All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cumartesi, 02 Mart 2019 22:30

Kuruluş Kanununu ve Tüzüğünü Bilmeyenler TEMAD’ı Yönetebilir mi

Öğeyi Oyla
(14 oy)

2017 Mayısında Muğla TEMAD Genel Kurulunda Başkan seçilmemin ardından Yönetim Kurulunda aldığımız karar gereği her hafta Cuma günü dernek bürosunu açma görevi almıştım. Geçtiğimiz Şubat ayına kadar zorunlu haller dışında Cuma günleri sabah kendi işyerime değil TEMAD’a gittim. TEMAD'ın hukuk bilmez Genel Merkezi tarafından ihraç edilip Cuma günleri derneğe gidemeyince bu zamanı sizlere bir yazı hazırlayarak geçirmeye başladım. Bu Cuma günü de yazı hazırdı ancak yayınlayamadım. Yazıları size sunarken kullandığımız her biri ayrı güzellikteki kapakları hazırlayan dostum Mustafa Aytar evinde değildi dolayısıyla kapağı hazırlayamadı ve yazımız gecikti. Geç de olsa yine bence önemli bir konuda sizleri aydınlatmaya çalışacağım. 

Duydum ki Asubayların göreve başlangıç dereceleri ile ilgili yazmış olduğumuz “Göreve Başlangıç Derecesi mi Dediniz” başlıklı yazımızdan sonra “Bu taslağa göre 15.000 Asubay yaralanacak, bunların 13 Bin’ine 700 TL civarında maaş artışı olacak” şeklindeki müjdeli söylemler yerini “Komisyonda düzeltilir” böyle olup olmadığını araştırıyoruz gibi mahcup ifadelere bırakmış. Oysa biz beklerdik ki böyle bir sorunun varlığı emekli asubay toplumuyla açıkça paylaşılsın ve çözüm yöntemi konusunda elbirliği ile mücadele edilsin.

16 Şubat 2019 günü Samsun TEMAD koordinesinde yapılan Bölge toplantısında “TEMAD Genel Başkanlığı Çalışmaları” başlığı altında paylaşılan bir yansıda 4 ana başlık halinde gördüğümüz çalışmaların üç gün sonra 19 Şubat 2019 tarihinde TEMAD Heyetinin MSB ile yaptığı görüşmeden sonra yapılan açıklamada şekil değiştirmiş olduğunu gördük.

MSB Ziyaretinden sonra yapılan açıklamada Samsun Toplantısında “Kıdemli Başçavuşlara Görev Tazminatı Verilmesi” şeklindeki talebin “Astsubaylara tazminat ödenmesi ve emeklilerine yansıtılması” şekline dönüştüğü dikkatimizi çekti. Bu hususu zaten “Asubaya Tazminatın Adı Yok” başlıklı yazımızda incelemiştik.

samsun tazminat

İkincisi husus ise bu açıklama ile ilk kez duyduğumuz bir talebimiz olduğunu öğrendik. Önce açıklamanın ilgili bölümünü okuyalım.

Görüşmede; Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), olarak;

Astsubaylara tazminat ödenmesi ve emeklilerine yansıtılması,

Astsubayların göreve başlama derecelerinin 9/2 – 8/1 olması ve emeklilerine yansıtılması,

Nitelikli bir TEMAD Genel Merkez binasının temin edilmesi,

Emeklilik yaşını dolduran Astsubaylara, isteğe bağlı olarak 60 yaşına kadar çalışma hakkı verilmesi,

Sayın Cumhurbaşkanımıza (TEMAD Şube Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri ile) görüşme için randevu arzı,

2847 sayılı yasada TEMAD’a üyelikleri öngörülen Uzman Erbaşlara ayrı bir dernek kurulması için yasal düzenleme yapılması, hususları 

Bakanımıza arz edilmiştir.

akar songorusme net

Evet son maddeden bahsediyorum. Sizce 16 Şubat 2019 Günü TEMAD Samsun Bölge toplantısından paylaşılan görüntülerde “TEMAD Genel Başkanlığı Çalışmaları başlığı altında böyle bir çalışma ve sorunumuz olduğundan bahsedilmemiş iken üç gün sonrasında ne olmuş da böyle bir sorun ve talep ortaya çıkmış olabilir? 

