< < İstim Arkadan Gelsin…
All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Salı, 14 Haziran 2016 22:57

İstim Arkadan Gelsin…

Öğeyi Oyla
(5 oy)

Çözüm süreci denilen garabetin 24 Temmuz 2015’te son bulması ile “Terörle müzakere” politikası terk edilip “Terörle mücadele” politikası yürürlüğe girdi. 

Çözüm süreci devam ederken Askerin ve Polisin eli kolu bağlanmış ancak terör örgütü mensupları ve yandaşları çözüme inanmamış olmalı ki 

Şehirlere silah ve cephane yığınağı yapmış, 

Yol inşaatlarında devlet ve belediye imkânları ile dökülen asfaltların altları tuzaklanan el yapımı patlayıcılarla doldurulmuş,

Meskun mahal savaşlarına hazırlık yapılarak kentlerde evlerin altlarından açılan tünellerle ön hazırlıklar yapılmıştır.

TSK İç Hizmet Kanununu 35’inci maddesi değiştirilerek Türk Ordusunun iç tehditlere karşı mücadele etmesinin önü kesilmiş,

EMASYA Protokolü iptal edilerek ve İl İdaresi Kanunu değiştirilerek Türk Ordusu adeta kışlasına hapsedilmiştir.

GES Komutanlığının MİT’e bağlanması ile de doğrudan istihbarat imkanı ortadan kalkan TSK’nın elini kolunu bağlama süreci perçinlenmiştir.

24 Temmuz 2015’ten itibaren terörle mücadelede yasal dayanak sıkıntısına rağmen TSK’nın savaşçı unsurları sahaya sürülmüştür. Umarız ki bu sürecin sonunda geçmişte olduğu gibi Askeri birliklerin bahçelerinde savcı ve polis nezaretinde kazılar yapılarak kemik aranmaz ve terörle mücadele eden kahramanlara fatura çıkarılmaya çalışılmaz.

Komisyonlarda görüşülmeye başlanan 07 Haziran 2016 tarihli 1/725 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 12’inci maddesinde İl İdaresi Kanununda yapılması teklif edilen değişiklik ile TSK’nın Bakanlar Kurulu Kararıyla Terörle Mücadelede kullanılması hedefleniyor.  Tasarı TBMM Milli Savunma Komisyonunda görüşülerek kabul edildi.

Komisyon görüşmeleri ile ilgili tutanağı okumak için TIKLAYINIZ. https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyon_tutanaklari.goruntule?pTutanakId=1663

Genelkurmay Başkanlığı ve Hükümetin gündeminde Asubayların tazminat ve göreve başlangıç dereceleri ile ilgili bir önceliklerinin olmadığını görebiliyoruz.

İstanbul Milletvekili Sn. Dursun Çiçek bu durumu Komisyonda şu şekilde dile getirmiştir. Kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

“Diğer bir konu, subay, astsubay, polis, uzman erbaş, sivil memur, şehit aileleri, gazilerimizin çok önemli ve haklı talepleri vardır. Onlara bu ülke için, vatanı için yaptıkları fedakârlıkların karşılığında çağdaş bir yaşam seviyesi sunamıyoruz. 20 binden fazla uzman terörle mücadele etmiştir, kendi haklarının bir gereği olarak istifa ederek kamuda görev almak için belediyelerin, kamunun kapılarında sefil bir hayat sürmektedir, bunlara duyarsız kalamayız. Dolayısıyla yine bu tasarıda bu hedef kitlelerin yani terörle mücadelede canı ve kanı pahasına mücadele edenlerin en azından özlük haklarının ve psikolojik durumlarının dikkate alınması ve iyileştirilmesine yöne maddeleri görmek isterdik, bunları da bu tasarıda göremedik.”

Tasarının içeriğine bakılırsa EMASYA Protokolünün iptal edilmesi, TSK İç Hizmet Kanununun 35’inci maddesinin değiştirilmesi sürecinde çark tersine işliyor ve bu iki düzenlemeden daha etkili ve TSK’yı iç güvenlikte daha yoğun kullanmanın yasal zemini hazırlanıyor. Ayrıca TSK Personeline terörle mücadeledeki edimleri nedeniyle hukuki zırh geliyor.

24 Temmuz 2015’ten bu yana yaşananlar ışığında bu tasarıya bakınca aklımıza “İstim arkadan gelsin” deyişinin kökeni olarak anlatılan öykü geliyor. (Bu öykünün Osmanlı padişahı için de anlatılan şekli var ancak biz İran Şahı için olanını paylaşalım.)

