All for Joomla All for Webmasters
Salı, 09 Haziran 2015 17:34

TEMAD Kadıköy Şubesi ile röportaj

Öğeyi Oyla
(3 oy)

1. Başkanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz ? Muvazzaflık döneminiz, emeklilik ve sonrasında TEMAD'a üye olmanızdan bu güne kişisel tarihinizden kısaca bahseder misiniz ? 

 • Ben diyerek söze başlamayı sevmem ama Ben 1961 Tokat/Niksar doğumluyum, ilk ve orta öğrenimimi ilçemde tamamladım. 1976kadikoy baskan yılında Çankırı Asb. Hazırlama Okulu'na katıldım,15 yaşında Askeri okula katılma sebebimiz malum Anadolu  ve çiffçi çocuğuyuz,kısa yoldan yaşama atılmaktı. Diğer Beylerbeyi Dz.Hzl. veya,Ankara Güvercinlik Jandarma Asb.Okuluna katılanlar gibi gerekçelerimiz aynı .Bir de bilindiği üzere  zor yıllardı her gün 2 sağdan 2 soldan...
 • Sonrası malum 1980 mezuniyet. Darbe dönemi ve zor yıllar devam etti. İzmir, Erzurum, İskenderun; Kıbrıs, İstanbul (Tuzla), Kars, tekrar İstanbul (Selimiye) ve Afganistan/Kabil Yurtdışı görevi ve 2004 yılı sonunda emekli oldum. Bu arada Anadolu Üniversitesi İktisat Ön Lisansımı da almayı ihmal etmedim. 2005-2006 da kısa bir iş deneyimim oldu. Sonrasında TEMAD Kadıköy Şubesine üye oldum. 3 yıl üye sıfatıyla şubenin bilgisayar üzerinden haberleşme alt yapısı ve muhasebe işlerine yardımcı oldum. 2010 da yönetim kurulu üyesi sıfatıyla görev yaptım. 2013 yılında da tüm TEMAD şubelerinde başlayan değişim ve dönüşüm ihtiyacına paralel olarak şube başkanlığına seçildim. 2014’te de Tüzük gereği seçimi yeniledik, dinamik ve genç ağırlıklı yönetim kurulumuzla görevimize devam ediyoruz.

 

2. Kısaca şubenizin tarihçesini anlatır mısınız?  Şubenizin fiziki şartları ve üyelerine sunduğu hizmetler nelerdir?

 • Kadıköy Şubemiz 1985 yılında İstanbul’da 3’ncü TEMAD şubesi olarak kurulmuştur. Bahariye caddesinde İnzibat Karakolu'ndankadikoy 3 terk edilen binada 30 yıl lokal ve dernek hizmeti vermiştir. 2014 yılında binanın Milli Emlak Müdürlüğü'ne geçmesi nedeni ile yüksek kira talep edilmiş, gücümüzü aşması nedeniyle bina tahliye edilmiştir. Daha sonra aynı bölgede daha merkezi bir konumda asansörlü  bir Ofis dairesi kiralanarak dernek hizmetimiz sürdürülmektedir. Lokal hizmeti yasal nedenlerle verilememektedir. Ancak oturma salonu, TV, günlük İki gazete, üyelerimizin kullanabileceği İnternet ve bilgisayar, kütüphane, tavla, satranç, çay-kahve imkânları sürekli mevcuttur. Derneğimizi üyelerimizin aileleriyle birlikte gelip bir çay içebileceği konuma getirdik.

3. İstanbul, Kadıköy büyük bir metropol ama şube faaliyetlerinize bulunduğunuz bölgedeki STK ve devlet kurumlarıyla olan ilişkilerinizden bahseder misiniz?

 • Şubemiz bölgemizdeki diğer STK'larla yalın iletişim ve ortak çalışma içerisindedir. Bunların başlıca olanları arasında Tüketicikadikoy 2 Derneği, Türkiye Alzheimer derneği, TESUD'u sayabilirim. En son Şubat 2015 ayında Alzheimer Derneği'nin desteğiyle şubemizde geniş katılımlı bir konferans düzenledik, büyük ilgi çekti. Ayrıca Şubemiz Kadıköy Kent Konseyi üyesi sıfatıyla 2 delegeye sahiptir. Dolayısıyla kent yönetiminde görüşü alınan, kent yönetimine katkı sunan bir dernek durumundayız. Kaymakamlık ve Kadıköy Belediyesi ile de yakın ilişkiler içerisindeyiz. Zaman zaman buralara ziyaretler gerçekleştiriyoruz.

 4. Büyük bir TEMAD Şubesi olarak üyelerinizle iletişimi nasıl sağlıyorsunuz? Sizce üyelerinizin sosyal medyayı kullanma oranları bu ihtiyacı karşılayacak denli yaygın mıdır? Size kolayca ulaşılabilmesi için farklı iletişim kanalları da kullanıyor musunuz?

 • Haber ve bilgilendirme akışını SMS üzerinden yapıyoruz. Üyelerimizin büyük çoğunluğu ileri yaş gurubu olmasına rağmen etkinkadikoy 6 olarak SMS'den faydalanıyorlar. Çok küçük bir bölümü de çocukları aracılığıyla bu işi hallediyor. İnternet sitesinde yazan telefonlarımız 24 saat ulaşılabilir durumda. Dernekte olmadığımız zaman dahi sabit telefon cep telimize yönlendirilmiş dolayısıyla 7/24 ulaşılabilir durumdayız. Ayrıca yeni jenerasyon üyelerimiz de sosyal medyayı yakinen takip etmektedir. Bu yıl ilk olarak kamp müracaatları Kara ve Deniz Kuvvetleri tarafından İnternet üzerinden alınmaya başlandı. Üyelerimizin ileri yaş durumu göz önüne alınarak bu müracaatlar derneğimizce yapılmış ve sonuçları da kendilerine iletilmiştir. Yaklaşık 150 üyemize bu yolla hizmet sunduk.

5. Üye sayınız nedir? Bölgedeki üye potansiyeli ve üye profiline ilişkin söyleyecekleriniz var mıdır? 

 • Üye sayımız 810 dur. 25.000 emekli meslektaşımızın yaşadığı İstanbul için düşük bir rakam olduğunu görüyoruz. Bu sayının % 75'i 75 yaş üzeridir. Üye profilini gençleştirmemizdeki gayretimiz bu tabloyu lehimize çevirmektir. Bu yıl özellikle çok vefatımız oldu maalesef. Bu nedenle örgütlenmeye önem veriyoruz. En ücra bir ilçede üye olmak isteyen bir meslektaşımız dahi varsa gidip üye yapıyoruz. TEMAD şubesi olmayan ilçelerde meslektaşlarımızla bir araya gelmeye çalışıyoruz. İstanbul büyük bir metropol ve örgütlenme konusuna biraz daha fazla mesai ve kaynak ayırmak gerekiyor.

6. Üye kaydı konusunda sizin gayret ve çabalarınızı yakından biliyoruz ama...

 • Göreve geldiğimizde üye Sayımız 565 kişiydi. Dolayısıyla bu güne kadar 245 yeni üye yapmışız.  2 yıllık dönemde. Ve bu yeni üyelerin büyük çoğunluğu genç, yeni emekli meslektaşlarımız.  Üye sayımızda  %43lük bir artış oldu. Bu da TEMAD a olan ilginin giderek yükseldiği anlamına gelmektedir.

7. Henüz emekli olmuş bir asubay arkadaşlarımızın yoğun olarak şubenize üye olduklarını biliyoruz. Bu genç meslektaşlarımız hangi saikle TEMAD’a geliyorlar, TEMAD onlar için ne anlama geliyor, anlatır mısınız? 

 • Her şeyden önce TEMAD artık bir emekli derneği olmaktan çıkmış, muvazzaf kardeşlerimizin de katkı sunduğu, hizmet aldığıkadikoy 4 bir konuma gelmiştir. Artık muvazzaf meslektaşlarımızın çekinmeden bizi aramaları ve Kadıköy'e geldiklerinde TEMAD şubemize uğramaları bizleri fazlasıyla mutlu etmektedir. Bu da yeni emekli olacak arkadaşlarımızın TEMAD'a olan ilgisini artırıyor. Zaman zaman biz de onları ziyaret gidiyor, görüş alışverişinde bulunuyoruz. Tabi aynı dili konuşmak, gündemi takip etmek de önemli bir faktör...

8. Birçok TEMAD şubesinde kadın kolları var ve etkili faaliyetlerini takip ediyoruz. Siz, şubeniz açısından bu konuya nasıl bakıyorsunuz ve bu yönde çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 

 • 120 Kadın üyemiz var. Bizim şubemizde de bu görev yürütülmektedir. Zaman zaman bir araya gelip etkinlik planlaması yapılmakta, hasta ve aile ziyaretlerine gidilmektedir. Önümüzdeki dönemde zaten var olan kadın kollarını seçimli bir toplantı ile resmileştirmek istiyoruz.

9. Meslektaşlarımıza vermek istediğiniz mesajınız var mıdır ? 

 • Meslektaşlarımızın; "hemen olsun, hepsi olsun, bir de nakit olsun !" isteği vardır ancak bu kenardan seyretmekle olmuyor. TEMAD'a katılıp fikri ve maddi katkı sunan, sırası gelince de hesap soran durumunda olmalılar. Sonuç olarak; TEMAD'ımız sevgili meslektaşlarımızın desteğiyle yükselen değer olmaya devam edecektir.

  K. Hayati ERGÜRBÜZ
  E. Ord. Asb. Kd. Bçvş.
  TEMAD Kadıköy Şube Başkanı

 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 4862 defa

You have no rights to post comments