All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 26 Eylül 2018 10:59

MSB Hulusi Akar’a Astsubayların Ekonomik Sıkıntıları Konusunda Soru Önergesi

Öğeyi Oyla
(12 oy)
Milli Savunma Bakanı MSB Hulusi Akar tarafından cevaplak üzere, emekli olan astsubayların yaşadığı ekonomik sorunların gündeme getirilmesi ve giderilmesi adına TBMM’de soru önergesi verildi.
 
 behic celik
İYİ Parti Mersin Milletvekili, aynı zamanda Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Behiç Çelik tarafından Bakan Akar’ın cevaplaması üzerine verilen soru önergesinde emekli astsubayların yaşadığı ekonomik sıkıntılar dile getirildi.TBMM Başkanlığı’na verilen soru önergesinde emekli astsubayların yaşadığı ekonomik sıkıntılara dair tüm detaylara yer verildi.
 
Soru önergesi şöyle ;
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin belkemiği subay ve astsubay kadrolarının moral, güç ve maddi imkânlar yönünden güçlendirilmesi, caydırıcılığımızın, egemenliğimiz ve bağımsızlığımız yönünden büyük önem arz etmektedir.
 
Hâlihazırda muvazzaf olarak 100.000 civarında astsubayın istihdam edildiği Türk Ordusunun bu yüksek deneyim sahibi personelinin bir o kadar da TEMAD üyesi emekliler gibi gelecekte aktif görevden ayrılacakları bir gerçektir.
 onerge 1
Askerin emeklisi olmaz, yetişme tarzı, hassasiyetleri, dikkat ve İhtimamı daima milli bekamızla ilgili olup, geçirilen emeklilik hayatının hep bu minval üzere devamında kararlı duruş sahibidirler.
 
Bu sebeplerle Ordunun temeli olan astsubay simimin emeklilikte de statü ve maneviyatının korunması aynı zamanda Devletimizin ebediyete salimen akmasına hizmet edecektir.
 
Bu itibarla aşağıdaki sorularımın cevaplandırılmasına ihtiyaç duyulmuştur;    
 
1. Astsubaylar emekli olduktan sonra muvazzaf iken ellerine geçen maaşlarının ancak yaklaşık % 55’i düzeyinde emekli maaşına müstahak oldukları halde subaylar emekli oldukları zaman % 85’i düzeyinde emekli maaşına müstahak olmaktadırlar.Bu konuda astsubayların emeklilik statülerinin düzeltilmesine dair bir çalışma yürütülmekte midir?
 
onerge 2
2. Astsubaylar dan 2. dereceden emekli olanların 3000 olan maaş ek göstergelerinin, diğer memurlara verilmesi düşünülen 3600 ek göstergeye yükseltilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?
 
3. Halihazırda subaylara verilmekte olan makam, görev ve komutanlık tazminatı gibi toplamda 6 adet tazminatın 18 yılını dolduran görevdeki astsubaylara ve emekli astsubayların tamamına da verilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?
 
4. Adi malül olarak emekli olan astsubaylar büyük ekonomik sıkıntı çekmektedir. Ekonomik durumlarının düzeltilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?
 
5. Astsubaylar arasında 1. Derece ile 2 ve 3. Derece arasındaki maaş dengesizliğinin giderilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?
 
6. 18 yaş altında astsubay sınıf okullarında geçen sürenin fiili hizmet süresinden sayılabilmesi için yasal düzenlemenin yapılması yönünde bir çalışmanız var mıdır?
 
7. Astsubay Meslek Yüksekokulu mezunlarının göreve başlama derecelerinin, diğer memurlarda olduğu gibi 9. derecenin 2. kademesi, lisans mezunlarının ise 8. derecenin 1. kademesi olarak düzenlenmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?
 
8. Geçmişe yönelik nasıp kayıplarına sicil affı (yüz kızartıcı suçlar hariç olmak üzere) getirilerek emsallerinin seviyelerine yükseltilmelerine dair bir çalışmanız var mıdır?
 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 13830 defa Son Düzenlenme Salı, 10 Mart 2020 22:19

Yorumlar   

0 #1 janas 26-09-2018 13:19
2.Ek göstergeler çesitli kriterlere göre verilir. 2. Buna göre tahsil ve görev denkliğine göre Polis memurunun dengi Uzm.J.dır.(Burda bile Polis memurunun amirliği yoktur,uzm.J.nın ise vardır.) Kolluk olarak denk sayılıyor. Asubay ise, amir durumundakiler gibi yöneticidir. 3.Assubayı aklınca yaptıgın görev Vekil olaraktır,küçük ilcede polis memuru da Emn.Amirliğine vekalet ediyor diyerek denklik sağlamaya çalışan da cahilliğin kurbanıdır. Asb.ın vekilliği Asalaten vekillik olduğu gibi bircok sube md.lü ve Ask.Şube Başkanlığının kadrosu geregi müdür ve baskandır. 4. polise 3600 ek gösterge Asb.ın cebinden çıkmaz.Ama Asb.la denk görüp hak talebi yanlıştır.Polis ,uzm.J.ile denk iken uzm.J.da 3600 olacaktır,O zamanda Asb.ın Ek göstergesi yükselmek zorunda.Bunlar sadece Polis, Asb.da oynana yaparak olmaz.Sivil denklerine de hak doğururki maliyet artar.Madem öyle lise mz.Polis 2200 daha yeni 3000 olmuş,3600 olacak fakülte mezunu devlet kolay gelsin.

You have no rights to post comments