All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazar, 11 Eylül 2016 17:50

Teröristlere Hoşgörü, Emekli Asubaylara Husumet!

Öğeyi Oyla
(11 oy)

Ramazan Bayramı vesilesiyle yazdığımız İslamabad’da Bir Bayram Günü başlıklı yazımızda TSK Üst yönetiminin Emekli Asubay toplumu ve özellikle TEMAD Yönetimi ile ilgili hasmane tutumunu ve bu tutumdan vazgeçilmesinin Asubay toplumu ve dolayısıyla Türk Ordusunun bekası için önemini mizahi bir dille anlatmaya çalışmıştık.

Ramazan bayramının ertesinde 15 Temmuz Fetöcü hain darbe girişimini yaşadık. Darbe girişiminin akamete uğratılmasında Asubayların duruşunun etkisini yaşayarak gördük. Ne var ki bu yaşananların bile TSK Üst Yönetiminin Asubay toplumuna bakışını ve tutumunu pek değiştirmediğini gördük. Örneğin TEMAD’ın da içinde bulunduğu ve birçok organizasyonu birlikte yaptıkları Sivil Toplum Platformunun Genelkurmay Başkanlığı ziyaretinde TEMAD anlaşılmaz bir şekilde kapsam dışı tutuldu. 

Geçtiğimiz günlerde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2012 yılında partisinin programında yaptığı konuşmasında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama" suçunu işlediği gerekçesiyle fezleke düzenlendi. Fezlekenin içeriğinde konuşmayla ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in suç duyurusunda bulunduğu, ancak 15 Ocak 2015'te şikâyetini geri çektiği ortaya çıktı.

Eski Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanlığı döneminde mahkemeye verdiği birçok emekli asker var. Bu davalarla ilgili şikâyetlerinden vazgeçtiğini hiç duymadık.

Örneğin Balyoz ve diğer davalarda TSK Personelinin tutuklanmasına tepki olarak Donanma Komutanı iken istifa eden Oramiral Nusret Güner’i hakaret suçlaması ile mahkemeye vermişti. Emekli Oramiral Nusret Güner bu davadan beraat etmişti. 

Aynı dönemlerde Necdet Özel’i eleştiren birçok emekli askere hatta eşlerine sosyal tesislere giriş yasağı uygulanmıştı. 

TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser de Necdet Özel döneminde mahkemeye verilen ve Sosyal tesislere giriş yasağı uygulanan Emekli Askerlerdendi.

Asubay toplumunun yakından bildiği ve Necdet Özel’İn taraf olduğu iki dava var ki bu davalar hala devam ediyor. Selahattin Demirtaş’ı şikâyetten vazgeçen Necdet Özel’in bu davalardan ne hikmetse vazgeçmediğini görüyoruz.

İlk dava, TEMAD Eski Genel Başkan Yardımcısı Sami Başkaya ile ilgili olan dava. Sami Başkaya Kıbrıs’ta Asubayı darp eden Alay Komutanı M. Serdar Sevgili’nin Yüksek Askeri Şurada terfi ettirilerek General yapılmasına tepki gösteren bir sosyal medya paylaşımından dolayı mahkemeye verilmişti. Tüm YAŞ Üyeleri tarafından Sami Başkaya hakkında açılan dava halen devam ediyor. 17 Ekimde TEMAD’ın Kuruluş gününde duruşması var. Bu davanın müştekilerinden birisi de Necdet Özel.

“Bilen ve takip edenler hatırlayacaktır. Bilmeyenler için hatırlatalım, KIBRIS‘ ta Alay Komutanı olan Mustafa Serdar SEVGİLİ adında bir Kurmay Albay, esas duruşta bekleyen bir Astsubaya hakaretler eşliğinde saldırmış, tekme tokat döverek, hastanelik etmişti. Assubay da 16 gün iş göremez raporu almış, fakat doktora baskı yaparak rapora, sebebi bilinmeyen darp yazdırılmıştı. 