"Eskiden kullanılan buharlı gemilerin hareket etmeleri için, kazanın yakılmasından sonra, bir süre beklenmesi gerekiyordu. Bu süre içinde, yeterli ısı elde edilir ve buhar, makineleri çalıştıracak hâle gelirdi. ‘İstim beklemek’ denilen bu süre, geminin büyüklüğüne göre de değişirdi.

Zamanın İran Şahı, Urumiye Gölü’nde, saray hizmetinde kullanılmak üzere alınan bir istimbota binmiş.

Fakat buhar kazanı, henüz harekete yeter ölçüde istim tutamadığından, istimbot üç beş dakika kalkamamış. Bu kısa beklemede canı sıkılan Şah, hiddetle niçin beklediklerini sormuş. Yanındakilerin; “İstim bekliyoruz Şah Hazretleri” cevabı üzerine, istim sözcüğünün ne olduğunu bilmeyen Şah, daha da sinirlenerek bağırmış: “Canım, bu ne saygısızlık. Bir istim için Şah bekletilir mi? Biz gidelim, istim arkadan gelsin!” 

Evet TSK bir yıldır Terörle mücadelede tüm unsurları ile kullanılıyor ama bunun yasal düzenlemesi yeni yapılıyor. Yani "istim arkadan geliyor" hayırlı olsun.

Aynı tasarıda gözümüze ilişen ikinci konu Erken terfi olarak bilinen “Üstün başarı kıdemi" ile ilgili maddeler. Üsteğmenlikteki üstün başarı kıdemini kaldırarak üst rütbelerde yığılmayı önleyeceklermiş. Sanki yığılmanın nedeni bu erken terfi imiş gibi bir ayakları yere basmayan bir gerekçe. Oysa biliyoruz ki liyakat esasına dayanmayan terfi sistemi ile bu yığılmanın önlenmesi mümkün değil. 

Asubaylar için ise Üstçavuş rütbesindeki üstün başarı kıdemini kaldırarak kıdemli başçavuş rütbesindeki yığılmayı önleyeceklermiş. Ama bunu tek başına yeterli görmemişler 90 olan sicil şartını da 95’e çıkarmışlar. 

istim kanun

TSK Personel Kanununda subay ve asubayların üstün başarı kıdemi ile ilgili maddelerin sicil şartına değinen bölümleri aşağıda gördüğünüz gibidir.

"Üstün başarılı üsteğmen, yüzbaşı ve binbaşıların terfi esasları: Üsteğmen, yüzbaşı ve binbaşıların bu rütbelerine ait bekleme sürelerinin bitiminden bir yıl önce bu rütbelere ait her yılki sicil notu, sicil tam notunun yüzde doksanbeş ve daha yukarısı ve sicil notu ortalaması da sicil tam notunun yüzde doksan ve daha yukarısı olanlardan;"

"Üstün başarılı üstçavuş, kıdemli üstçavuş ve başçavuşların terfi esasları: Üstçavuş, kıdemli üstçavuş ve başçavuşların bu rütbelerine ait bekleme sürelerinin bitiminden bir yıl önce bu rütbelere ait her yılki sicil notu, sicil tam notunun yüzde doksanbeş ve daha yukarısı ve sicil notu ortalaması da sicil tam notunun yüzde doksan ve daha yukarısında olanlardan;"

Burada sıkıntılı bir durum var. Sicil tam notunun yüzde doksan ve daha yukarısı şartı asubaylar için yüzde doksanbeşe çıkarılırken subaylar için yüzde doksan olarak bırakılmaktadır. Bunun mantıklı bir açıklaması var mıdır sizce?

Geçtiğimiz Ocak ayı içinde Albay rütbesindeki yığılmanın önlenebilmesi için 28, 29 ve 30 yılını dolduran Albaylarımıza emeklilik promosyonu TBM’de kabul edilerek yasalaşmıştı.

Şimdi bu tasarı ile liyakatlı albaylarımızın 60 yaşına kadar göreve devam edebilmelerinin önü açılmaya çalışılıyor. 

Burada aklıma şu sorular geliyor. 

Siz her kıdemli albaya kadrosuzluk tazminatı veriyorsunuz. Şimdi liyakatli albaylarımızın 60 yaşına kadar devam edebilmesinin önünü açıyorsanız kadrosuzluk gerekçesi ortadan kalkmıyor mu? 

Yani general/amiral kadrosu olmadığı için verdiğiniz “kadrosuzluk tazminatı”nın şartları ortadan kalkmıyor mu?

 Liyakat kriterine göre devam edemeyenlere bu tazminatı vermenin bir anlamı kalmıyor diyebilir miyiz? 

“Kadrosuzluk tazminatı”nı kaldırmayı düşünüyor musunuz?

Kalın sağlıcakla.

Halil ERGENLİ

(E) Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 7697 defa

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar