All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Perşembe, 16 Haziran 2016 22:11

Bugün "asubay hakları" konusunda yazacağım ama kısa keseceğim

Öğeyi Oyla
(10 oy)

Öncelikle belirteyim ki,  peşinden koştuğumuz şeyin adı; “asubay hakları”dır. Ne Ahmet'in hakkıdır ne Mehmet'in... 

Ne 1 inci derecedekilerin ne 4 üncü derecedekilerin...

Ne tek başına İstanbuldaki Asubayların ne de Hakkari’deki Asubayların...

Topyekün bir camianın adıyla anılır peşinde koştuğumuz şey...

“Asubay Hakları...”

Haklarımızı alıncaya kadar; “TEMAD uyuma, haklarımızı temin et!” diye sürekli olarak ayar verenler, haklar temin edilince bu defa da teşekkür etmek yerine; “zaten vereceklerdi”  demeyi tercih ettiler.

Bir de kendi cebine bir getirisi yoksa kazanımları; “sıfır getirisi oldu” diyerek yorumladılar.

Oysa haklar, “asubay” statüsünün cebine kazanım sağladı. Kimi haklar cebine, kimi haklar yüreğine, kimi haklar onuruna, haysiyetine kazandırdı.

Şöyle ki;

1/4 hakkı temin edilince, 1/4 hakkına ulaşamayan meslektaşlarımız içinden; “bana ne ben 3 üncü derecedeyim, 2 inci derecedeyim, beni ilgilendirmiyor ki” dediler. Halbu ki bu hakkın alınmasına; “asubayım” diyen herkesin sevinmesi gerekirdi. AYM (Askeri Yüksek İdare Mahkemesi) bu hakkın istendiği davalarda; “sürekli olarak asubayların statüsü bu hak için uygun değildir” diye cevap veriyordu. AYM, haklarımızı verdirtmemek için;  “asubay” sıfatını, “asubay” statüsünü gerekçe yaparken, bizzat o statüde bulunalarımızın bir kısmı, kendi cebine giren yoksa, “bana ne ondan bundan” demeyi tercih ettiler.

İntibaklar temin edilince bu defa da 1 inci derecede olan bazı meslektaşlarımız; “bana ne intibaklardan, ben 1 inci derecedeyim, TEMAD gitsin 2 inci derecedekilerin derneği olsun” diye sonuç çıkardılar yorumlarında... Halbuki bu haktan kademeli olarak 107 bin “assubay” sıfatlı kişi faydalanmıştı. “Subaylar” için yapılan işlem, tam 13 yıldır Assubaylar” için yapılmıyordu. Neden yapılmıyordu? “Ahmet’e”, “Mehmet’e” diyerek değil, “Assubaya” diyerek yapılmıyordu.

Sekiz yıldır polis emeklilerine, MİT mensubu emeklilelrine verilen 100.00 TL Denge Tazminatı, ne Subaya (binbaşılıktan emekli olanlara, makam tazminatı almadıkları için) ne Asubaya ne de Uzmanlara verilmiyordu. Bu hak da temin edilince çalışan arkadaşlarımızdan bazıları; “bana ne emeklilerin aldığından” diye yorumladılar konuyu... Hatta “100.00 Tl'ye kendinizi sattınız” diye hakaret edenlerimiz bile oldu. Sanki 100.00 TL alınınca diğer haklarımızı takip etmekten vaz geçmişiz gibi... Halbuki adım adım, istikrarlı bir sabırla kazanılıyordu bütün haklar.

Bu kez çalışanlara uygulanan mecburi hizmetin adaletsizliği hususundaki talebimiz karşılandı ve “1 yıl okuyana da 15 yıl, 4 yıl okuyana da 15 yıl mecburi hizmet mi olurmuş?” söylemlerimiz karşılık buldu ve mecburi hizmet süresi de 10 yıla düşürüldü. Bu konuyu da, sıfatında “asubay” olduğu halde emeklilerin bazıları; “bana ne mecburi hizmetin düşürülmesinden, ben emekliyim” diye yorumladılar.

Biraz önce, “çalışan emekli askerlere” verilmeyen 100.00 TL ile ilgili olarak Muğla TEMAD Başkanımız Halil Ergenli’nın bu konudaki talebini içeren dilekçeye SGK’ tarafından olumlu cevap alındığını ve “bundan böyle SGK’ya dilekçe verildiği takdirde çalışan emeklilerin de bu hakkı temin edebilecekleri müjdesini mutlulukla öğrenmiş bulunmaktayım.

