Bu sayfayı yazdır
Salı, 16 Ağustos 2016 00:56

Acemi Muhabir Efsane Albay Sarızeybek’i Trolledi mi!

Öğeyi Oyla
(7 oy)

Sarızeybek Haber sitesinde bir haber.

Başlık çok iddialı.

“ŞOK! DARBECİLERİN TEZGAHI AÇIĞA ÇIKTI” 

Sonra da devam ediyor.  

"BU MEMLEKET MESELESİDİR; Dikkatle okuyunuz; hükümet bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapmak durumundadır...

sarizeybek

MEĞER HERKESİN HABERİ VARMIŞ

"İşte darbe girişiminin belgesi "

15 Temmuz Cuma günü 15:22’de Yıldırım Harekatı kapsamında oluşturulan darbe talimatının tüm ayrıntıları 3 sayfa ve 20 madde olarak iletilmiş… 

İŞTE HABERTÜRK’ÜN O HABERİ: 

Darbeci askerlerin işgal ettiği Genelkurmay mesaj sisteminden yandaş birliklerine gönderdiği sıkıyönetim talimatı ortaya çıktı.

Yıldırım Harekatı kapsamında yapılan darbe talimatı 15 Temmuz Cuma günü 15:22’de 3 sayfa ve 20 madde olarak iletildi. "

sarizeybek 1

Bunları aynen aktardıktan sonra kendi yorumunu koymuş Efsane Albayımız. Öyle stratejik derinlik var ki sormayın gitsin. İlk düğme yanlış iliklenince gerisi de yanlış gitmiş, bunun üzerine bina ettiği analiz de ayakları havada olmuş tabi ki. 

sarizeybek 2

Bu ifadelerin neresini düzeltsem diyorum ama bir yerinden başlamak lazım. 

Yandaş birliklere gönderilen dediği mesajın Kime bölümündeki Milli Adres Gösterge Grubu (MAGG 5101) na bakarak yandaş birlik olduğunu anlayacak kadarda mahir bir muhabir Efsane Albayımızı da trollemiş.

Mesajın öncelik derecesine bakarak Yıldırım Harekatı diye isim de vermişler. Komik.

15.22’den itibaren tüm birlik komutanları biliyormuş.Bu sonuca nereden varılmış. Darbecilerin yayınladığı mesajın üzerindeki Tarih Saat Grubundan. Tarih Saat Grubunun ilk iki rakamının Günü (15) üçüncü ve dördüncü rakamının Saati (22) beşinci ve altıncı rakamının Dakikayı (15) sonraki harf saat dilimini (C) gösterdiğini bilmeyen bir emekli albay olabilir mi?

mesaj detay

HABERTÜRK, Acar bir muhabirinin cehaleti nedeniyle böyle bir haber yayınlamış olabilir. Ancak Efsane Komutan adıyla anılan Erdal Sarızeybek’in adını taşıyan bir site böyle bir cehaletin yayılmasına nasıl alet olur anlamak mümkün değil. 

Biz ekran görüntüsünü aldığımızda haber 123.000 kişi tarafından okunmuş. Facebook sayfalarında paylaşıldığı yerlerde sivil insanlar hatta bu iddianın saçmalığından bihaber askeri şahıslar bu iddialara inanıp veryansın ediyor.

Siz eğer askeri konularda kendinizi bir yerlere konumlandırıyor ve sürekli strateji ve taktik anlatıyorsanız askeri sistemin işleyişinde önemli yeri olan muhabereyi bilmek zorundasınız. Daha bir mesajın Tarih Saat Grubunu doğru okuyamıyor ve bunun üzerine kurgulanmış bir palavranın yayılmasına aracılık ediyorsanız aklıma iki ihtimal geliyor. İkisi de birbirinden vahim.

1. Gerçekten bu mesajdaki bazı detayları fark edemeyecek kadar muhabere bilginiz yok. Bir emekli Albay için bu durum vahimdir. Yıllarca birçok mesaj okumuş birisi bu basit hataları görmek zorundadır. 

2. Ya da bu detayları fark ettiniz ancak bu algı operasyonunun sürmesini istiyor ve alet oluyorsunuz ki bu daha da vahimdir.

Bu örnek bizlere ve kamuoyuna 15 Temmuz FETÖCÜ Hain Darbe girişiminin ilk gününden bu yana televizyonlarda boy gösteren E. Kurmay Albay Ali Türkşen, E. Tümamiral Soner Polat gibi birkaç istisnayı dışarıda tutarak birçok emekli subayın analizlerine de ihtiyatla yaklaşma zorunluluğunu dayatmaktadır. 

akerdeon

Özellikle son bir yıldır şehit haberleri, bombalı saldırılarda hayatını kaybedenler ve en sonunda hain darbe girişimi ile millet olarak ayarımız bozuldu.
Kim bilir belki bir gün Yurdumuz İnsanı dünyanın tüm derdini hatta olmayan tek bacağının sıkıntısını bile bir kenara bırakıp Akordeon çalan sokak çalgıcısının önünde kimseyi takmadan özgürce dans edebilecek kadar normalleştiğinde biz de başka konularda yazarız herhalde.

Kalın sağlıcakla

Halil ERGENLİ

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 10185 defa
Emekli Asubaylar

Son Ekledikleri: Emekli Asubaylar