All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 08 Temmuz 2015 15:26

Genelkurmay'dan Hukuki Yardım Sandığı Açıklaması

Öğeyi Oyla
(2 oy)

5 Temmuz günü Umur Talu'nun Habertürk gazetesindeki köşesinde yayınlanan Böyle bir rezalet de var! başlıklı yazısında konu  ettiği Hukuki Yardım Sansığı ile ilgili Genelkurmay Başkanlığından açıklama geldi. TSK Dayanışma Vakfı ile ilgili bir habere Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklama ibretlik;

Sn. Umur TALU'nun köşesinde yayınladığı açıklama şöyle

GENELKURMAY: KİMSEYE AYRICALIK YOK!

Genelkurmay Başkanlığı (Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Özkürkçü), geçen günkü “Böyle bir rezalet de var!” başlıklı yazıma bir açıklama iletti:

 TSK Hukuki Yardım Sandığı 27.9. 2010’da kurulmuştur ve yararlanmak için bağış yapma şartı aranmamaktadır.

Sandık faaliyetlerini Yönetim Kurulu kararıyla sözleşme yapılan avukatlarla yürütmektedir.

Başlangıçta iki avukatla sözleşme imzalanmış, birinin sözleşmesi sona erince 2.9. 2013’te Sönmez Ahi ile sözleşme imzalanmış, ancak başvuruların artması nedeniyle iki avukatla daha sözleşme yapılmıştır.

Yeni avukatlarla sözleşme imzalandıktan sonra eski avukatlara, bu arada Ahi’ye yeni dava verilmemiştir. Daha önce açılmış ve sonlanmayan işler yürütülmektedir.

Genelkurmay Başkanı ile İkinci Başkan’ın vekaletleri Ahi’den alınarak yeni avukatlara verilmiştir.

Asgari avukatlık ücretinin 20 katı değil, asgari ücret tarifesi üzerinden ödeme yapılmaktadır.

TSK’dan çıkarılan üç personel, iki astsubay ile bir uzman çavuşun Ocak ayında alkollü bir şekilde Hakkari Merkez’de kavga ettikleri tespit edilmiş, kavga görüntüleri yerel basın kuruluşunca kaydedilmiş, sosyal medyada yer almıştır. Neticesinde TSK’nın itibarı zarar görmüştür.

İki astsubay Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla, uzman çavuş ise sözleşmesi yenilenmeyerek TSK’dan ayırılmıştır.

Astsubayı darp eden albay hakkında işlem yapılmadığı iddialarına gelince; bu iddia basında yer alınca tahkikat heyeti görevlendirilmiş, bir Albay ile bir Tümgeneral hakkında soruşturma yürütülmüş ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.

Görüldüğü gibi personelin makam ve rütbesine bakılmaksızın gerekli işlemler yapılmakta, hiçbir personele ayrıcalık tanınmamaktadır.

Kaynak : HABERTÜRK

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 8942 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 08 Temmuz 2015 16:22

You have no rights to post comments