< < TEMAD Marmaris Şubesi İle Söyleşi
All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 10 Eylül 2015 11:30

TEMAD Marmaris Şubesi İle Söyleşi

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
 • SAYIN İZZET KARAAĞAÇ, 21 YIL ÖNCE KURULMUŞ NEREDEYSE ÇEYREK ASIRA YAKLAŞMIŞ VE MUĞLA İLİ SINIRLARI İÇİNDE İLK KURULAN ŞUBENİN BAŞKANISINIZ. MARMARİS BİRÇOK İNSANIN YILIN BELLİ ZAMANLARINDA GELMEK İÇİN CAN ATTIĞI, CİDDİ MALİYETLERE KATLANDIĞI BİR İLÇEMİZ. AYNI ZAMANDA DENİZ KUVVETLERİMİZİN İKİNCİ BÜYÜK ÜSSÜNÜN BULUNDUĞU BİR YERLEŞİM YERİ. BU ÖZELLİKLERİN ŞUBENİZE YANSIMALARINI KONUŞACAĞIZ. ANCAK ÖNCE SİZİ TANIYALIM. SİTEMİZ OKUYUCULARINA VE MESLEKTAŞLARIMIZA KENDİNİZİ, MESLEKİ GEÇMİŞİNİZİ DE ÖZETLEYEREK, TANITIR MISINIZ?
 • 1950 Çorum- İskilip doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Ankara’da tamamlayarak 1970 yılında Dz.Astsb.Hz.Okuluna katıldımbaskan. 1971 yılında Dz.K.K.’lığında göreve başladım. 25 yıl gemi ve kara birliklerinde görev yaparak 1996 yılında Ankara Dz.K.K.’lığı karargahından emekli oldum. Eczacı bir oğlum ve 2 torunum var. Astsubaylığın yanı sıra 15 yıl amatör ve profesyonel liglerde futbol hakemliği, 18 yıl da futbol hakem gözlemciliği yaptım.
 • DERNEK YÖNETİCİLİĞİ MEŞAKKATLİ BİR İŞ. SİZ UZUNCA BİR SÜREDİR YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ VE ŞUBE BAŞKANLIĞI YAPIYORSUNUZ. TEMAD’LA İLK TANIŞMANIZ NASIL OLDU, SİZİ TAŞIN ALTINA ELİNİZİ KOYMAYA İTEN NEDENLERDEN SÖZ EDERMİSİNİZ?
 • Emekli olup Marmaris’e 1997 yılının başlarında yerleştim. TEMAD Mammaris şubesine üye oldum. Değişik tarihlerde 5 yıl yönetim kurulu üyelikleri yaptım. 2008 yılında Şube Başkanlığına seçildim. Halen de bu görevi yürütmekteyim.  Neden elimi taşın altına koydum? Meslektaşlarımın en iyi şekilde temsil edilmesi ve Aksaz Deniz Üs K.’lığı ile (Benim de Deniz Asb. olmamın etkisi olabilir) iletişim halinde olunması, sürekli astsubaylarla ve subaylarla görüşmelerin yapılması fikri etkili oldu.
 • MARMARİS TEMAD ŞUBEMİZİN HÂLİHAZIRDA SAHİP OLDUĞU FİZİKİ KOŞULLAR VE ÜYELERİNİZE SUNDUĞUNUZ İMKÂNLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
 • etkinlik7Şube Başkanlık odası ve bürosu, lokal ve kadın kolları odası olarak 3 ayrı bölümden oluşan yerleşim düzenimiz var.

  Lokal: Kütüphane, Günlük gazete, TV ve oyun salonu olarak kullanılıyor.
  Kadın kolları odası: Bayan üyelerimiz ve eşlerimiz 15 günde bir toplanarak bir ara geliyorlar. Bunun dışında toplantı odası olarak kullanılıyor.  Halk Eğitim Md.’lüğü ile diyalog kurularak kadınlara kurslar açılıyor..

 • DENİZ KUVVETLERİNİN PERSONEL MEVCUDU HAYLİ KALABALIK OLAN BİR ÜSSÜ VE CİDDİ MEVCUDU OLAN HAVA KUVVETLERİ BİRLİĞİ İLÇENİZDE BULUNUYOR. GELECEĞİN EMEKLİLERİ OLAN ASUBAYLARIN ŞUBENİZE İLGİSİ NE DÜZEYDEDİR?
 • Aksaz Deniz Üs K.’lığı, Güney Görev Grup. K.’lığı (gemiler ), Sahil Güvenlik Grp.K.’lığı,  5.nci Hava Füze K.’lığı ve Jandarma K.’lığı'na, Komutanlarını ve Personelini ziyaretlere gidiyoruz. İletişim içindeyiz. Oralardan emekli olup Marmaris’e yerleşen arkadaşlarımız gelip üye oluyorlar.
 • AKSAZ ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ EN BÜYÜK ASKERİ KAMPLARDAN BİRİSİ. KAMP DÖNEMLERİNDEN YARARLANAN EMEKLİ MESLEKTAŞLARIMIZ MARMARİS’E GELDİĞİNDE ŞUBENİZE İLGİ GÖSTERİP İMKÂNLARINIZDAN YARARLANIYOR MU?
 • Evet. Kampa katılan genel merkez üyeleri, şube başkan ve yönetim kurulu üyelerinden ziyaretimize gelenler oluyor. Bazen yer bulamayan veya misafirhanede kalmak isteyenlerin istekleri oluyor. Bu arkadaşlarımıza da yardımcı oluyoruz..
 • E.A. ŞUBE FAALİYETLERİNİN İCRASINDA VE BİR TEMAD ŞUBESİNİN YAŞATILMASINDA NE GİBİ GÜÇLÜKLERLE KARŞILAŞIYORSUNUZ, VARSA BU GÜÇLÜKLERİ NASIL AŞABİLİYORSUNUZ?
 • Şubelerin ayakta kalabilmeleri için mutlaka mali bütçe önemli ama parada her şeyi çözmüyor. Yapacağınız faaliyete göre doğru planlama, doğru kimselerle iyi ilişki kurmak da çok önemli.
 • ŞUBENİZİN YÖNETİM BÜROSU VE LOKAL KISMI MARMARİS’İN MERKEZİ BİR YERİNDE VE BU İMKÂNLARI SİZİN BELEDİYE İLE GELİŞTİRİLEN OLUMLU İLETİŞİM İLE SAĞLADIĞINIZI BİLİYORUZ. BU KONUDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ.
 • Dernek yönetiminde olan ve başkanlık yapan arkadaşlarıma, il ve ilçe yöneticileri ile mutlaka iyi iletişim içinde olmalarını ve ziyaretlere gitmelerini, milli ve dini bayramlar ile önemli günlerde protokoldeki yerlerini alarak TEMAD Şubesini en iyi şekilde temsil etmelerini öneririm. Gerisi zaten kendiliğinden gelişiyor.
 • E.A. ÜYE SAYINIZ NEDİR? ÜYELERİNİZİN ŞUBE FAALİYETLERİNE KATILIMDA İSTEKLİ OLDUKLARINI SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ? MARMARİS İLÇESİNDEKİ EMEKLİ ASUBAYLARIN ÜYE OLMA NOKTASINDA İSTEKLİ OLDUKLARINI SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ?
 • Şubemizin üye sayısı 138. Son zamanlarda üyelerimizin faaliyetlere katılımı eskiye nazaran azalıyor. Çok istekli gözükmüyorlar. Bunun en büyük nedeni de bence emeklinin her geçen gün maaşlarının, alım gücünün azalması. Yani enflasyon oranında maaşlara zam yapılmaması.
  Yeni katılan üyelerimiz oluyor.
 • BAŞKANIM, ÜYE OLMA POTANSİYELİ OLAN BİR MESLEKTAŞIMIZIN ŞUBENİZE GELİP "NEDEN TEMAD'A ÜYE OLMALIYIM ?" ŞEKLİNDE BİR SORUSU İLE HİÇ KARŞILAŞTINIZ MI? BÖYLE BİR SORUYA NASIL YANIT VERİRSİNİZ?
 • Böyle bir soru ile karşılaşmadım. Neden üye olmalı derseniz:
  1. Birlikte olmaktan her zaman güç doğar. Meslektaşlarımızın çoğu doğduğu değil hoşlandığı veya çalıştığı yerlere yerleşiyor. Bu nedenle arkadaşlarımızın dosta, arkadaşa ve çevreye ihtiyaçları var. İşte bunları TEMAD Şubelerimiz karşılayabilir.
  2. Muvazzaf oldukları dönemdeki sorunlarla mücadele etmek için dernek yönetimlerine girerek katkı sağlamalarını öneririm.

 • EMEKLİ ASUBAYLARIN VE AİLELERİNİN DERNEĞİMİZE İLGİSİNİN ARTTIRABİLMESİ İÇİN NE TÜR ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ? SONUÇ ALABİLİYOR MUSUNUZ?
 • İlçemizdeki Birlikleri ziyaretlerimizde kendilerine üye olmalarını ve önerilerini soruyoruz, ama her emekli olanıda üye yapamıyoruz.
 • E.A BÖLGENİZDE BULUNAN GEREK KAMU KURUMLARI, ASKERİ KURUMLAR VE YEREL YÖNETİCİLER GEREKSE DİĞER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE OLAN İLİŞKİLERİNİZ NASIL?
 • Kaymakam, Garnizon K.’lığı, Belediye Bşk.lığı'na sık sık ziyaretler gerçekleştiriyoruz. İadei ziyaretler oluyor. Yapmış olduğumuz etkinliklere davet ediyoruz. Katılımlar oluyor. Örneğin; Dünya Astsubaylar Günü kutlamamızın 2012 yılındaki protokol masasında Kaymakam, Garnizon Komutanı,  Aksaz Deniz Üs K.’lığı Kıdemli Astsubayı, Hava Radar K.’lığı Kıdemli Astsubayı ve Dernek yönetimi, yine aynı amaçla 2013 yılındaki kutlama yemeğinde Belediye Başkanı, Genel Başkanımız Ahmet KESER, partilerin ilçe başkanları, muvazzaf Astsubaylar ve üyelerimiz bulundular.  STK ile ilişkilerimiz de çok iyi. Marmaris Kent Konseyi yürütme kurulu üyesiyim. 
 • E.A. ŞUBENİZİN SON BİR YILLIK FAALİYETLERİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?
 • - Üyelerimizin hastalık, doğum, sünnet ve evlilik düğünlerinde, Allah gecinden versin ölümleri halinde (Cenazede isteyen üyemize askeri tören yaptırıyoruz) yanlarında oluyoruz.
  - Yılbaşılarını bir arada kutluyoruz.
  - Mart ayında Ağaç dikme etkinliği yapıyoruz. Etkinliklerimize son 2 yıldır bir ilkokul sınıfının öğrencilerinide götürüyoruz
  – Anneler ve babalar günlerinde kültürel gezi veya yemekler düzenliyoruz
  – Tüm milli bayramlarda ve Atatürk'ün Marmaris’e gelişini anma töreninde protokoldeki yerlerimizi alıyor ve Atatürk anıtına dernek çelengimizi sunuyoruz.
  – Dini bayramlarda protokol bayramlaşmalarına katılıyor, bayramın 2'nci günü dernek lokalinde üyelerimizle bayramlaşma töreni yapıyoruz
  – Ramazan ayında iftar yemeği düzenliyoruz.
  – Aksaz Deniz Üs K.’lığının tüm protokol ve devir-teslim törenlerine katılıyoruz
  – 17 Ekim Dünya Astsubaylar ve TEMAD'ın kuruluş yıldönümü kutlamasında Atatürk anıtına çelenk koyma töreni yapıyor ve topluca bir araya gelerek günümüzü etkinliklerle kutluyoruz.
  - Kültürel gezi, toplu kahvaltı ve yemek etkinlikleri yapıyoruz. 

 • SİZCE ASUBAYLARIN EN ÖNEMLİ ÜÇ SORUNU NEDİR? BU SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ HUSUSUNDA İZLENEN YÖNTEMLER HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİRSİNİZ?
 • - Mesleğinizi tüm zorluğuna rağmen severek yapınız.
  - TSK’ dan Emekli olurken birilerine veya tayin yerinize kızarak emekli olmayınız. Kendinizi, eşinizi ve çocuklarınızı düşünerek emekliliğe kendinizi hazırlayınız.
  - Emekli olduktan sonrada TEMAD’a üye olarak, muvazzaflık döneminizdeki olumsuzluk veya haksızlıklarla birlik ve beraberlik içinde mücadele ediniz.

 • SİTEMİZİ TAKİP ETME FIRSATINIZ OLUYOR MU? SİTEMİZLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR? ASUBAY TOPLUMUNA DAHA FAYDALI OLABİLMEK ADINA ÖNERİLERİNİZ VAR MI?
 • Evet sitenizi beğenerek takip ediyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.
 • SON OLARAK TEMAD VE ASUBAY TOPLUMUNA YÖNELİK BİR MESAJINIZ VAR MI?
 • Tüm Meslektaşlarıma, TEMAD’a üye olsun veya olmasın, TEMAD’a sahip çıkmalarını, mevcut yönetimi desteklemelerini öneriyorum. Yönetim ile sorunları veya tenkitleri varsa bunu Genel Kurulda yapmalarını tavsiye ediyorum. Emekli olan tüm meslektaşlarımın TEMAD’a üye olmalarını bekliyorum.
 • Ayrıca, yurdumuzun her köşesinde bölücü PKK’lılarla mücadele eden Tüm TSK ve Emniyet Teşkilatının Allah yardımcısı olsun. Şehitlerimizi şükranla yad ediyorum. Mekanları Cennet olsun. Kederli ailelerinin ve milletimizin başı sağ olsun. Yaralı gazilerimize acil şifalar dilerim. Tüm meslektaşlarımıza sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler temenni ederim.
 • SAYIN BAŞKANIM SORULARIMIZA VERDİĞİNİZ İÇTEN VE SAMİMİ YANITLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. SAĞLIK VE BAŞARILAR DİLERİZ..
Röportajı gerçekleştiren: Halil Ergenli
Kapak Resmi : Mustafa AYTAR

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 5750 defa

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar