All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Perşembe, 17 Kasım 2016 21:01

Özel Kuvvetler'de ne yapılmak isteniyor?

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Prof.Dr.Ümit Özdağ, yayınlanan bir yazısında TSK’nın en gözde kurumlarından olan Özel Kuvvetler’e personel alımı yöntemine dikkat çekiyor; “Özel Kuvvetler personeli arasında tam bir infialin hakim olduğunu söyleyebilirim. Sokaktan Özel Kuvvetlere subay ve astsubay toplamak, Türk Ordusu’nun bu güzide kurumuna yapılan ağır bir saldırıdır.”
 
Yazısının bir bölümünü sunuyoruz…
 
* * *
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin SAT ve SAT ile birlikte en seçkin birliği olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na sivil kaynaklardan 200 subay ve 500 astsubay alınmasına karar verilmiştir. Bu sakat adımın nedeni, Özel Kuvvetler Komutanlığına sızmış FETÖ’cülerin tasfiyesi ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesindeki personelini artık silahlı kuvvetlerinin bir parçası olmadığı gerekçesi ile ortaya çıkan personel açığının, daha açık bir ifadeyle Jandarma Genel Komutanlığı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kopartılmasının bir sonucudur.
 
TSK POLİTİZE EDİLİYOR
 
Sivilleşen ve cahilleşen Milli Savunma Bakanlığı’nın sokaktan özel kuvvetlere adam toplamak şeklinde ifade edilebilecek felaket ve sakat icraatlarından birisini görmekteyiz.
 
2016 yılına kadar bütün Kuvvet Komutanlıkları kendi bünyelerinde oluşturdukları personel temin merkezleri ile personel alım sınavları gerçekleştirirlerdi. 15 Temmuz sonrasında personel alımı Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Bunda ilke olarak hiçbir sakınca yoktur. Ancak bunu, doğru ve işi bilen kişiler yapmalıdır.
 
Peki, şimdi kim yapıyor? Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne 2007 ve 2011 senelerinde AKP Diyarbakır aday adayı olan ve tanıtım broşürlerini sarı, kırmızı, yeşil renklerde yapan eski Tarım Bakanlığı Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci getirilmiştir. Nizamettin Ekinci’nin subay ve astsubayları pek sevmediği Tarım Bakanlığı'ndan subay-astsubay eşlerinin eş durumundan tayinlerini yapmamasından anlaşılmaktadır. “Ordu siyasetten çekilsin” derken, siyasi bürokratlar ile Hükümetin TSK’yı politize etmesi kabul edilebilir değildir.
 
Sivil ve cahil Milli Savunma Bakanlığı sokaktan özel kuvvetçi toplarken eskiden bu iş nasıl yapılıyordu kısaca bakalım.
 
Özel Kuvvetler Komutanlığı’na alınan subay ve astsubaylar ordunun en iyileri yani subay ve astsubayların en iyileri arasından ve gönüllüler arasından seçilmekteydi. 1992’ye kadarki Özel Harp Dairesi döneminde, daireye bir subay veya astsubayın alınması söz konusu olduğunda toplanılır ve kimlerin kefil olduğu sorulurmuş. Kefil olanlar el kaldırarak onay verirmiş. Eğer ileride kefil olunan kişi atılacak bir davranış yapar ise kefil olanlar da daireden uzaklaştırılırmış.
 
İKİ BUÇUK YILLIK EĞİTİM SÜRECİ
 
1993 sonrasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda sayının artması ile birlikte bir subay veya astsubayın Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda çalışabilmesi için soruşturma birlikler üzerinden yapılmaya başlandı. Birliklerinde belirli bir süre ve üstün bir performans ile çalışan subay ve astsubaylar arasından Özel Kuvvetler Komutanlığı’na personel seçildi. Özel Kuvvetler’e aday olan subay ve astsubay, Kıta deneyimi üzerine Özel Kuvvet Subayı olmak için 2.5 yıl süren bir eğitim sürecinden geçirildi, ancak bu eğitimi de başarı ile bitiren Özel Kuvvetler Komutanlığına alındı. Özel Kuvvetler’de eğitim, yurt içi ve yurtdışında kurslar ile gerçekleştiriliyordu. Ayrıca Özel Kuvvet mensuplarının iç güvenlik harekatlarında görev almaları yüzünden 2.5 senelik süre çoğu kez uzuyordu.
 
2007’den itibaren Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda hızlı bir personel değişimi olmaya başladı. Deneyimli personel değişik ve uyduruk nedenlerle Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan uzaklaştırılıp, yerlerine değişik kıtalardan FETÖ’cü sızmalar gerçekleştirildi. Ergenekon’un öncüsü olan Sauna, Atabeyler ve Küre adlı FETÖ’cü çetenin komploların hedefi Özel Kuvvetler Komutanlığı'ydı. Esasen 14 Temmuz 2008’de yayınlanan birinci Ergenekon İddianamesinde de Özel Kuvvetler Komutanlığı, “TSK bünyesinde faaliyet gösteren terör örgütü” olarak tanımlanarak saldırıya uğradı ve baskı altına alındı. 15 Temmuz FETÖ’cü darbesine giden yolun taşlarını AKP döşedi, FETÖ yolun üzerinden yürüdü.
 
KASTAN ZİYADE ZEKA
 
Özel Kuvvet subayları sadece üstün nitelikli savaşçılar değil, bunun ötesinde diplomat, eğitmen ve örgütçü niteliklere sahip olmak zorundadır. Bir kez Özel Kuvvet eğitimi alıp başarmak, Özel Kuvvetler’de kalmak için yeterli değildir. Özel Kuvvet subay ve astsubayları, dünyanın değişik ülkelerinde eğitimlerine ortak operasyonlar ile devam etmektedirler.
 
Size iki eğitimden bahsedeyim.
 
Latin Amerika’da bir ülkede değişik ülkelerden gelen özel kuvvetçiler tam teçhizat 18 saat yürümüş sonra dinlenme verilmiştir. Çok kısa bir süre sonra uyuyanlar yönetici tarafından tekmelerle uyandırılır. Uyanınca tepkiyi ilk İspanyolca vermez ise ağır şekilde darbelenmektedir. İkinci örnek, uzun süre uyumamış özel kuvvetçi uykuya daldıktan kısa bir süre sonra dövülerek yatağından kaldırılmakta, hızla itilerek bir odaya sokulmakta ve odada tanımadığı bir kişi tarafından çok kısa şekilde sorguya çekilmektedir. Sonra hızla tekrar dışarıya çıkarılmaktadır. Arkasından, odada gördüğü beş objeyi sayması istenmektedir. Bütün bunları anlatmamın nedeni, çok güçlü fiziki bir performans gerektiren özel kuvvetçiliğin kastan çok zekaya dayandığını göstermek içindir.
 
MİLLİ SAVUNMA BAKANI 50 PUANLIKTIR
 
Sayın sivil ve cahil Milli Savunma Bakanlığı, sokaktan özel kuvvet subay ve astsubayı toplarken, KPSSP3 puan türü üzerinden asgari 50 puan alma şart getirmektedir. 2016 yılında KPSSP3 puan türüyle 55 alarak bir kişi veri kontrol işletmeni olarak Hatay’da işe başlamıştır. Onu takiben 59 puan ile bir kişi İstanbul’da teknik öğretmen olarak atanmıştır.
 
Özetle, Milli Savunma Bakanlığı 50 puan ile özel kuvvetler subayı almaya hazırlanırken, devlet hiçbir kuruma 50 puan ile eleman almamıştır.
 
Şimdi bu 50 puan ile subay ve astsubay olacak kişiler, Harp Okulu’nda dört senelik eğitimden veya Astsubay Okulu’ndaki iki senelik eğitim almadan, komando tugaylarında hizmet etmeden özel kuvvet eğitimi alarak Özel Kuvvet Komutanlığı bünyesinde subay ve astsubay olacaklardır.
 
Herhalde Milli Savunma Bakanı ve Personel Genel Müdürü 50 puanı belirlerken, kendilerini ölçü olarak aldılar. Yaptıkları uygulamalar da bunu gösteriyor. Yok eğer Milli Savunma Bakanı ve Personel Genel Müdürü KPSSP3 ile 50’nin üzerinde puan alabilecek durumdalar ise akıllarında başka bir proje var demektir ve kişisel kanaatim akıllarında başka bir proje olduğudur.
 
BU PROJEDEN SADDAM'IN CUMHURİYET MUHAFIZLARI ÇIKAR
 
Peki, Hükümet Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda ne yapmak istemektedir?”
 
Ümit Özdağ’ın “Özel Kuvvetler personeli arasında tam bir infialin hakim olduğunu söyleyebilirim. Sokaktan Özel Kuvvetlere subay ve astsubay toplamak, Türk Ordusu’nun bu güzide kurumuna yapılan ağır bir saldırıdır. AKP’nin bu yoldan dönmeyeceğini biliyorum. Ama şunu biliyorum, Türkiye bir gün bunların bedelini ödeyecektir.” diyerek noktaladığı yazısının tamamını okumak için TIKLAYINIZ…

odatv 1

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 15538 defa

You have no rights to post comments