< < 6656 Sayılı Astsubay İntibak Yasası uygulaması emsal kararı
All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 26 Eylül 2018 13:01

6656 Sayılı Astsubay İntibak Yasası uygulaması emsal kararı

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Aşağıdaki emsal karar ile SGK tarafından hukuksuz olarak intibak yasasından yararlandırılmayan ve hakkı olduğu halde 1/2 derece yerine 2/3 dereceden emekliye sevk edilen davacının mağduriyeti giderilmiştir.
Bu haksız işleme, SGK'nın gerekçe gösterdiği yasanın yayımlandığı 2016 Ocak ayında emekli maaşı almamak, yaşı beklerken SSK ve BAĞKUR'lu çalışmış olmak ve dolayısıyla 2829 sayılı yasadan emekli olmak gibi bahaneler mahkemece geçerli bir sebep görülmemiş, davacının intibakının yapılarak alamadığı tüm özlük haklarının ödenmesine karar verilmiştir.

Bu kararla 2012 yılında TSK'dan istifaen ayrılan ve nihayetinde 2017 yılında maaşlı olarak 2. derece 3. kademeden emekli edilen davacı için, öncelikle hakkı olan derece ilerlemesi yapılacak ve derece ve kademesi 1. derece 2. kademe olarak ve 3000 olan ek göstergesi ise 3600 olarak düzeltilecektir. Bu düzeltmenin doğal bir neticesi olarak, emekli edildiği tarihte eksik aldığı yaklaşık 19000,00 TL emekli ikramiyesi farkı ile emekli aylıklarından bugüne kadar her ay eksik aldığı yaklaşık 650,00 TL miktar eksik aldığı ay sayısı ile çarpılarak (12x650=7800,00TL) kendisine ödenecektir. Hepsinden de önemlisi artık maaşı gerçekten hakkı olduğu gibi 1. dereceden tanzim edilerek kendisine ödenecektir.

Bu haliyle davacı sadece yılda 8000,00 TL eksik maaşı almaktan dolayısıyla bir ömür boyu yaklaşık olarak 350000,00 TL (üçyüzellibin) eksik maaş alımından da bu güzel kararla kurtulmuştur.

Burada şunu da önemle belirtmek gerekir ki; 25 hizmet yılını doldurup da emekli maaşı ve ikramiyesini almak için yaşını doldurmayı bekleyen arkadaşların, SGK'nın kendilerine söylediği "sizin durumunuzu emekli olurken değerlendireceğiz, intibakınızı o zaman yapacağız" sözüne itibar etmemeleridir. Bu beyan tamamen baştan savma taktiği olup hiçbir zaman yapmamaktadırlar. Biz bunu her safhasını takip ettiğimiz onlarca dava dosyasından biliyoruz. Bu arkadaşları da böyle oyalayıp, emekli olurken de yapmadılar ve biz dava açmak durumunda kaldık. Tabii ki emekli olduktan sonra dava açılması durumunda 20000,00 TL civarındaki emekli ikramiyesi alacağı bir yerde riske girmektedir. Eğer ki, mahkeme net bir karar vermez ise ikramiye ve maaş farkı alacakları tehlikeye girmekte SGK ödemekten imtina etmektedir.

Bizim tavsiyemiz: 25 yılı doldurup emeklilik için yaşı beklerken, o boşlukta davayı açıp neticelendirmenin davacıların menfaatine en uygun hareket tarzı olduğudur. Ayrıca bu boşlukta dava açmanın hiçbir hukuki sakıncası yoktur.

Şunu da unutmadan vurgulamak gerekir ki; bu konuda TSK ve kuvvet komutanlıklarının yapacağı hiçbir şey yoktur ve intibak konusunda emekli ve emekliliği bekleyen personelin tek muhatabı SGK'dır. TSK muvazzafların bu konudaki işlemlerini yapmakla yükümlüdür.

Sevgili takipçilerimiz, sizler de bir an önce SGK karşı bir hareket tarzı geliştirmeden mahkemeden kararınızı alın ve cebinize koyun. Yakından takip edenlerin bildiği üzere astsubay sınıf okulu davalarının ne hale geldiği herkesin malumudur.Bu dava içinde aynı hukuksuz yöntemlerin izleneceğini tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yoktur sanırım.
Bu emsal kararda sevgili takipcilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.

Av. M. Ali Arslan

karar emsal1karar emsal2

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 5638 defa

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar