All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 07 Eylül 2015 17:27

DAĞLICA'da ne oldu?

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Bizzat olayı yaşayanların gözünden Dağlıca'daki hain pusu ve saldırı.

Çatışmayı bizzat yaşayan bölgede görevli bir askeri personelin anlattığına göre;

İntikal halindeki asker pusuya düştü ve ilk patlamada şehit ve yaralılar oldu.

Bu nedenle yardım istendi. 2 tank ile iki kobra ve bir kirpi ile yardıma gidildi. Çatışma yeri Dağlıca girişinde bir köyde eski harabeleri geçinçe bir yerdi. Çatışma yerine gelince ilk olarak güçlendirilmiş bir EYP patlatıldı ve bu patlamada bir tank yarım metre yere gömüldü, ikinci patlamada ise bir kobra zırhlı aracımız yaklaşık 15-20 metre havalanarak uçurumdan aşağı düştü.

Aşağı düşen bu araçtaki askerlerin yaşamasına ihtimal vermiyorum diyerek anlatımını sürdüren askerimiz, saldırıya uğrayan kobra şoförünün devresi olan ikinci kobra şoförünün şoka girdiğini, Bu askerimizin şu anda hastanede ve yaralı durumda ancak durumunun iyi olduğunu, zor sakinleştirildiğini belirtti. 

Olay yerindeki bir tank en güçlü topu ile roket ve doçka atan mevzileri uzun süre ateş altına aldı, her atışta teröristler paramparça oldu ancak bunların yerine mevziye gelen teröristler tanka ateş açmaya devam etti. 

Roket ve doçkalar ile yoğun ateş altında kalan tankta herhangi bir can kaybı olmadı.

Olay yerindeki tankın dünyanın sayılı toplarından birine sahip olması ve tüm çevreyi bombalamış olmasına rağmen teröristlerin ölenin yerine geçerek saldırıya devam etmesi bu saldırı için yoğun malzeme ve terörist yığınağı ve hazırlık yapıldığı izlenimi veriyor.

Olayı anlatan askeri personel sözlerini şöyle sürdürdü; Üçünçü patlama ile kirpi tipi zırhlı araç uçurumdan aşağı düştü. Bir tankımız sağ ve yarlı personeli almak için diğer tank ve kobra tipi araca yaklaştı. O sırada bir roket ile kurtarmaya gelen Tank  isabet aldı bu sırada yaralananlar oldu. Kalan askerler geri dönüp Yüksekova istikametine yöneldiler ve bu şekilde kurtuldular. 

Patlamada yarım metre yere gömülü vaziyette kalan tankın içindeki asubay yeni mezun ve bu görev ilk görevi imiş. Tank çalışmadığı için tank personeli mazgalı açarak G-3 piyade tüfekleri ile durmadan ateş ederek çatışmaya devam etti. Bu sırada tank şoförü aracı çalıştırmayı başarıp gömülü yerden çıkarak görevine devam etti.

Bu arada Rus Sputnik Ajansı, Dağlıca saldırısına ilişkin haberinde "Sputnik'in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre Dağlıca'da çatışmalarda 17 asker şehit oldu. Şehit olan bazı askerlerin cenazeleri ve silahlar PKK'nın eline geçti. Cenazelerinin hâlâ PKK'nın elinde olduğu söylenirken, yöredeki halkın cenazeleri almak için PKK ile görüşmeler yaptığı öğrenildi" iddiasına yer verdi.

Genelkurmay Başkanlığınca saat 17.07'de yapılan açıklama ise şöyle; 

06 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda, daha önceden Bölücü Terör Örgütü mensubu bir grup terörist tarafından yol kenarına yerleştirilen El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüş, araçlarda bulunan Kahraman 16 silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kahraman altı silah arkadaşımız ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmış, yaralıların tedavilerine hâlihazırda devam edilmektedir.

Saldırının ardından bölgede başlatılan operasyonlar karadan ve havadan kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu kapsamda; bölgede tespit edilen terörist hedeflerinin imhası ve harekâta emniyetle devam edilmesi maksadıyla; Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı belirlenen 23 hedef (altı mağara, iki depo, üç barınma alanı ve 12 Doçka mevzii) 7 Eylül 2015 saat 09.00'dan itibaren üç adet F-4 ve dört adet F-16 savaş uçağı ile ateş altına alınmaktadır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Sürmekte olduğu bildirilen operasyonların mahiyeti ve hedefi konusunda ise net açıklamalar olmadığı için spekülasyona dayalı yorum ve bilgilendirmelerden kaçınmamız gerektiğinin bilinci ile Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerken, operasyonlara katılan TSK ve emniyet mensuplarına muvaffakiyetler diliyoruz. 

Emekli Asubaylar

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 29619 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 07 Eylül 2015 23:39

You have no rights to post comments