All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 04 Haziran 2015 14:58

Türk Silahlı Kuvvetlerinden Haberler.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-1

Her yıl iki defa düzenli olarak icra edilen iç güvenlik yaralıları ve malul gaziler moral gününün 2015 yılındaki ilk etkinliği, 27 Mayıs 2015 tarihinde Hava Lojistik Komutanlığında düzenlenmiştir.

Faaliyete, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Komutanlığında tedavi görmekte olan Ankara Garnizonunda ikamet eden 83 gazi ile sivil makamlardan 14 ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden dokuzu general 54 personel olmak üzere toplam 151 kişi katılmıştır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-2

bbb3

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, 18 Mart 2015 tarihinde başlatılan, “Türkiye Şehitlerini Anıyor” etkinliği kapsamında;

- 27 Mayıs 2015 tarihinde Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında, Kore Savaşı şehitlerinden Topçu Kıdemli Üsteğmen Mehmet GÜNENÇ; şehit yakınları, davetliler, müze ziyaretçileri ve öğrencilerin katılımıyla yapılan törenle anılmıştır.

- 03 Haziran 2015 tarihinde saat 14.00’te ise, Kurtuluş Savaşı şehitlerinden Jandarma Yüzbaşı İsmail Naci, Harbiye Askerî Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında anılacaktır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-3

Emekli İstihkâm Albay merhum Bilgehan EROL’un (1956-19) eşi Sayın Nermin TURAN tarafından; Türk Silahlı Kuvvetleri ELELE Vakfı aracılığıyla, son teknoloji ile donatılmış “Tam Donanımlı Ambulans Aracı” GATA Komutanlığına bağışlanmıştır.

GATA Komutanlığı tarafından; 27 Mayıs 2015 tarihinde yapılan törenle, Sayın Nermin TURAN’a bu onurlu ve duyarlı davranışından dolayı teşekkür belgesi, plaket ve çeşitli hediyeler takdim edilmiştir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-4

Kafkas Kartalı Tatbikatı 31 Mayıs–10 Haziran 2015 tarihleri arasında Ankara’da icra edilmektedir.

Tatbikatın maksadı; katılımcı ülkelerin özel kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak, birlikte harekât icra etme kabiliyetini geliştirmektir.

Tatbikata, Azerbaycan ve Gürcistan’dan birer özel kuvvet timi ile Türkiye’den bir özel kuvvet timi, iki genel maksat helikopteri ve bir nakliye uçağı ile katılım sağlanmaktadır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-5

Steadfast Flow (İntikal ve Ulaştırma) Tatbikatı 01-05 Haziran 2015 tarihleri arasında İzmir’de icra edilmektedir.

Tatbikatın maksadı; ulaştırma plan subayları ile Lojistik Fonksiyonel Alan Hizmetleri (Logistics Functional Area Services-LOGFAS) yazılımı operatörlerini müttefik stratejik intikal planlama prosedürleri konusunda eğitmektir.

Tatbikata, NATO karargâhı ve ülkelerinden personel katılmaktadır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-6

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı;

iii4

- 4'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı (Keşan / Edirne), 8'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı (Tekirdağ), 18'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı (Gelibolu / Çanakkale), 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı (Edirne), 65'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı (Lüleburgaz / Kırklareli) ve 95'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Malkara / Tekirdağ) tarafından, 14 Mayıs 2015 tarihinde Karapınar Atış Alanı'nda (Konya) KORNET atışları,

- 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı (Tunceli) tarafından, 18 Mayıs 2015 tarihinde “Arazi Tatbikatı”,

33339

- Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında (Hakkâri) konuşlu bulunan Hava Görev Grup Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Muharebe Arama Kurtarma Timi tarafından 21 Mayıs 2015 tarihinde, terörizmle mücadele harekâtına yönelik “Arazi Tatbikatı”,

iii10

- 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı (İskenderun / Hatay) tarafından, 22 Mayıs 2015 tarihinde “Atışsız Bölük Timi Tatbikatı”,

iii17

- 55'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı (Kırklareli) tarafından, 22 Mayıs 2015 tarihinde “Sulardan Geçiş ve Tank Kurtarma Tatbikatı” icra edilmiştir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-7

- 22 Mayıs 2015 tarihinde rahatsızlanan bir vatandaşımızın Beytüşşebap Devlet Hastanesi’nden 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığına (Şırnak) ait bir helikopterle Cizre Devlet Hastanesi’ne,

- 23 Mayıs 2015 tarihinde Tunceli-Pülümür karayolunda meydana gelen trafik kazasında yaralanan kazazedelerden bir vatandaşımızın Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığına ait bir helikopterle Elazığ Devlet Hastanesi’ne,

- 28 Mayıs 2015 tarihinde ateşli silahla intihar teşebbüsünde bulunan bir vatandaşımızın Şırnak-Uludere-Şenoba’dan 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığına (Şırnak) ait bir helikopterle Şırnak Devlet Hastanesi’ne sıhhi tahliyeleri gerçekleştirilmiştir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-8

24 Mayıs 2015 tarihinde Pakistan, Afganistan, ve İran uyruklu sınırı yasa dışı yollardan geçen toplam 130 şahıs, 6'ncı Hudut Alay Komutanlığına (Van) bağlı Sualtı Hudut Karakolu tarafından yakalanmıştır. Zor durumda olan sığınmacılara, gıda ve sağlık yardımında bulunulmuştur.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-9

2005 yılından itibaren Kara Harp Okulu’nda öğrenim gören misafir askerî personelin vatandaşı olduğu ülkeler ile dostluk ve kardeşliği geliştirmek ve misafir askerî personelin ülkelerini ve kültürlerini tanıtmalarına fırsat vermek maksadıyla, geleneksel olarak her yıl Mayıs ayında düzenlenen “Kara Harp Okulu Dostluk ve Kardeşlik Günü” 23 Mayıs 2015 tarihinde icra edilmiştir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-10

Türkiye’de görev yapan yabancı askerî ataşeler ve ailelerinden oluşan heyet, 27 Mayıs 2015 tarihinde Kuleli Askerî Lisesi’ni ziyaret etmiştir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-11

işş3

“Kaybolmayan Çocuklar Projesi” kapsamında; Hakkâri Valiliği, Ankara ve Hakkâri İl Jandarma Komutanlıkları koordinesinde, Hakkâri’de öğrenim gören 30 öğrencinin katılımıyla 19-22 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara gezisi icra edilmiştir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-12

iişş2

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı tarafından Gaziantep Şahinbey ilçesi Almalı köyü İlköğretim Okulunda öğrenim gören öğrencilere, 26 Mayıs 2015 tarihinde hayvanat bahçesi gezdirilmiştir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-13

Bosna Hersek Türk Temsil Heyeti Başkanlığı tarafından sivil asker iş birliği kapsamında;

- Travnik Hastanesi Yeni Doğan Ünitesi Projesi tamamlanarak 14 Mayıs 2015 tarihinde,

ffff3

- Öğrencileri Osmanlı-Türk Kültürü’nün bir parçası olan taş işleme sanatına yönlendirmek ve bu alanda meslek sahibi olmalarını sağlamak maksadıyla başlatılan Jablanica Meslek Lisesi Taş İşleme Malzemeleri Projesi, 25 Mayıs 2015 tarihinde yapılan açılış töreni ile hizmete sunulmuştur.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-14

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği 24 Mayıs 2015 tarihinde İzmir’de düzenlenen Havacılık Bilim ve Kültür Şenliğinde konser vermiştir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-15

İstanbul’un Fethi’nin 562’nci Yıl Dönümü dolayısıyla 30 Mayıs 2015 tarihinde icra edilen “Büyük Fetih Kutlaması” töreninde; Türk Yıldızları, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği ve Tarihi Osmanlı Birliği yer almıştır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-16

TÜBİTAK “46’ncı Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” finalleri; 29 Mayıs 2015 tarihinde Ankara Ticaret Odası Kongre Salonunda icra edilmiştir.

Kuleli ve Maltepe Askerî Liseleri; bölge finallerinde birincilik elde ederek Türkiye finallerine 10 proje ile katılım sağlamışlardır.

Yarışmada;

- Maltepe Askerî Lisesi; Psikoloji dalında “Elektronik Dadılar: Ebeveynlerin Elektronik/Dijital Cihazları Çocuk Bakımında Araçsallaştırmalarının Çocuk Gelişimine Etkisi –Narlıdere Örneği” ile birincilik ve Türk Dili ve Edebiyatı dalında “Sözcüklerin Gücü Adına: Kişisel Sözcük Dağarcığının Önemi ve Geliştirilmesi” ile teşvik ödülü,

- Kuleli Askerî Lisesi; Matematik dalında “Genelleştirilmiş Delta Tekniği İle Çokgenlerin Alanının Hesaplanması” ile ikincilik ödülü kazanmıştır.

- Işıklar Askerî Hava Lisesi altı proje ile finalde yarışmıştır. Yarışma sonunda Işıklar Askerî Hava Lisesi kimya projesi ile Türkiye birincisi, edebiyat projesi ile Türkiye ikincisi olmuştur.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER-17

dddd6

TCG GEDİZ; ERTUĞRUL Fırkateyni’nin Japonya Seyrinin 125’inci Yıl Dönümü kapsamında; 01 Nisan-31 Temmuz 2015 tarihleri arasında Japonya’ya istinaden Uzakdoğu seyri icra etmektedir.

ddd3

TCG GEDİZ, 26–29 Mayıs 2015 tarihleri arasında Busan / Kore Cumhuriyeti’ne liman ziyareti gerçekleştirmiştir. Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Tümamiral Adnan ÖZBAL’ın da iştirak ettiği liman ziyareti kapsamında, Busan BM Şehitliği TÜRK Bölümü ile Kore Cumhuriyeti Donanma Komutanı ve Kore Cumhuriyeti 7’nci Filo Komutanı makam ziyaretleri icra edilmiştir.

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4931 defa Son Düzenlenme Perşembe, 04 Haziran 2015 15:01

You have no rights to post comments