All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 19 Haziran 2015 21:22

TEMAD Biga Şubesi ile Röportaj

Öğeyi Oyla
(8 oy)
 • Emekli Asubaylar : Sayın Biga TEMAD İlçe Başkanım Akif Kireç Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız? Camiamıza, Biga TEMAD Şubesiyle ilgili olarak neler anlatmak istersiniz?
 • Akif KİREÇ : 1962 Balıkesir Dursunbey doğumluyum.İlkokulu Balıkesir Gazi İlkokulunda,Orta ve Liseyi Çanakkale Karabigaakif kirec Lisesinde tamamladım. 1979 yılında terörün zirve yaptığı bir ortamda aileminde büyük ısrarı ile Hava Teknik Okullar Komutanlığına girdim.1980 yılında mezuniyetle birlikte ilk birliğim olan Ordu Perşembe'de mesleğe ilk adımı attım. Gittiğimde harika insanlar ve şeflerim sayesinde mesleğimi çok sevdim. Her zaman Astsubay olmaktan gurur duydum.1990'da Sivas Şarkışla'ya,1993'te Balıkesir 9 Ana Jet Üs K.lığına tayin oldum. 2004 Şubatında emekli oldum. Evli ve bir çocuk sahibiyim. Emekli olduğumda emekli bir asker olarak uyum süreci zorluklarını yaşadım. Daha sonra BİGA’ya "mutlaka bir TEMAD şubesi açılması gerektiğine" inandım. Benim gibi yeni emekli olan ve daha once emekli olmuş ama hala sorunlar yaşayan arkadaşlarla birlikte birbirimize destek olmamız ve bu şubeyi kurmamız gerektiğine inandım. Emekli olduktan sonra kısa bir süre bir iş deneyimim oldu.
 • 2011 yılında arkadaşlarla sohbet ederken TEMAD BİGA Şubesini kurma kararını verdik. 2011 Mart Ayında da BİGA TEMAD’ı kurduk. Ben de kurucu başkan olarak, el birliği ile daha sonraki genel kurulda Şube başkanlığı görevine uygun görüldüm. 2014 yılında da ikinci kez, başka aday olmaması sebebiyle devam etmek zorunda kaldım. "Bizler yolu açtık, arkdadaşlar devam etsin" isterdim. Çünkü herkesin camiamız için taşın altına elini koyması gerektiğine inanıyorum. "Sürekli olarak aynı kişilerle bu çalışmalar devam etmemeli" düşüncesindeyim.
 • E.A. :  İlçenizde bulunan Emekli Assubayların, TEMAD’a olan ilgileri hangi düzeydedir? Bir ilçe şubesi olarak zorluklarınızı tahmin edebiliyoruz... Faaliyetleriniz konusunda neler söyleyebilirsiniz?
 • A.K. : Küçük derneklerin en büyük zorluğu; ilgi eksikliğidir. Sıkıntılar bu noktada başlıyor. Biga'da dernek olarak kesinliklebiga 3 kendimizi kabul ettirdik. "Astsubayın kim olduğunu" öğrettik. Kent Konseyinde etkin bir çalışma içindeyiz. Sessiz, tabela derneği olmadık, olmayacağız da… Çünkü bizim koltuk derdimiz, ince hesaplarla gizli hırsımız yok. Çekinmeden, korkmadan inandığımızı söyledik, yaptık yapmaya devam edeceğiz. Biga’mızda Askeri birlik olarak Jandarma İlçe Komutanlığı var ama maalesef onlardan yeterli ilgi ve desteği göremiyoruz. Çalışan arkadaşların ilgileri çok zayıf. Ama aynı kişiler emekli olduklarında konuşma dalında ödül alacak düzeye geliyorlar maalesef...
 • E.A. : TEMAD’ın başarılı çalışmalara imza atabilmesi için, şubelere mi yoksa genel merkeze mi daha fazla görev düşmektedir? Yani “tümevarım”dan yana mısınız, “tümdengelimden” yana mı?
 • A.K. : Şubeler Lokal olarak çalışmalarını yapmaktalar.. Kesinlikle genel merkeze daha fazla görev düşüyor.
 • E.A. : Biga’da ne kadar meslektaşımız ikamet etmektedir? Bunlardan ne kadarı derneğimize üyedir? Bu konuda bir bilgi var mı elinizde?
 • A.K. : Askerlik Şubesinde aldığımız bilgilere göre 170- 200 arası emekli astsubay olduğunu biliyoruz ama yarısı bile üye olmuş değil. “Niye üye olayım ki?” fikri yaygın. Çünkü bizim lokal açma gibi bir imkanımız yok. Biga'mızda bir Jandarma Gazinosu vardı orayı işletme fikrimizi Genel merkez kanalı ile Jandarma Gnl.K.lığına kadar ilettik ama sonuç maalesef olumsuz oldu. Meslektaşlarımızdaki; “bana ne” fikrini yok etmediğimiz sürece üyelik hep sorun olarak kalacaktır.
 • E.A. : Başkanım, üye olma potansiyeli olan bir meslektaşımızın "neden TEMAD'a üye olmalıyım?" şeklindeki sorusuna nasıl yanıt veriyorsunuz?
biga
 • A.K. : Ben diyorum; “size maaşınıza zam yapacağım” sözü veremem ama canı gönülden “gel birlikte can olalım” diyebilirm. “Üzüntümüzde, sevincimizde gel beraber olalım”, ”Gel büyük bir aile olmak için sen de destek ver” derim de, kendim söyler kendim dinlerim.
 • E.A.  : Gerek devlet kurumları gerekse diğer STK'larla ilişkileriniz nasıldır?
 • A.K. : Biga da artık TEMAD gerçeğini herkes kabul ediyor. Ama tabi ki maddi problemlerimiz had safhada olduğu için kendimizi sadece fikirlerimizle ayakta tutmaya çalışıyoruz. Sadece bu yıl Kent Konseyinde bizim projemiz olan ESNAF ÖĞRENCİ ELE ELE PROJESİNİ uygulatabildik. Bu projenin oluşmasında derneğimizde sivil toplum ögütleri ile tek tek görüştük ve onları ikna ettik. Bu proje; Türkiye Kent Konseyi Gençlik Meclisi Toplantılarında büyük ilgi gördü.
 • Yine, Biga Şehitliği projemiz uygun karşılandı ve uygulandı. Bu gibi projelerle bulunduğumuz yaşam alanlarına destek olmaya devam edeceğiz.
 • E.A.  : Son olarak TEMAD ve asubay toplumuna yönelik bir mesajınız var mı?
 • A.K. : Hükümetten güzel haberler gelmediği müddetçe üye potansiyelimizin artacağına inanmıyorum. Bakın bir hafta önce Kiracısı olduğumuz belediye yetkilisi aradı ve “yerimizin kentsel dönüşüme bağlı olarak yıkılacağını” söyledi. Yer aramaya başladık. Bu aidatla uygun bir yer bulup kirasını ödememiz imkansız.Sene sonu geldiğinde yönetim kurulu ve ben çoğu harcamaları kendimiz karşılamak zorunda kalıyoruz.
 • Bir de Sosyal Paylaşım Sitelerinde, birbirimizi acımasızca eleştiriyoruz. Bunu bırakmamız gerekiyor. Böyle yapmakla toplum önünde kendimizi küçük düşürdüğümüzü unutuyoruz.
 • Artık Ordu Evleri eski etkinliklerini kaybedecek gibi gözüküyor. TEMAD Kamplarını, TEMAD Huzur Evlerini, TEMAD biga 1Misafirhanelerini açmak zorundayız. Belli aralıklarla bölgesel toplantılar yapmak zorundayız, Bu toplantılarda sadece dinlemek için değil, ön hazırlıklar yaparak gidip çözüm odaklı katılımlar yapmak zorundayız. TEMAD Şubeleri birbirleri ile sadece Genel kurullarda değil devamlı surette dialog kurmak zorunda olmalılar. Biz bunu bölgemizde yapmaya çalışıyoruz.
 • Biz camia olarak konuşmayı, eleştirmeyi, gönül ve şevk kırmayı çok eviyoruz. Ama taşın altına elini koymaya geldi mi maalesef o konuşanları hiç göremiyoruz. Aidat parası vermemek için çoğu meslektaşlarımız üye olmaktan kaçıyorlar ama konuşuyorlar. Bu çok yanlış.
 • E.A.  : Sayın Başkanım, zaman ayırıp sorularımızı cevapladığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
  Röportaj : Tayyar YILDIRIM

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 4879 defa

You have no rights to post comments