All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cumartesi, 29 Ekim 2016 14:23

Garnizon Muamması

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Cumhuriyet Bayramı Arifesinde Garnizon Muamması

27 Ekim Tarihli Resmi Gazetede apar topar yayınlanmış bir Yönetmelik Değişikliği ile Cumhuriyet Bayramı törenleri öncesi bir tartışma başladı. 

“Ulusal Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri,  Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” değiştirilmişti. Değiştirilmesine değiştirilmişti ama yayınlanan değişiklik ile yapılmaya çalışılan arasında fark vardı. Ben yaptım oldu mantığıyla hazırlanan değişiklikle Yönetmelikte yer alan “Garnizon Komutanlığı” ve “Garnizon Komutanı” ibareleri kaldırılmıştı. Dolayısıyla Garnizon Komutanı ibaresi yönetmeliğin sonunda yer alan tebrigata giriş sırasından da çıkarılmıştı.

Yönetmelikten Garnizon Komutanları ibareleri tamamen çıkarıldığına göre Garnizon Komutanları Protokol listesinden tamamen çıkarıldı mı? Sorusu sorulmaya başlandı.

Garnizon Komutanlıkları 211 Sayılı İç Hizmet Kanununa göre kurulmuş olmasına rağmen Kanunla kurulan bir Temsil Makamının kutlamalarda protokol esaslarına göre yer almaması ve bu düzenlemenin bir yönetmelikle yapılmasında amaç ne olabilir sorusu orta yerde duruyor.

Nitekim bu konu Başbakan’a bir gazeteci tarafından soruldu ve işin aslı ortaya çıktı. Şöyle diyordu Başbakan; “Jandarma, İçişlerine bağlandıktan sonra illerde protokolde değişiklik meydana geldi. O değişiklik doğrultusunda uygulamaya açıklık getirildi. Sadece Jandarma’nın bulunduğu illerde çelenk koyma işi valiler, belediye başkanı ve ilçelerde de kaymakam ve belediye başkanı şeklinde olacak. Silahlı kuvvetlerin de bir yeri varsa, o zaman o komutan da çelenk koyabilecek. Onun çelenk koymasına gerek yok.”

Yani Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlandıktan sonra İç Hizmet Kanunu ve TSK ile bir bağlantısı kalmadığı için Garnizon Komutanlığı görevleri de sona ermiş yalnızca TSK ile ilgili bir yapılanma olan Garnizon Komutanlıkları ile Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatlarının bir alakası kalmamıştı.

Bu durumu geçtiğimiz 30 Ağustos törenlerinden bir fotoğrafla birlikte şöyle dile getirmiştik.

Muğla'da 30 Ağustos Törenlerine katıldık. Zafer Bayramı aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri Günü de olunca gözlerimiz Türk Silahlı Kuvvetlerini aradı. Alandaki askerler TSK'nın teşkilat yapısından çıkarıldığı iddia edilen Şanlı Jandarma birlikleri idi. İyi ki varlar...

Sonra aklıma geldi. Jandarma İçişleri Bakanlığına bağlanınca Garnizon Komutanlığı da değişti mi diye. Ne de olsa Garnizon Kumandanlığı uygulaması TSK İç Hizmet Kanununa göre yürütülen bir hizmetti.

Ama Garnizon Komutanı da İl Jandarma Komutanımızdı. Bizce sakıncası yok elbette ancak uygulama ile mevzuat biribirine pek umuyor gibi geldi bana.

Anlayacağınız yapılan düzenlemeler tam da İSTİM ARKADAN GELSİN dedirtecek şekilde yapılmıştı.

30 agustos

İşte yürürlükte olan TSK İç Hizmetler Kanunun ilgili maddeleri.

D) GARNİZON KUMANDANLIĞI

Madde 45 – Garnizon; içinde ve civarında yerleşmiş kıta, karargah veya askeri kurum bulunan meskün yerlere denir.

Garnizonların hudutları, talimatnamede belirtilecek esaslar dahilinde tesbit olunur.

Madde 46 – (Değişik: 11/2/2014-6519/10 md.)

Garnizon komutanlığı görevinin hangi kıta komutanı veya kurum amiri tarafından yapılacağı Genelkurmay Başkanlığınca düzenlenir. Bu görevin yürütülmesi maksadıyla, Genelkurmay Başkanlığınca garnizonda bulunan kıta, karargâh ve kurumların dışında kadro ve teşkiller oluşturulabilir.

Madde 47 – Garnizon kumandanı garnizona dahil bütün kıta ve askeri kurumların disiplin amiridir.

(Değişik : 19/2/1980 - 2259/2 md.) Garnizon Komutanlığına ait hizmetler, sivil makamlarla olan ilişkiler,Cumhurbaşkanı ile Devlet büyüklerinin garnizona gelişlerinde alınacak güvenlik önlemleri ve emekli orgeneral-oramiraller ile garnizonda bulunan emekli veya muvazzaf diğer askeri şahısların güvenliklerine ilişkin hususlar, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlarınca müştereken hazırlanacak bir yönetmelikte gösterilir.

istanbul(Ek : 17/6/1992 - 3810/1 md.) Koruma hizmeti ile görevlendirilen asker kişiler, karakol, karakol nöbetçisi ve devriye sıfat ve yetkilerine sahiptir. Koruma görevlileri bu Kanunun, 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanununun ve diğer kanunların silah kullanmayı öngördüğü hal ve şartlardan herhangi birinin tahakkuku halinde silah kullanmaya yetkilidir. Bunlar, korudukları kişiye karşı silahlı bir saldırıya teşebbüs edilmesi halinde doğruca ve duraksamadan hedefe ateş edebilirler.

Madde 48 – Büyük garnizonlarda (Tümen ve eşidi askeri kurumlar ile daha büyük kıta ve kurumların bulunduğu yerlerde) garnizon kumandanları, oradaki kıta kumandanları rütbece kendisinden sonra gelen birine garnizon kumandanlığını devredebilir.

Madde 49 – Garnizon kumandanları garnizona ait her türlü hususatta mıntıkasında bulundukları tümen, kolordu ve ordu (Deniz ve Havada eşidi) kumandanlıklarına bağlıdırlar.

Madde 50 –Yukardaki maddelerde belirtilen hükümler dışında veya istisnai haller karşısında garnizon kumandanlığı görevinin hangi kıta kumandanı veya kurum amiri tarafından yapılacağı Genelkurmay Başkanlığınca düzenlenir

konya 1

Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarında daha önce Garnizon Komutanı, Jandarma ve Sahil Güvenlikten olan yerlerde yeni uygulamanın hayata geçirildiğini gördük. Yalnızca Vali/ Kaymakam ve Belediye Başkanı çelenk sundu. Garnizon Komutanlığının Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri mensuplarından olduğu yerlerde ise Garnizon Komutanları eskiden olduğu şekilde Protokoldeki yerini aldı, TSK adına çelenklerini sundu. Örneğin Büyükşehir statüsünde olan Muğla’nın merkez İlçesi Menteşe’de Vali’nin katıldığı törenlerde Garnizon Komutanı yoktu ancak Marmaris İlçesinde Aksaz Deniz Üs Komutanı Garnizon Komutanı olarak yerini aldı ve Garnizon Komutanlığı çelengini sundu. İstanbul ve Konya'da da Garnizon KOmutanları yerini aldı çelengini sundu.

Yani fiili durumda Jandarma ve Sahil Güvenlikçiler dışında Garnizon Komutanları protokolden ve kutlama programlarından çıkarılmadı.

Bizce yaşanan bu karışıklığın ana nedeni Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatının İçisleri Bakanlığına bağlanmasından sonra Garnizon Komutanlıkları ile ilgili düzenlemenin Genelkurmay Başkanlığınca yapılmamış olmasıdır. Garnizon Komutanının Jandarma ve Sahil Güvenlikten olduğu yerlerde şu anda Garnizon Komutanlığı Makamı boştur.

Şimdi merak ettiğimiz; Tüm yurtta Garnizon Komutanları Jandarma ve Sahil Güvenlik personelidir yanılgısı ile yapıldığını düşündüğümüz yönetmelik değişikliği düzeltilecek mi yoksa bu değişiklikte ısrar edilip Garnizon Komutanları gerçekten protokolden çıkarılarak Milli Günlerde Türk Silahlı Kuvvetlerini temsil ederek protokoldeki yerini alması ve çelenk sunması uygulamasına son mu verilecek?

Bekleyip göreceğiz…

Halil ERGENLİ

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 12303 defa

You have no rights to post comments