Bu sayfayı yazdır
Perşembe, 17 Kasım 2016 01:10

DASTOK'un Kuruluş Günü Kutlu Olsun

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

2014 Yılında Deniz Astsubay Okulunun kuruluş yıldönümü tarihinin uydurulmuş bir tarih olduğunu Deniz Kuvvetleri Bilgi Edinme Biriminin yazılı cevabını paylaşarak yazmıştım. Uydurulmuş bir tarihte dahi olsa böyle bir kutlamanın geleneksel hale getirilerek kabul görmesi elbette memnuniyet verici bir durum. 

17 kasimDASTOK’un kabul edilen Kuruluş yılı 1890. Beylerbeyi Deniz Astsubay Hazırlama Okulundaki öğrencilik yıllarımızda 17 Kasımlar oldukça renkli kutlamalarla geçerdi. Hulusi Kentmen’den Zati Sungur’a okulumuzun ünlü mezunları kutlamalara katılırdı. O gün en iyi yemekler çıkar, orta bahçede eski mezunların katıldığı seremoni gerçekleştirilir, sinema salonunda renkli etkinlikler düzenlenirdi.

Karamürsel’de Sınıf Okulunda ise kutlama ile ilgili aklımda kalan hiçbir şey yok nedense. Kutladık mı kutlamadık mı onu bile hatırlamıyorum. Ama sorduğum eski mezunlar kutlamadığımızı söylüyor.

2004 Yılında Beylerbeyi Deniz Astsubay Hazırlama Okulu son mezunlarını verip kapatıldıktan sonra kutlamalar Karamürsel’de yapılmaya başladı. Katılanların paylaşımlarından takip etmeye çalıştım bugüne kadar kuruluş günü kutlamalarını. 

15 Temmuz FETÖCÜ Darbe girişiminin ardından tüm askeri öğrencilerin okulları ile ilişiği kesildiği için bu yıl buruk bir kutlama olacak Karamürsel’de. İlk kez öğrencisiz olarak Okulun kuruluş yıldönümü kutlamalarına şahit olacak katılımcılar.

dzasbokl515 Temmuzdan sonra Askeri Liseler ve Astsubay Hazırlama Okulları KHK ile kapatıldı. Kapatıldıktan sonra özellikle Kuleli Askeri Lisesi sembolleştirilerek tepki gösterildi bu uygulamaya. Şimdi de Askeri Liselerin yeniden açılması için kampanya ve nöbet eylemi başlatılmış.

Bu olaya Askeri Liselerin kapatılması doğrudur yanlıştır tartışmasından ayrı bir gözle bakıyorum ben. 2003 Yılında Astsubay MYO Kanunu çıkarılıp Sınıf Okulları MYO seviyesine yükseltilmişti. O Kanunda ve yayınlanan yönetmeliklerde Hazırlama Okullarının kapatılması ile ilgili en ufak bir iz görmedim. O günün TSK Komuta kademesi bir çırpıda idari bir uygulama ile kapatıverdi 1890’da kurulan okulumuzu. 

Kuleli Askeri Lisesinin tarihçesinde şöyle yazıyor. Kuleli Askeri Lisesi, “Mekteb-i Fünun-ı İdadiye” adı altında 21 Eylül 1845’te bugün İstanbul Teknik Üniversitesi olarak kullanılan Maçka Kışlası’nda kurulmuştur. Bu kışlanın tamiri nedeniyle ilk eğitim öğretim yılını, Mızıka-i Hümayün ve Baltacılar dairesi olarak kullanılan Çinili Köşk’te tamamlamıştır. Maçka Kışlası’nın tamiratının tamamlanması üzerine buraya taşınan Mekteb-i Fünun-ı İdadiye, Sultan Abdülmecit’in de bulunduğu bir törenle 10 Ekim 1846’da ikinci eğitim-öğretim yılına başlamıştır. 1868’de mevcut askeri idadilerin(liselerin) birleştirilmesi kararı alınmıştır. Bu tarihte, Kuleli de dahil olmak üzere, dört askeri idadi “Umum Mekteb-i İdadi Şahane” adı altında birleştirilerek Galatasaray Kışlası’na nakledilmiştir.

Yani Kuleli ile DASTOK’un arasında yalnızca 45 Yıl var kuruluş tarihi olarak.

Bugün Askeri Liselerin gerekliliğini ve tarihi kimliğini, kapatılmalarının yanlışlığı iddiasına gerekçe edenler Deniz Astsubay Hazırlama Okulu başta olmak üzere Astsubay Hazırlama Okullarının kapatılmasını hiç dert etmediler. Ne 2004'te ne de günümüzde gündemlerine hiç almadılar. Ne de olsa o günlerde TSK Komuta Kademesi önemli bir güç odağı idi ve uygulamalarını tartışmak kimsenin haddine değildi. Ülkenin geldiği noktada güç dengeleri değiştiğinde yeni muktedirler 2003 yılında yapılanın aynısını hem de Kanun Hükmünde Kararname ile yapınca akıllarına geldi Askeri Liselerin gerekliliği ve tarihi. 

Oysa bunun yolunu ta 2003’te 113 Yıllık Tarihi olan bir okulu da kapatarak açmışdı bugün mezunu oldukları Askeri Liselerin kapatılmasına tepki göteren mezunları ve bu durum kimsenin umurunda bile olmamıştı. Hatta bugün yine açılması talep edilen okullar yalnızca Harp Okullarının öğrenci kaynağı olan Askeri Liseler. Astsubay Hazırlama Okullarının esamisi bile okunmuyor. Eğer Askeri Liselerin kapatılması sorgulanacaksa Astsubay Hazırlama Okullarının kapatılması ile birlikte sorgulanmalıdır.

Birileri çıkıp Astsubay Hazırlama Okullarını bu hususta ortada kanun bile yokken hangi gerekçe ile kapattığını açıklamadığı sürece Askeri Liseler konusundaki gerekçeleri havada kalacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Asubay yetiştiren en eski okulunun bir mezunu olarak kuruluş günümüzü kutlarım.  

Halil ERGENLİ

17 kasim6

17 kasim 2

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9678 defa
Emekli Asubaylar

Son Ekledikleri: Emekli Asubaylar