All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 04 Ocak 2016 16:04

Hukukçu gözüyle asubay intibak yasası yorumu

Öğeyi Oyla
(16 oy)

TBMM Genel Kurulu tarafından 30.12.2015 tarihinde kabul edilen 6656 sayılı Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ un 4 üncü maddesiyle 926 sayılı TSK Personel Kanunu’na Geçici 38 inci madde eklenmiştir. Yasa, Cumhurbaşkanı’ nın onayını müteakiben Resmi Gazete’ de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

Bu yasayla birlikte muvazzaf ve emekli asubayların pek çoğunun yıllardır beklediği intibak işlemi, mevcut derece ve kademelerine, ortaokul, lise ve dengi okul mezunu olan asubaylara bir derece veya bunlardan birinci dereceye gelmiş olanlarına üç kademe, iki yıl süreli yükseköğrenimi tamamlamış olan asubaylara iki kademe, üç yıl süreli yükseköğrenimi tamamlamış olan asubaylara bir kademe, dört yıl süreli yükseköğrenimi tamamlamış olan asubaylara iki kademe  ilave edilmek suretiyle yapılacaktır.  

Söz konusu yasa, her ne kadar 14 milletvekili tarafından teklif edilmiş ise de teklif metninin askeri mevzuat konusunda uzman bir heyet tarafından hazırlandığı anlaşılmaktadır.

Eğer yasa; "EK-VIII sayılı aylık gösterge tablosuna tabi asubaylar EK-VIII/A sayılı aylık gösterge tablosuna, EK-VIII/B sayılı aylık gösterge tablosuna tabi asubaylar EK-VIII/C sayılı aylık gösterge tablosuna intibak ettirilir" şeklinde düzenlenmeseydi, asubayların 1 inci dereceye yükselmelerini düzenleyen 926 sayılı Yasa’ nın Ek 24 ve 25 inci maddelerine göre, asubaylardan pek çoğu 1 inci dereceye yükselemeyebilecekti. Ancak yasa hazırlama tekniğine uygun olarak yapılan düzenlemeyle, 28.05.2003 tarih öncesi nasıblı asubayların gösterge tabloları, 4861 sayılı Yasa’ nın 11 inci maddesi ile 926 sayılı Yasa’ ya eklenen asubay meslek yüksek okulu mezunu ve fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okulunu bitirerek temel askerlik eğitiminde başarılı olup asubay çavuşluğa nasbedilen asubayların gösterge tablolarına intibak ettirilecektir.

Bundan böyle 926 sayılı Yasa’ nın Ek 24 ve 25 inci maddelerinin uygulama olanağı da kalmayacaktır. Esasen 6656 sayılı Yasa ile bu iki madde de açık bir şekilde yürürlükten kaldırılabilinirdi. Ancak ne hikmetse bu yapılmamıştır.

Yasanın kabulü ile birlikte emekli asubayların kendi içinde de memnuniyetsizlikler başlamıştır.

Üniversite ve yüksekokul bitirmiş bazı emekli asubaylar, bu yasayla birlikte; "kendilerine haksızlık yapıldığını, yasanın adaletsiz olduğunu" iddia etmektedirler.

Ancak kabul edilen yasayla, farklı maaş göstergelerinde ve eğitim düzeyinde bulunan asubayların tamamını memnun etmek zaten mümkün değildir.

Asıl adaletsiz olan durum; orantısız bir şekilde düzenlenmiş maaşlarla ilgili yasalardır.

2 inci derecenin 3 üncü kademesinde olan bir emekli asubay ile 1 inci derecenin 1 inci kademesinde bulunan diğer bir emekli asubay arasındaki makul olmayan maaş farkı buna örnek gösterilebilir. Veya bir emekli albayın emekli maaşı ile 3 üncü derecedeki bir emekli asubayın maaşı arasında üç kat fark olması, maaş adaletsizliğini gösteren örneklerdendir. Bu örnekler o kadar fazladır ki saymakla bitiremeyiz.

Zamanla bir grubun, maaşlarını düzeltmek için çeşitli adlar altında türettiği tazminatlar, maaş hesaplamalarını o kadar karmaşık ve adaletsiz hale getirilmiştir ki, hesap uzmanları bile bazen işin içinden çıkamamaktadır. Genel olarak maaş sistemi, adaletli hale getirilmediği sürece herkesi tamamen memnun etmek de mümkün olmayacaktır. Bürokrasiye tamamen mahkûm olmuş siyasetçinin bu adaletsizliği gidermesi de çok zordur. Bu nedenle siyasetçilerin sivil toplum örgütleri ile irtibat halinde bulunması, yani halkın sesini dinlemesi adaletsizliklerin giderilmesinde önemli bir etkendir. Adaletsizlikleri gidermek, sosyal barışı ve toplumsal huzuru da sağlayacaktır. Yoksa azınlık bir gurubun mutlu olduğu diğerlerinin mutsuz olduğu bir ortam barış yerine kargaşa getirecektir.  Bürokratlar, kendilerinin maaş durumlarını düzeltmek için makam, temsil, görev vs. adlar altındaki tazminatlarla diğer kamu görevlileri ile aralarındaki maaş ve diğer özlük hakları konusunda uçurum oluşturmaya devam etmektedir. Gerek muhalefet gerekse iktidarda bulunan siyasetçiler de maalesef bu duruma göz yummaktadır. Asubaylar, eğer bazı haklar almaya başladılarsa bunda Temad’ ın çok büyük rolü olmuştur. Etkin örgütlü bir yapı ve bunun oluşturacağı toplumsal tepki karşısında hiçbir siyasi oluşumun kayıtsız kalması da mümkün değildir. Adaletsizliklerin giderileceği umuduyla, intibak yasasının tüm muvazzaf ve emekli asubaylara hayırlı olmasını diliyorum. 

Avukat Mehmet Ali Tayanç

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 15762 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 04 Ocak 2016 16:12

Yorumlar   

0 #4 Akif ÖZİZMİRLİ 07-01-2016 17:57
Ülkemizde eğitim üzerine çok şeyler söylemek mümkündür. Diğer ülkelerde insanların eğitim, bilgi becerilerini, görgülerini arttırmak için insanlar desteklenirken maalesef ülkemizde sen niçin okudun, cahil kal, hiçbirşey bilme, hakkını arama der gibi yüksek öğretim yapmışlar cezalandırılıyor. Eğer ki assubayları 9/1 den başlatacaklarsa neden lise mezunu tüm çalışanlara, teknik lise bitirenlere, çalışırken ön lisans ve lisans eğitimi almışlara 1 derece neden verilmedi.
Lise mezunu 1 derece (3 Kademe), ön lisans yapana 2 kademe, 3 yıllık yüksek öğrenim görmüşe 1 kademe ve 4 yıllık (lisans) yapana 2 kademe neden verilmiş anlayan varsa lütfen banada anlatsın. Eğer ki yüsek öğrenimi görüp assubay olmuşların dışındakilere 1 derece verilseydi hiç kimseye haksızlık yapılmamış olurdu. Resmen yüksek öğretim görmüşler önlisans eğitimi alanlar 1, 3 yıllık yüksek eğitim almışlar 2, 4 yıllık (lisans) eğitimi almışlar 1 kademe yüksek öğrenim gördüklerinden dolayı cezalandırılmışlardır. Dilerim ki her nekadar bu durum kanunlaşsada bu haksızlığın düzeltilmesi gerekli.
Kendimden örnek vermek istiyorum. 4 yıllık (lisans) yüksek öğrenim yaptım. ama maalesef 1/4 ne inemedim. Ama lise mezunu yüksek öğretim yapmamış 1/1 deki arkadaşımız şu an 1/4 ne indi. İşte ülkemizdeki adalet. Gerçi bunada şükür diyelim yüksek öğrenim yaptığımız için idamda yapabilirlerdi.
0 #3 DAVUT KANDEMİR 07-01-2016 13:36
9/1 DEN BAŞLAYAN SADECE ASTSUBAYLARIN NE İÇİN BİR KADEMESİ GASP EDİLİP 9/2 SİNDEN BAŞLATILMIYOR .BU KANUNLAR MASA BAŞINDA OTURUP AHKAM KESEN ALBAYLAR İÇİN ÇIKARILIYOR.YAZIKLAR OLSUN HAKKIMIZI VERMEYENLERE.HERGÜN GELEN ŞEHİTLER ASTSUBAY , UZMAN ÇAVUŞ. POLİS ARKADAŞLAR .YILLIĞA VURUN KAÇ ALBAY ŞEHİT OLMUŞTUR ?
0 #2 fevzi yıldız 05-01-2016 22:56
ARKADAŞLARIMDAN BİR ŞEY RİCA EDİYORUM. YAZIŞMALARIMIZDA VE BAŞLANGICINDAN BU GÜNE KADAR HİÇBİR ŞEKİLDE ASUBAY YADA ASSUBAY GİBİ İFADELERİN KULLANILMAMASI. ZİRA BANA SANKİ BİR RAHATSIZLIĞIN İFADESİYMİŞ GİBİ YANSIYOR. LÜTFEN ASTSUBAY İFADESİNDEN KAÇMIYALIM . DİĞERLERİ ÇOK KOMİK OLUYOR. SAYGILARIMLA.
0 #1 Huseyin Bektas 05-01-2016 20:21
Sevgili hukukcu kardesim.Fakulte mezunu ile 4 Yillik Universite hepimize hakaret olduğunu gösteriyor. Adamlar bizlrre bakosini gosteriyor
Bunu boyle kabul lenmek haksızlık beni etkildmiyorsa bosver aymazligi adam agzinla istersenn kus tut diyor srn eyvallah.

You have no rights to post comments