All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 01 Haziran 2019 21:51

100.00 TL ek ödeme ile ilgili yeni bir karar daha

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Kamuoyunda bekçi parası diye bilinen, öncelikle MİT mensubu, emniyet mensubu ve çarşı mahalle bekçilerine yönelik olarak çıkartılan ancak daha sonra toplumsal baskılardan dolayı Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, Uzman jandarma ve erbaşların da yararlanması için 2016 yılında yasal değişiklikle bu personelin de ilave edildiği 5434 sayılı emekli sandığı kanunu ek 81. maddesi kapsamında Sosyal güvenlik Kurumu’nun yanlış uygulamalarına yönelik verilmiş çok güzel bir iptal kararı.
 
Bir çok muvazzaf arkadaşımız bu ek 81. maddeden kaynaklı 100 Türk lirası Ödemeyi bilmezler hatta emekli olurken Sosyal güvenlik kurumu hatırlatmamışsa yıllarca da almadan eksik maaşla emekliliğe devam ederler. Peki nedir bu ek 81. madde: emekli maaşlarındaöherhangi bir tazminat (görev ve makam tazminatı gibi) almayan ve yukarıda da görevlerini zikrettiğimiz personel için emekli maaşına ilaveten ek 100 Türk Lirası her ay maaşlarında 140 liralık ek ödemeden ayrı olarak ayrıca ödenir. Ancak Sosyal güvenlik kurumu bu ödemelerin yapılmasında zorluklar çıkarmaktadır. Normal şartlarda emekli olmuş her askeri personel eğer ki bir ek tazminat ödemesi almıyorsa Binbaşılar dahil bu ek 100 Türk Lirası ödemeyi hak eder. Ancak bunun bir tek istisnası vardır oda 4B yani eski yasaya göre SSK lı olarak çalışan personel bu 100 liralık ödemeye çalıştıkları süre boyunca alamazlar. Ne zaman ki çalışmayı bırakırlar takip eden aybaşından itibaren bu 100 TL’yi almak haklarıdır. Burada dikkat buyrun avukat, bakkal emlakçı gibi kendi iş yerinde çalışanlar da dahil olmak üzere bağımsız çalışanlar da bu 100 Türk Lirası ödemeyi almak hakkına sahiptir. Ancak ne hikmetse sosyal güvenlik kurumu bu ödemeyi yapmakta sandık iştirakçilerin çoğu zaman zorluklar çıkarmaktadır. Aşağıda karar örneğinin paylaştığımız müvekilimiz içinde maaşlı emekli olmadan önce bir müddet SSK lı çalışması olmasından dolayı kendisini Astsubay emeklisi saymayarak bu ödemeyi yapmamıştır. Bu tür iyileştirici her düzenlemede ne yazıkki bu tür uygulamalar yapmakta Sosyal güvenlik kurumu hiçbir beis görmemektedir. Ancak Hukuka inanan hakimler vasıtasıyla bu kanunsuz uygulamaları iptal edilmekte ve davacıların 100 Lirasının ödenmesi gerektiğine karar verilmektedir.
 
Biz de bu ek 81. madde kapsamındaki 100 Türk Lirası ödemeyi almayı hak eden başta Silahlı kuvvetler emeklileri olmak üzere, tüm subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, emniyet mensubu polisler ve bekçiler ile MİT mensubu emeklilerin emekli maaş bordrolarını kontrol ederek bu bu ödemeyi aldıklarını teyid etmelerini tavsiye ederiz. Eğer ki almıyorlarsa önce bir idari başvuru ve bu başvuruda ret edilmesi üzerine idari davayla Ankara idare Mahkemesi’nden haklarını talep etmelerini ısrarla tavsiye ediyoruz.
 
Geçen gün paylaştığımız Ankara 23. İdare Mahkemesi kararından sonra bu kararda takipçilerimize hayırlı olsun.
 
Herkese tüm takipçilerimize hayırlı ve adil günler diliyoruz.

 

Av M. Ali Arslan

karar yüz1karar yüz2

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 5897 defa Son Düzenlenme Salı, 10 Mart 2020 21:32

Yorumlar   

0 #1 abdulaziz turhan 17-08-2019 10:52
kendime

You have no rights to post comments