All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Perşembe, 21 Ocak 2016 12:30

Tazminat, Dedikodu ve Yaşam Tarzı Olarak Askerlik

Öğeyi Oyla
(16 oy)

dedikodu siirDedikodu deyince aklıma hep Orhan Veli Kanık’ın o bilindik şiiri gelir. Ne de güzel anlatmış Şair dedikoduları. Sezen Aksu da bestelemişti bu şiiri. Sağ olsunlar hatırlamamıza vesile oldular, Levent Yüksel yorumuyla bir kez daha dinledim keyifle. Dilime dolanan kısmı da  “Geç bunları anam babam geç, Geç bunları bir kalem.” kısmı oldu nedense. 

Uzun zamandır gündemimizi meşgul eden asubaylara "görev/makam tazminatı" verilmesi çalışmalarında, her geçen gün bilgi kirliliği devam ediyor. Genelkurmay Asubayı Hv. Svn. Asb. Kd. Bçvş. Harun Ağpak'ın Kuvvet Asubaylarına gönderdiği bir ileti 19.01.2016 tarihinde sosyal medyada paylaşıldı. Biz de aldık değerlendirmeye ve anlamaya çalıştık.

İleti baştan sona ilginçliklerle dolu idi. İlk ilginçlik iletinin konu kısmında idi. İletinin konusu: "Tazminatlar ve Dedikodular". Yani Harun Bey tazminatlar konusunda dedikodu yapıldığını iddia ediyordu. Oysa günlerdir bizlere ulaşan meslektaşlarımızın tamamının tazminatlarla ilgili olarak ortaya attığı iddiaların kaynağı Harun Bey ile yapılan telefon görüşmeleri idi. Tazminatlar için "1/4 derece kademe" şartından başlayıp, 2 Kademeli Kıdemli Başçavuşluk ve 24 yıl görev şartıyla devam eden en sonunda da "Başarılı Asubay Tazminatı" şeklinde uydurulan sicile dayalı tazminat iddialarının tamamının kaynağı Harun Bey'in kendisidir. Zaten bu iletisinde de bunu sürdürmektedir.

harun tazminat

İletinin 1'inci maddesinde "Tazminatlar konusunun (görev/makam veya başarılı astsubay)" diyerek bunca zamandır Karargâhın nasıl yapsak da en az asubaya tazminat versek konusunda hala netleşemediğini, sicil sopasına bağlı tazminat fikrini gündemden kaldırmadığını görüyoruz.

2'inci maddede ise Genelkurmay Başkanı başta olmak üzere tüm komuta heyetinin "görev/makam" tazminatı verilmesi için gösterdiği gayretten hatta tüm enerjisini bu konuya verdiğinden söz ediliyor. Ne hikmetse "başarılı astsubay tazminatı" yok bu maddede. Burada da bir algı operasyonu söz konusu. Sanki "Başarılı astsubay tazminatı"nı icat edenler aynı komuta heyeti değil de başka bir yerden dikte edilmiş izlenimi verilmeye çalışılmış. Oysa biz biliyoruz ki bir "özlük hakkı" olan ve Başbakanın özellikle Konya Mitinginde "makam, görev tazminatı" olarak zikrettiği tazminat yerine "başarılı astsubay tazminatı" ikame etmeye çalışan Komuta heyetinin kendisidir.

4'üncü maddede belirtilen 20-24 yıl ibareleri de anlamlıdır. 20 yıl hiç bir rütbenin başlangıcı değildir. Gerçek hedefleri 24 yıl şartını getirmektir. 20 yıl ise bunun yumuşatılması için konulmuştur. Zaten maddenin devamında "ardından kapsamın genişletileceği" derken asıl niyeti açık etmiş. Diyor ki; önce mümkün olduğunca dar kapsamlı bir tazminat teklif edeceğiz, uslu durursanız kapsamı genişleteceğiz.

Kısacası tüm senaryolar Asubayların lehine değil aleyhine düzenlemeler üzerinedir. Tartışılan ve emekli asubaylarca kabul görmeyen 24 yıl ve sicil şartı dedikodusunu yayma ve toplumu buna alıştırma operasyonu hız kesmeden devam etmektedir. 

msb geri24.12.2015 Tarihinde Milli Savunma Bakanlığına gönderilen ve TBMM'ye tasarı olarak gönderilmesi beklenirken 12.01.2016 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına geri gönderilen taslak içinde Asubay Tazminatları da vardı.  Tazminat düzenlemeleri "samimi" bir şekilde “makam/görev tazminatı” verebilmek için gönderilse idi, Albaylara verilen erken emeklilik promosyonu ve uzman erbaşların ek gösterge düzenlemesi ile birlikte tazminatlar da TBMM'den geçerdi. Harun Bey ve Personel Başkanı da Bütçe görüşmelerini gecikme nedeni olarak zikretmek zorunda kalmazdı. Komuta kademesince, kuvvet/komutanlık astsubayları ile görüşülüp olurlarının alacağı söyleniyor. Peki, siz 24.12.2015 tarihinde MSB’ye gönderdiğiniz teklif için “kuvvet/komutanlık astsubaylarının” olurunu aldınız mı? Bu teklifin içeriği ile ilgili niçin doğru dürüst bir bilgilendirme yapmadınız? Yangından mal kaçırır gibi gönderilen teklif Asubayların lehine olacak bir teklif olsa böyle mi davranırdınız?

Bir diğer önemli husus ise "Askerlik yaşam tarzı olduğu için "Astsubay Meslek Yüksek Okulu" ifadesindeki "meslek" kelimesinin çıkartılması konusunu bizzat takip edeceğini ifade etmiştir" şeklindeki maddedir.

keser myoÖnce Sn. Ayhan Bayırlı'nın TEMAD Genel Başkanı Sn. Ahmet Keser'le gerçekleştirmiş olduğu ve 15 Aralık 2015 tarihinde TEMAD web sitesinde yayınlanan gündeme dair değerlendirmelerini içeren röportajında sarf ettiği sözleri hatırlayalım. 

"Senelerdir geldiniz bize dediniz ki; askerlik hayat tarzıdır, hayat tarzıdır. Bu genel başkan çıktı, değildir dedi. Benim okulumun adı meslek yüksek okulu, Astsubay Meslek Yüksek Okulu, tarzım hayat tarzı. Sen söylemişsin bu meslek diye. Bu meslek yüksek okullarını madem sen buraya aldın, o zaman düzenlemesini de yapacaksın." (Videosunu izlemek için resme TIKLAYINIZ)

Ne oldu? Hani TEMAD Genel Başkanına kızıyordunuz bu tür tespitleri yaptığı için. Şimdi bunun doğru olduğunu kabul edip değişiklik yapacağınızı söylüyorsunuz. Demek ki okula verdiğiniz isimle, "Askerlik yaşam tarzıdır" söylemi çelişiyormuş.

Peki, okulun adından "meslek" ibaresini çıkaracaksınız. İki yıllık Astsubay Yüksek Okulu mu yapacaksınız. Bunun akademik yapı içinde karşılığı var mı?  

Bugün Yüksek Öğretim sistemindeki "Yüksekokul" adı ile faaliyet yürüten tüm okullar, üst düzeyde uygulayıcı meslek elemanı yetiştiren yükseköğretim kurumlarıdır ve dört yıllık eğitim verirler. Fakülteler ile eşdeğer özelliğe sahiptirler.

Önlisans veya iki yıllık üniversite olarak bilinen kurumlar "meslek yüksekokulu" olarak adlandırılırlar. 

yok kanunu

Yani "yüksekokul" ile "meslek yüksekokulu" farklı iki eğitim kurumudur. Siz derseniz ki YÖK Kanunu bana "kafana göre takıl" demiş tabi ki buna bir diyeceğimiz yoktur.

Astsubay Meslek Yüksek Okullarının adları ile ilgili bir diğer samimiyetsizlik Okulların WEB sayfalarındaki İngilizce bölümlerinde yaşanmaktadır. Sayın Şükrü Irbık'ın kulakları çınlasın. Bu konuda çok uğraş verdi ama Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu'nun adındaki bu yanlışı düzelttiremedi. Aslında Şükrü Bey yapılması gereken her şeyi yaptı. Ortadaki kanunsuzluğu belgeleri ile ortaya koydu ama ne hikmetse Deniz ve Kara Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı bu konudaki hukuk tanımazlıklarında ısrarcı.

Yetkililer Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu'nun İngilizce sayfasında Okulun adına YÜKSEK kelimesinin İngilizce karşılığı olan HIGHER kelimesini eklememekte direniyor. Şimdi "Petty Officer Vocational School" olarak yazdıkları okul adından "Meslek" kelimesinin karşılığı olan "vocational" sözcüğünü de kaldıracaklarmış ve elimizde kala kala "Petty Officer School" kalacak?

damyo

Ya da "Deniz Astsubay Yüksekokulu" olacaksa bugün Yükseköğretim sistemimizde olan lisans seviyesinde eğitim veren 4 Yıllık Yüksekokul statüsüne mi çıkarılacak acaba?

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu'nun İngilizce sayfasındaki tarihçe bölümünde ise durum daha vahim. Yüksek sözcüğünün kullanılmaması bir yana, Sayfanın Başlığında "Gendarmerie Non-Commissioned Officer" yazılmışken metin içinde "officer" sözcüğü itinayla kullanılmamış. Bunu görünce "HIGHER sözcüğünün olmadığına mı yanalım, OFFICER sözcüğünün nasıl bir cambazlıkla metinden çıkarıldığına mı?" demekten alamadık kendimizi. Sahi dünyada "Non-commissioned" şeklinde bir asker sınıfı var mı? Kanun ordusu olmakla övünen Jandarma'nın kanunsuz olarak "HIGHER" sözcüğünü kullanmadığı gibi "OFFICER" sözcüğünü de Asubaylarına çok görmesi vahim değil mi?

jamyo

Örneğin Piri Reis Üniversitesi bünyesindeki Denizcilik Meslek Yüksekokulu'nun İngilizce adı "Maritime Vocatonal Higher School" iken Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu'nun adı neden "Petty Officer Vocational School"  diye sorsak dedikodu yapmış olur muyuz?

piri reis

Harun Bey;

Şimdi bizim yazdıklarımız dedikodu mu, asparagas mı? Tüm dedikodular yukarıdaki belgede olduğu gibi sizden çıkmıyor mu? Kaldı ki sağlıklı bilgilendirmenin olmadığı yerde dedikodu çarkının işlemesi normal değil mi?

Dedikodulardan rahatsız iseniz Genelkurmay WEB sitesinde bunca insanın merakla beklediği konularda doğru bilgilendirmeleri içeren bir duyuru yaparsınız. Herkes samimiyetinizi görür, elde ettiği bilgi kırıntıları ile yorum yapmaya çalışmaz. Bunu yapamıyorsanız sizin de kısa süre sonra aralarına katılacağınız Emekli Asubayların özel kanunla kurulmuş yasal temsilcisi TEMAD ile iletişim kurmayı denersiniz. Bilgilendirme yaparsınız. Onlar da üyelerini bilgilendirir ve böylece meslek büyüklerinize dedikoducu veya asparagasçı yakıştırması yapma nezaketsizliğinden kurtulursunuz.

Ne dersiniz, şiirin “Geç bunları anam babam geç, Geç bunları bir kalem.” Kısmının aklımızda kalmasının sebebi bunlar olabilir mi?

Kalın sağlıcakla… 

Halil ERGENLİ

E. Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 23688 defa

You have no rights to post comments