All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 04 Aralık 2017 20:13

Ordu’da Bir Köy Var Uzakta!

Öğeyi Oyla
(6 oy)
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)’ın 15’inci Olağan Genel Kurul Toplantısını 30 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da, 492 delegenin katılımıyla sağ salim tamamladık ve yeni Genel Başkanımızı bizlere yakışan bir ortam içerisinde seçerek memleketlerimize döndük.
 
Toplantıda okunan “Denetleme Kurulu Raporu” üzerine söz alarak kürsüye çıkan bir meslektaşımızın, Emekli Asb. Veysel Akman’ın konuşmasında dile getirdiği güzel bir etkinlik ve bu etkinliğe katılım çağrısı onca hengâme içerisinde belki anlaşılamadı, belki de dinleyenlerin hafızasından çoktan silindi gitti.
 
nejdetaydogdu
O yoğun günde, gürültü içerisinde yapılan bu önemli çağrının tüm Astsubay toplumuna ulaşması ve sözde kalmaması için bir aracı olmak istedim ve biraz daha detaylandırmak üzere, Sn. Veysel Akman ile Genel Kurul Toplantısının ertesinde bir söyleşi yaptım.
 
Söyleşiye geçmeden önce hafızalarımızdan asla silinmeyen bir alçak saldırıyla şehit edilen Hava Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu’yu rahmetle anmak istiyorum.
 
Nejdet Aydoğdu kardeşimiz, Ordu’nun Ünye İlçesi Pelitliyatak köyünde doğup büyüdü. Ailesi 1990’lı yıllarda İstanbul’a göç edince Beylikdüzü Gürpınar Mahallesindeki İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi’nden mezun olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na katıldı.
 
na2 cenaze 2
Nejdet Astsubay, görevli olduğu Diyarbakır Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nda 25 yaşında ve daha üstçavuş rütbesinde iken, 28 Ekim 2015 tarihinde Diyarbakır’ın merkezinde eşi ile birlikte pazar yerinde alışveriş yaparlarken, arkasından yaklaşan iki hain terörist tarafından ensesinden ateş edilmek suretiyle, alçakça şehit edildi. Eşi Esra Aydoğdu o gün 2,5 aylık hamile idi. Esra Aydoğdu, 7 Mayıs 2015 tarihinde Ordu'nun Ünye İlçesi'nde özel bir hastanede kız bebek dünyaya getirdi. Kız bebeğe 'Sevinç' adı verildi.
 baba ocagi
O günlerde basında yer alan haberlerde, Ünye'nin Pelitliyatak Köyü’ndeki dışı sıvasız haldeki baba evinin bir hayırsever tarafından sıvatılacağı yazıldı. Öte yandan Fransa'da yaşayan sıvacı ustası 39 yaşındaki Ali Dal, Şehit Astsubay Nejdet Aydoğdu'nun doğacak olan bebeğine daire bağışlamıştı. Ordu Valiliği'nde geçen yıl düzenlenen bağış töreninde Ali Dal, Eskişehir'deki bir dairesinin tapusunu şehit eşi Esra Aydoğdu'ya teslim etmişti.
 
bebek ali dal
Bu küçük hatırlatmadan sonra gelelim o güzel çağrıya ve Veysel Akman ile yaptığım söyleşiye;
 
* * *
 
veysel 1
Emekli Asubaylar (E.A.) : Veysel Akman kimdir, kendinizi biraz tanıtır mısınız?
 
Veysel Akman (V.A.) :  1964 Yılında Çorum’un Osmancık ilçesi, Çampınar köyünde doğdum. İlk ve ortaokulu Çampınar’da, liseyi Amasya Gümüşhacı köyünde bitirdim. İzmir Narlıdere İstihkam Okulundan 1984 yılında İstihkam Astsubayı olarak mezun oldum ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda uzun yılllar görev yaptıktan sonra 2009 yılında sağlık nedenleriyle malulen emekli oldum. 2012 yılında katıldığım TEMAD ailesi içerisinde halen Beylikdüzü Şubesi’nde Başkan Yardımcılığı yapıyorum. Bunun dışında çeşitli sosyal sorumluluk projeleri üzerinde çalışmalar yapıyorum.
 
E.A .: Bir toplum gönüllüsü olarak yürüttüğünüz bu çalışmalardan biraz bahseder misiniz?
 beylikduzu
V.A. : İstanbul Maltepe’de konuşlu “Umut Treni Derneği” adında bir yardımlaşma derneğimiz var. Ayrıca “Kader Mahkumları” adında bir yardımlaşma derneğinde de aktif olarak görev alıyorum.
Şu ana kadar yüzlerce engelliye tekerlekli sandalye temin ettik. Biri kendi adıma olmak üzere üç kütüphane kazandırdık. Umut Treni Derneği Başkanı Sn. Burhan Güler ile sürekli olarak irtibat halindeyim. Buradaki arkadaşlarımız sağolsunlar. Ben yönlendirme yapıyorum. Örneğin; Burhan Bey; “Falanca okulda 80 öğrencimizin kitap ihtiyacı var. 1000 kitap koyarsak yeterli gelir” der ve 1000 kitabı yüklenir götürür, teslim eder. Ben de muhtelif yollardan, nazımın geçtiği, gönül birliği yaptığımız insanlara bu ihtiyaçları iletmeye ve tedarik edilmesine aracılık etmeye çalışıyorum. Son olarak geçtiğimiz Salı günü bir okula bilgisayar temin ederek gönderdim. Başka bir okulda 100’e yakın öğrenci için bir arkadaşımdan ikişer çorap göndermesini rica ettim. O da sağ olsun, üçer çift çorap gönderdi.
 
E.A.: Veysel Bey, Genel Kurul toplantısında kürsüde bir köy okuluna kitap gönderme çağrısında bulunmuştunuz. Bu konuyu açabilir misiniz?
 
V.A.: 28 Ekim 2015 tarihinde Diyarbakır’da alçak bir saldırı ile şehit edilen Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu Ordu’nun Ünye İlçesine bağlı Pelitliyatak köyünde doğup büyüdü. Köyün ortaokulunda görev yapan ve çok genç bir kardeşimiz olan Okul Müdürü ile irtibat kurduk. Şu günlerde oluşturulmaya çalışılan okul kütüphanesi için kitaplara ihtiyacı olduğunu öğrendik. Herkesten imkanları elverdiğince okula kitap göndermelerini istiyoruz.
 
pelitliyatak okul 1 pelitliyatak okul 2
E.A. : Biz de emekliasubaylar.org sitesi yönetimi olarak bu çağrıyı yineliyor ve tüm okuyucularımıza, meslektaşlarımıza duyuruyoruz.
 
MEZUN OLDUĞU LİSEYE İSMİ VERİLECEK…
 
V.A. : Şunu da eklemek istiyorum. Şehit Astsubay Nejdet Aydoğdu’nun ismi, Beylikdüzü Gürpınar Mahallesindeki mezun olduğu İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne verilmesi yönünde çalışmalarımız oldu. Bu konu için 25 Kasım 2017 tarihinde Kaymakamlığa müracaat ettiğimizde, Kaymakam bey çok olumlu yaklaştı ve gecikmiş bir husus olduğunu ifade ederek ”Keşke çok daha önce bu talep gerçekleştirilseydi” diye konuştu. Kaymakamımız MEB nezdinde yazışmayı hemen başlattı. Biliyorsunuz MEB‘in ilgili yönetmeliği gereğince lise düzeyindeki okullara isim verme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde.
 lise
E.A. : Çok güzel bir haber bu Veysel Bey, bunu da müjde olarak paylaşalım şimdiden.
 
V.A. : Kısaca, TEMAD Beylikdüzü Başkan yardımcısı olarak benim yapmaya çalıştığım bunlar. Benimle irtibat kurmak isteyenler olabilir. Telefon numaramı da paylaşabilirsiniz. (0532 772 3884)
Bu dünyadan göç ederken, geride bırakacağımız hoş bir sâda olsun. Aydınlanmayan insan bizden değildir.
 
E.A. : Veysel Bey çalışmalarınız için çok teşekkür ediyorum. Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?
 
V.A. : Ben de sitenizi, paylaşımlarınızı takdirle takip ediyorum. Neticede bu bir meslek hizmeti. Nihayetinde bu işin doyumu yok. Belki kimse de size “Elinize sağlık” demez ama ben şahsen teşekkür etmek istiyorum.
 
E.A. : Biz de kimseden teşekkür beklemeden bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Hissettiğimiz vicdani huzur zaten bize yetiyor.
 
** * * * * * * * *
 
VE BİR MÜJDE DAHA!...
 
Söyleşinin ardından Ordu Ünye Pelitliyatak Ortaokulu Müdürü kardeşimizi de aradım. Müdür Bey, okulun halen tadilatının devam etmekte olduğunu, okullarına yapılacak böyle bir destek için çok memnun olduklarını, kendisinin de bir astsubay kardeşi olduğunu söyleyerek, okulun adının yakında “Şehit Astsubay Nejdet Aydoğdu” olacağını, tadilat sonrasında yapılacak törenle okulumuzun bu isimle açılacağını  ifade etti.
 
Biz de site yönetimi olarak bu güzel haberleri sizlerle paylaşıyor ve “Ordu’da bir köy var uzakta” diyerek, herkesi Veysel Akman’ın çağrısını yerine getirmeye davet ediyoruz.
 
Mustafa AYTAR

koy 1

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 8422 defa

You have no rights to post comments