İntibak Mağduru Binlerce Asubay İddiası
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cumartesi, 30 Ocak 2016 01:17

İntibak Mağduru Binlerce Asubay İddiası

Öğeyi Oyla
(15 oy)
1 Kasım seçimlerinden sonra gündemimizi yoğun şekilde meşgul eden Asubayların yıllardır gasp edilen haklarının verilmesi sürecinde bir husus dikkatimizi çekmektedir. Yapılan düzenlemeler hakkında çeşitli ortamlarda yazılan yazılarda intibakların "yarım yamalak", "kör topal" çıktığı, "binlerce asubayın bundan mağdur olduğu" şeklinde gerçekleri yansıtmayan beyanları sık sık görüyoruz. Dilimiz döndüğünce doğrusunu anlatmaya çalıştık ancak tekrar anlatmakta yarar var. Bizce intibaklarla ilgili en ciddi mağduriyet, intibakların 12 yıl geç yapılması nedeniyle uğranılan maddi ve manevi kayıplardır.

İntibaklarla ilgili yasal düzenlemeyi al sen yap deseler benim de hazırlayacağım metin "tek istisna dışında" yasalaşan metinle aynı olurdu. Bu tek istisna 3 yıllık yüksekokul mezunu asubayların durumudur. Yapılan düzenlemede nedense 3 yıllık yüksekokul mezunlarına bir kademe eksik verilmiştir. Lise mezunlarına 1 derece, MYO Mezunlarına geçmişte yapılan 1 kademelerine ilave 2 kademe verilerek lise mezunları ve MYO mezunları bugünkü MYO mezunlarının seviyesine getirilerek tam bir intibak sağlanmıştır. 4 Yıllık fakülte mezunlarına da geçmişte aldıkları 1 derecenin üzerine 2 kademe yani toplamda 5 kademe verilerek tam bir intibak sağlanmıştır. Ne var ki 3 Yıllık Yüksekokul mezunlarından geçmişte 2 kademe almış olanlara 1 kademe verilerek toplamda 3 kademe ile lise mezunları ve MYO mezunlarının seviyesine getirilmişlerdir. Olması gereken onlara da 2 kademe yani toplamda 4 kademe verilerek lise ve MYO mezunlarının 1 kademe üstünde 4 yıllık fakülte mezunlarının 1 kademe altında olacak şekilde bir düzenleme yapılması idi. 

Yukarıdaki tespitlerimiz dışındaki mağduriyet anlatımları intibak meselesinin özü ile bağdaşmamaktadır. Eğer 2003 öncesi mezunlardan MYO ve Fakülte mezunlarına 1 derece verilmiş olsa idi 2003 sonrası mezun olan MYO ve Fakülte mezunlarının 1 kademe önünden başlamış olacaklardı ki bu da adaletsiz bir durumun ortaya çıkmasına neden olacaktı.

İntibaklarda yararlanan sayısı ile ilgili somut bir örnek verecek olursak; Muğla’da yaşayan bizim bildiğimiz TEMAD’a üye olan olmayan 2'inci ve 3'üncü dereceden maaş alan asubayların sayısı 22'dir. Yapılan intibak düzenlemesi ile 18'i 1'inci dereceye yükselmektedir. Kalan 4 kişinin 3'ü 2'inci derecenin 3'üncü kademesine yükselmektedir. Göreve başlangıç dereceleri 9/2 olarak düzenlendiğinde bunlarda 1'inci dereceye yükselecek ve 22 kişiden 1'inci dereceye yükselemeyen 1 kişi kalacaktır.

Bu rakamlara baktığımızda intibaklar nedeniyle binlerce mağdur ortaya çıktı iddiasının pek de gerçekleri yansıtmadığını söyleyebiliriz.

Asubayların göreve başlangıç dereceleri ile ilgili mağduriyetleri devam etmektedir ve önemlidir. Ancak bu husus yapılmış olan intibak düzenlemesinden bağımsız olarak ele alınmalıdır. Göreve başlangıç dereceleri düzenlemesinin yapılmaması nedeniyle 1'inci dereceye yükselemeyen asubayların mağdur olduğu gerçektir. Ancak bunun nedeni iddia edildiği gibi intibakların "yarım yamalak""kör topal" çıkması değildir. Görev Tazminatı düzenlemesi de 1'inci derece şartına bağlı olarak çıkar ise bu mağduriyet daha da yakıcı bir hal alacaktır. Çözümü için elbirliği ile çalışmalara devam etmek zorundayız. Bunun gerçekleşmemiş olması yani nihai hedefe ulaşılamamış olması gazetecileri ve milletvekillerini yanıltarak İNTİBAK düzenlemesini değersizleştirmeyi gerektirmez.

asb tazminatSürüncemede bırakılan asubaylara "görev tazminatı" verilmesi teklifinin 19.01.2016 tarihinde MSB tarafından Başbakanlığa gönderilmiş olduğu bilgisi kıymetli bir bilgidir. Bu bilgiyi bizlerle paylaşanlara teşekkürler. Bu bilginin sitemizde paylaşılmasını müteakip bununla ilgili de feveranlar başladı. Görev Tazminatı birinci dereceye verilirse mağduriyetler büyüyecek, tüm kıdemli başçavuşlara olması gerek gibi serzenişleri okuyor, duyuyoruz. Oysa yukarıda verdiğimiz sayısal örneklere baktığımızda bu haktan yararlanamayacak olanların sayısı oldukça düşüktür. Yapılacak düzenlemede kıdemli başçavuş ibaresi olduğu takdirde 2009 yılında rütbe beklemelerinin uzaması nedeniyle kıdemli başçavuş rütbesine 24 yılda ulaşacak olan görevdeki asubayların görev tazminatına ulaşması 3 ile 5 yıl arasında gecikecektir. 2003 mezunlarından başlamak üzere tüm asubaylar bundan olumsuz etkilenecektir. 2003 mezunu bir asubay MYO mezunu olarak 21 yılda, fakülte bitirdiği takdirde ise 19 yılda 1'inci dereceye ulaşacaktır.

basbakan konyaBir diğer husus ise 3600 ek gösterge konusudur. Asubaylara görev tazminatı verilmemesinin gerekçesi olarak yıllardır diğer kamu görevlilerinin de emsal göstererek talep edeceği iddiası öne sürülmektedir. Asubaylara verilecek tazminatların 1'inci derece ve 3600 ek gösterge şartına bağlanması nedeniyle bu gerekçe ortadan kalkacaktır. Çünkü asubaylara verilirse onlar da talep eder denilen birçok kamu görevlisi 3600 ek göstergeye ulaşamamaktadır.

Tazminatlarla ilgili beklentimiz Sn. Başbakanın meydanlarda söz verdiği şekilde “Görev Tazminatının” asubaylara ve emeklilerine en kısa zamanda verilmesidir.

Elbette gönlümüz en çok sayıda meslektaşımızın ekonomik kazanımlardan yararlanmasından yana ancak teknik detayları da gözden kaçırmadan en makulünü istemek durumunda olduğumuzu da unutmamak gerekir.

Kalın sağlıcakla...

Halil ERGENLİ

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 15196 defa

Yorumlar   

0 #7 Muhammet S. 29-03-2018 19:35
1 Ocak 2016 tarihinden önce gerekli hizmet yılını tamamlayarak yaşını beklemek üzere istifa eden astsubaylara, yaşını tamamlayarak emekli olurken SGK, 09/01/2016 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN 6656 SAYILI KANUN İLE 926 SAYILI TSK PERSONEL KANUNA GEÇİCİ 38’İNCİ MADDE EKLENMESİ VE ASSUBAYLARIN İNTİBAKLARININ YAPILMASI konusunda 1 derece veya 2 kademe uygulamasını yapmıyor. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihinde emekli olan personelin intibakları SGK tarafından, çalışan personelin intibakları ise ilgili kuvvet komutanlıkları tarafından yapıldı. Ancak istifa edip yaşını bekleyen personelin intibaklarını emekli aylığı bağlanırken SGK yapmıyor. Bu konuda bir çalışma yapılması gerekiyor. Bu Teşekkür ederim.Bu yasa 15 Temmuz darbe girişiminden önce çıkarıldı.Fetöcüler tarafından kaleme alındığını düşünüyorum.Ben ve benim gibi kumpas kurduklarını mağdur etmek için yaptıklarını düşünüyorum.15 Temmuzdan sonra Devletimiz içinden temizlenen Fetö elemanlarına baktığımızda rahatlıkla anlaşılıyor.
-1 #6 Tamer DOĞAN 30-08-2016 22:36
Ben 2002 yılında uzman erbaș olarak göreve basldım.2005 yılındada astsubay meslek yuksek okulunu kazandım ve 2007 yılinda astsubay nasbedildim.bana 2007 yilinda derece kademe ilerlemesi yaptırılmadı.2 yıl ayni derece kademede kaldìm.Șu anda benim derece kademem 4/2 uzman erbașlıktan devrem olan ve egitim durumumuz aynì olan arkadașlarımın derece kademesi 3/1 șaka gibi değilmi yani ben astsubay olmasaydım uzman erbaș olarak göreve devam etseydim benim derece kadamem 3/1 olacaktı.Evet șimdi merak ediyorum ben astsubay olarak cezalandìrıldım mı yoksa yürülüğe giren düzenlemeleri aleyhe yorumlayan idarenin kurbanımı oldum.Bu aradaki farkı hangi kanunu göstererek kapatabilirsiniz bilmiyorum.Evet yine tekrarlamak istiyorum.Ben 2002 li uzman erbaș kaynaklı ve 2006 nasìplı Astsubayım benim derece kademem 4/2 ben uzman erbas olarak kalsaydım derece kademem 3/1 olacaktì bu u aradaki 2 kademe farkı nereden kaynaklanìyor ben nereden kaynaklandìğını biliyorum ama idare kendi yorumunu kanunun üstünde tutuyor idare elbet anlayacak bu 2 kademe farkın nereden geldigini çünkü adaletsizliği gidermek zorunda yazmıș olduğum dilekçeyede son gun zorlama cevap verilmiș ve içler acìsì bir cevap yukarıdaki hususlarì belirtmeme rağmen bana cevaben Astsubaylarìn rutbe bekleme sureleri 6 yįl oldu bu yuzden derece ve kademe ilerleme hakkindan faydalnamayacagim yonunde cevap verildi bana GÜLERMİSİN AĞLARMÌSIN tabiki bende hakkımı mahkemede aramaya karar verdim.
0 #5 metin 09-02-2016 00:42
Arkadaşlar neden böyle fevri mesajlar yazıyorsunuz. Adaletsizlik neredeymiş. Hizmet yılını neden görmezden geliyorsunuz. Eleştirdiğiniz insanlar sizden fazla çalıştı. Fazladan çalıştığı yıllar için yerinde say marş mı olsun.
Bizler okul nedeniyle zaten meslekteyken almıştık kademe-dereceyi. Hem yabana gitmediki halen eşit hizmet süreli ama okumamış devrelerimizle arada 2 kademe fark var.
Ayrıca emekli olduğumuzdan beri ek göstergeli maaş aldık. Yıne kendi devrelerimden örnekle 8 yılda toplam mınumum 40.000 tl civarı extra maaş aldık.
Allah olmayanada versin. Güle güle harcasınlar.
0 #4 mustafa 08-02-2016 22:34
3 yıllık yüksek okul varmı?
Subaylarda 2-3-4 yıllık okul (harpokulu)mezunu subaylara derece kademe ve makam tazminatları neye göre verilmiştir.
5188 sayılı kanunun 3 ncü geçici maddesi harpokulu mezunu subaylar hariç denilerek yöneticilerin dört yıllık yüksekokul mezun şartı Aşılmıştır.bu konu gözden kaçmış, tarafımızca irdelenilmemiştir.kaldıki özel kurslar içinde yer alan sürücü kursları müdür vasfında ulaştırma subaylar denilerek astsubaylar gene saf dışı bırakılmıştır.
0 #3 SÜLEYMAN DİKER 30-01-2016 14:55
İNTİBAKTA ADALETSİZ OLDU 2 DERECEYE 64 TL
1 DERECEYE 446 TL TEMAD UYUMA ASTSUBAYLAR UYUMAYIN
0 #2 Mahmut SARAY 30-01-2016 13:02
Merhabalar;
İntibak yasası ile birçok lise mezunu emekli meslektaşımızın yüzü gülmüştür. Onlar adına mutlu olduğumuzu belirtirim. Ben 2 yıllık yüksekokul mezunu olarak 1/1 inden emekli oldum. İntibak yasasının bu hali bana 2 kademe verilecek ve 1/3 üne yükseleceğim. Fakat 1/1 inden emekli olmuş lise mezunu ise 3 kademe alacak yani 1/4 üne yükselecek. Şimdi burada bir haksızlık yokmu? Biz dışardan yüksekokul bitirdik intibak yasasıyla toplam 1 derece aldık, okul bitirmeyen lise mezununada 1 derece verildi. En azından yüksekokul bitirenlere 1 derece 1 kademe verilmesi gerekmezmiydi, emeğimize yazık değilmi. Bu bakımdan intibak yasası kör ve topaldır. Okul bitirenle bitirmeyen aynı kefeye konulmuştur. Saygılarımla.
0 #1 EROL ERGİN 30-01-2016 02:09
1991 yılı uzman jandarma-1995 yılı ise astsubay okulu mezunuyum.2012 yılında 2 / 3 ten emekli oldum. 2 yıllık AÖF bitirdim.2 yıllık bitirdiğimiz de bize sadece 1 kademe vermişlerdi sanıyorum.
Şimdi bu intibak kanununda gerekli olan 1 kademeyi alarak 1 dereceye ve 3600 göstergeye düşebiliyormuyum bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum teşekkürler

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar