All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Salı, 19 Mayıs 2015 02:51

Baş yazı - Niçin "Asubay?"

Öğeyi Oyla
(24 oy)

Değerli dostlar, halen emekli ve geleceğin emekli Asubayları,

Özellikle son on yılda; iletişim araçlarının hızlı gelişimi, meslektaşlarımızın iletişim olanaklarını, toplum ortalamasının üstünde bir kapasite ile kullanmaya başlamaları,  HAK ve ADALET mücadelemize,  iletişim çağının gereklerine uygun bir ivme kazandırdı.

2000’li yılların başlarında; e-posta grupları, TEMAD sitesinin mesaj panosu ile gerçekleşen etkileşim; yeni kurulan ve Asubayların kendi malı olan, kurallarını kendilerinin belirlediği sitelerle devam etti.

Sorunlarımız ve çözüm önerilerini dile getirirken; “muhataplarımız ne düşünür?” endişesi, yerini Asubayların özgürce yazdığı, tartıştığı,  kampanyalar düzenlediği, gündem belirleyen bir anlayışa bıraktı.

İletişim kanallarını kullanarak oluşturulan yapılanmalar,  zamanın TEMAD Yönetimini,  mücadele konusunda, o güne kadar uygulanan edilgen yöntemlerden farklı yöntemler kullanmaya  yönlendirmek için baskı araçlarını kullanarak  sonuca ulaşmaya çalıştı. Bunda başarılı olunamayınca TEMAD’ın yeniden yapılandırılması için sahaya inilerek ciddi çalışmalara girişildi. Özellikle 2011yılındaki kan değişiminden sonra, mücadele stratejisi ve yöntemlerinin köklü bir şekilde değiştiğini hep birlikte gördük.

Tüm bunlar yaşanırken, zaman zaman sitelerde ve sosyal medyada Asubay toplumunun hiçbir derdine merhem olmayacak kısır çekişmeleri de üzülerek izledik. Entelektüel düzeyi, kişilik yapısı ve mücadeleye katkıları ile bilinenlerimiz bile bazen iletişim çağının dayanılmaz hafifliği içinde ana konularımızdan ve kişilik özelliklerimizden çok uzak ve olumsuzluklar içinde olduk. Sosyal medyanın kontrolsüz yapısı ve geniş kitlelere anında ulaşılabilmesi içimizdeki canavarın açığa çıkmasında etkili oldu.

Yaşanan süreçte Asubay toplumunun, göz önünde yazan çizenlerin içinden ROL Model yaratma konusunda ne kadar cömert olduğu da gözlerden kaçmadı. Bazen yaratılan ROL Modellerimizin,  bu yükü taşıyamadığını üzülerek gördük.  Birbirimize asgari nezaket kuralları içinde davranmayı bile çok gördüğümüz zamanlar oldu.

Artık Asubayların yeniden ORTAK AKILLA şekillenecek, kişisel kavgalardan uzak, Asubay Toplumunun canlı ve yazılı hafızası olma özelliğini koruyacak bir site gereksinimi orta yerde durmaktadır.

Bizler içinizden birileri olarak bu gereksinimi olanaklarımız elverdiği ölçüde karşılamaya çalışacağız.

Buradaki paylaşımlarda ana hedefimiz toplumdaki Asubay algısının hak ettiği düzeyde olmasına katkı sunmanın yanında Asubay HAK ve ONUR Mücadelesine bir nebze ışık tutabilmek olacaktır.

NİÇİN ASUBAY?

ataturk-un-turettigi-asubay1980 Yılında Askeri Darbe Yöneticilerinin TDK Yazım Kılavuzlarında Astsubay olarak değiştirdikleri ve doğrusunun ASSUBAY olduğunu iddia ettiğimiz meslek adımızı bundan böyle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bizzat kendi el yazısı ile belirttiği gibi ASUBAY olarak kullanmaya özen göstereceğiz.

Bu hususta Kütüphaneler, arşivler, bilgi edinme birimleri arasında mekik dokuyarak dil bilgisi kuralları ve en önemlisi ATATÜRK’ün bizzat türettiği şekil olan ASUBAY yazımının nasıl değiştirilerek bugünkü hale geldiğini "Evvelden Ahire Işıltılı Yansımalar” adlı yazı dizisinin üçüncüsünde  anlatan Sn. Şükrü IRBIK’ın ortaya koyduğu tarihi belge ve gerçekleri yok saymanın en hafif deyimle emeğe saygısızlık ve ATA’mızın mirasına ihanet olacağının bilincindeyiz.

Bu nedenle sitemizi Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlattığı 19 Mayıs tarihinde meslek adımızı ATA’mızın yazdığı şekliyle kullanarak sizlere armağan ediyoruz.

Bu vesileyle Ulusal Kurtuluş Savaşımızın meşalesinin Samsun’dan yakıldığı gün olan bugünü 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI olarak ulusça ve coşkuyla kutlamak umuduyla Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı Kahramanlarımızı ve Şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

SAĞLIK ve ESENLİKLER DİLEKLERİMİZLE…

EMEKLİ ASUBAYLAR Sitemizi hep birlikte yaşatacağız.

Halil ERGENLİ
(E) Dz. Asb. Kd. Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 30247 defa
Bu kategoriden diğerleri: Neredeyiz, hedefimiz nedir? »

Yorumlar   

0 #17 olgun oktay demircan 13-06-2015 12:29
2007 senesinde silahlı kuvvetlerden malulen emekli edildim.ancak emekli edilirken saglık yönünden silahlı kuvvetlerde görev yapamaz ancak heriş güç yapar diye rapor verildi.her devlet memuru emeklilikten sonra 10 yıl içerisinde isterse mesleğe geri dönebilirken silahlı kuvvetlerden her ne suretle ilişiği kesilirse kesilsin hiçbir personel geri dönemez diye yazı gönderildi.son yayınlanan haberler göre gerek ergenekon gerek balyoz soruşturmasına maruz kalan personelin mesleğe geri dönderildiği ve tüm haklarının geri verildiği haberini aldım.ben derimki haksa herkese eşit olmalı istekli olan personele mesleğe geri dönüş hakkı verilmeli.bunun için gelin elele verelim derim.saygılarımla mücadelemde yanımda olmanız dileğiyle
0 #16 murat 22-05-2015 21:01
Bu yeni web sitesinin kuruluşunu; www.emekliassubaylar.org sitesi mesaj panosundan öğrendim.
Siteyi bulmak kolay olmadı, dersem abartmış olmam.

Arama motorlarına www.emekliasubaylar.org yazdığınızda www.emekliassubaylar.org sitesi çıkıyor. Bu durum (çok yakın isim benzerliği) ve (org) seçeneğinden kaynaklanıyor, herhalde. Ayrıca www.emekliassubaylar.org internette epeyce yer tuttuğundan bu durum uzunca bir zaman devam edecek, galiba.

Başlarken tanıdık simaların bulunuşu; istemeyerek de olsa birçok soru işaretleri oluşturuyor. Tepkilerin ve dürtülerin var olabileceği; istemeyerek bir endişe yaratıyor. Dilerim boşa çıkar.

Bu alandan, www.emekliastsubaylar.net ve www.emekliastsubaylar.biz sitelerinin geçtiğini anımsıyoruz.

Hayırlı olsun.
0 #15 Hüseyin ÇATAL 22-05-2015 15:20
Davamız assubayın toplumdaki onurlu yerini alması ve haklarının verilmesidir. Buna hizmet eden her yol ve yöntem mubahtır. Emek sahiplerine teşekkür ederim.
0 #14 uğur GÜRNAL 22-05-2015 14:32
Tesekkür ediyorum,Sayın Halil ERGENLİ ve ekibine ellerine sağlık yanlız bu sayfaya nasıl üye olabiliriz açıklama yazarmısın teşekkürler.
0 #13 sertac 21-05-2015 19:37
Hersey icin tesekkurler
0 #12 Nedim ÖZKAŞ 21-05-2015 14:53
sayfanız güzel olmuş merkezi nerdedir
0 #11 MEHMET ÜNLÜ 21-05-2015 09:30
emegi geçenlşere teşekkürler
0 #10 Hidayet AYDIN 21-05-2015 01:33
Halil Ergenli Başkanım başta olmak üzere, emeği geçen ve katkılar sunan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyor sevgi ve saygılar sunuyorum.
0 #9 Hakan HEZER 21-05-2015 00:04
Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler, Halil ERGENLİ ve Semih KOÇ kardeşlerimize ayrıca teşekkürler, Assubaylar internet ve sanal ortamda bu günlere geldiyse sizlerin eseri. iyi ki varsınız. Astsubay camiamızın isimsiz kahramanları
0 #8 Ahmet Gultekin 20-05-2015 23:03
Merhaba

Tebrik eder. Başarılar dilerim

You have no rights to post comments