Bu metinde Milli Savunma Bakanına iletildiği açıklanan talep iki açıdan sıkıntılıdır.

Birincisi : 1986 Yılından itibaren 3269 Sayılı Kanun ile istihdam edilmeye başlanan Uzman Erbaş kardeşlerimizin ne 1983 Yılında yayınlanan 2847 sayılı kanuna göre ne de TEMAD Tüzüğüne göre TEMAD’a üyelikleri söz konusu değildir.

Nasıl yani? Dediğinizi duyar gibiyim. O halde anlatalım. 

2847 Sayılı Kanunun 2. Maddesinde TEMAD’ın Kurucuları;

b)    Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği; Türk Silahlı Kuvvetlerinden emeklilik veya maluliyet nedeniyle ayrılan astsubaylar ile uzman çavuş, uzman jandarma çavuşlar,

olarak belirtilmiş,

4’üncü maddesinde ise Üye olabilecekler;

b)      Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğine, bu Derneği kurma hakkına sahip olanlar, bunların eşleri ile dul ve yetimleri, 

olarak açıkça belirtilmiştir.

2847 sayili kanun

Bu maddelerde belirtilen Uzman çavuşlar; 10.03.1954 tarihli ve 8654 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6320 Sayılı Çavuş ve Uzman Çavuş Kanununa göre istihdam edilen ve aşağıda gördüğünüz ve şartları Uzman Erbaşlarla tamamen farklı olan Uzman Çavuşlardır.

cavus uzman cavus kanunu

uzman cavusluk esaslari

Uzman Jandarmalar ise 1961-1963 Yılları arasında Emirdağ’da faaliyette bulunan Uzman Jandarma Okulundan mezun olan “Uzman Jandarma Çavuş”lardır. 

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin WEB sayfasında bu Uzman Jandarmalarımız ile ilgili bilgi şu şekildedir.

"Gelişen ve değişen toplumsal koşullar, subay ve astsubaylardan oluşan muvazzaf jandarma kadrolarına ilave olarak uzman jandarma sınıfı ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Kolluk hizmetini profesyonelce yürütecek uzman jandarma sınıfını yetiştirmek üzere açılan Uzman Jandarma Çavuş Okulu, 1961-1963 yılları arasında Emirdağ'da faaliyette bulunmuştur. Bu okula en az ilkokul mezunu, istekli ve başarılı erbaş ve erler alınarak bir yıl süreli eğitim ve öğretim sonunda, uzman jandarma çavuş olarak mezun edilmiş ancak mezuniyetin sürekliliği sağlanamamıştır."

http://www.jsga.edu.tr/page.aspx?m=6&id=1

28.5.1988 Tarihinde kabul edilerek 4.6.1988 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu ile uzman jandarma sınıfının yeniden ihdası üzerine, Ankara Uzman Jandarma Okulu ve Emirdağ Uzman Jandarma Okulu faaliyete geçirilmiştir.

2012 yılında Uzman Jandarma Okulu kapatılmıştır.

uzman jandarma kanunu

Uzman Erbaş sınıfı ise ilk kez 18.03.1986 tarihinde kabul edilerek 25.03.1986 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan 3269 Sayılı kanun ile istihdam edilmeye başlanmıştır.

uzman erbas kanunu

Bu kanunların kronolojik sırasına baktığımızda 16.06.1983 tarihinde kabul edilerek 18.06.1983 Tarihili Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2847 sayılı Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Ve Yetimleri İle Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanun’nun o tarihte var olmayan ve 1986 da oluşacak bir statü olan Uzman Erbaşları da kapsadığını iddia etmek ancak şu andaki hukuk bilmez TEMAD Yöneticilerinin becerebileceği bir işgüzarlıktır. 

2847 sayılı kanunda belirtilen Uzman Çavuşlar ve Uzman Jandarma Çavuşların, Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş Rütbelerini taşıyan Uzman Erbaşlarla uzaktan yakından alakası yoktur.

İkici sıkıntılı husus belki ilk anda komplo teorisi olarak değerlendirilebilir ama biz yine de tarihe not düşmek adına yazalım.

Temel sorunlarımız masada dururken yasal olarak olmayan bir sorunu varmış gibi göstererek çözümünün TEMAD yönetimince talep edilmesi aklımıza acaba başka bir amaç mı var sorusunu getirdi.

Geçmiş dönemde TEMAD çatısı altında mücadelenin yükselmesi üzerine muhataplarımızın teşviki ve içimizdeki işbirlikçilerin katkıları ile TEMAD’ı güçsüzleştirmek için birçok girişimde bulunuldu. Bunların içinde şimdiki TEMAD Genel Başkanının TAS-SEN Madalyalı Danışmanının da bulunduğu sendika kurma çalışmaları, İSTEMAD adlı yasadışı dernek ve hiçbir kurumsal kimliği olmayan emekli asubayların Genelkurmay karargahında ağırlanması gibi girişimleri sayabiliriz. 

İşte o günlerde bu oluşumların içinde yer alanların dile getirdiği ve psikolojik alt yapısını hazırlamaya çalıştığı Askeri Derneklerin TEK ÇATI altında toplanması projesini duymuştuk. Bu projenin hayata geçirilmesi ancak 2847 sayılı kanuna yapılacak bir değişiklik ve sayısı 4 olan dernekleri 5’e çıkararak ve yasaya eklenecek bir Federasyon yapılanması ile mümkün olabilirdi. 

federasyon

“Bu projenin mimarları 15 Temmuz Hain Kalkışmasının araya girmesiyle erteledikleri projelerini şimdi danışıklı dövüş taktiği ile ve TEMAD Yönetiminin uyduruk talebi üzerine kanuna el atarak bir dernek ilavesi ve ardından da Federasyon dayatması ile hayata geçirmeye çalışıyor olabilir mi?” sorusu orta yerde duruyor.

Bu endişemizi pekiştiren bir diğer husus ise TEMAD Resmi sayfasında okuduğumuz bir haber ve altındaki bugüne kadar hiç duymadığımız bir isim tarafından yapılarak yayınlanmış yorum.

Haberde “2847 sayılı kanunla kurulan 4 askeri dernek TEMAD’ın koordinasyonuyla Gazi Orduevinde bir araya geldi.” Denilirken altındaki yorumda ise “Harika bir organizasyon hamza baskana tesekkurler derken kendi kendime sormaktan da kurtulamiyorum neden 4 farkli dernek tek bir cati altinda bulusarak daha etkili bir STK olunamazmi biraz dusunulmesi gereken ciddi bir konu degilmi ?” denilmekte ve bu yorum yönetici tarafından yayınlanmış bulunmaktaydı. 

koordine

tek cati

Tabi burada şu soru aklımıza gelebilir. Neden kanunda yazan uzman çavuşlar veya uzman jandarma çavuşlar değil de Uzman Erbaşlar?

Bilindiği gibi 1954 Tarihli Kanuna göre göre istihdam edilen Uzman Çavuşların sayısal azlığı nedeniyle zaten fiilen ayrı bir dernek kurmaları mümkün görünmüyor. Uzman Jandarmaların ise Okulları kapandığı için ayrı bir dernek kurması pek işlevsel değil.

Ne dersiniz?

Sizce bu garabet;

“Kendi kuruluş kanununu ve tüzüğünü bilmeyen bir yönetimin gaflet ve cehaletinden mi” yoksa “ikinci sıkıntılı hususta bahsettiğimiz gibi “TEMAD’ı kontrol altına alarak güçsüzleştirme amacına hizmet edecek projeye, derneğin başında bulunan proje adamlarının verdiği omuzdan mı” kaynaklanmıştır?

Karar sizin…

Kalın sağlıcakla

Halil ERGENLİ

(E) Dz. Asb. Kd. Bçvş.

NOT: Yazımızdaki resim ve koyu yazıların bir çoğu kaynaklara aktif bağlatı içerir.Kaynakları incelemek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 4404 defa

You have no rights to post comments