All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 13 Eylül 2015 23:01

Kızına çare arayan asubay babadan bir başarı öyküsü…

Öğeyi Oyla
(6 oy)
Berra Tanrıseven 8 yaşında ve bir asubay kızı. Berra’ya bundan 4 ay önce çölyak teşhisi konuldu.
 
Çölyak; buğday, arpa yulaf, çavdar gibi tahıllarda bulunan bitkisel protein olan “glüten” maddesine karşı vücudun tepki vererek hastalanması olarak adlandırılabilir. Tedavisi bulunmayan bu hastalığın tek çaresi glütensiz diyet.

Bu bizim bildiğimiz pazartesi başlayıp salı günü biten diyetlerden değil. Öyle katı bir diyet ki unlu mamuller yapılan yerin yanından bile geçilemez. Gluten öyle bir madde ki gıda sektöründe kıvam artırıcı özelliğinden dolayı gıdaların %99’un içerisinde bulunmaktadır. 
 
 berra 1
Markette elinde bir liste glutensiz ürün bulmak için saatlerce karınca büyüklüğünde ürün etiketlerini okumakla geçmektedir. Berra için hayat biçimi değişmiştir artık, beslenme ile bildiği her şeyi unutup yeni bir hayat biçimi kurmaktadır. Bu durum kendisi gibi annesi babası ve 4 ve 5 yaşlarında olan kardeşlerini de etkilemektedir.
 
Berra’nın babası, kendisi bir muvazzaf asubay olan Mehmet Tanrıseven “bunun daha bir kolay yolu olmalı” diyerek araştırmaya başlar. İnternetten yaptığı araştırmada alışverişi kolaylaştıracak hiçbir yardımcı programa rastlayamayınca bir mobil uygulama geliştirmeye karar verir. Birkaç görüşme yaptıktan sonra işin hiç de kolay olmadığını anlar biraz umutsuzluğa düşer.
 
Son gittiği görüşmede TEGEMER isimli bir yazılımda aynı hastalıktan muzdarip arkadaşının desteği ile Gluten Scanner mobil uygulamasını geliştirirler.
 
Gluten Scanner Mobil uygulaması android cep telefonlarına yüklenebilen ürünlerin barkodlarını okuyarak içeriğinde gluten olup olmadığını göstermektedir. Aynı zamanda sorgulanan ürünü en yakın hangi markette bulabileceğini de göstermektedir.
 
scanner 0 puding
Uygulamada şimdiye kadar 65.000 ürün tek tek özenle incelenerek glutensiz olanlar Çölyakla Yaşam derneklerinin listeleri baz alınarak belirlenmiştir. Bu uygulamayı asker babası Berra’ya doğum günü olan 30 Ağustos Zafer en anlamlı bayramının hediyesi olarak verir.
 
Sosyal sorumluluk gereği Gluten Scanner uygulaması 12 Eylül 2015 tarihinden itibaren Play Store’da ücretsiz olarak yayınlandı ve tüm çölyaklı ve glüten alerjisi olanlar ile glüten diyeti yapanlara hizmet vermeye başladı.
 
Türkiye’de yaklaşık 800.000 çölyak hastası olduğu tahmin edilmektedir. Çölyak halk arasında “zengin hastalığı” olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni ise ürünlerinin çok pahalı olmasından kaynaklanmaktadır. 1 kg un 29 TL, bir gofret 12 TL, 200 gram bir ekmek 8 TL olmasına karşın devlet tarafından çok cüzi bir miktar katkı verilmektedir.
 
Mehmet Tanrıseven’in eşine, “Yeni projeler var mı” diye sorduğumuzda; Bu proje ile bağlantılı olarak glutensiz ürünlere daha fazla ürünle kolay, güvenli ve ucuz ulaşılmasının olduğu, ancak projelerde sivil toplum örgütleri ve devletten destek beklediğini” ifade etmektedir.
 
Kızının hastalığına çare ararken, çabalarını bu hastalıktan muzdarip pek çok insana da faydalı olabilecek büyük bir sosyal sorumluluk projesi haline dönüştüren ve bunu da hayata geçiren Asubay Mehmet Tanrıseven’e teşekkür ediyor, başarılar ve kolaylıklar diliyoruz. Böyle bir projeyi buradan duyurmaktan onur ve mutluluk duyuyoruz.
 
Android uygulamasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
 

scanner 1

scanner 2

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 7376 defa Son Düzenlenme Pazar, 13 Eylül 2015 23:44

You have no rights to post comments