Ben de diyorum ki; İntibak düzenlemesi ile tüm astsubaylar meslek Yüksek Okulu Mezunu sayılmadı. Bu düzenleme ile TSK Personel Kanununa eklenen Geçici Madde 38 şu şekilde idi;

“EK-VIII sayılı Aylık Gösterge Tablosuna tabi astsubaylar EK-VIII/A sayılı Aylık Gösterge Tablosuna, EK-VIII/B sayılı Aylık Gösterge Tablosuna tabi astsubaylar EK-VIII/C sayılı Aylık Gösterge Tablosuna intibak ettirilir. Bu kapsamda yapılacak intibak işlemi mevcut derece ve kademelerine; ortaokul, lise ve dengi okul mezunu olan astsubaylara bir derece veya bunlardan birinci dereceye gelmiş olanlara üç kademe, iki yıl süreli yükseköğrenimi tamamlamış olan astsubaylara iki kademe, üç yıl süreli yükseköğrenimi tamamlamış olan astsubaylara bir kademe, dört yıl süreli yükseköğrenimi tamamlamış olan astsubaylara iki kademe ve EK-VIII ve EK-VIII/B sayılı Aylık Gösterge Tablolarına tabi iken 109 uncu madde hükümlerine göre subay naspedilmiş olanlara iki kademe ilave edilmek suretiyle yapılır. 

Lise ve dengi okul mezunları ile iki yıl süreli yükseköğrenimi tamamlamış olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra en az dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğrenimi bitirenler hakkında bir defaya mahsus olmak üzere bulundukları derece ve kademeye iki kademe ilave edilerek intibak yapılır. 

Bu maddeye göre intibak işlemi yapılanlar hakkında 137 nci maddenin intibaka ilişkin hükümleri uygulanmaz. 

Bu maddenin birinci fıkrası, emekli oldukları tarihteki öğrenim durumları esas alınmak suretiyle, EK-VIII ve EK-VIII/B sayılı Aylık Gösterge Tablolarına tabi olan astsubaylar ile bunlardan 109 uncu madde hükümlerine göre subay naspedilmiş olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu görevleri üzerinden emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar için de uygulanır.” 

-Bu düzenlemenin neresinde tüm meslektaşlarımızın Meslek Yüksek Okulu Mezunu sayıldığı yazıyor?
-Eğer böyle bir kabul var ise neden maddenin ikinci fıkrasında “Lise ve dengi okul mezunları” ibaresi kullanılmaktadır?
Yine yapılması öngörülen düzenlemenin ikinci fıkrasında neden “Lise ve dengi okul mezunlarından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra iki yıl süreli yükseköğretim bitirenler için bulundukları derece ve kademeye bir kademe, dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim bitirenler için bir defaya mahsus olmak üzere bulundukları derece ve kademeye üç kademe ilave edilerek intibakları yapılır.” Denmektedir? 

Daha önce incelemiş olduğumuz taslak teklifte kimin intibakının ne şekilde yapılacağı yapılacağı açıkça yazmaktadır. 

Herkes MYO mezunu sayıldı ise bu taslakta bahsedilen “Lise ve Dengi Okul Mezunları” kim?

Bu soruların cevabı verilmeden ve 6656 sayılı yasa ile gerçekleşen intibaklarla yapılan düzenlemenin ne anlama geldiğini anlamadan verilen bu bilgi gerçek dışıdır.

Genel Başkanın yaptığı açıklamadan anlıyoruz ki bizim önceki yazımızda incelediğimiz taslak dışında başka taslak yok. Bunun için de 2016’da yapılan düzenleme ile herkesin MYO mezunu sayıldığı şeklinde bir çıkarım ile yola devam etmek niyetindeler. Bu durum da zaten kendi içinde bir kısır döngü içermekte. 

geçici 48 son

Yapılacağı öngörülen düzenlemede Göreve başlangıç derecesi MYO mezunları için 9/2 Fakülte mezunları için 8/1’dir. Öğrenim durumuna bakılmaksızın Lise ve Dengi Okul Mezunlarının intibakları da MYO mezunları gibi yapılır denilmediği sürece herkes bu düzenlemeden yararlanamaz. 

TEMAD Genel Başkanı yerel seçimler öncesi oluşabilecek tepkileri frenlemek için laf kalabalığı ile bu çıplak gerçeği gizlemeye çalışmakta ve Asubay toplumuna "CAMBAZA BAK" demektedir.

Bir diğer husus ise “Başlangıç derecesi şu an geçmiş yıllarda intibak yapıldığı için bu da derneğimiz sayesinde o intibak yapıldı bunu da söyleyeyim” şeklindeki ifadedir. Evet bunun böyle olduğunu hepimiz biliyoruz ancak sizin TAS-SEN Madalyalı medya danışmanınız intibakların yapılmasında TEMAD’ın bir rolü olmadığını, intibakların mimarının FETÖ tutuklusu olan Eski Tuğgeneral Mehmet PARTIGÖÇ olduğunu iddia ediyordu.

Hayırdır ne oldu mimar mı değişti?

Konuşmanın genelinde Genel Başkanın kullandığı “SİZ” dili de dikkat çekici. Sizin göreve başlangıç dereceleriniz, sizin tazminatlarınız v.s. “BİZ” dili yerini “SİZ” diline bırakmış.

Konuşmasının sonunda da Sn. Genel Başkan “Benim imza yetkim yok tazminat konusunda” şeklinde bir söz sarf ediyor. Geçmişte Genel Başkan Sn. Ahmet KESER “TEMAD Genel Başkanlığı icra makamı değil temsil makamıdır” dediğinde bunu çarpıtarak "Temad hak alma/arama yeri değildir" şekline dönüştüren ve diline dolayan hatta son genel kurulda Hamza Bey’e amigoluk yaparken bunu bağırarak söyleyenler acaba şimdi ne düşünüyordur?

Kalın sağlıcakla.

Halil ERGENLİ
(E) Dz. Asb. Kd. Bçvş.

İlgili yazıları okumak için TIKLAYINIZ

baslangic kapak

partigoc hainler 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 7342 defa

Yorumlar   

0 #1 selçuk içer 25-03-2019 14:37
Verdiği 1 yıllık sözün arkasında duramayan Asb.ların hayati insani sosyal ekonomik 68 YILLIK sorunlarına ufak tefek,Bakana ":Komutanım Bize Sahip Çıkın" yakarışında bulunan politize olan ihraçlarla otorite kurma peşinde olan TEMAD'a tarihinin en kötü dönemini yaşatan bir.Gen.Bşk.?Sorunlar ufak ,tefekse bu kadar açıklamaya gerek var mı? Meşruiyetini yitirmiş Gen.Bşk ve Yönetimi...

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar