All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cuma, 12 Şubat 2016 22:35

Genelkurmay Asubaylara Tazminatta Hala Netleşemedi

Öğeyi Oyla
(22 oy)

Asubaylara makam/görev tazminatı verilmesi hususunda Başbakanın meydanlarda verdiği sözün üzerinden neredeyse 100 gün geçti. Daha önceki yazılarımızda bu konuyu uzun uzun değerlendirmiştik. Genelkurmay Başkanlığının çeşitli zorlaştırıcı kıstaslara bağlayarak verilmesinin yollarını aradığı tazminatlarla ilgili kafa karışıklığının hala devam ettiğini görüyoruz.

BİMER üzerinden bu konuda bilgi talebi başvurusu yapan meslektaşlarımıza Genelkurmay Personel Başkanlığı tarafından verilen yanıtlar tam evlere şenlik dedirtecek cinsten. Sosyal medyada aldığı yanıtları paylaşan meslektaşlarımıza verilen 2 farklı yanıtı inceleyelim,

İlk yanıt 28 Ocak 2016 Tarihinde kaleme alınmış.

1. 11 Ocak 2016 tarihli başvurunuz incelenmiştir. 

2. Askerlik kendisine has özellikleri, kanun ve kuralları bulunan, fedakârca çalışılan, onurlu ve zor bir meslektir. Her meslek icra edilen görevin niteliğine karşılık belirli bir ekonomik imkân sağlamaktadır. Bu kapsamda ödenen ücret, kişinin ve aile fertlerinin normal ihtiyaçlarını karşılamak üzere takdir edilmiş bir ücrettir. Görevi icabı hayatını kaybeden, sakat kalan, çok zor şartlarda hizmet eden personelin ücreti için maddi bir değer biçmek mümkün değildir. Bununla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline ve emeklilerine asgari çağdaş yaşam düzeyini sağlayacak miktarda bir ücret ödenmektedir. Ancak, mali hakların daha da iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar sürekli bir faaliyet olarak yürütülmektedir. Yapılan bu çalışmalar ilgili makamlarca olumlu bulunduğu takdirde netice alınabilmektedir. Bu nedenle, başvurularınızda bu hususun dikkate alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. 

3. 09 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6656 sayılı Kanunun 4’üncü maddesi ile 926 sayılı Kanuna eklenen Ek Geçici 38’inci madde ile intibak işlemlerine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre; -Ortaokul, lise ve dengi okul mezunu olan astsubaylara bir derece veya bunlardan birinci dereceye gelmiş olanlara üç kademe, -İki yıl süreli yükseköğrenimini tamamlamış olan astsubaylara iki kademe, -Üç yıl süreli yükseköğrenimini tamamlamış olan astsubaylara bir kademe, -Dört yıl süreli yükseköğrenimini tamamlamış olan astsubaylara iki kademe ilave edilmek suretiyle intibaklarının yapılacağı düzenlenmiştir. Yapılan bu düzenleme ile; 2003 yılı öncesi lise mezunu olarak göreve başlayan astsubaylar ile bunların emeklilerinin 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlatılmaları sağlanarak 1’inci derecenin 4’üncü kademesine kadar yükselebilmelerine imkan sağlanmıştır. 

4.“Kıdemli Başçavuş” rütbesinde bulunan, sicil notu 90 ve üzeri olan personele “Başarılı Hizmet Tazminatı” ödenebilmesi yönünde hazırlanan kanun teklifi 22 Aralık 2015 tarihinde MSB’ye gönderilmiştir. Teklif takip edilmektedir. 

5.Başvurunuzda yer alan diğer hususlar, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun "Tavsiye ve Mütalaa Talepleri" başlıklı 27'nci maddesi kapsamında değerlendirilmiştir. Bilgilerinize sunar, esenlikler dilerim.

İkinci yanıt ise 10.02.2016 tarihli.

1. ..... sayılı BİMER müracaatınız incelenmiştir. 

2. “Kıdemli Başçavuş” rütbesinde bulunan ve sicil notu 90 ve üzeri olan personele “Başarılı Hizmet Tazminatı” ödenebilmesi yönünde hazırlanan kanun teklifi 22 Aralık 2015 tarihinde MSB’ye gönderilmiştir. Teklif emekli personeli de kapsamaktadır. 

3. Ayrıca, birinci derece olup, 3600 ek göstergeye hak kazanmış subay ve astsubaylara ve bunların emeklilerine görev tazminatı verilmesi ile ilgili kanun tasarısı 17 Ocak 2012 tarihinde MSB’ye gönderilmiştir. Teklifler takip edilmektedir. Bilgilerinize sunar, esenlikler dilerim.

GNKUR.PER.BŞK.LIĞI

28 Ocak tarihinde Genelkurmayın gündeminde yalnızca sicile bağlı tazminat var iken

10 Şubat tarihinde bunun devam ettiğini ama 1'inci derece ve 3600 ek göstergeye tabi asubaylara tazminat verilmesini de gündeme aldıklarını görüyoruz.

Tabi yukarıdaki özellikle ikinci yanıta bakınca insanın kafası karışıyor. Herhalde Genelkurmay zihniyet değiştirdi. 1'inci derecede olanlara görev tazminatını her ahvalde verecek bunun yanında Başarı tazminatı diye bir tazminat daha ihdas edip bunu da 90 ve üzeri sicili olanlara verecek diye bir yorum yapsak yanlış olur mu? Tabi bu kadar kafa karışıklığı olunca biz de kendimizce yorumlayalım dedik yukarıdaki yanıtları. 

1'inci derece ve 3600 Ek gösterge şartına bağlı tazminattan "ayrıca" diyerek bahsetmesi eğer bir anlatım bozukluğu içermiyorsa aynı anda iki ayrı tazminattan söz edildiğini düşündürüyor.

İlk yanıtta incelenmeye değer bölümler var bizce.

"Türk Silahlı Kuvvetleri personeline ve emeklilerine asgari çağdaş yaşam düzeyini sağlayacak miktarda bir ücret ödenmektedir. Ancak, mali hakların daha da iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar sürekli bir faaliyet olarak yürütülmektedir. Yapılan bu çalışmalar ilgili makamlarca olumlu bulunduğu takdirde netice alınabilmektedir." buyurmuşlar. Yani ilgili makamlarla ilgili sıkıntı var imasını yapmaktan geri durmamışlar. Sıkıntı bu cevabı verenin kafasında.

Başbakanın meydanlarda verdiği "asubaylara makam görev tazminatı vereceğiz" sözünü bu kadar sulandıran, bunca zamandır engellemeye çalışan kim?

"2003 yılı öncesi lise mezunu olarak göreve başlayan astsubaylar ile bunların emeklilerinin 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlatılmaları sağlanarak 1’inci derecenin 4’üncü kademesine kadar yükselebilmelerine imkân sağlanmıştır." Bu cümle de sağlıksız bir zihin yapısının ürünüdür. Siz yıllar önce ortaokul, lise mezunu subayları fakülte mezunu gibi intibak ettirdiğinizde bunu bir lütufmuş gibi mi yaptınız. Şimdi Lise mezunu asubayları MYO mezunu olarak intibak ettirmeyi büyük bir büyük bir lütufmuş gibi pazarlıyorsunuz. Siz asıl bu hakkı 2002'den bu yana neden geciktirdiğinizi anlatsanız diyorum.

Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı safahatı da doğru aktarmıyor. Bilindiği gibi Sicil şartına bağlı tazminat teklifi 24 Aralık 2015'te MSB'ye gönderilmişti. MSB Askeri adalet İşleri Başkanlığının teklif ile ilgili görüşü ise incelenmek üzere 12 Ocak 2016'da Genelkurmay Başkanlığına geri gönderilmişti. 1'inci Derece ve 3600 Ek gösterge şartına bağlı görev tazminatı teklifi ise 19 Ocak 2016'da MSB tarafından yasalaşmak üzere Başbakanlığa gönderilmişti. Aynı tarihte 2015-1030 numaralı Projenin içindenAlbaylara erken emeklilik teşviği, uzman jandarma/erbaşların ek gösterge düzenlemesi ve Asubaylara tazminat hususları çıkarılarak diğer içerikle ilgili çalışmanın devam ettiğini gördük. Sosyal medyada bile açıkça ekran görüntüleri eşliğinde yayınlanan bu bilgileri verdiği yanıtlara doğru olarak aktarmayan Personel Başkanlığına diyecek söz bulamıyorum. 

teklif genkur 12 ocak geri asb tazminat 3600 19 ocak yok

Bunun yanında Genelkurmay Başkanlığının "binbaşılara tazminat kotarma projesi" olan “Üst Rütbeli Subayların nitelik ve nicelik etkinliğinin arttırılması projesi” çalışmalarının da sona yaklaştığını sosyal medya paylaşımlarından takip edebiliyoruz.  Albayların 31 yıl olan azami hizmet süresini 30 yıla indirip binbaşıların 5 yıllık bekleme sürelerini 6 yıla çıkarma ve bunun karşılığında binbaşılara 600-700 TL civarında makam/görev tazminatı verme projesindeki “Ek mali yük getirmez” notunu da tekrar hatırlamakta yarar var. Hala asubaylara sicil ve yıl şartına bağlı tazminat icat etmeye çalışılırken binbaşılara hiçbir şarta bağlı olmayan bir tazminat teklif edilmesi samimiyetsizliğin göstergesidir.

binbasi

Umarız Genelkurmay Başkanlığı bu kafa karışıklığından kurtulur ve Asubaylardan yıllardır esirgenen tazminatların verilmesi için gerekli çabayı gösterir.

Yukarıdaki BİMER başvurularına verilen yanıtlardaki gibi sürekli içerik değişikliği yapmaz ve biz de samimiyet sorgulaması yapmaktan kurtuluruz.

Kalın Sağlıcakla...

Halil ERGENLİ

E. Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

NOT : SGK'ya intibakımın hangi eğitim durumuna göre yapıldığını alo170.gov.tr üzerinden sordum. Ancak dilekçe gönderirsem dosyamı arşivden çekip cevap verebileceklerini bildirdiler.

Yani memurun eli kağıda değmeden konsantre olamıyormuş. SGK'da tüm bilgilerimiz sistemde kayıtlı diyenlere duyurayım dedim.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 19359 defa

Yorumlar   

0 #2 mustafa 13-02-2016 17:11
Sayın yazar kardeşim.2002 yılından bugüne kadar gerek kanun gerekse, torba yasa ile subaylara verilen hak, tazminat vb.listesini yapabilirmisiniz.(örnek emir eri parasının ve kılıçların vefat sonrası kanuni mirasçılarına verilmesi gibi)
0 #1 Ünal 13-02-2016 10:44
Assubaylar Türkiye'ye ,kişisel ve örgütsel hak aramada, yeni kültür kazandırdı..Bu bir gerçek.Emeği geçen herkese ,teşekkürler.
Tazminatlar konusunda Halil beyin yazısından ben ,Genel Kurmayın başlangıçta sicie bağlı tazminat şartının ,yine Assubayların yoğun çabaları sonucunda 1 derece 3600 göstergeye dönüştüğünü anlıyorum..

Yani Assubaylar...''Bulanık zihni''tekrar berraklaştırmışlar...!Bir diğer konu..Halil beye gelen cevapta..( 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlatılmaları sağlanarak) denilmiş...Bu yapıldı ise bunun ek ,ilave kademe şeklinde yansıması gerekmez
mi..?

Teşekkürler.

You have no rights to post comments