All for Joomla All for Webmasters
Salı, 30 Haziran 2015 16:02

Kamu Yararına Çalışan Derneklerin Damga Vergisi Muafiyeti

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Bilindiği gibi, faaliyetlerini sürdürdüğü gayrimenkullerde kiracı olan TEMAD Şubeleri eğer kiralamayı şahıslardan yapmışsa ayrıca stopaj bedeli ödemektedir. Kiraya veren adına tevkifatı yapılan bu bedeller, üç ayda bir verilen beyanname ile tahakkuk ettirilmekte ve vergi dairelerine yatırılmaktadır. Bu işlem nedeniyle ayrıca  488 Sayılı Damga Vergisi Kanunu gereği, 2015 yılı için 29.90 TL. damga vergisi tahakkuk ettirilmektedir. Ayrıca iktisadi işletmesi olan dernek şubelerinin vergi ve SGK ile ile ilgili diğer işlemleri ile noterlerde yapılan kira sözleşmesi gibi işlemlerde de damga vergisi tahakkuk ettirilmektedir.

Kamu yararına çalışan dernek statüsü taşıyan TEMAD Şubeleri her türlü resmi işlemlerinde 488 Sayılı Kanuna ekli 2 sayılı tablonun V-17 Bölümünde belirtilen muafiyeti taşıdığından damga vergisi tahakkuk ettirilmemeli ve ödenmemelidir.

Bu konu ile ilgili sorun yaşayan TEMAD Konya Şubemiz Vergi Dairesi ile yazışmış ve muafiyeti yazılı belge ile belgelendirmiştir. Benzer sorun yaşayan TEMAD Şubelerinin yararlanabilmesi için bu yazışma evrakları aşağıda paylaşılmıştır.

 

damga

damga1

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6515 defa Son Düzenlenme Salı, 30 Haziran 2015 16:29

You have no rights to post comments