< < TEMAD Kırklareli Şubesi İle Röportaj
All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 26 Haziran 2015 11:09

TEMAD Kırklareli Şubesi İle Röportaj

Öğeyi Oyla
(7 oy)
 • Emekli Asubaylar : SAYIN SEDAT KARACADURALİOĞLU, SİZ VE YÖNETİM KURULUNDA GÖREVLİ ARKADAŞLARINIZ TARAFINDAN KIRKLARELİ TEMAD ŞUBEMİZİN BÜYÜK BİR ÖZVERİ VE GÖREV BİLİNCİ İLE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ.ÖNCELİKLE SİTEMİZ OKUYUCULARINA KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?
 • TEMAD KIRKLARELİ. 1953 Kırklareli Pınarhisar doğumluyum. ilk okulu Pınarhisar, Orta okulu Kırklareli Merkez Orta Okulu’nda okudum. 1970 yılında Beylerbeyi Deniz Assubay Hazırlama Okulu’nda eğitime başladım ve 1972 yılında mezun oldum. 1972-1973 yıllarında Derince Makine Sınıf Okulu Elektrik Elektronik Okulları Komutanlığı’ndan Elektrik Assubayı olarak mezun oldum.
 • E.A. : BÖYLECE BAHRİYE GÖREVİNE BAŞLAMIŞ OLDUNUZ.
 • T.K. : Evet. Atandığım ilk görev yeri TCG BERK (D 358) oldu. 1973-1977 yıllarında görev yaptım. 1974 Kıbrıs çıkartmasına TCG BERK ile katıldım. 1977 yılında Taşkızak Tersanesi’nde kızağa konulan TCG ÇAKABEY gemisine tayin oldum. Bu esnada Tersane’de onarım işlerini yapan 03 Atölye müdürü görevinde bulundum. Bir yıl sonra Beşiktaş Deniz Müzesi’ne tayin oldum. 1980 yılında TCG DONATAN gemisine tayin oldum. 1981 yılında Karadeniz Ereğli’de konuşlu bulunan Mayın Grup Komutanlığı’na atandım. 1985 yılında geçici görevle ordu evi bölük Assubaylığı ve nihayetinde Assubay Ordu Evi müdürlüğü görevini icra ettim. 1986 yılında Harp Karargâhı ve Muhabere Elektronik Tesisler Komutanlığı Çanakkale’ye atandım. 2002 yılında Deniz Harp Okulu Komutanlığına atandım. Birliğe katıldım ve emekliliğimi vererek, ordudan ayrıldım.
 • E.A. : EMEKLİLİĞİNİZLE BİRLİKTE TEMAD SERÜVENİNİZ DE BAŞLAMIŞ OLDU SANIRIM?
 • T.K. 2002 yılı 29 Eylül’ünde ordu ile ilişiğimi kesip, Ekim ayının 2.sinde Çanakkale TEMAD’a üye oldum. 2013tk 7 yılında bir karar vererek Kırklareli’ne taşındım. Eşimi daha önce Kırklareli TEMAD’a üye yapmıştım zaten. Bizim için TEMAD ailedir. Deniz Assubayı oğlumun Pınarhisar ilçesinde yapılan düğününe Kırklareli TEMAD olarak katılmaları beni onurlandırmıştı. Ben de eşimi Kırklareli TEMAD’a üye yaptım. Kırklareli’ne taşınınca TEMAD şubesinin dağılmak ve kapanmak üzere olduğunu gördüm. Kapanmaması için emekli Assubay Mahmut Alpagut’a; “gel, sizi başkan yapalım, ben de kaydımı Kırklareli’ne aldırıp, dernekte bulunurum” dedim. Mahmut Alpagut cevaben; “başkan siz olun, siz kıdemlisiniz” dedi. Ben de; “ hayır, bu işin kıdemi olmaz, biz emekliyiz. Kırklareli’de yerleşen emekli Assubaylar çoğunluğu Kara Kuvvetleri’nden siz birbirinizi daha iyi tanırsınız” dedim ve kendisini ikna ettim. 