Bu çok güzel haberin altına bile; "100 Tl sanki çok para mı?” diye yazıp sevincimize darbe vurmak düşüncesinde olanlarımız var.

emel

Bu davayı sürdürürken, kazanılmış onca hakkın hiç birisinden istifade etmemiş olan İl Başkanı konumunda olanlarımız vardı. Onlar; "bana hiç bir getiri sağlanmadı, o halde davayı sürdürmeyi terk ediyorum" demediler. Bunlardan birisi de Muğla TEMAD Başkanımız Halil Ergenli idi. Ben hep; "hiç bir hak kazanmayan İl Başkanları bile var" diyerek Sayın Ergenli'yi buna örnek gösteriyordum. Ama artık bu konumunu kaybetmiş bulunmaktadır, hiç değilse 100.00 TL hakkını elde etmiş durumdadır.

Şaka bir yana, konuların altına; bir dakika düşünüp öyle yorum yapılması halinde, daha sağlıklı ve isabetli sonuçlara varabileceğimizi düşünüyor, saygılar sunuyorum.

Tayyar Yıldırım

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 9491 defa

Yorumlar   

0 #6 Halil Ergenli. 27-06-2016 11:19
Sn. Yılmaz Türközü, Yukarıdaki yazıda SGDP'nin kaldırılmasından değil SGDP'nin kaldırılmasına rağmen daha önce bu nedenle "MİT, Emniyet Hizmetleri ve TSK mensuplarından Makam Tazminatına hak kazanamayanlara verilen 100 TL ek ödemeyi alamayanların" durumundan söz edilmektedir.
Detaylı bilgi için
http://www.emekliasubaylar.org/hukuk-kosesi/item/1425-calisan-emekliye-100-tl-ek-odeme-icin-sgk-dan-olumlu-cevap-geldi
0 #5 Yılmaz Türközü 26-06-2016 23:16
devlet memuru emeklisi çalışanlardan sgk tarafından kesilen destek primi 10şubat 2016 tarihinde çıkan yasa ile kalktı mart ayından itibaren kesinti yapılmayacaktır
http://www.habervaktim.com/haber/458122/sosyal-guvenlik-destek-primi-kesintileri-iade-ediliyor.html
0 #4 Halil Ergenli... 24-06-2016 18:21
Sn. Yılmaz Türközü,
Destek priminin iadesi şeklinde bir uygulama mı var? Açıklar mısınız?
0 #3 Yılmaz Türközü 21-06-2016 22:57
Çalışanlardan daha önce kesilen destek priminin iadesi kişi müracaatına istinaden verilen bir hak değildir yasa gereğidir
0 #2 Mustafa Özen 18-06-2016 00:53
Ben emekliyim ve çalışmadığım dönemlerde 100 tl maaşıma ekleniyordu. Daha sonra çalışmaya başladığım dönemde kesilmesi için dilekçe yazacaktım. Ancak çalıştığın işyeri SGK' na bildiriyor, senin dilekçe yazmana gerek yok dediler ve bende yazmadım. Haziran'ın 1'i itibariyle maaşımdan 658 tl kesinti oldu. Bankayı aradım SGK'undan kesilmiş bizle alakası yok dediler. SGK'nu aradım, onlarda ne amaçla kesildiği detayı sistemde görünmüyor dediler. Anlayacağınız SGK bu tür durumlarda yeterli bilgiye sahip değil. Daha sonra kamu emeklileri daire başkanlığını aradım orada da kimse telefonlara bakmıyor. En sonunda bir görevlinin mail'ini buldum ve ona mesaj attım, ertesi gün bana görevli bir bayan dönüş yaptı. Maaşımdan kesintinin neden yapıldığını sordum. Çalıştığınızı dilekçe ile bildirmediğiniz için size ödenen para tekrar faizi ile birlikte alınıyor dedi. Bende işyeri SGK'na otomatik olarak zaten bildiriyor dedim. Bana söyledikleri şey siz kendiniz dilekçeyi doldurarak çalıştığınızı kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına bildireceksiniz dedi. Yani anlayacağınız bana 1.700 tl borç çıktı. 658 tl si kesildi, geri kalanıda müteakip aylarda kesilecekmiş. SGK ile görüşen arkadaşım bu konu ile görüşmelerinizi detaylı bir şekilde açıklarsanız sevinirim. Ben kesilen miktarı alabilecekmiyim?Alamayacaksam kalan kesintileri ödememe gibi bir durum varmı? Bundan sonra çalışan emekliye verilecekse nasıl bir dilekçe ile nereye başvurulacak. SGK'na diyorsunuz ama SGK'mu emekli sandığı emeklilerinin özlük haklarını yetir kadar vakıf değil. Açıklayıcı bilgi ve belge varsa sunarsanız sevinirim.
0 #1 Cengiz Baş 17-06-2016 18:48
Assubay haklarının alınmasında emeği geçen herkese çok teşekkürler.

You have no rights to post comments