All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 25 Ocak 2016 14:24

Asubaylara Tazminatta Son Durum

Öğeyi Oyla
(34 oy)

"Tazminatlar oldu, olmadı", "çalışıyoruz", "torbaya girdi, girmedi", "çok çalışıyoruz", "bütün enerjimizi bu işe harcadık" derken son durumu görünce aklıma bir öykü geldi. 

Biliyorum; "hadi arkadaş bırak öyküyü de ne olmuş anlat bir an önce!" diyeceksiniz ama bu öyküyü anlatmam lazım.

"Ağa, sabah kalktığında kahyasına; "şehre ineceğini, arabanın hazırlanmasını", söyler. Kahya hizmetlilerin de yardımıyla, en iyi koşumlarla en iyi iki atı arabaya koşar. At arabası; atların süsü, arabanın boyası gibi özellikleriyle ile göz kamaştırmaktadır.

Ağa ve kahya arabaya kurulurlar. Ağanın işareti ile araba hareket eder. Bu hareket sırasında Ağa; "şu atlara bak, şu arabaya bak, kimde var böylesi?" diye düşünerek kasılmaktadır. Aynı anda kahyanın da aklından; "ömrüm el kapılarında geçecek, keşke şu at araba benim olsaydı" diye geçirirken, Ağa birden bire, "arabayı durdurmasını" ister kahyadan. Kahya arabayı durdurur... Bu arada köyün dışına çıkmışlardır. Ağa kahyasına dönerek; "bu at arabasının senin olmasını ister misin?" diye sorar. Kahya şaşkınlıktan gözleri yerlerinden fırlayacak gibi olur ve "şaka mı bu Ağam?" diye sorar.

Ağa; "hayır, şaka falan değil" deyince de; "ama ağam benim atı alacak kadar param yok ki" der. Ağa da; "para istemiyorum, atın dışkısını ye, bu atla araba senin olsun" der. Kahya atın dışkısını yedikten sonra şehre doğru yola devam ederler. Şehirden eve dönerken ağayı sıkıntı basar. Ağa; "ben atla arabayı bu kahyaya verdim, şimdi köylüye ne derim?" diye kendine sorular sormaya başlar. Sonra da dayanamayıp kahyaya; 

- "Kahya bu atla arabayı bana satar mısın?" diye sorar.

Kahya:

- "Satmam ama atın dışkısını yersen sana atla arabayı geri veririm" der. Ağa da köylüye mahçup olmamak için atın dışkısını yer. Köye yaklaştıkları sırada kahya gülmeye başlar. Ağa merak edip sorar:

- "Kahya niye gülüyorsun?" 

Kahya da ağaya dönüp:

- "Ağam sana bir sorum olacak" der. Ağa; "sor bakalım" deyince kahya sorusunu sorar:

-"Ağam" der.. "Biz köyden çıkarken bu atla araba kimindi?"

Ağa cevap verir: 

-Benim.

- Şimdi köye geri gidiyoruz bu atla araba kimin. Ağa tekrar cevaplar:

- "Benim..."

Kahya bombayı patlatır:

-"Ağam o zaman sen de ben de bu dışkıyı niye yedik?"

Şimdi, "öykünün bizim tazminatlarımızla ne alakası var?" diye sorabilirsiniz... Ben anlatayım, olup olmadığının kararını da siz verin. Elbette bu öykü ile amacımız kimseyi ve kurumu buradaki bir karakterle veya olayla özdeşleştirmek değildir. Bizim derdimiz işin mantığını anlatmaktır. 

2012 Yılının Mart Ayında Genelkurmay Başkanlığı MSB'ye Asubaylarla ilgili bir takım düzenleme teklifleri gönderir. Bunların içinde tazminatlar da vardır. Ancak bu iyileştirmeler beklenirken malum "Yan Ödeme Kararnamesi" yayınlanır ve ortalık karışır. PES Hareketi başlar. GENKUR TEMAD'a muhtıra verir. Muhtırada; "ben teklif ettim" dediği maddeler içinde "Tazminatlar" da vardır.  

Muhtırada; "Yarbay ve daha üst rütbeli subaylara verilen görev tazminatının, birinci dereceye yükselmiş görevdeki ve emekli astsubaylara da verilebilmesi (Aylık yaklaşık 385 TL)," denirken aslında binbaşıların da bunun arkasına gizlendiği o günlerde bildiğimiz bir konu idi. 

muhtira 11

Daha sonra 2013 Yılında hazırlanan Taslak TSK Personel Kanununa da bu husus girmişti. Asubaylar Tazminat Papatya Falına mı Kaldı? başlıklı yazımızda bunu değerlendirmiştik.

papatya

Peki şimdi durum nedir?

Genelkurmay Başkanlığı; "ben hala çalışıyorum" derken, Genelkurmay Asubayı vasıtasıyla 19.01.2016 Günü; "bunların hepsi dedikodu" diyerek, görev/makam veya başarılı astsubay tazminatı şeklinde kafa karışıklığı devam ettirilmeye çalışılırken, Milli Savunma Bakanlığında aynı gün bir gelişme olur. 

Milli Savunma Bakanlığı, geçmişte 14.03.2012 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen teklifi 19.01.2016 tarihinde "Yasalaştırılmak üzere" Başbakanlığa gönderiverir. 

asb tazminat

"Taslak ile 1'inci derece olup 3600 ek göstergeye hak kazanmış olanlara ve bunların emeklilerine (binbaşı ve altında olup ta birinci derecede subaylar ile bunların emeklileri ve birinci derecede bulunan astsubaylar ile bunların emeklilerine) görev tazminatının verilmesi amaçlanmaktadır." 

Anlayacağınız, gerçekten de birileri dedikodu yapıyorlarmış.

Bizce bu teklif, bugüne kadar önerilen her tekliften daha kucaklayıcı bir tekliftir. Bu fikrimizi 7 Aralık 2015 Günü yazmış olduğumuz "Asubaylara tazminat ve nabız ölçme çabaları" başlıklı yazımızda şöyle dile getirmişiz.

nabiz

Yeterli midir? Hayır değildir. Ancak içinde bulunduğumuz, "siyasi iradenin sorun çözme yönündeki istekliliği iklimini" kaçırmamak için bu teklifin bu şekilde çıkmasına sıcak bakmak gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi burada önemli olan bu tasarı ile TSK Personel Kanununun EK-IV Sayılı Makam Tazminatı Cetvelinde Asubayların nasıl yer alacağıdır. Olması gerektiği ve 2013'te Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önerdiği gibi "Yarbay seviyesinde mi?" Yoksa, Genelkurmay karargahının gönlünden geçtiği gibi "binbaşıların altında bir yerlerde mi..?"

makam tazminati 4 makam tazminati 1

Ne dersiniz? Genelkurmay Başkanlığı 2012 yılında gönderdiği taslağı arşivden bulup yeniden gündeme aldırmak için hayli çaba harcamış mıdır?

Şimdi karar sizin. Gelinen nokta ile yukarıdaki öykünün alakası var mıymış?

Biz bekleyip sonucunu göreceğiz...

Halil ERGENLİ

E. Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 41529 defa

Yorumlar   

0 #3 Macit Hocaoglu Emekl 21-04-2017 10:05
Göksel Ata kardeşime ve degerli meslektaşıma katılıyorum aynen söyledikleri ve yadıgı konu geçmişteki bizleri de yakından ılgılendiriyor.kendisine çok teşekkür ediyorum.
0 #2 Akif ÖZİZMİRLİ 29-01-2016 23:52
Merhabalar,
TSK Gn Kur'a intibak, tazminat, yüksek öğretim yapanların adeta cezalandırıldığını belirttiğim, yüksek öğrenim görüp astsubay olanlarla çalışırlarken yüksek öğrenim yapanlar arasındaki farkları anlatan ve özlük hakları ile ilgili attığım yazdığım maile:
gnkurper-pl-bimer'den cevap geldi. Bu maile göre :
1-Tazminatlarla ilgili açıklama aynen şöyledir:
" “Kıdemli Başçavuş” rütbesinde bulunan, sicil notu 90 ve üzeri olan personele “Başarılı Hizmet Tazminatı” ödenebilmesi yönünde hazırlanan kanun teklifi 22 Aralık 2015 tarihinde MSB’ye gönderilmiştir. Teklif takip edilmektedir." denilmektedir.
Temad'ın yayınladığı Aydın Ünal'ın Başbakanlığa gönderildiğini açıkladığı belgeye göre Bnb. Kd.Bnb, 1. dereceye düşmüş Astsubay ve bunların emeklilerine olarak belirtilmişti. Ama ifadeler farklı. Artık siyasilere mi? Gn.Kur'a mı? inanacağız bilemiyorum. Bu ifadeye göre tazminatlar herhalde sadece sicili 90 nın üzerinde olan çalışanlara verilecek ve emekli olunca kesilecek gibime geliyor. Dilerim ben yanılırım.
2-İntibaklarla ilgili çıkan kanundaki gibi kademeler verilmiş,
Özlük hakları ve mali konular içinse;
3- Askerlik kendisine has özellikleri, kanun ve kuralları bulunan, fedakârca çalışılan, onurlu ve zor bir meslektir. Her meslek icra edilen görevin niteliğine karşılık belirli bir ekonomik imkân sağlamaktadır. Bu kapsamda ödenen ücret, kişinin ve aile fertlerinin normal ihtiyaçlarını karşılamak üzere takdir edilmiş bir ücrettir. Bununla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline ve emeklilerine asgari çağdaş yaşam düzeyini sağlayacak miktarda bir ücret ödenmektedir. Ancak, mali hakların daha da iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar sürekli bir faaliyet olarak yürütülmektedir. Yapılan bu çalışmalar ilgili makamlarca olumlu bulunduğu takdirde netice alınabilmektedir. Bu nedenle, baş vurularınızda bu hususun dikkate alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Son madde ise:
4- "Başvurunuzda yer alan diğer hususlar, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun "Tavsiye ve Mütalaa Talepleri" başlıklı 27'nci maddesi kapsamında değerlendirilmiştir."
son madde olarak verilen ile her şeyin bir kandırmaca olduğunu anlamamak mümkün değil. Sadece çözüm getirmemek için anlatılmış birçok hikaye yazmışlar.
0 #1 Göksel TAHTA 25-01-2016 21:47
Aylardır imkan dahilinde konu ile ilgili bütün yazılan yazıları yorumları takip ediyorum söylentilere göre bazen tazminatı yakaladık bazen kaçırdık yeri geldi kendi adıma sevindim yeri geldi üzüldüm son şekli ile tazminat almaya hak kazanmış görünüyorum ama hiç sevinemedim ben 1/1 den emekli oldum şimdi 1/3 olacak benden önce emekli olan abilerimizin durumunu bu sitelerden öğrendim inanin çok ama çok Üzgünüm durumlar hakikaten vahim derecedeymis bilmiyordum
Mutlu değilim başlangıç derecesi 9/2 olursa hiç olmazsa 2/3 de olan meslektaşlarım da dahil olur ,sicil affı da çıktığı zaman işte o gün huzur bulurum diye düşünüyorum

You have no rights to post comments