All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cuma, 22 Şubat 2019 17:15

Asubaya Tazminatın Adı Yok

Öğeyi Oyla
(22 oy)

Bir önceki yazımızda Asubayların göreve başlangıç dereceleri ile ilgili değerlendirme yapmıştık. Ortalıkta dolaşan taslak kanun teklifinin lise mezunu meslektaşlarımıza hiçbir kazanım sağlamayacağı tehlikesine dikkat çekmiştik. 

16 Şubat 2019 günü Samsun TEMAD koordinesinde yapılan Bölge toplantısında “TEMAD Genel Başkanlığı Çalışmaları” başlığı altında paylaşılan bir yansıda gördük ki hem göreve başlangıç dereceleri hem de tazminatlar konusundaki taleplerimiz ile ilgili çalışmalar ezbere dayalı bir şekilde devam ettiriliyor.

baslangic kapak“Astsubayların başlangıç derecesi 9/2-8/1 olması” şeklindeki talep, bir ayağı eksik bir taleptir. Eğer talebinize elde edilecek bu yeni hakka göre “ÖĞRENİM DURUMUNA BAKILMAKSIZIN İNTİBAKLARIN YAPILMASINI” eklemezseniz muhataplarınız başlangıç derecelerini ve geçmişe dönük intibaklarını o taslakta gördüğünüz gibi düzenler. Umutla bu düzenlemeyi bekleyen 2/3 ve 3/3 derece kademedeki Lise mezunu emekli asb.lar hiçbir hak elde edemez. 

Konu hakkındaki detaylı değerlendirmemizi içeren "Göreve Başlangıç Derecesi mi Dediniz" başlıklı yazımızı resmin üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Gelelim Tazminatlar Meselesine;

2011 Yılında TEMAD Yönetimine seçilen heyet Genelkurmay Başkanı Necdet ÖZEL tarafından karargâhta kabul edilir. Görüşme sonrasında Genelkurmay Başkanının talimatıyla Genelkurmay Karargahında Asubay Sorunları ve taleplerimizle ilgili TEMAD’ın da içinde olduğu bir çalışma yapılır. Genelkurmay Başkanının iyi niyetli çözüm çabaları Karargahından direnç görür. Bu dirençten kaynaklanan gerginlik TEMAD Heyetiyle gerçekleşen toplantıya da yansır. Bu konuyu 2015 Yılında yazdığımız “Köprüleri Kim Attı” başlıklı yazımızda detaylı olarak anlatmıştık.

Nitekim 2012 Yılı Nisan ayına kadar Asubayların talepleri ile ilgili hiçbir adım atılmaz. Yan ödeme kararnamesi ile Subaylara yönelik gerçekleşen maaş artışlarına tepki olarak sosyal medyada PES Hareketi başlar. Kısa zamanda ülkenin gündemine oturur. 4 Mayıs 2012 Günü bir ilk yaşanır ve Genelkurmay Başkanlığı Resmî sitesinden TEMAD’ı açıktan hedef alan bir basın açıklaması veya bizim kullandığımız adıyla MUHTIRA yayınlar. Genelkurmay Başkanlığı bu muhtırada “TEMAD üyelerinin gerçeklere dayanmayan açıklamalar yaparak muvazzafları tahrik ettiğinden” bahsettikten sonra özlük hakları ile ilgili yaptığı çalışmaları sıralamıştı. Bunların içinde GÖREV TAZMİNATI da vardı. Hatta hesaplama yapılarak rakam da belirtilmiş ve 385 TL artış olacağı açıklanmıştı.

 muhtira 1  muhtira 11

Bu arada kısa bir hatırlatma yapmadan geçmeyelim. O dönemin Genelkurmay 2. Başkanı da şimdinin Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR’dır. “Yarbay ve daha üst rütbeli subaylara verilen görev tazminatının, birinci dereceye yükselmiş görevdeki ve emekli astsubaylara da verilebilmesi (Aylık yaklaşık 385 TL)” şeklindeki içeriğe sahip muhtıraya onay veren makamdaki kişi yani.

guncellemeHepimiz biliriz ki böyle bir rakam telaffuz edebilmek için verilecek tazminatın teknik ve hukuki çalışmaları tamamlanmış hangi cetvele hangi katsayıya göre verileceğinin netleşmiş olması gerekir. Yani Asubaylara Görev Tazminatı verilebilmesinin önünde hiçbir teknik engel olmadığı sonucunu çıkarabiliriz.

2012 Yılının 385 TL’sini TÜİK’in verilerine göre güncellediğimizde bugün 800 TL’ye varan bir rakama ulaşması gerektiğini söyleyebiliriz.

2013 Yılında Genelkurmay Başkanlığınca hazırlanan Taslak TSK Personel Kanunu çalışmalarında da Görev Tazminatı konusu net olarak yer almıştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bir adım ileri giderek teklifte Genelkurmay Başkanlığın 2000 olarak önerdiği gösterge rakamının 3500 olarak düzenlenmesini önermişti. 

genkur teklif

 makam tazminati 4  makam tazminati 1

2015 Yılına kadar bu konularda kademe kademe iyileştirmeler yapılır. Kısaca hatırlarsak;

-Asubayların 1/4 derece kademeye yükselmesi, 

-Mit ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına verilen 100 TL ek ödemenin emekli asubayların da içinde yer aldığı TSK emeklilerine de verilmesi,

-Mecburi Hizmetin 10 Yıla düşürülmesi, 

-Oda Hapsi Cezasının kaldırılması 

gibi bir çok önemli düzenleme yapılır.

davutoglu sozakar akar akar2015 Kasım seçimlerinden önce de Dönemin Başbakanı seçim meydanlarından göreve başlangıç dereceleri, İntibak ve Tazminatlarla ilgili söz verir. Söz verilmiştir verilmesine de Genelkurmay ve MSB’de çalışmalar bitmek bilmez. Tıpkı bir tuz reklamında akar, akar, akar dedikleri gibi uzar uzar uzar.

En sonunda da İktidarı muhalefeti tüm siyasilerin ortak çabası ile görüşülmekte olan bir teklifin arasına İNTİBAKLARLA ilgili teklif sokulur ve jet hızıyla komisyondan geçer. Ardından meclis gündemine gelir ve yasalaşır.

6656 sayılı yasa ile ve Genelkurmayın tüm direncine rağmen tüm siyasi partilerin ittifakı ile İntibaklar düzenlenince Şimdinin Milli Savunma Bakanı o zamanın Genelkurmay Başkanının koşa koşa Cumhurbaşkanına gittiği, kendi kontrolleri dışında bu düzenlemelerin yapılmasının TSK’da sıkıntı yaratacağını, alt kademeyi kontrol altında tutamayacağı vs. gerekçeler anlatarak seçim vaadi olan tazminatların verilmesini engellediği rivayet edilir.

Bu arada Medya ve Sosyal medyada Dönemin Genelkurmay Asubayı Harun Ağpak ile sıkı fıkı olan içimizdeki operasyon elemanlarının çabasıyla İntibakların kahramanı olarak dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi AKAR ve Eski Tuğgeneral Mehmet PARTIGÖÇ gösterilir. Bu konuyu Hak Mücadelesinde Süreci Doğru Okumak ve Kahramanlar ve Hainler başlıklı yazılarımızda anlatmıştık. Her ne kadar bu iddiaların sahipleri 15 Temmuz Hain Kalkışmasından sonra bu bağlarının açığa çıkmasından telaşlanıp PARTIGÖÇ’ü parlattıkları yazılarının ilgili bölümlerini silseler de tarihe bu beyanları ve bağlarıyla geçmişlerdir. Aynı kişiler şimdi ne mi yapıyorlar?
TEMAD Genel Başkanına danışmanlık tabi ki.

Hemen akabinde Tazminatlarla ilgili Başarı Tazminatı adı altında sınırlı sayıda asubayı kapsayacak şekilde ölçütleri belirlenmiş bir çözüm yöntemi servis edilir. Dönemin TEMAD yönetimi ve konunun vahametini görenlerin karşı çıkması neticesinde tazminat konusu rafa kaldırılır.

Ta ki 2017 Yılı Aralık ayında Milli Savunma Bakanı Askeri Danışmanı Sayın Yücel KARAUZ’un TEMAD Başkanlığı’nı ziyareti ve peşinden yeni TEMAD Yönetiminin Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Sivil Orgeneral Ali FİDAN ile yaptığı görüşmeye kadar. Bu iki görüşmenin sonucunda TEMAD resmi sayfasından yapılan açıklamalar ile “Başarı Tazminatı”nın tekrar önümüze konduğunu gördük. http://www.temad.org.tr/haber.php?h=iuikdahv

karauz ziyaret   msb mustesari ziyaret

Bu açıklamaları üzerine TEMAD Yönetimine gelen tepkiler ve geçmişte yaşananların hatırlatılması üzerine paylaşımlara 20 Yılını dolduran Tüm Asubaylara Başarı Tazminatı verileceği aldatmacası eklenir. Bunun da Asubay Toplumundan kabul görmediğini gören TEMAD Yönetimi yeniden Görev Tazminatı söylemini kullanmaya başlar. 14 Kasım 2018’de MSB Bakan Yardımcısı ile yapılan görüşme ile ilgili paylaşımda da “Görev Tazminatı” talebini yineler.

msb bakan yardimcisi gorev tazminati

akar video22 Ocak 2019 tarihinde Etiler Orduevinde Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar GÜLER, KKK Org. Ümit DÜNDAR, DzKK Ora. Adnan ÖZBAL, Hv.KK Org. Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, MSB Bakan Yrd. Yunus Emre KARAOSMANOĞLU, MSB Bakan Yrd. Alpaslan KAVAKLIOĞLU, Genelkurmay Per. Bşk. Korg. Selçuk BAYRAKTAROĞLU, MSB Per. Gn. Md. Bilal DURDALI,  Tuğg. Remzi ALBASAN, Kuvvet Komutanlıklarından muvazzaf ve emekli astsubaylar, TEMAD Gn. Bşk. Hamza DÜRGEN, Gn.Bşk.Yardımcıları Cemal BAŞER ve Mustafa KOCAEREN ile diğer askeri yetkililerin katılımıyla yapılan toplantıda MSB Hulusi AKAR “Astsubaylara verilecek olan tazminatın, görev tazminatı olarak değil, başka bir ad altında emeklileri de kapsayacak şekilde verileceğini” söyleyince gördük ki Görev Tazminatı yine rafa kalkmış.

Bu toplantıda TEMAD Genel Başkanının “ufak tefek sorunlarımız var, bize sahip çıkın” şeklindeki söylemi muhataplarımızı hayli rahatlatmışa benziyor. Asubay toplumunun yıllardır ötelenen sorunları ve taleplerini yüksek perdeden dile getirdiği söylem yerini sorunların önemsizleştirildiği bir şekle dönüşmüş oldu.

hulusi akar baska adla
“Ne aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamazmış” sözü tam da burada karşılık buluyor. Bir yıl içinde Görev Tazminatı talebi defalarca şekil değiştiriyor ve tazminata başka bir ad arama çalışmaları başlıyordu.

16 Şubat 2019 Günü TEMAD Samsun Bölge toplantısından paylaşılan görüntülerde “TEMAD Genel Başkanlığı Çalışmaları başlığı altında “Kıdemli Başçavuşlara Görev Tazminatı Verilmesi” şeklinde karşımıza çıktı tazminat meselesi. Toplantıya katılanlardan MSB’nin başka bir ad altında vereceğimiz beyanından sonra bu ne demek oluyor diyen çıkmış mıdır bilinmez.
http://temad.org/temad-samsun-subesini-ziyaret/

samsun tazminat
Öncelikle buradaki kıdemli başçavuş konusunun açıklığa kavuşturulması gerekir. Bilindiği gibi 2009 yılında Astsubay Devrimi olarak yutturulmaya çalışılan düzenleme ile bekleme sürelerinin uzatılmasının ardından kıdemli başçavuş rütbesine ulaşabilmek için 24 Yıl gerekli. Göreve başlangıç dereceleri talebinde olduğu gibi burada da net olmayan bir durum söz konusu.

14 Ay içinde talep edilen tazminatın adının defalarca değişmesi ve MSB’nin dile getirdiği ile TEMAD’ın Emekli Asubaylara beyan ettiği arasındaki isim farkı ise ayrı bir muamma. 

En nihayetinde 19 Şubat 2019 tarihinde komşu kapısı yapılan MSB ile görüşmeden sonra yapılan açıklamada tazminatın adı yine değişmiş. Bu seferde “Astsubaylara tazminat ödenmesi ve emeklilerine yansıtılması,” şekline dönüşmüş.
akar son gorusme

http://temad.org/milli-savunma-bakani-sn-hulusi-akar-ile-gorusme/

SONUÇ OLARAK;

Siz, özlük hakları ile ilgili mücadele tarihini iyi okumaz Asubay Toplumunun hafızasını silmeye kalkarsanız Genelkurmay 2. Başkanı iken "Görev Tazminatı vereceğiz" diyen şahsın Genelkurmay Başkanı ve ardından Milli Savunma Bakanı olunca “vazgeçtik başka adla vereceğiz” şeklindeki oyalamaya dönük samimiyetten uzak çabalarının piyonu olmaktan öteye gidemezsiniz.

durgen video30 Kasım 2017 TEMAD Olağan Genel Kurulunda “Ahmet Keser ekibini devirin göreve başlangıç derecelerinizi ve tazminatlarınızı çözeceğiz” diyen muhataplarımızın sözüne inanıp kameralar önünde “Bir yıl içinde Göreve Başlangıç Derecesi ve Tazminat sorununu çözeceğim” sözünü sarf edenler sözünü tutamamış olmanın gereğini yapmak yerine TEMAD’da tasfiye sürecine hızla devam ediyorlar. (Videoyu izlemek için resmin üzerine TIKLAYINIZ)

Ancak altlarındaki koltuğun yine etraflarındaki şak şakçılar tarafından yavaş yavaş çekildiğini fark ettiklerinde iş işten geçmiş ve TEMAD ciddi yaralar almış olacak. Korkarım ki tüm bunlardan geriye de bu iki önemli hususta müjde bekleyen meslektaşlarımızın uğradığı hüsran kalacak.

https://www.youtube.com/watch?v=QsWgXeCte1s

Kalın sağlıcakla

Halil ERGENLİ

(E) Dz. Asb. Kd. Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 9308 defa

You have no rights to post comments