All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cumartesi, 05 Mart 2016 17:13

Tanıklıklarla Deniz Kuvvetleri "Çelenk Olayları"-3

Öğeyi Oyla
(8 oy)

İki bölümünü yayınladığımız yazı dizimizle ilgili meslektaşlarımızın sosyal medya eklentimiz aracılığıyla yapmış oldukları bazı yorumlarını tarihe not düşmek maksadıyla yazı dizimizin üçüncü bölümü olarak yayınlıyoruz. 

erol erdoganErol Erdoğan;

Bende Eyleme katıldım TcG Adatepe 105 gün Hapis cezası,1 Yıl Terfiden kaldım.

79 dan 95 kadar DEFOLU Personel baskısı.

Her ay Hakkımızda Rapor.

Yaptığım Haklı Eylemimizden dolayı Onur duyuyorum

Hakan Işbilen;

Sayın abim TCG M.F.Çakmak gemisinde rahmetli olan asubayımızın soyadı yanlış yazılmış,Karapınar olmalıydı,saygılarımla.

cengizhanCengizhan Aliefendioğlu;

1979 yılında Kocatepe gemisinde anlatılanları yaşamış biri olarak yukarıda anlatılanlara ek olarak, bizlere fesatçılık ve üste itiraz suçlarından 3 ay 15 gün ceza verildi. Avukatımız M.Emin DEĞER (CIA, Kontrgerilla ve Türkiye kitabının yazarı) idi. 58 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildik, daha sonra bakiye kalan 12 günü İzmir'de hallettik.Yanlış hatırlamıyorsam 4 gemi personelinden yaklaşık 120 kişi tutuklandı.Biz Güllü bahçede bir kısmı Goncada misafir :(( edildi.

Kocatepe, Adatepe, İskenderun ve İçel olabilir.

ahmet cuneyt sumbulAhmet Cüneyt Sümbül ;

Değerli arkadaşlarım, öncelikle Halil kardeşime teşekkür ederim. Bende onunla (Behzat Yıldırım) beraber İSKENDERUN. Muhribinde çelenk olayına katılan bir astsubayım. Bileğimdeki kırık nedeniyle istirahatım bitecek ertesi gün gemiye katılacaktım. Hastahanedeki kontrolden sonra evrakımı gemiye bırakmak için geldim.salona girdiğimde arkadaşlarım bu elim olayın olduğunu ve yarın çelenk atacağımızı söylediler. Ben varım dedim. Astsubayların çoğu da varız dediler.

Ertesi gün hazırlıklar yapıldı. Güverteye çıkacağız. Varım diyen astsubayların üçte ikisi yok. Bugün gibi hatırlıyorum. Siren çalacak. Saygı durusunda bulunacağız güvertedeyiz. Bir üst güvertede komutan ve komodor var biz siren çalmasına yakın hazırola geçtik… Komutan yukardan bağırıyor.

"RAHAT ARKADAŞLAR. DAĞILIN." KİMSE KIMILDAMIYOR. TEKRAR TEKRAR AYNI KOMUTLAR. KOMODOR KENDİNİ YIRTIYOR. SİREN ÇALDI. SAYGI DURUŞU BİTTİ BİZ DAĞILDIK VE SALONA GİTTİK. BİRKAÇ SAAT SONRA BİR ANONS. "AŞAĞIDA İSMİNİ OKUDUĞUM ASTSUBAYLAR GÜVERTEYE". ÇIKTIK GÜVERTEYE. İSKELENİN ÖNÜNDE BİR REO SAĞLI SOLLU TOMSONLU ASKERLER. TEK SIRA REOYA BİNİP DİREK GÜLLÜBAHÇE DEDİĞİMİZ ASKERİ CEZA EVİNE. PROTESTOYA KATILMAYAN MESLEKTAŞLARINI SATAN ASTSUBAYLAR ARKAMIZDAN EL SALLADILAR. UTANMADAN YİNE BU ŞEKİLDE ŞEHİT EDİLEN [AMİRLERİ TARAFINDAN] AHMET ÇOTUK SALONUNA GEÇİP OTURDULAR UTANMADAN. BİZ BU PROTESTOYU KAZAN DAİRELERİNDE BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERİLEN ASTSUBAY VE ERLERİMİZ İÇİN YAPTIK. ARAŞTIRIN. İNCELEYİN. HİÇ BİRTANE SUBAY KAZAN DAİRESİNDE ÖLMÜŞ MÜ? YAZACAĞIM ANLATACAĞIM ÇOK ŞEY VAR AMA BURAYA SIĞMAZ. SAYGILAR SUNUYORUM TÜM ÇELENK OLAYINA KATILAN DEĞERLİ ARKADAŞLARIM. VE BUGÜN BİLE LANETLİYORUM. MENFAATİ, ÇIKARI VE KORKAKLIĞI İÇİN BİZİ SATAN MESLEKTAŞIM BİLE DEMEYE UTANDIĞM. BENDEN BİR DERECE FAZLA ALAN İNSANLARA.

ahmet gokuluAhmet Gökulu;

Çelenk olaylarının 1. Bölümünde anlatıldığı gibi, TCG Kocatepe ve TCG MF Çakmak Mersine intikal ettirildiğinde ben de Mersin'de Çıkarma Filosu Komutanlığı bağlısı Çıkarma gemilerinde (TCG Ç-207)çalışıyordum. Gemilerin Mersin'e intikalini müteakip, Çıkfilokom : '' Bahsedilen gemilerde görevli personel, Çıkfilokom bağlısı gemilere ziyaretçi olarak kabul edilmeyecek ve hiç bir personel o gemilere ziyaret amacıyla gitmeyecek '' şeklinde emir yayınlayarak olayın kendi birliğine sıçramaması için aklı sıra gözdağı veriyordu. Buna rağmen Kocatepe'de görevli Seyir Asb. arkadaşım vasıta botuyla gemi komutanını Filo komutanıyla görüşmek üzere birliğe getirdiğinde komutanın görüşmesi bitinceye kadar misafirimiz olmasına ve onu görmezden gelmemize imkan yoktu. Nitekim misafirimiz oldu ve takip eden günlerde dış ortamlarda beraber olduk .Demem o ki üst kademelerde bu olayların büyümesi ve başka birliklerde taraftar bulması endişesi yoğun bir şekilde hissediliyordu.

ibrhim sariIbrahim Sarı;

Biz Şanslıydık, olayların ertesi birkaç gün içinde yurtdışı görevine gittik TCG Tınaztepe'yle nisan ortalarında döndük.Arkadaşlarımıza maddi ve manevi destekte bulunduk.Güzel bir duyguydu hala o birliktelik sıcaklığını hissedebiliyorum.Birde 1983 yılında TCG Gayret'te sıra açılma olayları yaşadık.Fakat o olay Harp Filosu Komutanı Hasan Sarıoğlu'nun istifasına denk geldi bizi bir hafta sorguladılar.Emre itaatsizlikte ısrar;Toplu Erat karşısında isyan etmek ,Eratı isyana teşvik etmekten mahkemeye veriyorlardıki Harp Filosu Komutanı Hasan Sarıoğlu bizi affetti ve gitti.Allah selamet versin...Bu Sıra açılmama olaylarındada bir çok arkadaşın hayatı kaydı sürgüne ve el altından hapis cezasına uğradılar. Bende Torpil Yaptırıp Sahil Güvenlik Karadenize kaçtım...Bu olayda şahitleriyle görüşülerek gündeme getirilebilir.Aslında tam bir kahramanlık hikayesi...

Mehmet Özgül;

TCG İçel muhribinde sonar asb. idim bizim geminin siyan çelengini İzmit’ten ben getirdim.

berat okurAhmet Berat Okur;

Olayın oluş şekliyle ilgili kısım yanlış/eksiktir. Olaydan hemen sonra tarafımca yaşanan büyük travmalar vardır. Kabusu birebir yaşayan canlı örnek olarak söylüyorum. Bilmenizde fayda var. Meslek hayatım boyunca sıkıntısını tek başıma yaşadım. Sonunda emekli edildim.

*****

Sayın Hakan İşbilen Şehit Asubayımızın soyadının “Karapınar” olması gerektiğini yazmış. Doğru söylüyor. TCG Mareşal Fevzi Çakmak’ın Kıdemsiz Asubay Salonunda rahmetlinin fotoğrafı asılı idi ve 1983-84 yıllarında arkadaşlarımı ziyaret için gittiğimde bu fotoğraf dikkatimi çekerdi. O gemide görev yapan arkadaşlarıma bu konuyu tekrar sordum. Teyit ettiğim bilgiler doğrultusunda; Salonun adı Karapınar Salonu dolayısıyla Şehit Asubayımızın adı da Ziya Karapınar olmalıdır. Kısacası savcılık iddianamesinde özensiz davranmış, Şehidin kimliğini bile yanlış yazmıştır. Sayın İşbilen'e katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Sn. Ahmet Berat Okur’a olayın oluş şekli ile ilgili yanlış/eksik olan kısmın ne olduğu sorulmuş ancak kendisinden herhangi bir yanıt alınamamıştır.

Unutulmaya yüz tutmuş ve bugüne kadar yazılı kaynaklarda hiç yer bulmamış bu olayı tarihe not düşmek amacıyla sizlerle paylaştık. Sayın Behzat Yıldırım’ın bizlerle paylaştıkları dışında herhangi bir belge veya görsel ulaşmadı ne yazık ki. Bundan sonra da bize ulaşan bilgi ve belge olursa paylaşmaya hazırız.

Söyleşi ve yazımızı bitirirken TCG Mareşal Fevzi Çakmak’ta Şehit olan Asb. Çvş. Ziya Karapınar ile Er Mehmet Kaya ve Er Mehmet Doğantekin’i bir kez daha rahmetle anıyoruz. Çelenk olayları nedeniyle bedel ödeyen Meslektaşlarımızdan hayatta olanlara sağlıklı ve uzun bir ömür dilerken ebediyete intikal edenleri de rahmetle anıyoruz.

Halil Ergenli

E. Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

Kapak Resmi : Mustafa Aytar

(BİRİNCİ BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ)

(İKİNCİ BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ)

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 12584 defa

You have no rights to post comments