İkinci dava ise Emekli S/G Asb. Şükrü Irbık hakkında. Şükrü Irbık’ın kaleme aldığı Zihniyet Sürgünü başlıklı makalesi nedeniyle Emekli Assubaylar sitesi için erişimin engellenmesi talebiyle açılmış ve yazının yayından kaldırılması sağlanmıştı. Ancak bununla yetinmeyen Necdet Özel, Hukusi Akar, Yaşar Güler ve AYİM Başkanı Abdullah Arslan’ın avukatı Sönmez Ahi Şükrü Irbık ve sitenin o dönemdeki teknik konularla ilgili admini Semih Koç hakkında dava açmıştı.

Şükrü Irbık yazı benimdir, sorumluluk benimdir dedi, bunun üzerine Semih Koç hakkında takipsizlik kararı çıktı. Ancak müştekiler buna itiraz etti. Neyse ki mahkeme bu talebi de reddetti.

Necdet Özel’in teröristlerle ilgili de ilginç sözleri var. Örneğin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a özel yetkili savcıların “terörist” dediği, Mahkemenin de bu suçlamayı “kuvvetli” bularak Başbuğ’u tutukladığı günlerde Necdet Bey,  dağa çıkanlar için terörist kelimesini kullanmak istemediklerini belirterek, “Bize göre bunlar çeşitli sebeplerle kandırılmış kişilerdir” demişti. 

Bu arada bu davalarda Necdet Özel’in, Hulusi Akar’ın, Yaşar Güler’in ve AYİM Başkanı Abdullah Arslan’ın Avukatı da Sönmez Ahi. Sönmez Ahi adını 5 Temmuz 2015 tarihinde yazdığımız Vakıf, Sandık, Hukuk Üçgeninde Organize İşler başlıklı yazımızda dile getirmiştik.

Geçtiğimiz Şubat ayında Sönmez Ahi adı bir kez daha gündeme geldi. MİT Tırları davasında tutuklu olan General Hamza Celepoğlu’nun avukatı da Sönmez Ahi idi. O dönemde üç avukatla birlikte Sönmez Ahi için de FETÖ bağlantısı iddiası ile yakalama kararı çıkarılmış ancak Sönmez Ahi teslim olmayarak kaçmıştı. Daha sonra yakalanarak tutuklanan Ahi’nin hala da kaçak olduğuna dair iddialar var. Bu arada TSK’dan ihraç edilen eski Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Kösenin Avukatı da Sönmez Ahi imiş.

sonmez ahi

Hakkında FETÖCÜ iddiası olan bu avukata TSK Üst kademesinin ve Necdet Özel’in kimlerin aracılığıyla vekalet verdiğinin açıklığa kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz. TSK Dayanışma Vakfı ve Hukuki Yardım Sandığı bu avukat seçimi işleminin neresindedir sorusu da cevaplanmalıdır.

Şimdi yukarıdaki bilgiler ışığında merak ettiğimiz şu; Necdet Özel Selahattin Demirtaş hakkındaki şikâyetinden bile vazgeçerken Emekli Asubaylar Şükrü Irbık ve Sami Başkaya hakkındaki davasını hangi saikle sürdürme gereği duyuyor. Yine aldığımız bilgiler Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Şükrü Irbık hakkında hem tazminat hem de ceza davası açtığı yönünde. 

TEMAD Yöneticileri ile Emekli ve Muvazzaf Asubayların her yazdığını ve söylediğini didik didik ederek inceleyen ve davalar açan, açtıranların yaptığının bir tek sonucu var, Asubayların ve Emeklilerinin TSK ile aidiyet bağını zedeliyorlar.

Selahattin Demirtaş hakkındaki davasından vazgeçen Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Cüppeli Ahmet ile bile el sıkışıp sohbet edebilen şimdiki Genelkurmay Başkanının aynı hoşgörüyü Emekli Asubaylar için de göstermesini ve Asubaylar hakkında açtıkları davalardan vazgeçmesini umuyor ve bekliyoruz. Her ne kadar davadan vazgeçmeleri kamu davasına dönüşen bu davaları sona erdirmeyecek olsa da bir iyi niyet göstergesi olarak tarihe not edilecektir. 

Ulusumuzun, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kahraman Mensuplarının ve Emekli Asubaylarımızın Kurban Bayramını kutlar, sağlıklı ve mutlu nice bayramlar dilerim.

Halil Ergenli

 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 8650 defa

You have no rights to post comments