All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Çarşamba, 04 Ocak 2017 21:54

Bir dernek düşünün ki...

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

BU YAZIMDA; DİĞER BAZI KONULARIN YANI SIRA, EMEKLİ OLDUKTAN SONRA KONYA'MIZDA VE TÜRKİYE GENELİNDE TİCARET HAYATINA ATILAN VE BAŞARILI OLMUŞ ÇOK DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZA DA HİTAP ETMEK İSTİYORUM.

 

Değerli Meslektaşlarım. 

Dünyayı yönetenler, sadece, ülkelerin iktidarları değil, bütün ülkelerde kurulu bulunan Sivil Toplum Örgütleridir de aynı zamanda. Hatta iktidarlardan daha etkili olan, Lobiler, Localar, Vakıflar, Dernekler, Sendikalar, Birlikler, Şirketler ve dahi bir yığın yasal kurum ve kuruluşlar mevcuttur. 

Eğer dünyayı sadece seçimle gelen iktidarlar yönetiyor olsalardı; NATO, Birleşmiş Milletler, UNESCO, Şangay Beşlisi, İslam Teşkilatı, OPEC v.s v.s kuruluşlara ne gerek vardı? 

Belki olayı çok büyük ölçeklerde anlattığımı düşünenlerimiz olacaktır. Ama büyük düşünmedikten sonra da hiç bir küçük işte dahi başarılı olunamayacağını takdirlerinize bırakıyorum. 

Özellikle, siz girişimci ruhlu meslektaşlarımın aslında ne demek istediğimi çok daha iyi anladığınızı tahmin edebiliyorum. Öyle olmasaydı eğer, emekli maaşınızı alıp kıt kanaat geçinmek varken, kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan, sessiz bir hayatı idame ettirmek varken, bir sürü hengamenin içine girip o zorluklarla boğuşmayı tercih etmezdiniz. 

Gelelim asıl konumuza.

Şu istatistiki bilgiyi de vereyim de konumuza öyle döneyim.

Türkiye'de kurulu olan ve faaliyette bulunan; 109 bin 409 adet dernek vardır. Sadece bugün yani 04.01.2017 tarihinde 8 dernek kurulmuş. Derneğimizi yani TEMAD'ı değerlendirirken, faaliyetlerini analiz ederken, bu sayıyı dikkate alarak, diğer derneklerin işlevlerine bakarak değerlendirmemiz daha adaletli bir yaklaşım olacaktır. Hiç üye dahi olmayanların, "derneğe üye olmayın" diye insanları yönlendirmesi daha vahim bir mevzudur. Herkes dernek faaliyetlerine kendi menfaatlerinin temin edilip edilmediği açısından bakarsa asıl yanılgı da zaten buradadır.

Bünyesinde yüzlerce eski yeni milletvekili, eski bakan, binlerce bürokrat bulunduran muhalefet partileri dahi yeri gelip taleplerini karşılattıramazlarken, istedikleri kanunları çıkartamaz, istemedikleri kanunların çıkmasını engelleyemezlerken, yıllarca emir komuta içinde çalıştıktan sonra emekli olup Sivil Toplum Örgütü kültürüyle tanışan ve bizlerin meslektaşları olan arkadaşlarımızın yönettikleri 110 bin dernekten bir tanesi olan bir derneğin neyi başarmasını istediğimizi, neleri başaramayınca tukaka yaptığımızın muhasebesini kendi vicdanlarımızda ve kendimizin bu derneği yönetmeye başladığımızda bugünkü taleplerimizi nasıl karşılayabileceğimizin yöntemlerini biliyorsak neden arkadaşlarımıza bir dosya halinde sunmuyor olduğumuzun da eleştrisini kendi içimizde yapmamız gerekir.

derbis

 

Bir dernek düşünün ki; isminde, sizin de yıllarca onurla taşıdığınız bir sıfatı taşısın. ASTSUBAY...

 

Bir dernek düşünün ki isminde, uğruna kanlarını, canlarını, uzuvlarını verdikleri bir ülkenin ismini taşısın. TÜRKİYE...

 

Bir dernek düşünün ki isminde, yıllarca vatana hizmet ettikten sonra sizin statünüz olan o statüyü taşısın... EMEKLİ...

 

Ve bir dernek düşünün ki, hem sizin bu sıfatlarınızı taşısın ve hem de siz bu derneğin asli unsurları olarak kapısından içeriye girmeye dahi canınızın çekmediği bir ortamda işlevini sürdürsün.

 

Ve bir dernek mekanı düşünün ki, adımınızı attığınız anda nefret duygularınız kabarsın, çevresindeki komşularının bile, güzellikler yerine çirkin ifadelerle yad ettikleri bir ortamda hayatını sürdürmeye çalışsın...

 

İşte şahsen bizler 2011 yılından önceki o nahoş ortamlarda, o nahoş işlevleri sürdüren Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Konya Şubemizin yönetimini alıp, bize, bizim sıfatlarımıza yakışır bir hale oymak için gayret içine girdik. 

Şu anki yönetimden önceki yönetim de dahil olmak üzere, mekanı değiştirip, öncelikle nefis bir ortam hazırladık. Bunu da şimdiki yönetimle devam ettirme gayreti içindeyiz. 

Bir önceki yönetimle, yukarıda bahsettiğimiz nahoşluklar içinde faaliyetini sürdüren derneğimizi yaklaşık 10.000 (onbinlira) borçla alıp hem onu ödedik, hem de üye aidatlarıyla sürdürülmesi mümkün olmayan bir süreci, yaklaşık beş yıldır aksatmadan devam ettiriyoruz. 

Aldığımız üye sayısını 5'e, aldığımız bütçeyi neredeyse 20'ye katlayıp büyüterek geldik bugünlere... 

Kısa süre içinde bir dükkan aldık ve bugün kendi yerimizi alma planımızı neredeyse uygulama sahasına koymak üzereyiz. 

Mart 2016 ayı içinde Hem TEMAD Genel Merkezimiz ile koordineli olarak hem de İç İşleri Bakanlığı İzni ve Konya Valiliğimizin oluru ile "KENDİ YERİMİZİ SATIN ALMA KAMPANYAMIZI" başlattık. 

"Damlaya Damlaya Göl Olur" düsturu ile bir mesafe kat ettik.

 Bu 5 yıllık süreç içinde, TEMAD Camiası olarak, sadece Astsubaylara ve Astsubay kökenli subaylara hatta Uzman Çavuşlara hatta hatta polis arkadaşlarımıza özgü olmak üzere, yoğun faaliyetlerimiz neticesinde epeyce Özlük Hakkını temin ettik. Bu bir abartı değildir, bizlerin hareketliliği hak arama yöntem ve becerileri, bizim dışımızdaki meslek erbaplarına dahi etki etmiştir. 

Bu hakların içinde maddi olanları vardır, değeri maddiyatla ölçülemeyecek derecede büyüklükte olan manevi kazanımlar vardır. 

Manevi kazanımların yoğunluğunu medyadan takip edebiliyoruz. Bugün Türkiye'Genelindeki 10 büyük STK içinde ve bütün eylemlerin içerisindeyiz. 

Siyaset ve bürokrasi içinde bizleri tanımayan, bizlerin haklı konumunu bilmeyen neredeyse hiç kimse kalmamıştır. 

Maddi kazanımlar ise 120 bin assubayı ilgilendiren İNTİBAK, bütün assubayları ilgilendiren 1/4 STATÜSÜ, ve tüm emekli asubaylar ile tüm emekli adayı olan asubayları ilgilendiren 100 TL GÜVENLİK TAZMİNATI ve sayısız yan ödeme ve değişik isimlerde elde edilen kazanımlarımız şeklinde özetlenebilir... 

Şu anda aslında hepimizi, ama 3 ncü dereceden emekli olmuş ve alınan İNTİBAK hakkı ile şu an 2 nci dereceye yükselmiş olan meslektaşlarımızı daha çok ilgilendiren, 9/2 başlangıç derecesi ve tüm assubayları ilgilendiren TAZMİNAT konularında ilgili mercilere bilgilendirmeler devam etmektedir... 

Tüm bunlar, bizlerin yukarıda da bahsettiğim çalışmaların, yani itibar ve görünürlülük kazanımlarının neticesinde olmuştur. 

Yoksa, işi gücü sadece pişpirik oynamak olan bir topluma kimse ila nihaye hak da vermez onları dikkate de almaz. Zaten bu yakın zamana kadar da dikkate almamışlardır.

Bugün Konya'da, Medyanın askeri konularda otorite olarak gördüğü ve fikirlerine başvurulabilecek yegane STK TEMAD Konya'dır. Bu bile başlı başına değer biçilemeyecek bir kazanımdır. Eski işlevi devam ettiren bir dernek olsaydık eğer, ne size vali ziyareti gerçekleşirdi, ne de sizi valilik binasından içeriye sokarlardı. 

İçinde bulunduğumuz 2017 yılı, bütün şubelerimizde olduğu gibi TEMAD Konya'nın da seçim yılıdır. Muhtemelen Mayıs Ayı sonuna kadar seçim yapılmış olacaktır. 

Yönetimler gelip geçicidir ancak kurumlar kalıcıdır. İşte bu nedenle derneğimize sahip çıkmanın tam zamanıdır. 

Mart sonuna kadar üye aidatlarımızı mutlaka ödeyelim ki, hem seçimlerde aday olabilelim hem de seçimde oy kullanabilelim. Yoksa o an itibari ile aidat borcu olanlarımız TEMAD TÜZÜĞÜ gereğince, maalesef ki, aday da olamazlar, oy da kullanamazlar.

tuzuk

 

Mayıs ayındaki seçimlerde yönetime gelecek olan arkadaşlarımız, inanıyorum ki çok daha güzel şeyler yaparak çıtayı daha da yükselteceklerdir. 

Hele bir de onlara kendi yerimizi alıp teslim edebilirsek eğer, bundan sonraki yıllar, TEMAD tarihinde çok önemli atılımlar ve çalışmaların daha rahat yapılabileceği yıllar olacaktır. 

“Kirayı nasıl ödeyeceğim, doğalgazı, elektirk, su, işçi giderlerini nasıl ödeyeceğim” kaygısını bir yana bırakan yönetimlerin neler yapabileceğini tahmin edebiliyorum. 

Şunu da özellikle vurgulamak isterim. Önümüzdeki seçim sonucunda göreve gelecek ekip yeni bir ekiptir. İçinde şu anki yönetimden isimler olsa da yeni bir yönetimdir, içinde yepyeni isimler olsa da yeni bir ekiptir. “Seçim sonunda yönetime gelecek olan arkadaşlar” sözümden farklı anlamlar çıkarabilecek olanlarımıza bu açıklamayı yapmak zorunluluğu hissettim...

 TEMAD Konya olarak Mart 2016 ayında başlattığımız kampanyamızda bir hayli yol kat ettik. Ancak bize yakışan bir yeri alabilmemiz için hala eksikliklerimiz vardır. Hala bir şeyler yapmamız gerektiğini söylemem lazım. 

Değerli meslektaşlarımız, 45 bin meslektaşımızın 2 nci dereceden birinci dereceye düştüğü gerçeğinden hareketle gerçekleşen duruma baktığımızda üzülünmeyecek gibi değil. Bu TEMAD, 45 bin meslektaşımıza fert fert yıllık 7 bin 5 yüz TL kazanım sağlamıştır. 

Birazcık sitemlerim olacak. Sitemim, meslaktaş olmamızdan kaynaklıdır.  

Bakın Değerli meslektaşlarımız. 2 nci dereceden 1 inci dereceye yükselenlerin bu hakkı elbette onların analarının ak sütü gibi helal ettikleri haklardır ancak, bu haklarını maalesef kendilerinden kaynaklı olmayan nedenlerden dolayı yıllar önce yedi kat yerin altında bir kuyuya düşürmüşlerdi ve TEMAD beline bir urgan bağlayıp bu yedi kat derinlikllerin dehlizlerin içindeki haklarımızı her türlü tehlikeye maruz kalarak çıkarıp teslim ettirmesini bildi. Orada metan gazlarına muhatap oldu. Boğulacak gibi oldu. Bu yolda, hakkında davalar açıldı, bir çok arkadaşımız bu hak arayışı sürecinde mağduriyetler yaşadılar, hala da yaşamaya devam ediyorlar.  Mahkeme kapılarında sürünenlerimiz var. Neyin uğruna oldu bunlar hiç düşündünüz mü? Bunların hepsi bizlerin haklarını temin edebilmek adına yaşandı. Genel Başkanımız dahil bir çok yönetici arkadaşımız, sırf bizlerin haklarını yüksek perdeden seslendirdikleri için hala orduevlerine girişleri yasaklanmış haldeler... 

Bizler hiç bir şey yokmuş gibi davranamayız.

 Biz kendi iyiliklerimize el uzatmak zorundayız. 

Az demeden, çok demeden kendimize bir iyilik yapmak durumundayız. 

Hiç bir gerekçeyle elimizi geri çekemeyiz. 

Özellikle de emekli olduktan sonra iş adamı olmuş, bunda da başarılı olmuş, hali vakti yerinde olan, gerek Türkiye genelinde, gerekse Konya özelinde faaliyet gösteren mesaktaşlarımıza bu konuda duyarlı olmalarını hassaten istirham ediyorum. 

Bizler bütün mesaimizi bilaücret,  derneğimizin ve sıfatımızın, sınıfımızın iyilikleri için harcarken, sizlerden de bunu istemekte haklı olduğumuzu düşünüyorum. 

Kazanımlardan maddi getiri elde eden meslektaşlarımıza da duyarlı olmalarını bir kez daha hatırlatıp, hepinize saygı, sevgi ve selamlarımı yoluyor, Yeni yılın sağlığınızda, huzurunuzda, mutluluğunuzda artışlara, kazanımlara vesile olmasını ve hepinize ailelerinizle birlikte esenlikler diliyorum. 

 

Tayyar Yıldırım

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 5997 defa

Yorumlar   

0 #1 harun kuruoğlu 06-01-2017 12:57
Başkanım sizi kutluyorum ve verimli çalışmalarınızın devamını diliyorum.

You have no rights to post comments