All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 29 Kasım 2015 16:07

TEMAD Genel Başkanı KESER Nazilli'de 2011'den bugüne süreci değerlendirdi

Öğeyi Oyla
(2 oy)

TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser, TEMAD Nazilli Şubesini ziyaret etti.

Beraberindeki, Teşkilattan sorumlu Genel Bşk. Yardımcısı Fikret Parlak, Basın -yayından sorumlu Genel Bşk. Yardımcısı Sami Başkaya ve Mali işlerden sorumlu Genel Bşk. Yardımcısı Sıracettin Eldem ile Nazilli şubesini ziyaret eden Genel başkan Keser’i Nazilli Şube başkanı Emekli Asb. İbrahim Yağtu karşıladı.

Emekli Asubaylara seslenen Keser, Türkiye’de faaliyet gösteren 106 bin  STK( sivil toplum Kuruluşları) arasından 6’sının özel kanunlarla kurulduğunu, bunlardan birinin de TEMAD olduğunu hatırlattı. TEMAD’ın Devlet protokolüne dahil olduğunun altını çizen Keser, TEMAD’ın resmi boyutta da bir ağırlığı olan STK olduğunu açıkladı.

“ GENEL KURMAYDAKİ GÖRÜNTÜ BİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI”

Emekli asubayların Mesleki ve Mali sorunların çözümü için iki muhatapları olduğunu hatırlatan Keser, bunlardan birinin Genelkurmay, diğerinin de siyaset olduğunu açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığıyla yapılan görüşmelerde ne istediklerini ortaya koymalarına rağmen, Genelkurmay Başkanı’nın tüm iyi niyetini ortaya koymasına rağmen özellikle generallerden oluşan alt kadrosu tarafından bir direnmeyle karşılaştıklarını açıklayan Keser;”Doğrusunu isterseniz ki tamamen hayal kırıklığına uğradık,nasıl çözebileceğimizi aylarca düşündük. Diğer Muhatabımız siyaset ise asker sorunlarına çok uzak,siyaseti bir noktaya getirebilmek,Genel kurmayın o direncini bir noktaya getirebilmek için bir takım çalışmalar yaptık,gittik anlattık birkaç ay çalışma yaptık.Ancak bu birkaç aylık çalışmamız sonucu çok ciddi bir sorunla karşılaştık. Kasım ayında görüşmelere başlamıştık, ancak Nisan ayında TBMM’nden Subaylara ‘ Komutanlık ve komutanlık kursu tazminatı ‘yasası çıktı. Bizim beklentimiz varken,asıl daha az sıkıntısı olan bu gruba iyileştirme geldi.Bu bizim için kabul edilebilir değil çünkü beklentisi olan bizleriz. Çünkü görevdeki subaylar emekli olurlarken aldıkları maaşların yüzde 85’i oranıyla emekli oluyorlar, görevdeki asubaylar da emekli olurken maaşlarının ortalama yüzde 50-55’iyle emekli oluyorlar. Yani birisi emekli olduktan sonra daha yüksek maaş alıyor,diğeri ise daha az alıyor, dolayısıyla bu aradaki uçurum çok büyüyor, bizim yaşam kalitemiz yarı yarıya düşüyor. Bu açığın kapatılması lazım, bizim beklentimiz bu oysa bu açık kapatılacağı yerde daha da büyüyor”  dedi.

“B PLANINI HAYATA GEÇİRDİK”

Keser konuşmasında ilgili yerlere bu sıkıntılarını aktardıklarında ‘yapacak bir şeylerinin olmadığı” yönünde cevaplar aldıktan sonra B planını hayata geçirdiklerini açıkladı. Üç basamaktan oluşan B planının söylem, eylem ve diplomatik basamak olmak üzere üç sınıfta açıklayan Keser Söylemde Nisan-Mayıs aylarında özellikle yazılı ve görsel basın başta olmak üzere Sosyal Medya’yı aktif bir şekilde kullandıklarını açıklayan Keser,” Bu planla bizim iki yüz bin üyemizle Genel kurmay ve siyaseti sorunlarımızın çözümü konularında uyardık, üç yıl önce de İntibakların yasalaşması konusunda sizlerin de desteğiyle Genelkurmay’a 17 Bin’in üzerinde mektup gitti. Bu olay da Genel kurmay tarihinde de bir ilk’ti. Bu eylemin ardından pasif eylemlerde bulunduk. Ordu evlerine gitmedik, yemek yemedik ve bu eylemimize görevde olan asubaylardan da destek geldi ve biz iyice fark edilmeye başlandık, 15 Martta da biz Sıhhiyede meydanlara döküldük. Aradan geçen üç ay içerisinde o ölüm orucu eylemimizde benimle görüşeler talep eden kurumlar ve siyasi yetkililer oldu.”dedi.

“ÖZLÜK HAKLARI YENİ HÜKÜMET PROGRAMINA DAHİL EDİLDİ”

Türkiye’de 101 İl ve ilçede şubeleri bulunan TEMAD’a üye emekli asubayların yıllardan beri çözülemeyen ‘ İntibaklar’ ve ‘Tazminatlar’ gibi önemli özlük haklarını kazanmak için, başlattıkları eylem planı çerçevesinde ölüm orucunu zirve yaptırarak mitingle sonlandırdıklarını hatırlatan Keser, B planının üçüncü basamağı olan diplomatik görüşmeler neticesinde sustuklarını ve bu süreçten sonra da siyasilerin kendilerini konuştuğunu hatırlattı. Keser Bu konudaki açıklamasında ise şunları söyledi;

“ 7 Haziran seçimlerinden önce MHP seçim programına asubay sorunlarını dahil etti, ardından CHP bunu yaptı. Tabi Muhalefetin de bizim de bir baskımız oldu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu meydanlarda bizim sorunlarımızın giderileceği yönünde söz verdi.Her üç siyasi parti de astsubayların sorunları karşısında hemfikir oldu. İki gün önce de yeni hükümetin çalışma programı yayınlandı. Emekli asubayların özlük haklarının verilmesi konusu hükümet programına dahil edildi. Kısa süre içerisinde de inşallah bu intibaklar gerçekleşecek” dedi.

Konuşma videosunu izlemek için TIKLAYINIZ.

keser youtubeKaynak : http://nazillipost.com/haber/1820-temad-genel-baskani-keser-nazilli39de.html#

 

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4143 defa Son Düzenlenme Pazar, 29 Kasım 2015 16:41

You have no rights to post comments