All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 31 Ocak 2021 23:11

2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

Öğeyi Oyla
(0 oy)
2000 Lİ ASB. LARIN 60 YAŞ EMEKLİLiK KISKACINDAN KURTARAN 8 YIL ERKEN EMEKLİ EDEN İPTAL KARARI : (Alanında ilk karar)
 
SGK. Başkanlığı 2000 mezunu  astsubaylara müthiş bir ayak ve kelime oyunu yaptı ki, şeytanın bile aklına gelmez.
 
Birçok takipçimizin malumu olduğu üzere; 4447 sayılı Yasayla emeklilik yaşı 08.09.1999 tarihinden sonra işe başlayanlar için 60 yaşa çıkarılmıştı. Hal böyle olunca 01.09.1999 tarihinde veya daha öncesi ağustos ayında askeri okulda öğrenime başlayan 2000 mezun Assubaylar ile 2003 mezunu subayların bu yasadan muaf olduğu ve eski 4759 sayılı yasayla getirilen kademeli geçiş hükümlerinden yararlanarak ve toplam yıpranma süreleri de emeklilik yaşından düşülmek suretiyle çok cazip yaşlarda emekli edilmesi gerektiği tarafımızdan değerlendirilmekteydi.
 
Hatta birçok 2000 mezunu astsubay sınıf okulundaki sürelerinin 18 yaş altındaki kısmını da hizmetten saydırıp eski kanuna tabi olmak ve 60 yaş kıskacından kurtulmak için sınıf okulu hizmet birleştirme davaları açmıştı. Ancak aşağıda bir örneği de gözüken 2000 mezunu bir astsubay kardeşimize gönderilen cevapta olduğu gibi, SGK hiç alakası olmayan bir kanun metnini gerekçe göstererek (5434 sayılı kanun 14. maddesi) 2000 mezunu astsubayların yeni yasaya tabi olacağını hizmetlerinin ancak 15.09.1999’dan itibaren başlatılacağını bildirmektedir. 
 
Bu da ne demektir? 
 
“Bu personel 60 yaşından üç yaş yıpranması düşülmek suretiyle ancak 57 yaşındaki maaşla emekli olabilecek demektir.”
 
 Oysa en az 7-8 yıl daha erken maaşla emekli olması gerekmektedir. Bizim buradaki kanaatimiz; sosyal güvenlik kurumunun yine kanun ve hukukun etrafından dolanarak, işine gelen yasa maddelerini eğip bükerek, personelin yasal haklarını elinden almaya çalıştığıdır. Bu işlem haksızdır. Resmen, devlet eliyle vatandaşa karşı hile yapılmıştır. Ancak bu haksızlığı idare mahkemelerinin düzelteceğine inanmış ve bu kanaatte olduğumuz için de davamızı açmıştık.
 
Açtığımız İPTAL davası iki gün önce neticelendi ve İstanbul İdare Mahkemesi davamızı KABUL etti. 
 
Artık müvekkil kardeşimiz 20 yılı tamamladığı için istifa edip emekliliği bekleyebileceği gibi, en az 7-8 yıl daha erkenden maaşlı emekli de olabilecektir. Üstelik eski yasaya tabi olduğu için tüm yıpranma süreleri emeklilik yaşından düşülecektir.
 
Bizim takipçimiz olan 2000 mezunu astsubay arkadaşlara tavsiyemiz; bir an önce HİTAP bilgilerini kontrol etmeleridir. Aksi takdirde tam da maaşsız emekliliği hak ettikleri bugünlerde hiç beklenmedik sürprizlerle karşılaşmaları olasıdır. Eğer ki HİTAP bilgilerinde söylediğimiz doğrultuda 60 yaş emekliliğine tabi olacakları gözüküyor ise yapılacak iş derhal sosyal güvenlik kurumuna başvurarak, bir idari uyuşmazlık çıkartılacak ve çıkarılan bu uyuşmazlık idare mahkemelerinde karara bağlanmak suretiyle hakkı olduğu gibi 4759 sayılı yasanın geçiş hükümlerindeki usullere göre emeklik yaşını ceplerine koymak şeklinde olacaktır...
 
Aşağıda biz alanında ilk olan bu iptal kararının bir kısmını ve iptal edilen bu haksız SGK işlemini sizlerle paylaştık.
 
Tüm takipçilerimize hayırlı olsun. 

Kaynak: Bu Haber "ARSLAN HUKUK BÜROSU AV. M.ALİ ARSLAN'IN SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.

karar1karar2karar3

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 3909 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 01 Şubat 2021 00:12

You have no rights to post comments