< < İntibaklarımız hakkında hukuki bir yorum
All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 07 Aralık 2015 17:42

İntibaklarımız hakkında hukuki bir yorum

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Başbakan ve Genkur. Başkanımızın assusubay intibakları üzerine verdiği demeçlerden sonra sosyal medyada dolaşmaya başlayan şehir efsanelerinden biri de; eski personelden kendi hesabına fakülte bitiren personele intibakların yapılmayacağı ve derece ilerlemesi yapılmayacağı üzerinedir. Ancak yasaya bakmadan yapılmış bu yorumlara katılmıyoruz.

Şöyle ki;

Bu durumu değerlendirmek için hali hazırdaki 2003 sonrası askeri MYO mezunu assubayların durumuna bakmak gerekiyor. Hali hazırda askeri MYO mezunu astsubaylar 9/1 kademeden başlayarak, görev sırasında fakülte bitirirler ise; 2 kademe daha ilave olarak almaktadırlar. (926 sayılı Per.Kn.Md.137/c fıkrası ek madde)

İntibak demek; "yeni personele eskiyi uydurmak" demek olduğuna göre yeni personel gibi eskilerde 9/1 den başlayarak fakülte içinde 2 kademe ilave alacaklardır. Bu da şunu getirir: "Geçmişte kendi hesabına fakülte bitirene 2 kademe, bitirmeyene 1 derece yapılırsa eğer, başlangıç derecesi düzeltmesi için de herkese, bunlara ilaveten 1 kademe verilmesi gerekir" diye düşünüyoruz.

Takipçilerimize ve sayfa arkadaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Av. Mehmet Ali ARSLAN

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9807 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 07 Aralık 2015 21:37

Yorumlar   

0 #1 Ümit 14-12-2015 12:02
Metin kısa ve öz olmalıdır ...
Ayrıntılara gerek yok onunla zaten ilgilenen de yok ...

Özetle ;

1. Astsubaylardan kendi nam ve hesabına MYO bitirenlerin diğer devlet memurları gibi 9/2 den . 4 yıllık lisans mezunlarının ise 8 /1 dereceden göreve başlatılmalarını .

2.Önceki yıllarda da kendi nam ve hesabına MYO ve yüksekokul bitirenlerin o günkü yasa ve yönetmeliklere göre yapılmış olan derece ve kademe ilerlemelerinin değişiklik sonrası bu esaslara göre yeniden düzenlenmesini ve kaybedilmiş olan haklarının iadesinin sağlanmasını.

3. Lise mezunu olup bu nedenle 1. Dereceye yükselemeyerek önceki yıllarda emekliye ayrılmış olan astsubayların astsubay sınıf okullarının MYO okulu seviyesine çıkartılmış olması nedeni ile daha önce subaylarda yapıldığı şekilde bir defaya mahsus olarak intibaklarının yapılarak mevcut derece ve kademelerinin üstüne 1derece verilerek intibaklarının yapılmasının temin edilmesini .

3. Kd.Bçvş rütbesinde olup muvazzaf ya da emekli 3600 ek göstergeye hak kazanmış tüm astsubaylara Derece Kıdem Kademe oranı göz önünde tutularak vazife , görev , temsil tazminatı ödemesi yapılmasını .
Talep ve arz ederiz .
Saygılarımızla ...

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar