AYİM Bilirkişisine göre şehit asubay eşi "kâra geçmiş"
All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 10 Temmuz 2015 10:58

AYİM Bilirkişisine göre şehit asubay eşi "kâra geçmiş"

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Son dönemde Askeri mahkemelerde ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde görülen davalarda bilirkişilerin PES dedirten raporları Asubayları ve şehit ailelerini derinden yaralıyor. 

8 Temmuz Günü Eskişehir'de görülen Afyonkarahisar Cephanelik patlaması davasınn BİLİRKİŞİ! raporunda yer alan ve ŞEHİT iki Asubayı sorumlu tutan, tüm itirazlara rağmen askeri mahkeme tarafından kabul edilen bilirkişi raporunun tartışmaları sürerken şimdide Şehit Asubay eşinin tazminat talebi ile ilgili AYİM'de görülen bir davanın BİLİRKİŞİ! raporunda kullanılan ifadeler ibretlik bir tablo ortaya çıkardı.

Helikopter kazasında şehit olan Asubayın eşi "Uludere'de yanlışlıkla vurulan sivillere verilen tazminat civarında" tazminat verilmesine itiraz ederek dava açtı. AYİM'de görülen davada AYİM'in talimatı ile görevlendirilen bilirkişi heyeti raporunu hazırladı. Bilirkişi Raporunda özetle;

Asubay eşinin tekrar evlenme ihtimali olduğundan bu ihtimal oranında tazminattan kesinti yapılması gerektiğini,

Bu nedenle yapılan ödemelerin zararı fazlasıyla karşıladığını, yani olması gerekenden fazla tazminat verildiğini,

Asubayın şehit olmasaydı en fazla 65 yaşına kadar yaşayacağı varsayımıyla hesap yaparak verilen tazminatın yeterli olduğunu belirterek,

davacı Asubay Eşi'nin "TAZMİNAT ALACAĞI OLMADIĞINA" kanaat getirdi. Yani gerekenden fazla tazminat verildi diyerek adeta "Şehit Eşinin kâra geçtiğini" öne sürdü.

Raporun sunulduğu AYİM'de görevli hakimlerin yaş haddinin 65 olduğunu düşündüğümüzde şehit asubay için öngörülen 65 yaşına kadar yaşardı öngörüsünün bilimsel gerçeklerden uzak olduğunu anlamak zor değil.

Kaldı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nun sitesinde 2013 yılı için yayınladığı Hayat tabloları başlıklı haberde, "Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi 76,3 yıldır" denilmektedir.

"Doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 76,3, erkeklerde 73,7 ve kadınlarda 79,4 yıldır. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşamakta olup, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,7 yıldır." denilirken bilirkişi heyetinin şehit asubay için 65 yaş gibi bir öngörüde bulunmasının objektif bir değerlendirme olmadığı görülmektedir.

Afyonkarahisar cephanelik patlaması davası ve yukarıda sözünü ettiğimiz Şehit Asubay Eşinin tazminat davasının bilirkişi raporları ister istemez "Askeri yargı garabeti" tanımlamasının yanına "Bilirkişi garabeti" tanımlamasını da eklememizi gerektirecek gibi görünüyor.

bilirkisi

 http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=18522

(E.A. Özel Haber)

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9512 defa Son Düzenlenme Cuma, 10 Temmuz 2015 12:56

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar