All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 29 Haziran 2015 00:21

NATO Standartları ve asubay rütbeleri üzerine bir inceleme

Öğeyi Oyla
(50 oy)

NATO üyesi ülkelerin silahlı kuvvetleri, NATO’nun kurucu ağabeyi ABD’nin silahlı kuvvetlerini esas alarak yıllar içinde bir yapılanmaya gitmiş ve bu yapılanma içinde genelde ABD subay ve asubaylarının rütbelerini esas almışlardır.

ABD’de “Officer” ya da “Commissioned Officer” tabiri subayı tanımlar. Anlamı, “Savunma Bakanlığı tarafından ataması yapılan subay” olup askeri akademiden mezun olan ya da sözleşmeli subay olarak orduya yazılıp belli bir süre kontratla görev yapan personeli tanımlar.

“Non-Commissioned Officer”, “Non-Com” ya da “NCO” tabiri ise Karacı, Havacı, Deniz Piyade Asubaylarını tanımlar. Anlamı, “Savunma Bakanlığı tarafından ataması yapılmayan subay” olup, bu personel, kontrat yapıp “er” statüsünde ilgili kuvvetlere katılan personelin terfi ettikten sonra aldıkları statüdür. (Türk Deniz Kuvvetleri’nde “Deniz Piyade” sınıfı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bir sınıf iken, ABD’de ayrı bir kuvvet komutanlığıdır).

“Petty Officer” ya da “PO” tabiri ise deniz asubayları ile Sahil Güvenlik Asubaylarını tanımlar.  

Rütbe şekilleri: “Chevron” olarak ifade edilen Asubay rütbelerinin şekilleri ve renkleri; 

Deniz Asubayları’nın ve Sahil Güvenlik Asubayları’nın rütbeleri yukarı bakan V harfi şeklinde, kıdemsiz Asubaylarda kırmızı, kıdemli Asubaylarda ise sarı renktedir. Kıdemli Asubayların rütbeleri “Chief/Şef” olduktan sonra yukarıdan sarı renkte bir yay ile kapanır ve terfi ettikçe bir, iki ve üç sarı yıldız alır. Rütbeler sadece sol kol pazu üzerindedir. Her iki kolda rütbe işareti yoktur.

Deniz Piyade Asubayları’nın rütbeleri aşağıya bakan V harfi şeklinde olup, kıdemsiz ve kıdemli Asubaylarda rütbe rengi kırmızıdır. Kıdemli Asubayların rütbeleri aşağıdan kırmızı renkte bir yay ile kapanır. Rütbeler, her iki kolda da pazu üzerindedir.

Kara Asubayları’nın rütbeleri de tıpkı Deniz Piyade Asubayları gibidir ve aşağıya bakan V harfi şeklindedir. Kıdemli Asubayların rütbeleri aşağıdan sarı renkte bir yay ile kapanır. Rütbeler, her iki kolda da pazu üzerindedir.

Hava Asubayları’nın rütbeleri yukarı bakan yuvarlatılmış V şeklinde olup rütbe rengi mavi zemin üzerinde beyaz chevron’dur. Rütbenin ortasında ABD Hava Kuvvetleri’nin uçuş işareti olan bir “yıldız” vardır. Kıdemli Asubaylarda rütbeler yukarıdan yay ile kapanır. Rütbeler, her iki kolda pazu üzerindedir. 

Şekil olarak Türk Silahlı Kuvvetleri Asubaylarının rütbelerine en çok benzeyen rütbeler, ABD Hava Kuvvetleri Asubaylarının rütbeleridir.

NCO’ların her rütbesinin başında NCO tabiri bulunmamasına rağmen, Petty Officerlerin kıdemsiz olanlarında tıpkı bizim Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki her Asubay rütbesinin başında “Asb.” yazması gibi her rütbeden önce, kıdemlilerinde ise rütbeden sonra “PO” tabiri vardır. 

“Sergeant” (Çavuş) rütbesi, Karacı, Havacı ve Deniz Piyade Asubaylarına has bir rütbe olup, Deniz Asubayları ile Sahil Güvenlik Asubaylarında “Sergeant” rütbesi yoktur. Hemen hemen tüm NATO ülkelerinde ve NATO üyesi olmayan ülkelerde Deniz Asubaylarının rütbeleri üç aşağı, beş yukarı aynıdır. Petty Officer 3rd Class (Küçük Subay 3 ncü Sınıf), Petty Officer 2nd Class (Küçük Subay 2 nci Sınıf), Petty Officer 1st Class (Küçük Subay 1 nci Sınıf), Chief Petty Officer (Şef Küçük Subay), Senior Chief Petty Officer (Kıdemli Şef Küçük Subay) ve Master Chief Petty Officer (Usta Şef Küçük Subay) rütbeleri mevcuttur.

Asubaylar ve erler, NATO standardında “ENLISTED” başlığı altında kategorilendirilmektedir. Anlamı; gönüllü olarak askere giden olarak tercüme edilen bu kategoriye aslında bizim Türk Asubayları uymamaktadır. Zira TSK’nın Asubayları gönüllü olarak askere gitmemekte, tıpkı subaylar gibi bir okuldan mezun olarak göreve başlamaktadırlar. Doğrusu; sözleşmeli olarak orduya katılan ve “Contradet Corporal/Sergeant” (Sözleşmeli Onbaşı/Çavuş) olarak tanımlanan Uzman Erbaşların “enlisted” kategorisinde olması gerekmektedir.

Yasal temsilcimiz olan TEMAD tarafından 17 Ekim tarihlerinde kutlanmaya başlanan “Dünya Asubaylar Günü” duyurusunun İngilizce duyurularında ise bariz şekilde şu hata yapılmaktadır: Dünya Asubaylar Günü, “World NCO’s Day” olarak tercüme edilmektedir. Oysa ki doğrusu “World NCO’s and PO’s Day” olmalıdır. Bizler, Asubay dendiğinde, Kara, Deniz, Hava, Sahil Güvenlik ve Jandarma mensubu Asubayları anlamamıza rağmen, Deniz ve Sahil Güvenlik Asubaylarının Petty Officer (PO) olarak adlandırılması nedeniyle, diğer ülkelerin mensupları bu İngilizce ifadeden sadece Karacı, Havacı ve Deniz Piyade Asubaylarının günü olduğunu, Denizci ve Sahil Güvenlik Asubaylarının bu kutlamanın dışında tutulduğunu anlamaktadırlar. Bu tercümenin düzeltilmesi için birkaç kez TEMAD yönetiminde aktif rol alan arkadaşlarıma durumu iletmeme rağmen, ne yazık ki bugüne kadar bu tercümede bir düzeltme yoluna gidilmemiştir.

Bu açıklamalar doğrultusunda baktığımızda, Türkiye’nin NATO’ya dahil olmasından sonra rütbelerde yapılan revizyon sonrası, tüm kuvvetlerin mensubu Asubayların rütbelerinin şekilleri için ABD Hava Kuvvetleri Asubaylarının rütbelerinin baz alındığını, rütbe isimlerinde ise her rütbenin başında “Asb.” terimi bulunması nedeniyle ABD Deniz Kuvvetleri Asubaylarının baz alındığını, rütbe isimleri konusunda ise ABD Kara Kuvvetleri, Deniz Piyade Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Asubaylarının rütbe isimlerinin birbirleriyle harmanlanarak baz alındığını söyleyebiliriz.ozgun uysal

Sağlıcakla kalınız.

 

Özgün Uysal
E. Dz. Asb. Kd. Bçvş.

 

NOT : NATO üyesi ülkelerin mensubu olan Asubayların rütbe şekil ve isimlerini bu linkden inceleyebilirsiniz : 

http://www.visualinformation.info/nato-army-enlisted-ranks/ 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 87835 defa

Yorumlar   

+1 #4 Şükrü IRBIK 15-09-2015 21:51
Sayın Erdem YILDIZ;
12 Eylül 2015 23:25 saatli yorumunuzda; “asubay olunca ne oluyor astsubay olunca ne olacak.... aslınız ast değilmi, neden bu kadar kompleks yapıyorsunuz ki astlar...” demişsiniz.
Şimdi, bu suâlinizi şöyle bir örnek ile izah edelim; Babanız, size Erdem ismini verdi. Sizi nüfüs kütüğüne kayıt etdirip Nüfus Cüzdanı almak almak için Nüfus Dairesine gitti. Babanız, Nüfus Müdürüne, sizin adınızı “Erdem” olarak beyân etdi. Fakat müdür, bunu” Herdem” olarak anladı. Memurunu çağırdı “Herdem” adına bir Nüfus Cüzdanı hazırlamasını söyledi. Nüfus memuru, bu kez sizin isminizi “Kerdem” olarak anladı ve Nüfus Cüzdanına sizin adınızı “Kerdem” olarak yazdı. Siz “Kerdem” ismini kullanırken seneler sonra bir de bakdınız ki meğer asıl isminiz “Erdem” imiş. Babanız size, “Erdem” ismini vermiş!
Şimdi, sizin aşağıdaki 12 Eylül 2015 23:25 saatli yorumunuza dönelim;
1. Aslımız, “Ast” değil, kompleks de yapmıyoruz. Bunu önceden söyleyeyim.
2. Assubay olunca, size haksız yere takılan “Herdem” ismi gibi bir şey oluyor.
3. Astsubay olunca size haksız yere verilen “Kerdem” gibi birşey oluyor,
4. Asubay olunca; hak, sahibine iade ediliyor ve sizin adınızın “Erdem” olması gibi bir şey oluyor.
Bu izahdan sonra, emekliasubaylar.org sayfasının sağ üst tarafında, ATATÜRK’ün resmini gördüğünüz “Çünkü hep Asubay idi” takdim/makâleyi tıklayıp okuyunuz.
Ve özellikle de bu makâlenin “ikinci” ve “onüçüncü” sayfaları tam size göre...
İki kere okumanızı tavsiye ederim.
Şükrü IRBIK
-1 #3 erdem yıldız 12-09-2015 23:25
asubay olunca ne oluyor astsubay olunca ne olacak.... aslınız ast değilmi, neden bu kadar kompleks yapıyorsunuz ki astlar...
-1 #2 Özgün UYSAL 30-06-2015 22:34
Sayın Metin Kaya, yorumunuz için teşekkür ederim. Tabii ki özlük haklarımız en büyük sorunumuz. Takdir edersiniz ki, bu konuda gerek TEMAD, gerek emekliassubaylar.org, gerekse diğer asb. oluşumları detaylı çalışmalar yaptılar; bunları yazılı ve görsel basın kanalıyla hem kamuoyuyla, hem de resmi olarak Gnkur.Bşk.lığı ve siyasi partilerin vekilleri ile paylaştılar. Mutlaka bu çalışmaları devam ediyordur. Ben bu sitenin yöneticisi ya da köşe yazarı değilim. Naçizane, sadece bir konuk yazar olarak konu hakkındaki mesleki bilgi, birikim ve tecrübelerimi paylaşmaya çalıştım. Herkesin bilgi birikim ve tecrübesi farklı farklıdır. Saygılarımla.
+1 #1 Metin kaya 30-06-2015 01:28
Sayın kardeşim siz burda neyin derdine dusmussunuz.geçin bunları.bizim asıl özlük haklarımız yok.bu gün emekli olan subay çalışırken aldığı maaşının nerde ise emekliliginde alıyor.ama maalesef biz ler emekli olduğumuz da tabiri caiz ise üç ün birini alıyor.sonuç şu ki çalışırken de fakiriz emekli olunca da.siz asıl bu konu üzerinde bir çalışma yapın derim.bu benim naçizane size bir fikrimdir.bakın o zaman temad a aidatlar nasıl akıyor olacak.bu gün emekli olan kaç yıl çalışırsa çalışsı maaşı2500.00 tl yi geçmiyor.oysa çalışırken aldığı para bunun çok çok üzerinde.saygilarim la

You have no rights to post comments