All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 03 Temmuz 2015 13:06

Anayasa Mahkemesinden Subay ve Asubay Başvurucuya Çifte Standart

Öğeyi Oyla
(11 oy)

Sitemizin Hukuk Köşesinde 20 Haziran 2015 günü Avukat Fevzi Aksoy'un sosyal medya sayfasındaki açıklamaları ve Anayasa Mahkemesi Kararının yayınlandığı Resmi Gazeteye dayandırarak yayınladığımız "Anayasa Mahkemesinden Önemli Bir Emsal Karar" başlıklı haberimiz ile ilgili sitemize e-posta gönderen Asubay Hasan Baki GÜLCAN çok önemli bir konuya dikkat çekti.

Sn. Gülcan özetle; "haberde ilk dava olduğu yazıyor ancak ilk dava şahsıma aittir. İncelemeniz için bir örnek de ben vermek istiyorum. Dikkatinizi çekmek istediğim nokta subaya tazminat var ama astsubaya tazminat yok. Buyrun yorumu siz yapın"  diyerek kendisi ile ilgili kararın yayınlandığı 16 Mayıs 2015 gün ve 29357 sayılı Resmi Gazetenin linkini göndermiştir.

Yaptığımız inceleme neticesinde Asubay Hasan Baki Gülcan'ın başvurusu neticesinde; (1)h b gulcan karar

“Yetkili bir mahkeme tarafından verilmiş bir mahkûmiyet” kararının yokluğu nedeniyle anayasa'nm 19. Maddesinin ikinci fıkrasının ihlal edildiğine,

Başvurucunun tazminata ilişkin taleplerinin REDDİNE, şeklinde Hüküm kurulduğu görülmektedir.

Bilindiği üzere bir önceki haberimizde Başvurucu Yüzbaşı ile ilgili Aynı Anayasa Mahkemesinin farklı hakimlerden kurulu heyeti; (2)

1. Özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine ilişkin şikâyetinin kabul edilebilir olduğuna, aym karar fhh

2. “Yetkili bir mahkeme tarafından verilmiş bir mahkûmiyet” kararının yokluğu nedeniyle anayasa'nm 19. Maddesinin ikinci fıkrasının ihlal edildiğine, 

3.  Başvurucuya net 2.000,00TL manevi tazminat ödenmesine ....oy birliğiyle karar verildi....." şeklinde Hüküm kurmuştu.

Her ne kadar Subay olan başvurucuya ödenmesine karar verilen 2.000,00TL Manevi tazminat miktar olarak yaşanan ihlalin karşılığı olmaktan çok uzak bir rakam olsa da;
Yukarıdaki iki olay haklı olarak başlığımızdaki soruyu akla getiriyor. Tekrar soruyoruz;
Anayasa Mahkemesi aynı olayı yaşayan Subay ve Asubayla ilgili tazminat talebinde iki farklı KARAR vererek ÇİFTE STANDART mı uyguluyor?

(1). Asb. Hasan Baki GÜLCAN hakkındaki AYM Kararı

(2). Yzb. F.H.H. hakkındaki AYM kararı

E.A. Özel Haber

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 12799 defa Son Düzenlenme Cuma, 03 Temmuz 2015 14:14

You have no rights to post comments