 • Nihayet Şube Başkanı Mahmut Alpagut, Muhasebe Sorumlumuz Şevket Mercan, ikinci Başkan ben Sedat Karacaduralıoğlu ve Genel Sekreter eşim Saadet Karacaduralıoğlu ve üye Hasan Güner ile yönetim kurulunu oluşturduk. Şube Başkanımız Mahmut Alpagut ve Şevket Mercan haftanın 7 günü çalışıyorlar. Bu durumda derneği ben her gün açıp kapatıyorum.
 • E.A. : KIRKLARELİ TEMAD ŞUBEMİZİN HÂLİHAZIRDA SAHİP OLDUĞU FİZİKİ KOŞULLAR VE ÜYELERİNİZE SUNDUĞUNUZ İMKÂNLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
 • T.K. : TEMAD yönetimini teslim aldığımızda gördük ki; genel kurulda sahip çıkılmazsa şube kapatılacaktı. Üyeler gelmiyor ve aidatlarını ödemiyordu. Teslim aldığımızda kasada sadece 300 lira para ve bu, bir aylık kira parasıydı. Bir ay sonra şubemizin de içinde bulunduğu Kızılay binasından, yıkım kararı alındığı için bizi de çıkardılar. Paramız ve yardımımız olmadığından derneği ikamet ettiğim binanın sığınağına taşıdık. 7 ay sığınakta dernek faaliyetlerini yürüttük. Daha sonra yönetimdeki arkadaşlar ve gönüllü arkadaşlarla bir iş hanında büro tuttuk. Kirası, yakıt parası, elektriği, suyu, badanası, taşınması vs masrafları kendi cebimizden verdik. 2015 yılı gelen aidatlar 3-4 aylık kiramızı karşılamadı biz yine cebimizden ödüyoruz kirayı yakıtı ve elektriği.
 • E.A. : ÖZELLİKLE ANADOLU’DA BULUNAN KÜÇÜK ŞUBELERİMİZLE YAPTIĞIMIZ SÖYLEŞİLERDE ANLATTIĞINIZ TÜRDEN FEDAKÂRLIK ÖYKÜLERİ İLE KARŞILAŞIYORUZ. SANIRIM BÖYLECE TEMAD’IMIZIN GERÇEK GÖNÜLLÜLERİNİ HEM BİZ, HEM DE tk 3OKUYUCULARIMIZ TANIMIŞ OLUYOR. BUYURUN DEVAM EDİN LÜTFEN.
 • T.K. : Teşekkür ederim. Üyelerimizi önce kaynaştırmak ile işe başladık fakat siyasi görüşler nedeniyle bir araya gelmiyor ve konuşmuyorlardı. Öyle ki, kurucu başkan istifa etmiş ve üyelikten ayrılmıştı. İkinci seçilen başkan Çanakkale’ye taşınmış, yerine gelen başkan istifa etmiş ve üyelikten ayrılmış kurucu üyeler istifa edip üyelikten ayrılmıştı.
 • E.A. : ŞUBE FAALİYETLERİNİN İCRASINDA VE BİR TEMAD ŞUBESİNİN YAŞATILMASINDA NE GİBİ GÜÇLÜKLERLE KARŞILAŞIYORSUNUZ, VARSA BU GÜÇLÜKLERİ NASIL AŞABİLİYORSUNUZ?
 • T.K. : Emekli assubaylar birlik, lojman, ordu evi üçgeninde uzun yıllar çalıştıklarından sivil halk ile uyumları olmuyor. Mahalle bakkalı, kahvehanesi hariç Kırklareli’ndeki emekliler jandarma gazinosu ve ordu evine gidip geliyor. Derneğe ve diğer sivil toplum kuruluşlarına soğuk bakıyorlar. Görevdeyken subaylar onlar için düşündüğünden (!) veya bir toplantıya gittiğinden emekli olunca katılmak içlerinden gelmiyor.tk 1
 • Ben emekli olduktan sonra TEMAD, Gaziler Derneği, ÇYDD, Sokak Hayvanları Koruma ve Kırklareli Sanatçı ve Edebiyatçılar Derneğine üye oldum, bir kısmının da yönetimine girdim. Kırklareli Kent Konseyi’ne girdim. Burada engelliler komisyonu, çevre platformu ve imar komisyonunda görev aldım. Emekliliğimi geçiriyorum. Bu durumu arkadaşlara anlatıyorum ancak; “bize ne verecek, işim mi yok, onlar boş işler” şeklinde cevaplarla karşılaşıyorum maalesef. TEMAD’a da istekli değiller fakat üye olmadıkları halde devamlı danışmak için geliyorlar. Geçtiğimiz günlerde 1960 mezunu emekli assubay ağabeyimiz (1980 yılında emekli olmuş) acilen beni evden çağırdı. O zamanlar dernek, bizim sığınakta. Gaziler Derneği’ne gelmiş, ben de apar topar gittim hemen. İlk sorum; “TEMAD’a üye misin” oldu. Cevaben; “hayır, değilim” dedi. Nedenini sorduğumdaysa; “ ben İzmir’de emekli oldum. Ayvalık-Küçükkuyu tarafında askeri kampları gördüm, kızdım. Üye olmadım” dedi.
 • E.A. : BU KAMPLARDAKİ AKSAKLIK VE AYRIMCILIKLA TEMAD’IN İLGİSİ NEYMİŞ ACABA?
 • T.K. : Yok elbet. Ben TEMAD’ın bizzat bu haksızlıkları gidermek için 1984 yılında kurulduğunu, mücadele ettiğini söyledim. Sonra emekliye verilen yüz lira ile 1-4’ü meselesini hatırlattım. Diğer haklar ve haksızlıklar da zamanla düzelecek dedim ve kendisine; “gelin sizi üye yapalım” diye teklifte bulundum. Yine de olmayacağını söyleyince; “ TEMAD’a inanmıyorsanız neden beni çağırdınız” diye sordum. Kızının 35 yıl sonra boşandığını ve kart çıkartmak istediğini söyledi. Yine de yardımcı olduk ve işlemleri için Askerlik Şubesi’ne götürdük.
 • E.A. : ÜYE SAYINIZ NEDİR? ÜYELERİNİZİN ŞUBE FAALİYETLERİNE KATILIMDA İSTEKLİ OLDUKLARINI SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ? KIRKLARELİ İLİNDEKİ EMEKLİ ASUBAYLARIN ÜYE OLMA NOKTASINDA İSTEKLİ OLDUKLARINI SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ?
 • T.K. : Kırklareli 70 bin nüfuslu bir il. Askerlik Şubesi’ne 59 Emekli Assubay kayıtlı. TEMAD’a üye 28 kişi. Diğerleri görev esnasında Kırklareli’nde evlenip, emekli olunca hanımın memleketine yerleşenler. Toplamda 120 üye kayıtlı ancak düzenli aidat ödeyen 25 kişi. 75 tane net kayıtlı üyemiz ise ara sıra aidat ödüyorlar. Bu durumda bile dernek olarak, üyelerimizin her türlü evlilik, ölüm, doğum, hastane gibi sosyal etkinliklerde bulunuyoruz.
 • E.A. : BAŞKANIM, ÜYE OLMA POTANSİYELİ OLAN BİR MESLEKTAŞIMIZIN "NEDEN TEMAD'A ÜYE OLMALIYIM ?" ŞEKLİNDE SORUSUNA NASIL YANIT VERİYORSUNUZ?
 • T.K. : Bakın üye olma potansiyeli olan zaten arayıp kendi buluyor bizi ve üye oluyor. Ama olmak istemeyen kırk dereden su getiriyor. Yine bir emekli assubayımıza; “gel üye ol” dediğimde cevaben; “TEMAD bize ne verecek, ben askeriye karışmam” gibi sözlerle karşılaşıyorum. Ama mesela bu sözleri eden assubayımız bir ay sonra rahmetli oldu ve eşi derneği arayarak; “askeri tören yapılacak mı” diye sordu. Elimizden geleni yaptık tabii. Ama aynı hanımefendi bir süre sonra yine telefon ederek; “maaşım hala bağlanmadı” deyince; “hanımefendi kocanıza gel üye ol dedim olmadı, siz gelin üye olun” dedim. Sonuç olarak herkes TEMAD’ı kolay yerden kullanmayı seviyor.
 • E.A. : BÖLGENİZDE BULUNAN GEREK DEVLET GEREKSE DİĞER SİVİL TOPLUM KURUMLARI İLE OLAN İLİŞKİLERİNİZ NASIL?
 • T.K. : Biz TEMAD olarak derneğimizi Kent Konseyi’nde temsil ediyoruz. Yine aynı şekilde Jandarma ve Polis tk 2gibi kurumlarla Valilik ve Belediye Resepsiyonlarında, Bayramlarda, çelenk koyma törenleri, şehitler günü vs her türlü etkinlikte kesinlikle yer alıyor ve TEMAD’ın ilimizde tanınmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Önceleri birçok kişi TEMAD ile Tema’yı karıştırıyordu. Ancak şimdilerde yer aldığımız tüm platformlarda yavaş yavaş derneğimizi tanıyor ve öğreniyorlar. Şu anda ilimizde icra edilen Valiliğin ve Belediyenin her türlü etkinliğine davet ediliyoruz.
 • E.A. : ŞUBENİZİN SON BİR YILLIK FAALİYETLERİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?
 • T.K. : Derneğimiz toparlanma aşmasında olmasına rağmen üyelerimize her türlü yardımı sağlamaya çabalıyoruz. Mesela geçtiğimiz günlerde 1971 yılında mezun olan 1973 yılında ordudan malulen ayrılan bir assubayımıza 43 yıl sonra emekli assubay olarak askeri kimlik kartı çıkarttık ve üye yaptık. Eğer üye sayımız artar ve ekonomik olarak rahatlarsak, üyelerimize çeşitli etkinlikler yapmayı düşünüyoruz. Ama gezi ya da kamptan ziyade bir TEMAD Hatıra Ormanı ilk düşüncemiz.
 • E.A. : SİTEMİZ HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR? ASUBAY TOPLUMUNA DAHA FAYDALI OLABİLMEK ADINA ÖNERİLERİNİZ VAR MI?
 • T.K. : Sitemizi devamlı takip ediyorum. Ve gerektiğinde yorumlarımla katkıda bulunuyorum. Faydalı açıklayıcı ve bilgi veren bir site olarak başarılar diliyorum.
 • E.A. : E.A. SON OLARAK TEMAD VE ASUBAY TOPLUMUNA YÖNELİK BİR MESAJINIZ VAR MI?
 • T.K.  : Emekli olan arkadaşlara görevdeyken ev, birlik, orduevi üçgeninden çıktınız şimdi ev, orduevi düzlemine geçtiniz. Bizler çoğu sivile göre çok bilgiliyiz, bizler zihnen ve beden çalıştığımız için toplumda her zaman iyi yerlerdeyiz ve bilgiliyiz. Bu bilgilerinizi sivil toplum kuruluşlarında paylaşıp aktarın, bu hem sizin için iyi olacaktır hem de faydalananlara yaralı olacaksınız demek istiyorum. Görevdeyken bizi halktan uzaklaştırdılar. Bizim yerimize subaylar düşündü, subaylar uyguladı. İşlerin hamallığı bizde, onlar ise kaymağını yedi. Bu durumdan kurtulalım. Devamlı orduevi, gazino ve kamplarda askeri muhabbetten sıyrılmak gerek. TEMAD’a üye olun, eşinizi ve çocuğunuzu üye yapın. Hatta dost ve arkadaşlarınızı da. Bizi bizden daha iyi tanıyan ve yardımlaşan olmaz.
