All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 15 Haziran 2015 17:16

TEMAD Kartal Şubesi ile röportaj

Öğeyi Oyla
(5 oy)
 • Emekli Asubaylar : Sayın Semih Ünlükutlu, birkaç arkadaşınız ile birlikte TEMAD'ın 101.Şubesiolan Kartal şubemizin kuruluşuna büyük emek ve katkı sağladığınızıbiliyoruz. Kurucu şube başkanısınız. Geçtiğimiz hafta yapılan ve şubeniz üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen seçimlerde yeniden başkan olarak görevlendirildiniz. Dolayısıyla en genç şubelerimizden olan Kartal TEMAD'ın aynı zamanda en genç şube başkanlarından birisiniz.

  Okuyucularımıza kendinizi anlatır mısınız?

 • TEMAD Kartal : Öncelikle teşekkür ederim. 1970 Eylül'ünde Bilecik/Gölpazarı'nda doğdum. İlk ve orta öğrenimi burada tamamladıktan sonra benden üç yaş büyük Amcamın oğlu Murat ÜNLÜKUTLU’yu beyazlar içinde görünce bende aynı yoldan gitmek istedim. 1984 Yılında Abimden aldığım formlar ile Beylerbeyi Astsubay Hazırlama Okulu sınavlarını kazanarak mesleğe ilk merhabam oldu. 1988 -2014 Kezey Deniz Saha Komutanlığı, Harp Filosu Komutanlığı TCG Kocatepe, TCG Adatepe Lojistik Filotilla Komodorluğu TCG Darıca, Donanma Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Harp Karargâhı Komutanlığı ve sonkartal4 olarak Erdek Deniz Üs Komutanlıklarında görev yaptıktan sonra emekli olarak İstanbul’a yerleştim. Aralık 2014’de sınıf arkadaşım E. Asb. Avukat Cahit VELİBEYOĞLU’nun teşviki ile TEMAD fikri oluşmaya başladı. Zaman içinde konuşmalar ciddileşerek karar aşamasına geldiğinde kendimize varmıyız sorusunu sorduk. Cevap EVET olunca gerekli işlemelere başladık.  14 Ocak 2015 Tarihinde TEMAD Kartal Şubesi Tüzel Kişiliğini oluşturduk.
     E.A. : Şubeniz "dünyanın en büyük" adalet sarayının tam karşısında, gerçekten imrenilecek bir konumda. Bu lokasyonu tercih etmenizde camiamızda yıllardır dillendirilen "adalet" arayışınında bir etkisi var mı?
    • T.K.  : Burada olmasının başlıca sebepleri;

     Tabela değeri olmasıdır. Sadece bilenlerin değil bilmeyenlerin ve görmeyenlerinde TEMAD’ı görebilmesini istediğimizden kartal5

     İstanbul ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden kişilerin Anadolu Adalet Sarayına gelmek zorunda olduklarında özellikle görünürlüğünü düşündüğümüz tabelada TEMAD yazısını görüp kendilerine yardım edecek bir konumda olabilmek

     Sayın Cahit VELİBEYOĞLU’nun bürosunun burada olması. 

     İçinde yaşadığımız camiada sürekli olarak söylenen ADALETSİZLİK kelimesini "bizim için ADALET herkes için ADALET" olarak değiştirmek.

     E.A.  : Şubenizin halihazırda sahip olduğu fiziki koşullar ve üyelerinize sunduğunuz imkanlardan bahseder misiniz?
    • T.K. : Şubeyi öncelikle hukuksal konularda çözüm odaklı bir ofis şeklinde düşündük. Etkinliğimizi ve çevremizi genişlettikçe üyelerden alacağımız enerji ile ofisin her konuda çözümler üretebilecek bir merkez haline gelmesini sağlayıp. Hayata geçireceğimiz Lokaller ile gücümüzü dış çevreye göstermektir. Bunları başarabilirsek imkanlarımız hayallerimiz ile sınırlı olacaktır.
     E.A. : İstanbul’un büyüklüğü ortada. Kartal'da özellikle tem otoyoluna bakan bölümlerinde kurulan büyük sitelerle geniş bir asubay nüfusunu barındırıyor içinde. Üye potansiyeliniz konusunda ne söylemek istersiniz?
    • T.K. : Gerçek olan tek konu potansiyelin büyük olduğu. Ancak birbirinden habersiz herkes kendi dertleri içinde olunca geniş bir nüfusun bir etkisi olmuyor. Rakamsal olarak 5.000 (aileler ile birlikte) kişi olan bu potansiyel bireyselliği kurumsal hale getirebildiğimizde astsubay camiası olarak büyük bir güç oluşturabiliriz.
     E.A. : Başkanım, üye olma potansiyeli olan bir meslektaşımızın "neden TEMAD'a üye olmalıyım?" şeklindeki sorusuna nasıl yanıt
kartal1
     veriyorsunuz?
    • T.K. : Burada bir yanlışlık var nedeni ise böyle bir soru soran yok. Herkes kendince önyargı içerisinde kendi içinde sorunun cevabını buluyor bir şekilde. Bu konuda hatanın nerede ve kimde olduğunu bilemiyorum. Genel kanı kişilerin TEMAD’a yardım ettiği. Ancak yapmamız gereken TEMAD’ı kurumsal ve finansal olarak güçlendirip fayda sağlayan ve soru sorulmadan üye olunabilecek bir konuma getirmektir.
     E.A. : Yeni kurulmuş bir şubemiz olarak bölgenizde nasıl karşılandınız? Gerek devlet kurumları gerekse diğer STK'larla ilişkileriniz nasıl?
    • T.K. : Bölgede her kesimin yaklaşımı sıcak ancak ve ancak maalesef üye sayısını öğrendikten sonra yaklaşımlar temkinli oluyor.
     E.A. : Şubeniz kısa süre içinde hukuk ve sigorta hizmetleri de dahil olmak üzere bir çok konuda meslektaşlarımıza ücretsiz danışma ve yardım faaliyeti içinde. Geleceğe dönük olarak meslektaşlarımıza yönelik iş ve insan kaynakları hizmeti gibi yeni projeleriniz olduğunu biliyorum biraz bunlardan bahseder misiniz?
    • T.K. : Bu konuların hepsinde başlangıç aşamasındayız hukuk hizmeti veriyoruz, sigorta var, iş bulabilme imkanımızda var, yurtdışı turumuz (turizm) yakında yurtiçi turlarıda dahil olacak... Planlama aşamasında camianın gücünü (güçlü) göz önünde bulundurarak çok kolay olmasada hızlı bir şekilde mesafe kat edeceğimizi düşünüyorduk. Ancak uygulama esnasında gücümüzün esasen olmadığını görünce planları revize ettik.
     E.A. : Son olarak TEMAD ve asubay toplumuna yönelik bir mesajınız var mı??
    • T.K. : Elbette var. Çok kısa ve basit söylemesi çok kolay (herkes söylüyor) uygulamada imkansız görünen BİRLİK VE BERABERLİK sonrası her şey kendiliğinden gelecek
     E.A. : Sayın Başkanım, zaman ayırıp sorularımızı cevapladığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 5820 defa

You have no rights to post comments