All for Joomla All for Webmasters
 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • Assubay intibaklarında, güzel bir yürütmeyi durdurma kararı

  Assubay intibaklarında, güzel bir yürütmeyi durdurma kararı

 • TAZMİNATLARI ALABİLMEK İÇİN ÖNCE İSTEMEYİ ÖĞRENMEK GEREKİR!

  TAZMİNATLARI ALABİLMEK İÇİN ÖNCE İSTEMEYİ ÖĞRENMEK GEREKİR!

 • 2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

  2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

 • TBMM GÜNDEMİNDEKİ KANUN TEKLİFİ VE TEMAD’IN BAKIŞI ÜZERİNE DEĞERLENDİRME

  TBMM GÜNDEMİNDEKİ KANUN TEKLİFİ VE TEMAD’IN BAKIŞI ÜZERİNE DEĞERLENDİRME

 • Mesleki bir hikaye

  Mesleki bir hikaye

 • OYAK, TEMAD, TESUD Görüşmeleri üzerine bir görüş

  OYAK, TEMAD, TESUD Görüşmeleri üzerine bir görüş

 • AH ŞU DEVRİMLER

  AH ŞU DEVRİMLER

 • DURUMUN ÖZETİ

  DURUMUN ÖZETİ

 • TEMAD’da Cadı Avı Devam Ediyor

  TEMAD’da Cadı Avı Devam Ediyor

 • Yalnızlık Duygusu

  Yalnızlık Duygusu

 • SİTEMİZİN BEŞİNCİ YAŞINDA YENİDEN TEMAD DİYORUZ

  SİTEMİZİN BEŞİNCİ YAŞINDA YENİDEN TEMAD DİYORUZ

 • TEMAD'da Kurumsal Kimlik ve Güçlü STK Anlayışı

  TEMAD'da Kurumsal Kimlik ve Güçlü STK Anlayışı

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cumartesi, 05 Mart 2016 11:44

Siyasiler Asubay Haklarının Neresinde! (2)

Öğeyi Oyla
(13 oy)

TBMM’nin “2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı”nın görüşüldüğü bugünkü birleşiminde CHP Milletvekili Dursun Çiçek ve MHP Milletvekili Erkan Haberal TSK personelinin özlük hakları ile Asubayların Tazminat ve Göreve Başlangıç Dereceleri hususundaki taleplerini dile getirmişlerdir.

Sayın Dursun Çiçek’in konuşması TSK Hakkındaki genel değerlendirmeleri açısından da önemli. Okumakta yarar var.

CHP GRUBU ADINA DURSUN ÇİÇEK (İstanbul) – 

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2016 bütçe kanununa göre Millî Savunma Bakanlığı bütçesi yaklaşık 35,5 milyar. Bunun millî bütçedeki oranı yüzde 5,6'dır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli ve güçlü yanı millî ordu olmasıdır. Özellikle maddi durumu iyi olmayan Türk vatandaşlarının yoğunlukla hizmet ettiği Türk Silahlı Kuvvetleri milletin ayrılmaz bir parçasıdır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin esas gücünü eğitimli ve disiplinli, vatan sevgisi yüksek olan Mehmetçikler teşkil eder. Bu nedenle askerlik sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri ve ülke savunması için hayati öneme haiz bir konudur.

Bu Millî Savunma bütçesinin yüzde 54'ü personel giderlerine planlanmıştır. Ancak, her gün şehitler verdiğimiz bir ortamda Türk askerinin ve polisinin temel sorunu hak ettiği hayat seviyesine ulaşmamış olmasıdır. Bu konuda aynı bütçede yüzde 30'a yakın mal ve hizmet alımı, yüzde 9 da Sosyal Güvenlik Kurumu primi olarak yer almaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı bütçesinin yüzde 12 pay aldığı bu 2016 bütçesinde, Millî Savunma Bakanlığının 2 katı oranında eğitime pay ayırmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Tabii, eğitime ayrılan payın daha da artmasını istiyoruz, ancak Türkiye asla bir Fransa veya Almanya değildir. Türkiye bulunduğu coğrafya itibarıyla savunmasına, güvenlik kuvvetlerine çok daha fazla bütçe ayırması gereken bir ülkedir.