 • Biz 1973 mezunu deniz assubayları olarak 702 kişi mezun olduk. Geçenlerde kayıtlara baktım hemen hemen bütün arkadaşlar görev yaptıkları yerlerde yerleşmiş. Anadan, babadan yer kalanlar ve Ankara, Bursa, Eskişehir harici görevden uzak yerlere yerleşen yok. Bu durumda bizler, yerleştiğimiz yerlerde sınıf ve meslek arkadaşlarımız çoğunlukta iyi ve kötü günde bir araya geliyorlar. Çanakkale’de Assubay vefat ettiği zaman mezarlığa gidenler yine silah ve görev arkadaşları. Ben TEMAD’a üye olmayan bir assubayın cenazesine gittim 10 kişi vardı. Onlar da eşinin öğretmen arkadaşlarıydı maalesef.
 • TEMAD iyi günde de yanınızda kötü günde de yanınızda. Bu gün hangi TEMAD Şubesine gitseniz size yardım ederler.
 • TEMAD bizim derneğimiz. Bazı arkadaşlar hep şikayet ediyorlar; “ TEMAD ne yapıyor, ne veriyor, niye tk 6çalışmıyor” diyerek. Oysa olayları iyi takip edip koordinasyonu genel merkezden öğrenmeye çalışsalar daha iyi olur. Hiç kimse birden bire hak vermez. Mücadele gerekir. Mücadelede belli noktaya gelindi.
 • Bana göre bütün mesele devlet protokolünde. Genelkurmay Başkanı’nın dördüncü, Milli Savunma Bakanı’nın 28. sırada olması tuhaf bir durum. Milli Savunma Bakanlarından biri anlatıyordu; “Nato toplantılarında bütün ülkelerin Savunma Bakanları önde oturur. Türkiye’nin ise Genelkurmay Başkanı. Bu durumda olan bir ülkede Genelkurmay’ı aşmak zor. Kenan Evren, Yaşar Büyükanıt gibi generaller; “ benim subayım astından yüksek maaş alır” dedi ve bize yapılması planlanan maaş zammı durdu. İlker Başbuğ, Güven Erkaya şeref sözü verdi düzeltemedi. Bir gün zamanın Çanakkale milletvekili Serdar Soydan’a; “assubaylarla ilgili ne yaptınız” diye sorulunca; “bizim önümüze assubaylarla ilgili bir tasarı gelince milletvekillerinin başına albaylar hücum ediyor, geri alınması için” dedi. Bu durumda bizlere mücadele etmek düşüyor.
 • Bakın Genelkurmay ne yapıyor? TEMAD’ı kırmak için içimizden kendine yakın olan, eylemi bozacak olan kişileri muhatap alıp bölmeye çalışıyor. Bizler uyanık olup daha çok üye daha çok güç karşısında 1 milyonluk TEMAD’ız diyecek kadar büyümeli ve böylece haklarımızı alabilmeliyiz.
 • Son olarak Meslek Lisesi öğretmeni kızım da Kırklareli TEMAD üyesi. Deniz Asb. Bşçvş. oğlum da emekli olunca üye olacak. Biz çıkar için ve beklenti için TEMAD’a üye olmadık. Biz TEMAD’ız. TEMAD biz. TEMAD bizi temsil ediyor. Görevdeyken de mücadele içinde oldum. Bir hak aramada Taşkızak Tersanesi’nden nöbet günü ertesinde hem de istirahate giderken tayin emrini elime verip, ertesi gün Deniz Müzesi’nde göreve başlattılar. O günlerde bizim haklılığımızı savunacak kimse yoktu. Şimdi TEMAD var. Ve bu bir güvencedir.
 • Teşekkür ederim, yayın hayatınızda başarılar dilerim.
 • E.A. : SAYIN BAŞKANIM SORULARIMIZA VERDİĞİNİZ İÇTEN VE SAMİMİ YANITLARINIZ İÇİN BİZ TEŞEKKÜR EDERİZ. SAĞLIK VE BAŞARILAR DİLERİZ.
Röportaj :Mustafa C. SADAKOĞLU

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 6965 defa

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar