All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Perşembe, 14 Ocak 2016 20:30

Yere batsın BAT'ınız

Öğeyi Oyla
(22 oy)

Duyduk ki; göreve başladığından emekli oluncaya kadar,  sadece BAT sicili alabilmek kaygısıyla görev yapmak zorunda bırakılan bir assubay profili oluşturmak adına, tazminatları 90 puan ve üzeri baremine bağlayacaklarmış.

Türk Milleti’nin gözbebeği Silahlı Kuvvetlerimizin taşıyıcı unsuru olan asubay sınıfının STATÜSÜ üzerine oynanan oyunların, birilerinin, bitmek tükenmek bilmeyen “kural koyma” arzuları yüzünden yapılmamış mıydı “Bu Kadarına da PES!” serzenişleri?

Bu sebeple birikmedi mi on binler, İstanbul Caddelerine, Ankara Meydanlarına..?

Yaşlısıyla, genciyle, çoluğu çocuğuyla, kucağında bebeleri olduğu halde anneleriyle, ablalarıyla, turuncu önlüklerini turuncu şapkalarını giyerek,  ölümü dahi göze alıp doldurmadılar mı Abdi İpekçi Parkı'nı?

Allahını seven birileri söylesin. BAT kısaltmasıyla, “Başarılı Astsubay Tazminatı” adıyla ihdas edilmeye çalışılan ucube bir uygulama bizlerle dalga geçmek maksatlı değildir de başka hangi maksatlıdır?

Allah aşkınıza bakar mısınız? 
Astsubay Çavuş olarak, Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun olduklarından,  hatta öğrenciliklerinden itibaren, üzerlerine karabasanları gönderecek, her yıl amirin iki dudağı arasında bulunan rakamları, sözcükleri, bu vatanın semalarında 24 saat sesini eksik etmemeniz gereken uçakları uçuran, denizlerinde gölgesini eksik etmemeniz gereken gemileri yüzdüren, sarp dağlarında kuşa kurda teslim etmemeniz gereken her karış toprağı üzerinde tankları yürüten, taşları kendilerine yastık, geceleri kendilerine yorgan yaparak milletimizin bir tek neferinin dahi burnunun kanamaması için çırpınan, bu görevleri ifa etmesi sebebiyle yeni doğan yavrusunun bile aylar sonra ancak yüzünü görebilen, kendi düğününe dahi yetişemeyen assubaylarına BAT’ı uygun göreceksin. Sonra da; onlardan o uçakları yüzde yüz performansla uçurmalarını, gemileri yüzdürmelerini, tankları yürütmelerini, silahların tetiğinde elleri titremeden eksiksiz bir şekilde görev yapmalarını bekleyeceksin...

Her Allah’ın günü Al Bayraklara sarılı bedenlere olan vefanı BAT’ınla göstermeye, sıvasız evlerin sıvalarını şehit olduktan sonra sıvamaya, tuğlalarını sağlamlaştırmaya çalışacaksın.

Ülkendeki bütün memurlara uygun gördüğün 1 inci derece hakkını vermek için 50 yıl boyuncaderece kırk dereden su getirecek, 1 inci derece 4 üncü kademeye yükselme hakkını ülkende sadece ondan sakınacak, “denge tazminatı” adı altında vereceğin sadaka türündeki 100.00 TL.yi bile 8 sene insanları bağırtıp çağırdıktan sonra bir zahmet ULUFE niyetine verecek ve sonra da kalkıp; “bakın 100.00 TL.yi bile verdik, bunlara ne verirsen fazlasını isterler” diyerek, bir de her gün bu vatanın sağlığı selameti için bedenini, canını feda edenlerini tabutlarla memleketlerine, sıvasız evlerinin yanı başına gönderdiklerinin onurlarını sağlıklarında rencide edeceksin.

“Bunlara verilecek hakları bir kurala, sicile falan bağlamadan verirsek, disipline edemeyiz. Bunların ilmikleri elimizde olacak ki, ara sıra sıkıştıralım ve canlarını acıtabilelim. Görevlerini icra ederken bile BAT’ı düşünmek zorunda kalsınlar” düşüncesiyle, böyle ucube sistemleri geliştirme yöntemlerine hep birlikte inanın ki hayran kalıyoruz.  

Ne büyük buluşlar bunlar? Düşmanımın bile aklına gelmeyecek icatlar...

Benim, Allah size akıl fikir versin demekten başka bir dua gelmiyor aklıma... Gelen varsa bana da söylesin de ben de edeyim.

Bu camiayla futbol topu gibi oynayıp durmaktan vazgeçilmelidir.

Ülkemizin savunmasında birinci derecede rol alan, almaya da devam edecek olan assubay sınıfını layık olduğu en yüksek noktalara çıkarmak gerekirken, yüreğindeki vatan sevdasına kementler atmaktan vazgeçilmelidir.

konya mujde play

Ordunun içindeki bir kesime, emekli olmalarını temin için, kesenin ağzını sonuna kadar açarken, diğer bir kesimine, anasının ak sütü gibi helal olan tazminatlar konusunda kırk dereden su getirecek, akla hayale gelmeyecek yöntemlerle, çağ dışı uygulamalarla, üstelik de Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanının söz verdiği bir hususu yok saymaya çalışacak, vatanın kalbinden, kendisine karşı yeni küskünler ordusu yaratma tehlikesini, farklı cepheler açma girişimlerinden başka bir şeye yaramayacağını göremeyeceksin. (Başbakan'ın verdiği sözü izlemek için TIKLAYINIZ)

 

Bu durum bilerek yapılıyorsa çok vahimdir, yok bilmeyerek yapılıyorsa acilen bu nahoş durumdan vazgeçilmeli ve asubayların aidiyet duygusunun törpülenmesine izin verilmemelidir. 

Bir diğer  “ibret vesikası” olan konuyu da bir kaç cümle ile iredeleyip tehlikeli bir gidişin sonuçlarını izlemeye bırakalım kendimizi...

BAŞLANGIÇ DERECESİ diye bir konumuz var biliyorsunuz.

Asubayların, Meslek Yüksek Okullarından mezun olduklarında kazandıkları mezuniyet derece ve kademeleri konusu...

Polis Meslek Yüksek Okullarından mezun olanların görevlerine; 9 uncu derece 2 inci kademeden başlıyor olmaları, ancak Astsubay Meslek Yüksek Okullarından mezun olanların görevlerine; 9 uncu derece 1 inci kademesinden başlıyor olmaları durumu, TSK açısından ZÜL sayılması gereken bir konudur kanımca.

Ne yani?  Polis Meslek Yüksek Okullarında, Astsubay Meslek Yüksek Okullarına nazaran daha kaliteli eğitim veriliyor da onlar bu yüzden mi asubaylara göre bir yıl daha avnatajlı bir şekilde başlatılıyorlar görevlerine? 

TBMM’deki meclis stenograflarının ve daha bir çok MYO mezunlarının da aynı şekilde görevlerine; 9 uncu derece 2 inci kademeden başladıklarını biliyoruz. En azından böyle olmasının makul ve bizleri ikna edici bir nedeni olmalıdır diye düşünüyoruz.

Nedense asubay haklarını "vakti senesi geldiğinde" teslim ediyorlar ama bu anın gelmesi bazen 50 yıl, bazen 30 yıl, bazen 20 yıl, bazen de 8 yıl kadar sürüyor maalesef. Madem haklıyız, madem bu hakları veriyorsunuz da neden yıllarca bizleri bekleterek üzüyürsunuz, neden bir çoğumuz kara toprağa girdikten sonra mirasçılarımız vasıtasıyla ancak kavuşabiliyoruz haklarımıza?

İNTİBAK konusunda 13 yıl sonra yapılan düzenlemeden dolayı geçmiş 13 yıldaki kayıplarımızın mesulü kimdir mesela? 

Harp Okulları Eğitim süreleri 2 yıl, 3 yıl ve 4 yıl süreli hale getirlirken eş zamanlı olarak yapılan intibaklar konusu, söz konusu biz assubaylar olduğunda neden 13 sene beklenilmek zorunda bırakılıyoruz?  Aynı hataları tekrarlamamak için TAZMİNAT’ın, BAT’a bağlama çalışmalarına yani vermemek için ayak sürüme durumlarına derhal son verilmeli ve kurum içinde görev yapan diğer personele yapılan düzenlemelerin bir benzeri de bizlerin tazminatları konusunda mutlaka acilen yapılmalıdır.

Kurum içinde bir kesime tazminatlar konusunda rütbe şartı ortaya konulur iken, diğer bir kesime; “en az 24 yıl süreyle 90 ve üstü sicil alma zorunluluğu”  gibi akıl dışı bir yöntem ihdas edilmesinden vazgeçilmelidir. 

Yoksa BAT; bizlerin umutlarını, şevklerini, sevgilerini, aidiyet duygularını yerin dibine BATırmaktan başka bir işe yaramayacaktır, biline!

Tayyar Yıldırım

(E) Hv.İkm.Kd.Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 22736 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Sabır diploması Etme! »

Yorumlar   

0 #2 ali bağlar 15-01-2016 15:35
Sayın site yöneticileri. Saygı ve selamlarımı sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim. Emekli asubay olarak diyorum ki; yazılarınızı beğenerek takip ediyorum ancak bu yazılara yorum eklenmesinin yani sıra bunların beğenilip çeşitli sosyal medya argümanlarında yayinlanmasina imkan verilebilecek butonları olsa idi çok daha fazla ve çeşitli kademedeki nüfuz sahibi kişilere ulaşmasını sağlayabileceğimiz düşüncesiyle hayırlı cumalar diliyorum.

Sayın Ali Bağlar,
Sitemizde facebook hesabı ile yorum ekleme ve tüm sosyal medya mecralarında paylaşabilme butonları yazıların altında ve sitemizin sol tarafında mevcuttur. İlginize teşekkür ederiz.
0 #1 A.Güngör 14-01-2016 22:48
Allah sana sağlıklı uzun ömürler versin.Kalemin keskin olsun.

You have no rights to post comments