All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Salı, 24 Ocak 2017 15:40

Kolluk Güçleri Disiplin Kanunu (KHK) Üzerine Bir Değerlendirme

Öğeyi Oyla
(3 oy)

2013 Yılında Yürürlüğe giren 6413 sayılı TSK Disiplin Kanunu ile TSK’nın kimyasını bozacak düzenlemeler getirildiğini ve TSK’da astlar üzerinde bu kanun nedeniyle oluşturulacak baskıların olası sonuçlarını sıkça dile getirdik. 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra da bu hain girişime giden yolun en önemli taşlarından birinin TSK Disiplin Kanunu olduğunu hep birlikte gördük.

Geçtiğimiz günlerde TEMAD Genel Başkanı Milli Savunma Bakanı Sn. Fikri Işık ile yapılan görüşmede TSK Disiplin Kanunu ile ilgili görüşlerini bildirdiğini duyurdu. Ziyaretle ilgili temad.org sitesinden yapılan paylaşımda; “TEMAD Genel Merkezi Yönetim Kurulu 02.12.2016 tarihinde Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK'la görüşme yapmıştır. 

Görüşmede Astsubayların özlük hakları ve başta Disiplin kanunu olmak üzere meslektaşlarımızı ilgilendiren konularda görüş ve bilgi alışverişinde bulunulmuştur.” deniliyordu.

msb ziyaret

Emekli Asubayların onca sorunu gündemdeyken bu görüşmede Disiplin Kanununun dile getirilmesinin elbette bir anlamı olmalıydı. 

Hepimiz biliyoruz ki TSK Disiplin Kanunu ile getirilen çağdışı düzenlemeler adeta bir sopa misali TSK’nın ast kademelerinde bulunanlar üzerinde hem bugün hem gelecek endişesi yaratmıştır. Düşünmeyen sorgulamayan her türlü emri bir robot misali yerine getirecek bir yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. 

15 Temmuz günü de bu kanun sayesinde yaratılan iklimde verilen yanıltıcı emirlerle sokağa çıkarılan birçok Subay, Asubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaş halkla karşı karşıya gelmiş, bedel ödemiş ve ödemeye devam etmektedir.

Sabiha Gökçen Havaalanında Tankın içinde Halka sıkacağıma kendime sıkarım diyerek intihar eden Asubay Ferhat Daş, TSK Disiplin Kanununun yarattığı ortamda TSK Disiplin sisteminin dayattığı değerlerle kendi vicdanının emrettiği etik değerler arasında sıkışan TSK’nın ast kademelerinin en çarpıcı örneğidir. Ferhat Daş olayı ile ilgili yazımızda “O fedakâr Asubayın acı kaderi, tanık ifadelerinde geçen son sözlerindeki “biz vatan haini değiliz” cümlesi ile tertemiz bir ruha sahip memleketin fedakâr evlatlarının "disiplin" sopası ile içine çekildikleri ruh çatışmasının nelere mal olabileceğine ilişkin belki de en dramatik, en somut, en net hali olarak karşımızda durmaktadır.” demiştik. 

Nitekim Sabiha Gökçen Havaalanı ile ilgili davada yargılanan Uzman Erbaş Mümtaz Akyıldız basına yansıyan ifadesinde bu durumu şöyle dile getiriyor;
"Şiddet, cebir uygulamadık. Zaten havalimanına gelince kandırıldığımızı anladık. Biz zaten erbaşız, emir verme yetkimiz yoktur. Başımızdaki adamlar vatan haini ise biz ne yapalım”

Peki bu çağdışı kanunu hazırlayan ve kanunlaşmasını sağlayan 2013 yılında TSK’nın üst kadrolarını oluşturanlar ve Askeri Hukuk sisteminin içindekiler şimdi neredeler? General Amiral kadrosunun yarısı Darbeci ve FETÖCÜ iddiasıyla ihraç edildi ve tutuklu. Genelkurmay Adli Müşaviri başta olmak üzere birçok askeri hâkim de aynı durumda.

2013 Yılında Genelkurmay II Başkanı olan Orgeneral Hulusi Akar şimdi hala Genelkurmay Başkanı. Onun Halefi Orgeneral Yaşar Güler ise Jandarma Genel Komutanı.

Bu uzunca girişi okurken lafı eveleyip geveleme de ne diyeceksen de diyenleriniz olmuştur elbette. Bu hatırlatmaları yapma nedenim, 23 Ocak 2017 Günü Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 682 Sayılı KHK ile Jandarma ve Sahil Güvenliğin de içinde bulunduğu Kolluk güçlerimizin de nur topu gibi Disiplin Kanunu (KHK) olması.

KHK’yı incelediğimizde TSK Disiplin Kanununu referans aldığı hatta birçok bölümünün birebir kopyası olduğunu gördük. Üstüne üstlük kolluk güçlerinin özel konumundan kaynaklanan ilavelerle daha ağır bir düzenleme ile karşı karşıyayız. 

Jandarma ve Sahil Güvenliği sivilleştirme adına düzenleme yapanlar bu KHK ile adeta Emniyet Teşkilatının da içinde bulunduğu Kolluk güçlerini ASKERİLEŞTİRMİŞ.

Tıpkı TSK Disiplin Kanununda olduğu gibi ucu açık disiplin suçu tanımlamaları, disiplin ceza puanı ve ceza puanına bağlı meslekten ihraç gibi uygulamalarla kopya bir düzenleme yapılmış.

İşte disiplin suçlarını belirleyen 8’inci Maddeden birkaç örnek;

-Usulüne uygun olarak kendisine verilmiş olan bir emir üzerine; emrin uygun olmadığı, yanlış verildiği, yapılamayacağı ve benzeri şekillerde amirini alenen eleştirmek veya amire karşı itirazda bulunmak (Amir tarafından karar verilene kadar astın fikrini savunması veya emrin kanunsuz olduğu hususundaki kanaatini belirtmek için amire yaptığı itiraz bu kapsamda disiplinsizlik teşkil etmez.).

-Görev sırasında veya dışında, mevzuat veya talimatlarla yasaklanan davranışlarda bulunmak.

-Bu fıkrada disiplinsizlik olarak saptanan eylem, işlem, tutum ve davranışlar dışında herhangi bir biçimde görevin takdir ve yerine getirilmesinde müsamaha ve savsaklama göstermek.

-Herhangi bir yolu, yeri veya kişiyi arayıp soranlara cevap vermemek, baştan savmak.

-Amirlerini, üstlerini, aynı rütbedeki arkadaşlarını, astlarını veya diğer mesai arkadaşlarını haksız yere şikâyet etmek.

-Hizmet dışında resmi sıfatının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunmak.

-İffetsizliği bilinen veya anlaşılmış olan bir kimse ile bilerek evlenmek ya da evlilik bağını devam ettirmek veya böyle bir kimseyi yanında bulundurmak ya da nikahsız olarak devamlı surette yaşamakta ısrar etmek.

Bir diğer husus ise bu KHK ile yapılan düzenlemenin kapsamı. Bu düzenleme bu teşkilatlarda görev yapan diğer sınıflardan memurları da kapsıyor.

MADDE 2 – (1) Bu Kanun Hükmünde Kararname;

a) Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatında çalışan her sınıftan memurları,

b) Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatlarında görev yapan subay, astsubay, sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve sözleşmeli erler ile diğer sınıflardaki memurları, kapsar.

resmi gazete kolluk disiplin

Disiplin Kanununun dikkat çekici bir yanı ise “Disiplin” tanımı içermemesi.

TSK İç Hizmet Kanununda Disiplin tanımı şöyle yapılıyor; 

Madde 13 – Disiplin: Kanunlara, nizamlara ve amirlere mutlak bir itaat ve astının ve üstünün hukukuna riayet demektir. 

Bu tanımı kolluk güçleri disiplin kanunu için de doğru kabul edersek, Kanunun hiçbir yerinde tıpkı TSK Disiplin Kanununda olduğu gibi “astının hukukuna riayet etmeyen” üstün disiplinsizliği ile ilgili bir düzenlemenin mevcut olmadığını görüyoruz.

Kolluk Güçleri Disiplin Kanununun da ana felsefesini “Sorma, düşünme, itaat et.” olarak özetleyebiliriz.

15 Temmuz hain kalkışmasından sonra TSK Disiplin Kanunun ıslah edilmesini beklerken aynı doğrultuda çıkarılan bu KHK ile endişelerimiz artmaktadır. Hatada ısrar edilerek varılacak sonuç değişmeyecektir. Kaygıyla izlemeye devam edeceğiz…

Kalın sağlıcakla.

Halil ERGENLİ

682 Sayılı KHK’nın Tam metnini incelemek için TIKLAYINIZ

İLGİLİ YAZILAR

ASIL HEDEF MAHMUT HOCA- Mustafa C. Sadakoğlu 

mahmut hoca

 

 

 

 

 

 

 

 ASLINDA TSK DİSİPLİN KANUNU- Halil ERGENLİ

aslinda tsk disiplin

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 18599 defa

You have no rights to post comments