Türkiye'de ve bölgede barış ve huzur için "Güçlü ordu, güçlü Türkiye." şeklinde ifade edilen bir yapının oluşturulmasında etkin ve adil bir askerlik sistemi esas olmalıdır. Bu konuda bir proje açıkladık, dün kamuoyuyla da bunu paylaştık. Başta Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, güçlü ülkelerin çıkarlarının ve kültürlerinin çatıştığı, Irak ve Suriye iç savaşının yaşandığı, Kırım ve Ukrayna nedeniyle Batı'nın Rusya'ya ve nükleer çalışmaları nedeniyle İran'a yönelik baskılarının devam ettiği bir bölgede bulunan Türkiye, millî birlik ve bütünlüğünü çağdaş, demokratik ilkeler içinde güçlendirmelidir. Bu konuda eğitimli, çağdaş, caydırıcı bir Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk polisinin var olması Türkiye'nin bekası için gereklidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri dâhil, canı pahasına ülkede huzur ve güven için mücadele eden asker ve polisin özlük haklarının geliştirilmesi kapsamında, sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gereken ve Anayasa'nın 61'inci maddesinin bir amir hükmü gereği, şehit ailelerine ve gazi yakınlarına yönelik özlük haklarıyla ilgili çalışmaların bu yasama döneminde yasalaşması önemlidir.

10 binden fazla üyesi olan bu dernek üyelerinin bize yaptığı başvurularda, eş ve evlatlarına ve çocuklarına, anne ve babalarına yapılan yardımların, maaşların asgari ücret seviyesinde olması özellikle talep edilmektedir. Ülkenin bölünmez bütünlüğü ile güven ve huzuru için şehit olanların tüm çocuklarına, bir kısıtlama olmaksınız mutlaka ücretsiz eğitim ve iş hakkı verilmelidir ve yine, bu gazilerimizin protez, araç gereç ihtiyaçlarının tamamı hiçbir katkı ve katılım payı istenmeden karşılanmalıdır. 

Terörle mücadeleye yönelik operasyonlar ile gerçek mühimmat kullanılarak yapılan tatbikat ve eğitimlerde görev yapan Silahlı Kuvvetler personelinin, bu görevleri sürecinde en az asgari ücret düzeyinde bir ek tazminat alması için gerekli düzenlemeyi bu Meclis mutlaka yapmalıdır.

Üst rütbeli subaylar ile astsubaylar hakkında görev tazminatı verilmesine yönelik çalışmalar iki yıldır sürdürülmektedir. Bu çalışmaların bir an önce tamamlanması, asker ve polis emeklilerine yıllarca hizmet ettikleri zor görevlere uygun bir yaşam standardı sağlanması bu Meclisin vefa görevidir.

Terörle mücadelede, her gün şehit ve gazi olma pahasına kahramanca mücadele eden astsubaylar ile jandarma uzmanlar dâhil, uzman erbaşların kademe intibakları ve ek gösterge talepleri bu yasama döneminde Meclisten geçmelidir.

*****

Sn. Erkan Haberal ise Hem göreve başlangıç derecelerini hem de görev ve makam tazminatlarını gündeme getirerek bu sözlerin takipçisi olacağını göstermiştir.

MHP GRUBU ADINA ERKAN HABERAL (Ankara) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti'nin sayın bakanları, sayın bürokratları; sizi de saygıyla selamlarım. Bu vesileyle memleketimizin kahraman askerlerine, jandarmamıza, jandarma özel harekatçılarımıza, polisimize, polis özel harekatçılarımıza da buradan selam göndermek isterim. Vatanın suyunu içip ekmeğini yiyip havasını soluyup Eruh'tan beri on binlerce vatandaşımızın canına kastedenlere de lanet olsun demek isterim.

Cepheden de bir mesajımız vardır. Sayın Bakanım, bir milyona yakın astsubay emekli ve aileleri sizin verdiğiniz sözü tutmanızı beklemektedirler. Başlangıç derecelerinin 9'uncu derecenin 2'nci kademesi olmasını talep etmektedirler. Sayın Başbakan tarafından da defaten söz verilen görev ve makam tazminatlarının da Meclisten geçirilip verilmesini tatbik etmektedirler, ilginizi beklerim efendim.

*****

Özlük haklarımızla ilgili olmasa da HDP Milletvekili Erdal Ataş TEMAD ve Türkiye Barolar Birliğinin gerçekleştirdiği “TSK’da Mobbing ve İntihar Vakaları Sempozyum”una atıfta bulunmuştur. HDP Milletvekilinin bunu gündeme getirme gerekçesine katılmasak da TEMAD’ın her kesim tarafından dikkatle izlenen bir STK olduğu gerçeğinin bir göstergesi olması nedeniyle önemsiyoruz.

HDP GRUBU ADINA ERDAL ATAŞ (İstanbul) –  Asker ölümleri açısından da böyledir. Son, Türkiye Barolar Birliği ve Emekli Astsubaylar Derneğinin yaptığı araştırmada, 2015 Haziran öncesi çatışmalarda 815 kişi yaşamını yitirmiş, intihardan 964 kişi.

*****

Peki, Hükümet ve İktidar Partisinin Milletvekilleri neler söylemiş birde onlara bakalım.

AK PARTİ GRUBU ADINA ŞİRİN ÜNAL (İstanbul) – 

Değerli milletvekilleri, Millî Savunma Bakanlığımız AK PARTİ hükûmetleri döneminde birçok yeniliğe imza atmıştır. 2003 yılında on sekiz aydan on beş aya düşürülen askerlik süresi, iki yıl önce on iki ay gibi makul bir süreye indirilmiştir. Geçmiş dönemlerde Türkiye tarihine birer kara leke olarak düşen askerî darbelere dayanak sağlayan İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesi değiştirilerek askeri vesayetin önüne geçilmiştir. Askerliğin tanımı "Askerlik: Harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir." şeklinde değiştirilmiştir; böylece, siyaset asker ilişkisi yeniden düzenlenmiştir. Bu bağlamda, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının tamamen siyasetin dışında kalması sağlanmıştır. Mehmetçiğe verilen hücre cezası kaldırılmış, …

 Astsubayların birinci dereceye yükselmelerine imkân sağlanmıştır. Askerlik hizmeti sırasında veya bitirdikten sonra fakülte veya yüksekokulları bitirenlerin sözleşmeli astsubay veya subay olmalarına imkân tanınmıştır…

Görüldüğü gibi Emekli General Sn. Şirin Ünal konuların etrafından dolaşmış. Meydanlarda Başbakan tarafından söz verilen Asubayların sorunlarını görmezden gelmiştir. Yıllar önce gerçekleşen Asubayların 1’inci Dereceye yükselme hakkından yeni bir düzenleme imiş gibi bahsetmiştir.

Konuşmasının içindeki Askeri vesayet, 35’inci Madde’nin değiştirilmesi gibi konular dikkat çekicidir. Bugün görüyoruz ki TSK’nın İç güvenlikle ilgili hususlarda tamamen pasifize edilmesine yönelik bir düzenleme olan İç Hizmet Kanunu 35’inci Madde düzenlemesi ile EMASYA Protokolünün iptali iki büyük yanlıştı. Dün Sincan’da yürüdüğü için tepki çeken tanklar Silvan’da yürürken Askeri Vesayet söylemlerinin sahipleri sus pus olmuştur. Terörle mücadelenin ana gücü TSK olarak karşımızda durmaktadır.

Milli Savunma Bakanı Sn. İsmet Yılmaz’da Sn. Şirin Ünal’dan pek farklı davranmamış, Asubay sorunları ile ilgili bir tek kelime etmeme yolunu seçmiştir. 

Meydanlarda verilen sözler hatırlatıldığında bunu duymazlıktan gelmek Sn. Ünal’a ve Sn. Yılmaz’a yakışmamıştır.

Ne Sayın Başbakan’ın ne Bakanların ne de iktidar partisi milletvekillerinin Asubayların iki temel sorunu olan Göreve başlangıç dereceleri ve tazminatlarla ilgili olarak topu Genelkurmay Başkanlığına atma hakları yoktur. Burada kendilerini ciddi bir samimiyet testi beklemektedir. İntibak meselesini İktidar/muhalefet elele nasıl radikal bir adımla çözmüşlerse bu iki sorunu da aynı şekilde çözmelerini bekliyoruz.

Ayrıca 7-8-9 Mart Tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan Kıdemli Asb.lar çalıştayının sonuçlarını da merakla bekleyeceğiz. Bu çalıştayın sonunda da Genelkurmay Başkanlığının samimiyetini ve gerçek niyetini göreceğiz.

Kalın sağlıcakla...

Halil Ergenli

E. Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 11148 defa

You have no rights to post comments